De Waterschans nr. 2 1998 een jaar later, op 17 oktober 1698, overleed zij. Francois Egon de la Tour d'Auvergne Frangois volgde zijn moeder op als markies. Hij had drie broers, maar een van hen overleed al in 1702. De twee anderen maakten carrière in de geestelijke stand. Hendrik Oswald bracht het tot kardinaal-aartsbis schop van Vienne, een stad in Zuid- Frankrijk, en Frederik Constatijn werd proost van Luik en kanunnik aan de kathedraal van Straatsburg. Frangois besloot om dienst te gaan nemen in het Staatse leger en zo te voorkomen dat bij een volgende botsing met Frankrijk zijn gebied zou worden geconfisqueerd. Dat was goed gezien, want al gauw dreigde er een nieuwe oorlog. Lode- wijk XIV bleef dromen van verove ringen. Met name de Zuidelijke Ne derlanden (het tegenwoordige Bel gië, maar dan zonder het bisdom Luik) stonden hoog genoteerd op zijn verlanglijstje. In 1702 brak de derde oorlog met Frankrijk uit, de Spaanse Successieoorlog 1702- 1713/14) en moest Frangois ten strijde trekken. Verbouwingen Midden in de oorlog trouwde de markies van Bergen op Zoom, die zich ook nog prins van Auvergne mocht noemen, op 31 jarige leeftijd te Antwerpen met Maria Anna van Arenberg en Aerschot. Het jonge paar woonde op het Markiezenhof en daar zag hun dochtertje Maria Henriëtte het levenslicht. Het kind werd op 24 oktober 1708 gedoopt. Jammer genoeg hebben we geen portret meer van de vader. In het stadhuis heeft er een gehangen, maar het is reeds lang verdwenen (1). Als Franse edelman was Frangois uitstekend op de hoogte van de Franse smaak en cultuur, die des tijds toonaangevend waren voor Eu ropa. De jonge markies wilde zijn hof in Bergen op Zoom modernise ren. Daaivoor trok hij een Franse ar chitect aan, een zekere Giroquel. Van deze bouwheer is verder niets bekend. We weten alleen dat hij na de dood van de markies driehon derd gulden ontving. Dat hij het was die de fraaie achtergevel aan de tuin kant heeft ontworpen, ligt voor de hand, maar zekerheid dienaan gaande hebben we niet (2). Om meer licht te krijgen in de verblijven van het gezin moest de kapel wor den gesloopt. Die stond in de tuin en vormde een geheel met het hoofdgebouw. In de kapel bevond zich sedert 1702 de familiegrafkelder van de Bergse markiezen. De stoffe lijke resten bracht men over naar een kelder onder de Hofzaal of St.- Christoffelzaal (3). Waarschijnlijk was deze rustplaats als tijdelijk be doeld. Er waren plannen om een nieuwe kapel te bouwen of van de hofzaal een kapel te maken, maar het is bij plannen gebleven. Frangois Egon in het leger De markies maakte het goed in het leger van de Noordelijke Nederlan den. Het feit dat hij katholiek was vormde geen beletsel voor een be noeming tot majoor-generaal van de cavalerie (1704). Met name in de bloedige veldslag van 11 september 1709 in Noord-Frankrijk vlak bij de plaats Malplaquet, moet Frangois zich hebben onderscheiden. De Oostenrijkers onder leiding van de geniale strateeg prins Eugenius van Savoye behaalden daar samen met de Engelsen en de Hollanders, aan gevoerd door John Churchill (beter bekend als de hertog van Marlbo rough), een moeizame overwinning op het Franse leger van Villars. 's Avonds lagen er 28.000 gesneuvel den op het slagveld: 10.000 Fransen en 18.000 geallieerden. Veel effect had de overwinning niet, de strijd ging door. De Bergse markies over leefde het bloedbad maar slechts voor korte tijd. In de stad Dowaai of Douai, niet ver van Malplaquet, werd Frangois ziek In een brief van 10 juli 1710 aan de markiezin lezen we: 'Zijne Hoogheid is hart erg) ziek tot Douay, aan de kinderpok ken, in de publique en de bizondere gebeden van de gemeynde van de Marquisaet te doen recommande ren'. Iets verder staat: 'doodelijk ziek op dat God dezelve believe in gezond heid te herstellen ende in dit leven te bewaren, zo verzoeken wij dat UE de sorge wilt nemen om zulckx in de kerken van UE district te laten doen op de manieren als dat behoort..(4). Helaas... alle gebeden ten spijt over leed de markies op 27 juli 1710. Zijn echtgenote ontving daarop een be tuiging van deelneming van de he ren van de Raad en Rekenkamer, ge dateerd 27 juli 1710, van de volgende strekking:'Mevrouw, Het is ons on mogelijk tot uitdrukking te brengen, hoezeer het sterven van Zijne Hoog heid de prins, onze zeer geëerde en goede heer, ons heeft bedroefd, Afb.2. De tuingevel van het Markiezenhof, het zogenaamde Prinsenkwartier (In; Het doorluchtige huis van Bergen op Zoom p.5I). 62 De Waterschans nr. 2 1998 Afb.3. Maquette van het Huijbergse Wilhelmietenklooster (omstreeks 1750). Ontworpen door Bi: A. Van Rijckevorsel en uitgevoerd door A. Tiemans; aanwezig in het Wilhelmie- tenmuseum Huijbergen). noch ons voor te stellen, wat in zo'n geval de uitdrukking van onze smart zou kunnen temperen en verder iets te zeggen wat in staat is om Uwe Hoogheid in haar begrijpelijk ver driet te troosten. We kunnen slechts tot de goede god bidden om zijn no dige genaden ten einde met christe lijke gelatenheid een slag te verdra gen die zo zwaar is dat hij de groot ste moed kan vellen; om U te geven alle vertroostingen welke die berus ting in Zijn heilige wil kan geven en om ons de eer te verschaffen om te kunnen leven in een zeer diepe on- derwerping'(5). Het graf van Frangois Egon de la Tour d'Auvergne Op 4 augustus 1710 kwam het stoffe lijk overschot van Zijne Hoogheid in Huijbergen aan om daar te worden bijgezet totdat de grafkelder in de nieuw te bouwen kapel klaar zou zijn. De twee naaste medewerkers van de markies Ingerac en A Fauré hadden zich naar het Wilhelmieten klooster begeven om hun heer de laatste eer te bewijzen en met de monniken alles te regelen, 'opdat het stoffelijk overschot teruggegeven zal worden op het eerste vereoek dat gedaan zal worden, waartoe ze zich door de volgende (in het latijn opge stelde) akte hebben verplicht: 'Wij, ondergetekenden, prior en conven- tualen van het klooster van de Hei lige Maagd van de Orde van Sint Willem in Huijbergen, gelegen in het grensgebied van het Markiezaat van Bergen op Zoom, getuigen dat het lichaam van de doorluchtige, zeer verheven prins van Auvergne, markies van Bergen op Zoom in de kerk van ons klooster tijdelijk is neergelegd maar wij beloven het te zullen overhandigen aan de zeer ver heven prinses en echtgenote van hem, of aan zijn andere doorluch tige naasten, wanneer zij zullen be sluiten het eerder genoemde li chaam elders te begraven. Datum in ons convent te Huijbergen 4 augus tus 1710'. Was getekend: Fr. Joannes de Beaugue, prior van Huijbergen, Fr. Bemardus Tijssens, Fr. Guiliel- mus Brouwers, Fr. Cornelis van den Bogaert, Fr. Godefridus Proost (6). Een niet opgeloste zaak Waar is het graf van Frangois Egon? In 1977 schreef W. van Ham: 'Hij werd op 4 augustus 1710 te Huijber gen voorlopig bijgezet, later te Ber gen op Zoom definitief in de graf kelder onder de kapel van het Mar kiezenhof begraven'(7). Elf leden van de families Glymes, Van den Bergh en De La Tour d'Auvergne waren daarin reeds bijgezet en Frangois kwam bij hen als twaalfde. Zo dacht men vele jaren lang. In 1829 kwam de nieuwe katholieke kerk op de Grote Markt klaar en verhuisden de stoffelijke resten van de markiezen van het Markiezenhof naar deze kerk Meerdere malen in het verle den waren de graven ernstig ge schonden, onder meer in de Franse tijd. Dat maakt het identificeren van de lichamen of wat daaivan nog over is zeer moeilijk Er volgde nog een keer een herbegrafenis, namelijk in 1988. Dat was een gevolg van de verbouwing van de katholieke kerk op de Grote Markt tot een stads schouwburg, De Maagd. Op 2 sep tember zijn de overblijfselen overge bracht naar de Gertrudiskerk Vooraf ontdekte men dat er slechts elf per sonen in het familiegraf lagen. Van Ham schrijft dan ook: 'Bij de herbe grafenis werden de resten aangetrof fen van slechts elf personen. Dit zou het vennoeden kunnen bevestigen, dat laatstgemelde markies (bedoeld is Frangois Egon), die voorlopig was bijgezet in het Wilhelmietenklooster te Huijbergen, niet te Bergen op Zoom is herbegraven'®. Vanzelf rijst dan de vraag naar zijn graf in Huij bergen. In 1944 is het klooster door Duitse soldaten in brand gestoken. Bij het verwijderen van het puin zijn ook de graven van de Wilhelmieten en van bij hen te rusten gelegde bur gers stukgeslagen en is de inhoud er van op het huidige kerkhof achter de dorpskerk weer teraardebesteld. De mogelijkheid dat we ooit van een opgeloste zaak kunnen spreken, is maar klein. Noten 63 Afb.l. Het wapen van de la Tour d'Auver- gne (GAB). Literatuur en noten Geraadpleegd werden de volgende werken: WA van Ham: Het doorluchtige huis van Ber gen op Zoom Een overzicht van de geschiede nis van de heren en markiezen van Bergen op Zoom, lum verwanten en hun bezittingen (1287- 1795). Zaltbommel 1977; K. Booij en W. van Ham (red. W. van Ham): Grafmonumenten in de Grote- of Sint Gertivdiskerk te Bergen op Zoom (Studies uit Bergen op Zoom dl. 9). Ber gen op Zoom 1993; R Meischke: Het Markie zenhof te Bergen op Zoom. In: Bergen op Zoom Gebouwd en beschouwd. Alphen aan den Rijn 1987 (p. 1-72); W. van Ham. Het ruste loos gebeente. De lotgevallen van de stoffelijke overblijfselen van de heren en vrouwen, markie zen en markiezinnen van Bergen op Zoom De Waterschans, jrg. 1988, nr.4. 61-65. (1) Ham W. van. Het doorluchtige huis van Ber gen op Zoom Een overzicht van de geschiede nis van de heren en markiezen van Bergen op Zoom liun verwanten en hun bezittingen (1287- 1795). Zaltbommel 1977. p. 169; (2) Meischke R Het Markiezenhof te Bergen op Zoom. In: Bergen op Zoom Gebouwd en beschouwd Al phen aan den Rijn 1987. p. 57-60; (3) Ham W. van. Het rusteloos gebeente. De lotgevallen van de stoffelijke overblijfselen van de heren en vrou wen, markiezen en markiezinnen van Beigen op Zoom De Waterschans, jrg. 1988, nr.4. p. 63- 64; (4) Archief Raad- en Rekenkamer in Ge meentearchief Bergen op Zoom nr. 29; (5) idem; (6) idem; (7). WA van Ham. Het door luchtige huis a.w. p 88 en noot 183 op blz. 105;; (8) Booij en W. van Ham a.w. p. 166.

De Waterschans | 1998 | | pagina 15