De Waterschans nr. 2 1998 Afb.2. Het exterieur van de voormalige joodse synagoge begin jaren '70 (Foto GAB). der-/klaslokaal achter de synagoge afgebroken. Op 10 september 1975 werd de voormalige synagoge plechtig her opend in aanwezigheid van de Israë lische ambassadeur Hanan Bar-On en opperrabijn dr. E. Berlinger. Vanaf 1975 hielden de Bergen op Zoomse Orkestvereniging Jacob Obrecht en het Bergen op Zoomse Mannenkoor hier hun wekelijkse re petities en verder vonden er inciden teel culturele manifestaties op kleine schaal plaats. De huidige situatie De voormalige joodse synagoge is een van de weinige openbare monu menten die Bergen op Zoom rijk is. De openstelling van soortgelijke mo numenten als de Gevangenpoort, de Sint-Gertrudiskerk, de Maagd, het Ravelijn en het Stadhuis geschiedde tot 1995 ofwel op verzoek ofwel was in de zomennaanden beperkt tot en kele uren per dag. Alleen het Mar kiezenhof is vanwege zijn functie als bibliotheek, museum en restaurant het hele jaar door opengesteld voor het publiek. In 1995 kwam hierin verandering. Toen werd naar aanlei ding van een algemeen omvattend Toeristisch en Recreatief Actie Plan (TRAP) voor de gemeente Bergen op Zoom een vrijwilligersorganisatie opgericht, de Stichting Bezichtiging Monumenten (SBM) (7). Onder de bezielende leiding van directeur Leo Stoffels groeide deze organisatie uit tot circa honderd vrijwilligers die de panden niet alleen openstellen maar er ook toezicht houden en rondlei dingen verzorgen. De binding van deze vrijwilligers met de monumen ten in het bijzonder en de stad Ber gen op Zoom in het algemeen is groot en van eminent belang. Om aan deze functie van openge steld monument te kunnen voldoen was de voormalige joodse synagoge dringend aan herinrichting en res tauratiewerkzaamheden toe. Binnen de SBM was een projectgroep syna goge bestaande uit Jan van Tonge ren, rnr. Aernoud Minderhoud, Ri- nus Franken, Antoinette van Broek hoven en Anneke Vennaat opge richt. Zij streefden ernaar om via joodse gebruiksvoorwerpen de syna goge een passender bestemming als monument te geven. Jan Wessen- dorp, beeldend kunstenaar, had met ditzelfde doel voor ogen, op verzoek van deze projectgroep bij monde van Aernoud Minderhoud, een voorhang ontworpen. Op 19 februari 1997 brachten Aer noud Minderhoud, Jan Wessendorp en Johanna Jacobs, conservator cul tuurhistorie van het Markiezenhof, een bezoek aan drs. Edward van Voolen, conservator van het Joods Historisch Museum te Amsterdam. Doel van het gesprek was het ont werp van de voorhang in het bijzon der en de bestemming van de voor malige Bergse synagoge in het alge meen. Voorts zou getracht worden een aantal joodse voorwerpen van genoemd museum in bruikleen te verkrijgen. Met betrekking tot de op handen zijnde herinrichting van de synagoge gaf Van Voolen ter overweging dat niet coüte que coüte gestreefd zou moeten worden naar een exacte weergave van de synagoge zoals die voor de Tweede Wereldoorlog ge weest was. Immers de restauratie van de synagoge in de jaren '73-'75 had al tot onomkeerbare wijzigingen ge leid en bovendien zou dit gebouw door het ontbreken van een actief gelovige joodse gemeenschap zo goed als zeker nooit meer als syna goge dienst doen. Derhalve kon eer der gedacht worden aan een multi functionele niimte ten dienste van kleinschalige culturele activiteiten. Elders in Nederland hebben synago- ges ook zon functie gekregen en met name de joodse synagoges in Groningen en 's-Hertogenbosch zijn hiervan mooie voorbeelden: naast kerkgebouw doen deze tevens dienst als museum en concert-voordracht zaal. Bovendien zou bij de aankle- 40 De Waterschans nr. 2 1998 ding van het gebouw met diverse joodse voorwerpen als leidraad voor de gidsen van de SBM niet alleen gekozen moeten worden uit histo risch materiaal maar zou aan de hand van moderne attributen geat tendeerd kunnen worden op het feit dat het jodendom tot op de dag van vandaag levend is. Van Voolen advi seerde contact op te nemen met Piet Cohen, industrieel ontwerper, die vaker met deze problematiek te ma ken heeft (gehad). Het plan Tijdens een eerste oriënterend ge sprek met Piet Cohen op 23 juni 1997 in aanwezigheid van Kees Booij, restauratie-architect bij de ge meente Bergen op Zoom, en Jo hanna Jacobs, werden door eerstge noemde aantekeningen gemaakt en dia's van de synagoge genomen. Op 4 augustus 1997 heeft Piet Cohen zijn advies met betrekking tot de sy nagoge gereed (8). Zijn advies begint met de volgende openingszinnen: 'Basis gedachten met betrekking tot de herinrichting van de voormalige synagoge in Bergen op Zoom. De gedachte om van het bestaande synagoge gebouw geen dood moriu-' ment te maken, maar een ruimte, waarin de rijke cultuur van het jo dendom in het verleden en het he den aan een breed publiek te tonen, is rn.i. een goed uitgangspunt. Voor en tijdens de tweede wereldoorlog is er weliswaar een enorme aanslag ge pleegd op het voortbestaan van het jodendom, maar men heeft de joodse cultuur niet kunnen vernieti gen. Hoewel herdenken waardevol is, is dit op zichzelf niet voldoende. Het tonen van de rijkdom van de joodse cultuur kan bijdragen tot een beter begrip in onze huidige maatschap pij. Het lijkt mij daarom goed dit as pect duidelijk te belichten Om deze gedachten in het interieur dui delijk te laten uitkomen, stel ik voor het herinneringsaspect te concentre ren in het voorportaal. Op deze wijze wordt de bezoeker bij het betreden van het gebouw geconfronteerd met de gebeurtenissen van het verleden en neemt deze met zich mee tijdens het bezoek aan de overige ruimte. Om dit idee fysiek gestalte te geven, lijkt het mij goed de namen van de slachtoffers, die nu aan de oostwand van de grote ruimte hangen, te plaat sen in de muur van de entree en ze daar in de kopse kant van een aan tal gelijke platte lange stenen te bij- telen [sic]. Deze stenen zouden in een bepaald ritme in de muur ge monteerd moeten worden. Op die manier wordt de herinnering aan hen fysiek verbonden met het ge bouw'^). In het kort doet Cohen daarnaast de volgende voorstellen: het scheiden van de entreeruimte en de zaal door middel van een glazen wand in plaats van fluwelen gordijnen. Het aanbrengen van meer reliëf in het plafond zodat de relatie tussen de kolommen, de ramen en het pla fond verbeterd zou worden. Het handhaven van de basiselementen van de voonnalige synagoge zoals de ark (aron kodesh), de lezenaar (bima), het voorhang (parochet), het eeuwig licht (ner tamid) en de ne- genarmige kandelaar (menora) (10). Het aangeven van de oorspronke lijke plaatsing van de banken door middel van kleur of materiaalver- schil in de vloer. Het beperken van het podium voor de ark tot de trap- partij. Het vervangen van het eeuwig licht voor een mooier exemplaar. Het verfraaien van de bima en de balustrade van de vrouwengalerij. De verwijdering van de toegevoegde elementen in de kelderruimtes waar zich de rituele baden bevinden (11). Het herbestemmen van de voorma lige vrouwengalerij tot een studie ruimte. De financiën Op basis van het voorstel van Piet Cohen wordt op 23 september 1997 door Fred de Weert, Jaap Huisman, Kees Booij, allen ambtenaren van de sector ROB van de gemeente Bergen op Zoom, en Johanna Jacobs, een indicatieve begroting opgesteld. De begroting behelst de volgende pos ten: 1. herdenkingsstrips voorportaal; 2. glazen afscheidingswand; 3. schil derwerk interieur, 4. verlichting; 5. aangeven banken in de vloer en het vervangen van de CV roosters; 6. re constructie ark; 7. aanschaf eeuwig licht; 8. voorhang; 9. meubilair, 10. algemene veiligheidsvoorzieningen; 11. inbraakbeveiliging; 12. uitruimen en schoonmaken synagoge; 13. be geleiding bouwactiviteiten; 14. on voorzien. De totaal geschatte kosten bedragen circa f 143.000,-. Deze begroting wordt voorgelegd aan Leo Stoffels, directeur van de SBM. Onder zijn zeer gedreven vrij willigers bevindt zich een groot aan tal bekwame vaklieden. Nadat hij van hen de toezegging heeft gekre gen dat zij in hun vrije tijd de ge plande werkzaamheden willen uit- Afb.3. Het interieur van de voormalige joodse syagoge, januari 1997 (Foto Stichting Bezichtiging Monumenten, Bergen op Zoom). I AJb.4. Het interieur van de voormalige joodse synagoge, januari 1997 (Foto Stichting Bezichtiging Monumenten, Bergen op Zoom). 41 mhh—a—I

De Waterschans | 1998 | | pagina 4