Mededelingen De Waterschans Bestuur PUBLICATIES STUDIES UITBERGEN OP ZOOM Redak.tie-ad.res: DE WATERSCHANS Redaktieleden: De Waterschans nr. 2 1998 Een nieuw bestuurslid Mevr. B.E.E.M.Grosfeld-Asselbergs is door de Algemene ledenvergade ring van 20 april 1998 benoemd tot bestuurslid van de Geschiedkun dige Kring. Vanuit het dialectge nootschap 'de Bergse Kamer werd daarmee gelukkig het vrouwelijk element opnieuw ingevoerd. Haar vooropleiding aan de kunstacade mie te Tilburg en haar grote be langstelling voor de beeldende kunsten bestemmen haar ongetwij- i! feld voor tot het vorm en inhoud geven aan de excursies die de Kring voor haar leden organiseert. Als echtgenote van onze vorige voorzitter was ze uiteraard al vaak en nauw bij het bestuur van de Kring betrokken. Wij zijn ervan overtuigd dat haar inbreng voor de Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom van betekenis zal zijn. Wij wensen haar alle succes. Impressie jaarvergadering Op maandagavond 20 april jl. vond de 30e jaarvergadering van de Ge schiedkundige Kring plaats. Een vergadering met een klein jubi leumtintje dus, die werd bijge woond door een 60-tal leden. Om dat u het uitvoerige verslag van deze vergadering pas bij de uitno diging van de volgende jaarverga dering zult ontvangen, willen wij u een korte samenvatting van dat gene wat aan bod kwam, niet ont houden. In zijn opening stond de voorzitter kort stil bij de 30e verjaardag van de Kring. Hij wees erop dat dit 6de lustrum weliswaar een mijlpaal is, maar dat uitgebreide feestelijkhe den zoals die bij het 25-jarig be staan plaatsvonden, achterwege zouden blijven. In het najaar, zo beloofde hij, zou er echter wel op gepaste wijze een activiteit plaats vinden. Daarover zegde hij de le den nog nadere informatie toe. Na de behandeling van de vaste agen dapunten als de vaststelling van het jaarverslag van het bestuur en het financieel verslag over 1997, volgde de benoeming van een nieuwe kas- commissie en werd aandacht be steed aan de begroting voor 1998 en 1999. Door de zorgvuldige en integere wijze waarop de penning meester de financiën in het afgelo pen jaar heeft behartigd, verliep de bespreking van deze agendapunten in voortvarend tempo. Het vol gende punt op de agenda nam te recht meer tijd in beslag: de be stuursverkiezing. Voor de heer W. van Riemsdijk was deze jaarverga dering namelijk zijn laatste als be stuurslid. De voorzitter roemde de verdiensten van de heer Van Riemsdijk voor de Kring. Hij noemde hem 'een van de kanon nen van de Kring' en belichtte vooral het vele werk dat hij heeft verzet voor de organisatie van de lezingen en excursies. Ook zijn in breng in de bestuursvergaderingen, zijn inspanningen om nieuwe le den te werven, zijn prima contac ten met de pers en vele andere werkzaamheden voor de Kring ble ven niet onvermeld. Daarnaast sprak de voorzitter over andere ver richtingen en activiteiten van de heer Van Riemsdijk: producent van de videofilm die ter gelegenheid van de bevrijdingsherdenking was gemaakt, mede-oprichter van de Stichting Cort Heijligers en ijveraar voor de totstandkoming van een vesting-en garnizoensmuseum. Ook zijn speciale Waterschansaflevering over Cort Heijligers bleef vanzelf sprekend niet onvenneld. Het aftre den van zo'n prominent bestuurs lid is een groot verlies, zo meldde de voorzitter. Als blijk van dank overhandigde hij de heer Van Riemsdijk namens de leden een prachtig geïllustreerd boekwerk. De aanwezigen dankten de heer Van Riemsdijk op hun beurt met een De Waterschans nr. 2 1998 donderend applaus. Als nieuw bestuurslid werd me vrouw B.Grosfeld-Asselbergs voor gedragen en benoemd. De voorzit ter legde uit dat het bestuur streefde naar een goede vertegen woordiging van de werkgroepen in het bestuur en dat daarom me vrouw Grosfeld, lid van de dialect werkgroep, gevraagd was. Ook vroeg hij in dat kader de aanwezi gen of er bezwaren bestonden te gen het voornemen om de heer B.Schot namens de werkgroep ge nealogie als aspirant-bestuurslid toe te laten treden. Omdat zulks niet het geval bleek, werd ook de heer Schot verwelkomd in het be stuur. Bij het bespreken van de voorne mens en vooruitblik voor het ko mende jaar sprak de voorzitter ui teraard over de te verwachten hoge kwaliteit van de komende afleverin gen van De Waterschans. Hij dankte de heer drs. B. Daeter in het bijzonder voor het vele goede werk dat hij als hoofdredacteur al jaren lang heeft verricht. Met applaus lie ten ook de aanwezigen hun dank blijken. Ook noemde de voorzitter nog dat in dit verenigingsjaar Stu die 11 het licht zal zien, stond hij uitvoerig stil bij de noodzaak van voortdurende leden- en fondsen werving en sprak hij over de onder steuning van de inspanningen voor het oprichten van het vesting- en garnizoensmuseum. Na de rondvraag waarvan ruim schoots gebruik gemaakt werd, sloot de voorzitter de vergadering. Als afsluiting van deze avond ver zorgde de stadsarcheoloog, de heer drs. M. Vermunt, nog een interes sante voordracht over opgravingen in de stad, met name die in de Kloosterstraat. Daar waren restan ten gevonden van de vestingwer ken. Die leverden een schat aan in formatie op over de veranderingen van die vestingwerken in de loop der tijd. Ook de sporen van bewo ning en van landbouw op het ter rein bleken indrukwekkend. Dank zij deze vondsten en de analyse er van kan de geschiedschrijving van de stad weer worden aangevuld en/of bijgesteld. De onmisbaar heid van een stadarcheoloog in onze stad is hiennee eens te meer bewezen. Promotie Charles de Mooij Op 18 juni jl. promoveerde ons lid, de heer Charles de Mooij, redac tielid van onze reeks Studies en schrijver van de monografie 'Om de vruchten van Gods berg', aan de Katholieke Universiteit Nijmegen tot doctor in de Letteren op het proefschrift 'Geloof kan Bergen verzetten. Reformatie en katholieke herleving te Bergen op Zoom. 1577- 1795'. Voor iedereen die ook maar enige interesse heeft in de geschie denis van onze stad mag dit boek werk niet in de verzameling ontbre ken, omdat de heer De Mooij niet alleen een wetenschappelijke pres tatie van hoog niveau heeft neerge zet maar ook een boek heeft ge schreven dat door zijn stijl en aan pak voor een breed publiek toe gankelijk is. In wetenschappelijke kring is deze studie daarom terecht al een model voor toekomstige on derzoeken genoemd en een voor beeldige stadgeschiedenis. De han delseditie van deze dissertatie telt 704 pagina's, en is voor f 65,- bij de boekhandel verkrijgbaar. Het bestuur van de Geschiedkun dige Kring feliciteert de heer De Mooij van harte met zijn promotie en spreekt de hoop uit dat hij in de nabije toekomst de leden van de Kring in gesproken dan wel ge schreven vorm over zijn onder zoeksresultaten zal willen berich ten. Plannen in de binnenstad Onlangs hebben alle bewoners van de stad een fraai verzorgd en goed leesbaar 'Binnenstadbericht' van de gemeente ontvangen. In dit eerste nummer hebt u kunnen lezen welke veranderingen en aanpassin gen de binnenstad te wachten staan: het plan Parade en de herin richting van de straten. Het ge meentebestuur verdient hiermee een pluim. Niet eerder werden de burgers op een dergelijke zinvolle en volwassen wijze voorgelicht. Een blad van dit niveau? Chapeau! Natuurlijk zal de verschijning ervan inhoudelijke kritiek op de plannen niet kunnen en mogen verhinde ren, maar het zal er wel toe kunnen bijdragen dat de betrokkenheid van de inwoners bij de ontwikkelingen in de binnenstad en het vertrouwen in zorgvuldige besluitvonning door het gemeentebestuur toenemen. Dat de gemeente haar uiterste best doet om dat beeld te versterken, moge wel blijken uit de wijze waarop de activiteiten waren geor ganiseerd ten behoeve van de oriëntatie op de nieuwe bestrating in de binnenstad. Er was een heuse excursie georganiseerd naar een drietal Belgische steden en naar Breda met als doel het bekijken van diverse bestratingsvormen. Bij deze stratentrip waren vertegenwoordi gers van het gemeentebestuur, de gemeenteraad, winkeliersverenigin gen, het Bewoners Kornité Binnen stad, de Vereniging Binnenstad en de Geschiedkundige Kring betrok ken. Onder de deskundige leiding van de heer Frans Wakkee, project coördinator, bekeken de excursie- gangers stenen en bestratingspatro nen, waarbij duidelijk te bemerken viel dat de Bredase aanpak het best in de smaak viel. Na afloop van de excursie bleken de deelnemers vol vertrouwen: niet alleen de straten zullen mooi worden, ook deze stap in de besluitvonning verdient een schoonheidsprijs. Bezorging De Waterschans Naar aanleiding van een opmer king tijdens de jaarvergadering over het ontvangen van beschadigde exemplaren van De Waterschans verzoeken wij u om in zulke geval len contact op te nemen met de gene die over het wel en wee van de distributie waakt. Dat is onze se cretaris, de heer Widershoven. Zijn telefoonnummer is 0164-687199. drs. J. Zwagemakers voorzitter Oproep In januari 1989 verschijnt er een publicatie over 150 jaar Sint-Vin- centiusvereniging Bergen op Zoom. Interessante informatie en/of illus tratiemateriaal (te leen) zijn daar voor zeer welkom. Reacties graag naar B. Daeter, Oudland 8, 4617 ME Bergen op Zoom, tel. 0164- 210209. 35 FAUSTO NUMINE BERGA VICTRIX 28e jaargang nr 2 juni 1998 ISSN: 0926-3918 Verschijnt vier maal per jaar De Geschiedkundige Kring van stad en land van Bergen op Zoom Erevoorzitter: Dr. E. Hartel Ereleden: br. Alberik (P. van Rijckevorsel) J. van Gastel, drs. WA van Ham Voorzitten drs. J. Zwagemakers Sekretaris: drs. D. Widdershoven Hazelaar 40 4661 TC Halsteren. Tel. 0164-687199 Penningmeesten F van de Putte Stelleweg 37 4617 LV Bergen op Zoom. Tel. 0164-241669 Postrekening 24 05 922 en Bankrekening 52 50 45 244 ten name van: penningmeester Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom Contributie:/ 45,- (minimaal) per jaar. Ledenadministrateur: J. van Loon Hippocrateslaan 17 4624 VE Bergen op Zoom. Tel. 243222 Overige leden: G. van Broekhoven A Evers B. Grosfeld-Asselbergs M. van Tilborg C. Vanwesenbeeck Postbus 35 4600 AA Bergen op Zoom Tel. 0164-241930 R. van den Bergh drs. B. Daeter (hoofdredakteur) drs. N. Grosfeld drs. G. Huijbregts drs. Y. Kortlever drs. J. Zwagemakers Redaktie-sekretariaat: drs. B. Daeter Oudland 8 4617 ME Bergen op Zoom. Tel. 0164-210209 Toezicht distributie: D. Widdershoven, Hazelaar 40 4661 TC Halsteren. Tel. 0164-687199 Vormgeving en druk: Drukkerij Vis Offset, Alphen aan den Rijn.

De Waterschans | 1998 | | pagina 1