De voormalige joodse synagoge in Bergen op Zoom: de derde herinrichting en de jongste restauratieperiode belicht De Waterschans nr. 2 1998 den van de Van Gorkumweg op een grasveld aan de hoek van de straat die tegenwoordig de naam Smits- vest draagt. Aan de zuidwestkant van de stad bevindt zich nog steeds het terrein Kijk in de Pot. Tijdens de Tachtigjarige Oorlog was dit een versterkt legerkamp. De versterkin gen zijn bij de ontmanteling afge broken, maar het terrein is nog lang militair oefenterrein gebleven. Te genwoordig is Kijk in de Pot ge meentegrond en zal een nieuwe be stemming krijgen. Ook buiten Bergen op Zoom zijn nog vestingwerken te zien. In de ja ren 1628 en 1629 besloot men een fortenlinie aan te leggen tussen Ber gen op Zoom en Steenbergen. Deze linie werd later een onderdeel van het zogenaamde Zuiderfrontier dat van Sluis tot Grave liep. De nieuwe forten kregen de naam van de heren die bij de aanleg betrok ken waren, te weten Moermont (Iman van Zuytland, heer van Moermont, namens Zeeland), De Roovere (Pompejus de Roovere na mens Holland) en Pinssen (kolonel Willem Pijnssen, verantwoordelijk voor de militaire bescherming tij dens de aanleg). De forten werden op heuvels gebouwd en waren om geven door moerassen. Door een nieuwe inundatiesluis bij Steenber gen kon zout water ingelaten wor den, dat tot aan fort De Roovere liep. Van fort Moermont is niets meer over, maar fort De Roovere is nog vrijwel intact, alsmede de linie- wal en gracht tussen De Roovere en Pinssen. Ook resten van fort Pins sen zijn nog zichtbaar in het land schap. Het programma tijdens de vesting- stedendagen Het programma is over twee dagen verdeeld: zaterdag 11 juli staat vooral in het teken van de presenta tie van de veertien vestingsteden in prachtige rood-witte tenten op de Grote Markt. Het Staatse Leger trekt op van het Gouvernementsplein, waar diverse muziekgroepen mili taire muziek ten gehore brengen, naar de Grote Markt en naar het Beursplein waar U een voorproefje krijgt van het spel van Diederick. De binnenstad is dan ook het decor bij enkele presentaties van de ge meentelijke muziek- en dansschool. U kunt er een danspresentatie op het podium op de Grote Markt zien en om 17.00 uur is een muzikaal spektakel met blazers vanaf de Pe perbus. Op zondag staat het programma in het teken van de zogenaamde dy namische presentaties in een histo risch lint dat zich vanaf de Gevan genpoort ontrolt tot en met Het Ra velijn op den Zoom. De bezoeker loopt daarbij als het ware door de tijd heen: van de Middeleeuwen tot de negentiende eeuw. De Gevangenpoort wordt bestormd door het Gelders Overkwartier en verdedigd door de schutterij van Hasselt. Er is een bourgondische maaltijd; schutterijen presenteren zich op het Sint-Catharinaplein. Daar vindt U ook de Bergse Batterij uit Geertruidenberg. Bij de Koren markt presenteren zich achttiende en negentiende eeuwse regimenten. Het Ravelijn is de piekwaar het Sint Sebastiaansgilde uit onze stad en de Oude Schuts uit 's-Hertogen- bosch acte de presence geven. Tus sen de verschillende locaties trek ken marcherende soldaten op, zijn er figuranten en muziekgroepen. Op diverse plaatsen kunt U genie ten van vestingwijn, het inmiddels bekende 'grof-geschut-bier' of de in wendige mens versterken. Voor de kinderen is er een speciaal kinder festijn in de Burg. Vergroesenstraat met poppenkast en oud-hollandse kinderspelen. Het volledige programma treft U aan in de Vestingstedenkrant die in het weekend voor 11 juli huis-aan- huis wordt verspreid. Geschiedenis herhaalt zich In de jaarkroniek van de Bergse ge schiedenis van 20 jaar geleden (1978) las ik het volgende: Belangrijke aankoop De gemeenteraad besloot tot een belangrijke aankoop. Van de Staat der Nederlanden ver wierf het stadsbestuur het bijna 23 hectare grote terrein Kijk in de Pot, waarvoor een bedrag van ruim 1,3 miljoen gulden moest worden neergeteld. Over de uiteindelijke bestemming van het voor de stad zo belangrijke gebied zouden te zijner tijd con crete voorstellen volgen. Vrijwel ze ker is daar ook een recreatieve funktie bij. Beleidsplan binnenstad 17 jaar geleden (1981) werd in de stadskroniek het volgende geno teerd: deze maand (september) pu bliceerde het gemeentebestuur zijn plannen om het zogenaamde kern winkelgebied compacter, beter be reikbaar en gezelliger te maken. Tegelijkertijd gaf het college aan, dat de komende maanden in het kader van een uitgebreide in spraakprocedure met alle betrokke nen overleg gepleegd zou worden over deze beleids-voornemens. Witboek over Bergse binnenstad In november van datzelfde jaar werd in de stadskroniek vernield: met de overhandiging van een wit boek aan wethouder Peter van der Velden vroeg de Vereniging Bin nenstad op 2 november aandacht voor het behoud van beeldbepa lende huizen en straten in de bin nenstad. In het onlangs gepresenteerde be leidsplan binnenstad had de ver eniging daarvan weinig bespeurd. Dat was dan ook de reden om een witboek uit te geven. De vereniging pleit daarin ook voor het instellen van een binnenstadscommissie, die de raad zou moeten adviseren. In een eerste reactie zei de wethouder onder meer, dat zowel het beleids plan als het verkeerscirculatieplan geen dictaten zijn, maar fundamen ten voor het te ontwikkelen beleid. B. Daeter De Waterschans nr. 2 1998 door drs. Johanna Jacobs Geschiedenis In Bergen op Zoom was een kleine joodse gemeenschap woonachtig. Van circa 1793 tot 1825 hielden zij hun godsdienstoefeningen op de zolder van het Waaggebouw aan het Zuivelplein, waar nu onder andere de tassen- en lederzaak van De Mooij gevestigd is 1 In 1827 werd het initiatief genomen tot de bouw van een synagoge en op 28 september 1830 werd bij de Hoofdcommissie, het adviesorgaan van de regering voor joodse zaken, een bouwplan met bestek ingediend ten bedrage van f 2800,- en om een subsidie van f 2000,- gevraagd. Het Ministerie van Eerediensten keurde op 19 mei 1831 het plan goed. Op 4 oktober 1932 kreeg men toestem ming om met de bouw aan de Koe voetstraat te beginnen en werd de eerste steen gelegd door S.L. van den Broeck. Omdat Koning Willem I (1815-1840) zijn goedkeuring had gegeven aan een schenking van f 1000,- voor de bouw van de synagoge werd het ge bouw voorzien van de spreuk in de gevel 'Door Mildadigheid van den besten Koning, 5593' (2). Op 16 au gustus 1833 werd de synagoge als kerk ingewijd en in gebruik geno men. De synagoge was een eenvou dig gebouw opgetrokken in de toen gangbare neo-classisistische stijl. Achter de synagoge bevond zich een vergaderlokaal dat tevens dienst deed als klaslokaal voor onder an dere het godsdienstonderwijs. In 1887 was de synagoge met het bij behorende vergaderlokaal volledig opgeknapt uit een legaat van f 5000,- van wijlen Levi Salomon Frank uit Hoogerheide. In 1932 bestond de synagoge hon derd jaar en dit werd plechtig her dacht in een buitengewone dienst gevierd op sjabbat (zaterdag) 12 no vember 1932. Aanwezig waren op- perrabijn S. Heertjes uit 's-Hertogen- bosch, oppervoorzanger J. Lipschütz en het synagogaal koor uit Rotter dam terwijl MA de Hes, leraar van de Nederlands-Israëlitische ringge- meente te Bergen op Zoom de sjab- batdienst leidde (3). Tijdens de Tweede Wereldoorlog werden de joodse bezittingen gecon fisqueerd. Op 29 september 1943 werd ten overstaan van notaris Van Gruting de joodse synagoge ver kocht aan de koopman Sijtze van der Weij wonende te Bergen op Zoom (4). Hij gebruikte de synagoge als aardappelopslagplaats. In het ka der van het Rechtsherstel werden de synagoge alsook de begraafplaats op 1 november 1944 aan de joodse ge meenschap teruggegeven. Het ge ringe aantal overlevenden echter, een twintigtal personen, was niet voldoende om de diensten in de sy nagoge te kunnen houden: hiervoor waren minimaal tien mannen vereist (5). In 1952 ging de synagoge over naar de Wouwsche, een melkfabriek die achter de synagoge lag (thans de Herna). De synagoge zelf werd ge bruikt als stalling voor de melkwa- gentjes. De melkfabriek werd afge broken ten behoeve van nieuw- bouwplannen. In 1972 verwierf de gemeente de synagoge. Het gebouw verkeerde toen in een onderkomen staat en er was nogal wat geld nodig om het op te knappen. De synagoge was in 1971 op de voorlopige Rijks monumentenlijst geplaatst maar hiertegen rees verzet vanuit het col lege van B en W dat inmiddels een ontwerp-bestemmingsplan (Parade) had ontwikkeld waarbij dit gebouw een sta-in-de-weg was. De dreigende sloop van het pand werd voorkomen doordat de inmiddels opgerichte Stichting Behoud en Herstel van de Synagoge onder voorzitterschap van dr. E. Hartel er in 1973 in slaagde de synagoge definitief op de monu mentenlijst geplaatst te krijgen (6). Hierdoor kwam tevens subsidiegeld beschikbaar voor de restauratie waarvoor de Stichting vanaf haar op richting had geijverd. In 1974 begon aannemer J. Videier naar ontwerp van architect J. Boelhouwers met het herstel, onder begeleiding van de Rijksdienst voor de Monumenten zorg. Uitgangspunt was het zo veel mogelijk intact laten van het oor spronkelijke gebouw. Wel werd het dak vernieuwd en gewijzigd en wer den het gangetje naast en het verga- 39 Literatuur WA van Ham. Merck toch hoe sterck Bijdra gen tot de geschiedenis van de vestingwerken van Bergen op Zoom. Studies uit Bergen op Zoom nr. 4, 1982; K. Slootmans. Bergen op Zoom, een stad als een huis. Bergen op Zoom, 1966; Terugblik Reeks artikelen door WA van Ham en C.D. Vanwesenbeeck in het weekblad de West-Brabant Koerier, ver schenen tussen 1979 en 1983. m.m.v. Kees Booij en Leo Stoffels Afb.l. Het interieur van de joodse synagoge omstreeks 1932 (Foto GAB).

De Waterschans | 1998 | | pagina 3