'ALTYT NIET VOOR DE WINT Schippers en vissers in de Bergse archieven door de eeuwen heen. 'Mrty i H X A 52 ■r&~« fr& 3* IIV''X dpEXXpv 4T W— j. 53 De Waterschans nr. 2 1998 Inleiding Op 8 april jl. werd door de Ge meentelijke Archiefdienst voor de tweede keer de Bergse Avond geor ganiseerd. Dit keer stond de avond in het teken van schippers en vis sers. Hieraan vooraf ging een on derzoek naar deze beroepsgroepen in de archieven van de Gemeente lijke Archiefdienst. Tijdens de Bergse Avond werden de uitkom sten van het onderzoek aan de aan wezigen uitgereikt. Aangezien niet iedereen in de gelegenheid zal zijn geweest op 8 april te komen volgt hieronder het resultaat van het ar chiefonderzoek. Het zal ongetwijfeld niet mogelijk zijn een volledig beeld te geven. Aan beschrijvingen van archiefstuk ken valt niet altijd te herleiden wat voor informatie men precies kan verwachten. Soms is het gewoon te veel om op te noemen. Aan het eind van dit artikel zijn de archief fondsen nog eens op een rijtje ge zet en is een beknopte bibliografie opgenomen van boeken en artike len die in de bibliotheek van de Gemeentelijke Archiefdienst over schippers en vissers aanwezig zijn. Een goede raad aan elke onderzoe ker is om eerst literatuuronderzoek te doen. In de literatuur wordt dik wijls verwezen naar de geraad pleegde archiefbronnen. Dit be spaart aanzienlijk veel zoekwerk. Voor het raadplegen van boeken geldt hetzelfde als bij archiefbe scheiden: de boeken worden niet uitgeleend, maar zijn te raadplegen in de leeszaal van de Gemeente lijke Archiefdienst. Het is natuurlijk goed mogelijk dat een aantal van de genoemde boeken ook in de openbare bibliotheek te vinden zijn. In dit artikel wordt voornamelijk verwezen naar directe bronnen waarin gegevens staan over scheep vaart en visserij. De genealogische bronnen worden buiten beschou wing gelaten. Bij onderzoek naar door drs. Yolande E. Kortlever beroepen is het raadzaam om uit te zoeken op welke manier er contact was met de overheid: kwam er bij de benoemingsprocedure over heidsbemoeienis aan te pas, moest men voor bepaalde activiteiten eerst toestemming vragen en wer den er bepaalde zaken geregis treerd? Zo ja, dan kunt u op zoek gaan naar de archieven waarin deze gegevens zich bevinden. Algemene bronnen waarin u infor matie vindt over visserij en scheep vaart zijn de jaarverslagen van de gemeente Bergen op Zoom vanaf 1822. De jaarverslagen tot 1925 zul len in de nabije toekomst worden toegevoegd aan de inventaris van het Archief van het Gemeentebe stuurvan 1814 tot 1925. Vanaf 1926 zijn deze jaarverslagen gedrukt en aanwezig in de bibliotheek van de Gemeentelijke Archiefdienst. Ook de jaarverslagen van de Kamer van Koophandel zijn een dankbare bron met statistische gegevens over visserij en scheepvaart, zoals gege vens over de oesterindustrie, het aantal verzonden kilo's oesters en mosselen, de ansjovisvisserij, de visafslag en het aantal schepen en vissersboten met Bergen op Zoom als thuishaven met vermelding van scheepstype en tonnage. In alle be stuursarchieven valt informatie te halen uit resoluties (besluiten en verordeningen), publicaties, notu len, verzoekschriften en correspon dentie. Het vinden van de informa tie is echter een tijdrovende zaak. Het scheelt een stuk als men weet wanneer een bepaalde kwestie on geveer speelt, anders wordt het zoeken naar een speld in een hooi berg. Schippers Bergen op Zoom lag gunstig op de vaarroute tussen Antwerpen en de Noordzee. Hierdoor werd de stad een belangrijk handelscentrum van internationale betekenis. Veel schippers waren tevens kooplieden. Bergse kooplieden en schippers voeren al rond 1400 op landen als Engeland, Schotland, Frankrijk, Noord-Duitsland en Noorwegen. Ook de binnenvaart werd beoe fend. Halverwege de zestiende eeuw kwam er een einde aan de bloei van Bergen op Zoom. Dit bete kende echter niet het einde van het schippersberoep, het accent kwam nu meer te liggen op de binnen vaart naar Holland en Zeeland. De vroegste gegevens Uiteraard liggen de Archieven van de Ambachtsgilden voor de hand. Het schippersgilde was één van de belangrijkste gilden van Bergen op Zoom en bestond waarschijnlijk al vóór 1413. Het register van keuren vanaf 1413 geeft een goed beeld van de regelgeving binnen dit gilde. Zo was één van de regels dat de Bergse poorters die tevens lid van het gilde waren de haven kosteloos mochten gebruiken. Niet-leden en vreemde schippers moesten bij het uitvaren havengeld betalen (1). In het Archief van de Stadssecretarie zijn de registers met keuren te vin den van 1571 tot 1701 en van 1762 tot 1768 (SA 3045-3048). Ook de registers van de keuren van het vis- sersgilde over de periode 1673 tot 1768 zijn hier te vinden (SA 3038 en 3056-3057). Interessant is een lijst van schippers van Bergen op Zoom uit 1628 in het gilde-archief (G189). De bekende vissers- en schippersfamilies Van Dort en Touw komen ook in dit archief voor (G191, G194-G196). Het ar chief geeft tevens enige informatie over de beurtvaart (G191, G197 en G198), waarover straks meer. De ambachtsgilden werden in 1808 definitief opgeheven. Voor vroege informatie over schip pers kan men verder het beste te recht in de Archieven van de Raad en Rekenkamer van de markiezen van Bergen op Zoom, maar met De Waterschans nr. 2 1998 TE „2)5. rK \r r~ j Afb.l. Lijst van Landmerken (vanaf1479), achterin het poorterboek, waaronder een aan tal schippersknechten). Dit is een register van poorters die een akte (tolbriej) hebben ver kregen t.b.v. het tolvrij vervoeren van hun handelswaar (Archief Stadssecretarie, inv.nr. 3092) (Foto GAB). name in het Archief van de Stads secretarie over de periode 1397- 1810. Belangrijk was de verlening van tolvrijdom door de graaf van Holland aan de Bergse poorters voor geheel Holland en Zeeland, zoals in 1395 en 1441 (R&R 386). Poorterboeken geven vermelding van schippers en schippersknech ten die zich als poorter in Bergen op Zoom vestigden (SA 3092- 3094). Reeds in 1327 had Bergen op Zoom tolvrijdom gekregen voor de tol van Iersikeroord. Dit was gunstig, want deze tol werd wel erg dichtbij Bergen op Zoom geheven, dus veel Bergenaren hadden hier last van. Tolvrijdom betekende minder kosten, dus een betere con currentiepositie op de markt (2). Poorters die gebruik maakten van het voorrecht van tolvrijdom moes ten bij de tolgaarder hun tolbrief tonen, voorzien van hun hand- merk. Het poortersboek van 1472 tot 1522 bevat een afzonderlijk ge deelte waarin deze handmerken zijn vastgelegd. De voormalige ge meentearchivaris Komeel Sloot- mans concludeerde dat de mees ten van hen schippersknecht wa ren. De Bergse schippers wilden waarschijnlijk niet het Antwerpse voorschrift overtreden, dat stelde dat men zijn bemanning onder de poorters moest monsteren (3). Vaak stonden de schippers voor hen borg. De registers van tolbrieven in het Archief van de Stadssecretarie lopen van 1523 tot 1795 (4). Af schriften van de tolbrieven bevin den zich in de registers van procu raties en certificaties (SA 5268 e.v.). Slootmans heeft veel geschreven over Bergse schippers en de haven van Bergen op Zoom. Een belang rijke bron voor hem waren de zo genaamde 'waterbrieven'. Deze zijn te vinden in de registers van rente brieven en recognities in het Ar chief van de Stadssecretarie (SA 5119-5267). Zo'n waterbrief is een combinatie van verkoopakte met vennelding van de aflossingsvoor- waarden (5). In de akten worden de namen van de verkoper en koper vermeld, eventueel diens borgen, het scheepstype, of het een heel of een half schip betreft, de koopsom en de termijnen van aflossing. Om het risico te spreiden kochten schippers vaak delen van verschil lende schepen, zodat bij eventueel verlies door schipbreuk of piraterij de schade beperkt bleef. Slootmans telde voor de periode tussen 1442 en 1541 meer dan duizend van deze waterbrieven. Veel informatie over schepen is ook te vinden in de registers van procuraties en certifi caties (SA 5268-5318). In deze re gisters zijn gegevens te vinden over de bevrachter (meestal eigenaar van de goederen), het aantal en hoeveelheid te vervoeren goederen, het vervoermiddel, de bestemming van de goederen en de naam van de voerman of schipper. Voor zijn studie over de paas- en koude- markten heeft Slootmans dankbaar gebruik gemaakt van deze bronnen. Belastingen Het betalen van belastingen zal voor velen geen populair gespreks thema zijn. De overgeleverde gege vens vormen echter een dankbare bron voor de onderzoeker met veel informatie over het welvaartspeil van een bepaalde plaats of bevol kingsgroep. Een vorm van belasting waar schippers en vissers mee te maken hadden was het heffen van convooien en licenten, te vinden in het Archief van de Stadssecretarie j Sr -| r"f f 7P i«+n

De Waterschans | 1998 | | pagina 10