Geschiedkundig tijdschrift De Waterschans nr. 2 1998 Ajb. 7. Het huis De VijffHaringhen, aan de Stadhuisring. Die Overdraghe, schrijft over een van zijn voorouders en naamge noot in De eerste burgemeester van Klundert Abraham den Engelse. Die leefde van 1768 tot 1818. Hij be stuurde Klundert vanaf 1807, eerst drie jaar als president van de ge meenteraad, daarna drie jaar als maire en daarna tot zijn dood als burgemeester. Zijn woonhuis was De Vijff Haringhen, aan de Stad huisring (p. 19-32). De Kijkuit. Merksem en Bergen op Zoom hebben vanouds banden met elkaar. Dat blijkt bijvoorbeeld weer in dit maartnummer 1998 (26ste jaargang, nr. 101) van het Merksems Heemkundig Tijdschrift de Kijkuit. In het artikel Zes eeuwen 'Domein Bouckenborg' en hun op eenvolgende eigenaarsgeschreven door Georges Petré (p.22-28) ko men we een oorkonde uit 1561 te gen, waarin de markies van Bergen op Zoom bepaalt dat 'de gegoei- den, hebbende huizen van plaisan- tie binnen Merksem of Dam- brugge, nu ter tijd hebbende zes bunderen lands...., vrij zullen zijn, zij en hun nakomeelingen met hun familie, van alle accijns van wijn en bier die zij op hun speelhuizen slij ten zullen....' Een aardig privilege van Jan IV van Glymes (1541-1567). Wie kent niet het dans- of jazzorgel in zo menig Belgisch café? Vlaan deren heeft wel zo'n vijftig orgelfa- brieken gehad. Eduard Jacobs be licht de twee bekendste merken, namelijk Mortier en Decap, allebei uit Antwerpen. Theofiel Mortier bracht zoveel verbeteringen aan en maakte zoveel naam met zijn me chanische orgels, dat zijn eigen naam tot soortnaam werd. Elk dansorgel gold als mortierorgel, ongeacht van welke fabriek het kwam. De vier gebroeders Decap verwierven eveneens een goede naam als orgelbouwers. Hun ins trumenten waren ware meester stukken. De opkomst van de bio scoop betekende een terugval voor de orgelindustrie. 'Vele van deze magnifieke juwelen werden ver kocht aan het buitenland (voorna melijk Nederland)'. Oud Nieuws. Van het orgaan van de heemkundekring Willem vam St- rijen, van Zevenbergen ontvingen we twee nummers, namelijk het decem bernummer 1997 en het februari nummer 1998, respectievelijk jaar gang 17, nr.3 en jaargang 18 nr.l. Het eerstgenoemde is voor een deel ge wijd aan het kerstfeest, maar bevat ook weer een aflevering van Jacques de Groot en Ine Krielen-van Dorst van hun Zevenbergs woordenboek onder de titel Op z'n Zeuveberregs gezeed In dit nummer de letter R van raamp tot ruure. In het volgend nummer de letter s voor een deel, te weten van saachterremiddas tot sloe- repe. Even testen? Kent U de vol gende nog: reedekulleke? refke? ren- gele? slibbere? schaoltje trappe? Het februarinummer staat uitvoerig stil bij het Zevenbergse carnaval. Niemand minder dan de eerste prins van Zevenbergen Jan Barel be schrijft Het ontstaan van Carnaval in Ze\'enbergen (p.3-16). Hij leidde de festiviteiten van 1962 tot 1973, de startfase van de openbare carnavals viering in het Zeuvebultelaand Brieven van Paulus. Paulus van Daes- donk is de heemkundekring van de vroegere gemeente Nieuw-Ginne- ken. In het Sprokkelmaandnummer van haar tijdschrift (Jaargang 23, nr. 118) maakt Ad Jansen in zijn bij drage Tien nieuwe rijksmonumenten voor Ulvenhout en Bavel (p.l 19-128) duidelijk welke richting het monu mentenbeleid van de rijks- en ge meentelijke overheid is ingeslagen. Termen als Monumenten Selectie Ajb.8. Een mortierorgel. Project, Monumenten Inventarisatie Project, monumentwaardige panden en beeldondersteunende panden gaan meer leven, vooral ook doordat de schrijver de toepassing van deze projecten en 'ambtelijke geheimtaal' met voorbeelden uit de praktijk illu streert. Sinds het vankrachtworden van de herziene Monumentenwet in 1989 heeft niet alleen het rijk een taak op het gebied van bescherming van ons 'culturele arfgoed', maar ook de gemeente. Nieuw-Ginneken telde reeds 31 panden die op de rijkslijst stonden als zijnde een rijksmonu ment. De gemeentelijke inventarisa tiecommissie voegde daar zeven bouwwerken en vier complexen aan toe met als bindende element: 'his torische kwaliteit'. Het is een rijk ge varieerd menu met zowel een kerk- complex (van Ulvenhout), rente nierswoningen, een arbeidershuisje, een kerkhof, boerderijen, een kloos ter als een voormalige marechaus seekazerne. Ir. Chr. Buiks, deskundige op het ter rein van de toponomie, behandelt deze keer Oude boerderijnamen in de Baronie van Breda (p. 139-144). Aan de orde komen alleen namen van vóór 1850. Bij elk voorbeeld geeft de schrijver het jaartal waarin de be treffende naam voor het eerst op duikt in de archieven. Wie meer top oniemen verklaard wil zien, kan te recht in het boek van Chr. Buiks Laatmiddeleeuws landschap en veld namen in de Baronie van Bredauit gegeven door Van Gorcum in Assen (ISBN 90.232.3320.4). Wat nog meer? Het kwartaalblad van het Centraal Bureau voor Genealo gie (jrg. 3, nr. 4, dec. '97); Genealo gisch Tijdschrift voor Midden- en West-Noord-Brabant (jrg. 21, nr. 4, dec. '97) en (jrg. 22, nr. 1, maart '98); Citadel (jrg.4, nr.l, maart '98); Bra bants Heem (jrg. 50, nr.l, maart '98); Culturele Raad Bergen op Zoom (jrg.l, nr.2); Alledaagse Dingen (nr.l, febr. '98); Historisch Nieuwsblad (jrg. 12, nr.l, febr/maart '98); Nieuwsbrief van de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg (1998, nr.l); van de Heemkundekring Son en Breugel het kwartaalblad Heem Son en Breugel (jrg. 1998, nr.l); van Deute- korn, Salehem en Gander het tijd schrift Kronyck jrg. 22, maart 1998, nr. 87 en van het PJ. Meertens-Insti- tuut het mededelingenblad Re spons, jrg. 1998, nr.2. In deze aflevering: Een Bergs historicus promoveert De Boerenkrijg De Ram Co Bergse werkverschaffingsprojecten Wij hebben jullie nooit gehaat Grote Kerk Breda BpffilIIlj; SHUiiifi» i

De Waterschans | 1998 | | pagina 22