Feest in de vestingstad Bergen op Zoom De Waterschans nr. 2 1998 De Waterschans nr. 2 1998 C. D. Vanwesenbeeck werden er verdedigbare eilandjes aangelegd, de zogenaamde 'ravelij nen'. Bergen op Zoom doorstond diverse belegeringen, waarvan die van Panna in 1588 en Spinola in 1622 het meest in de herinnering liggen. Na aanvallen van de Span jaarden in 1605 werd de 'redoute' (een stenen toren) Kijk in de Pot ge bouwd. De buitenhaven van Bergen op Zoom, belangrijk voor de aanvoer van voedsel en troepen, werd beschermd door de Noordschans (in 1651 gesloopt) en de Zuid schans. Deze laatste ver sterking werd ook wel Waterfort genoemd en kreeg later de naam Wa terschans. Deze verster king vormt nog steeds een duidelijk herken ningspunt aan de Bin nenschelde. Na afloop van de Tach tigjarige Oorlog in 1648 staakte men het onder houd. Dit kwam de ves tingwerken niet ten goede. Franse invallen tij dens de tweede helft van de zeventiende eeuw zorgden voor behoorlijk wat paniek zodat men de noodzaak inzag tot hernieuwde aandacht voor de vesting van Ber gen op Zoom. Door het staken van het onder houd waren de werken in vervallen staat. Aan het eind van de zeventiende eeuw kreeg generaal Menno van Coehoom van stadhou der Willem III de opdracht om de grensvestingen te moderniseren. Bergen op Zoom kwam als eerste aan de beurt. Coehoom overleed al in 1704 en na 1706 stagneerde het werk In 1741 werd het weer opge pakt en werd de vesting afgebouwd. In 1744 was het project gereed. De vesting Bergen op Zoom was zo in drukwekkend, dat men dacht dat deze onneembaar zou zijn. De ves ting kreeg de bijnaam 'La Pucelle' (de Maagd). Drie jaar later viel deze reputatie al in duigen, toen de Fransen de stad na een zwaar bom bardement innamen. Eerlijkheid gebiedt ons te vertellen dat de in name te wijten was aan de gebrek kige legerleiding en de onvol doende waakzaamheid van de troe pen. gonnen met de ommuring van de stad. Van de middeleeuwse vesting werken is alleen nog maar de Lie- vevrouwepoort (Gevangenpoort) over als indrukwekkend bewijs van de ommuring. West-Brabant had grote strategische waarde als buffer tegen de Fransen en de Spanjaar den. De Tachtigjarige Oorlog gaf aanleiding tot het versterken en uit- Afb.2. Het ravelijn Op den Zoom. In de flank, tussen de klimop, zijn de schietga ten te zien (Foto Y. E. Kortlever). breiden van de vestingwerken, zo wel in Bergen op Zoom als elders. Bergen op Zoom was immers 'De sleutel van Zeeland'. Zou deze stad vallen, dan lag Zeeland open om ingenomen te worden door de Spanjaarden. De Staten van Zee land zagen dit goed in en leverden als bijdrage troepen die in Bergen op Zoom werden gelegerd. Het ver sterken van de middeleeuwse mu ren in Bergen op Zoom was een moeizaam proces, de burgers wil den hier liever niet al te veel geld aan besteden. Er werden voorlopige versterkingen aangelegd door mid del van aarden wallen met rondom een brede gracht. In de hoofdgracht Als u in het weekend van 11 en 12 juli de vestingstad Bergen op Zoom bezoekt, zullen de kanonskogels u om de oren vliegen. Dan worden namelijk de Nederlandse Vestingstedendagen georgani seerd die het vestingverleden van de stad laten herleven. Schutterijen, gilden en garnizoenen zullen onder daverend kanon gebulder de stad in man-aan-mangev echten innemen of verdedi gen. In de vele historische optredens geven versiering, kleding, muziek en drank u het gevoel dat u honderden jaren terug gaat in de tijd. Het tijdsbeeld van de Middeleeuwen tot in de 19e eeuw ontvouwt zich in een speciaal daarvoor uitgezette route. Op zaterdag zullen alle andere vestingsteden zich presenteren in oude riddertenten op de Grote Markt. Tevens vindt op die dag de première plaats van het 18e-eeuwse openluchtspektakel 'Diede- rick, het kind van de rekening'. In het 15e-eeuwse stadspaleis Het Markiezenhof voeren meer dan 150 acteurs en figuranten dit spel op dat zich afspeelt in de periode van het beleg van Bergen op Zoom in 1747. door en Y. E. Kortlever De Nederlandse vestingsteden Vestingsteden zijn tastbare bewijzen van de roemruchte geschiedenis van Nederland. Die steden hebben met hun historische uitstraling een grote aantrekkingskracht op de be zoekers. De monumenten, de vele antiekwinkels en galeries, terrasjes, restanten van vestingwerken, musea zijn de moeite waard om te bezoe ken. Om die reden hebben veertien vestingsteden zich verenigd in het samenwerkingsverband Neder landse Vestingsteden. Met lande lijke campagnes en groots opge zette evenementen tracht men de vestingsteden onder de aandacht van een groot publiek te brengen. De jaarlijkse 'Vestingstedendagen' zijn daar een goed voorbeeld van. U kunt in één klap kennismaken met Bergen op Zoom, Brielle, Geer- truidenberg, Grave, Hellevoetsluis, 's-Hertogenbosch, Heusden, Hulst, Maastricht, Naarden, Nieuwpoort, Ravenstein, Willemstad en Zalt- bommel. De vesting Bergen op Zoom Bergen op Zoom heeft zich in 1997 aangesloten bij het hierboven ver melde samenwerkingsverband. Van de vesting Bergen op Zoom is meer over dan menigeen denkt. Reeds in de tweede helft van de dertiende eeuw was er een aarden omwalling. Rond 1330 is men be- Afb.l. Franse kaart van de vesting Bergen op Zoom (midden 18e eeuw, foto GAB). En kele herkenningspunten: 7 het ravelijn Op den Zoom, 8 de contregarde Coehoom (het eilandje in het Anton van Duinkerkenpark), links van de Polder (het Stadspoldertje) ziet u de Waterschans en het Camp Retranché is het terrein van Kijk in de Pot. Bergen op Zoom was in 1795 een van de laatste vestingen die in han den viel van de Fransen, nadat de Nederlandse overheid tot capitula tie had bevolen. De Franse bezet ting duurde tot 1814. Na de afschei ding van België in 1830 werd Ber gen op Zoom weer een grensves ting. Na afloop van de staat van be leg in 1839 verloor Bergen op Zoom als vesting haar betekenis. In 1867 werd bij Koninklijk Besluit de vesting Bergen op Zoom opgehe ven. Er bleef wel een garnizoen in Bergen op Zoom. Tussen 1868 en 1886 vond de ontmanteling plaats van de vestingwerken. Niet alles ver dween echter. Van de vestingwerken van Menno van Coehoom is nog het een en ander te zien, zoals het ravelijn Op den Zoom. Dit ravelijn (een ommuurd, verdedigbaar ei landje) werd aangelegd ter bescher ming van de bastions Edelmogende en Noyelles die zich aan weerszij den bevonden. In 1702 werd dit deel van de vesting voltooid. Het was omgeven door het Pielekens- water. Aan de overkant van de Kor- neel Slootmanslaan is in het Anton van Duinkerkenpark ook nog een onderdeel van de vesting te zien, te weten het eilandje. Dit was een zo genaamde contregarde, midden in het water, ter bescherming van de Grote sluis (of Coehoornsluis) in 1700 aangelegd. Deze sluis lag on geveer waar zich nu de brag aan de parkzijde van het Ravelijn bevindt. In 1882 besloot het gemeentebe stuur om de contregarde met het omliggend gebied te bestemmen tot park De Belgische tuinarchitect Lieven Rosseels kreeg de opdracht om het aan te leggen. Het had oor spronkelijk als naam Volkspark, te genwoordig heet het Anton van Duinkerkenpark Het eilandje hield in het begin nog een 'militair' ka rakter, alleen hoge officieren en hun dames mochten zich in dit deel van het park ophouden. In 1742 en 1743 werden er nieuwe bastions aangelegd aan de noord kant van de stad. Om de bastions liepen brede grachten, waaronder de Smitsvest. De vest bleef bestaan tot de ontmanteling van de vesting. Een klein deel van de Smitsvest is bewaard gebleven en werd in 1886 in verbinding gebracht met de nieuwe monding van de Zoom. Vanwege zijn geïsoleerde ligging zou je dit deel van de vesting bijna over het hoofd zien. Het ligt ten zui- 37

De Waterschans | 1998 | | pagina 2