De Waterschans nr. 2 1998 In dit artikel trachten we de vol gende vragen te beantwoorden: was een Brokkenhuis een uitslui tend protestantse aangelegenheid of gebeurde de opslag van de brokkenverzameling door de R.K. Sint-Vincentiusvereniging ook in een Brokkenhuis; bestaat er een relatie tussen een Brokkenhuis en de magazijnen van de Vincentius- vereniging; van wie ging het protestants Brokkenhuis uit en welke motieven speelden daarbij een rol; hoe werd het Bergse Brok kenhuis mogelijk gemaakt; hoe was in de jaren dertig de samen werking tussen liefdadigheidsin stellingen van verschillende ge zindten? Brokkenverzameling en Brokken huis Het verzamelen van kleding, schoeisel ed. noemde men brok kenverzameling. In de Bergse ar chieven, zoals dat van de St.-Vin- centiusvereniging, wordt daar af en toe over gesproken. Vanwege de summiere gegevens kregen we echter geen helder beeld van de brokkenverzameling te Bergen op Zoom. Onder enige reserve kun nen we er ons wel een beeld van vormen als we bekijken hoe dat in 's-Hertogenbosch er aan toe ging. Daar was in 1847 een Vincentius- vereniging opgericht. Daar werden kort na de totstandkoming van de Vincentiusvereniging tal van lief dewerken opgericht, waarvan in 1912 nog over waren de spijskoke- rij, enkele patronaten, de mannen- vereniging, de vadersavonden, en kele bibliotheken, de algemene commissie van kinderbescherming en kinderverpleging en...de brok kenverzameling, die overigens niet lang na 1912 meer heeft bestaan (4). De Bijzondere Raad daar (zie toelichting) had in 1904 het liefde werk brokkenverzameling in leven geroepen. Bij de brokkenverzameling en eventuele opslag in een Brokken huis ging het, zoals bij de St.- Vin centiusvereniging te 's-Hertogen- bosch, om uitsluitend tweede handsgoederen. Het latere cen trale kledingmagazijn daar om vatte ook nieuwe goederen (5). Het centraal kledingmagazijn was zo doende ook meer dan het Brok kenhuis gericht op de stille armen (6). In navolging van wat in andere steden in binnen- en buitenland Afb.l. De Kleine Kerkstraat (Foto GAB). gebeurde, organiseerde men te 's- Hertogenbosch, met een speciale actie zo'n brokkenverzameling (7). Dit liefdewerk beoogde overtollige kleding en meubelstukken die langs de huizen van de meerge- goeden werden opgehaald, even tueel na de nodige reparatie, voor een kleine vergoeding ter beschik king te stellen van de bezochte ge zinnen. In het eerste jaar werden in totaal 22 van zulke verkopingen gehouden die telkens door 60 a 70 personen werden bezocht. Aan niet-armen werd niet verkocht om de neringdoenden van de stad geen onnodige concurrentie aan te doen. In tegenstelling tot andere plaatsen kwam de brokkenverza meling in Den Bosch overigens maar moeilijk van de grond. On danks reclame via de pers, recla mewagens en een oproep vanaf de kansel in de parochiekerken, kwa men er niet genoeg goederen bin nen om aan de vele aanvragen van de armen te voldoen. Na 1912 ver beterde de situatie niet en ver slechterde nog meer tijdens de oorlog van 1914: alles werd veel duurder en moeilijker te verkrij gen. Daarom werd in 1918 beslo ten de actie stop te zetten in af wachting van betere tijden (8). Toen daar het liefdewerk brokken verzameling opgeheven was, wa ren het weer de magazijnen van de afzonderlijke conferenties die ie der voor zich voorzagen in de ma teriële behoeften van de Vincenti- usgezinnen (9). Geconfronteerd met het ontstellend tekort aan kle ding en dekking in deze gezinnen en aangespoord door de activitei- 48 De Waterschans nr. 2 1998 ten van de jongerenconferentie, die vanaf 1924 met succes inza melingen van kleding hield langs de huizen, besloot de Bijzondere Raad in 1926 een nieuw liefde werk op te richten: het centraal kledingmagazijn met nieuwe kle dingstukken en vooral bedoeld voor de stille armen. Niets anders beoogde men hiermee dan het werk der conferenties te concen treren en dat van de brokkenverza meling te hervatten; dit laatste overigens in enigszins gewijzigde vorm (10). Bekend is namelijk dat de brokkenverzameling toen regel matig voorkwam en men meer openbare verkopingen hield. Brokkenhuis en magazijnen van de Vincentiusvereniging De Bergse Sint-Vincentiusvereni ging kende, ook in de jaren dertig, het liefdewerk brokkenverzame ling, maar tot nu toe ben ik in de archieven van die vereniging maar één keer het begrip Brokkenhuis tegengekomen. In het jaarverslag van de Bijzondere Raad over 1925 wordt over een Brokkenhuis ge sproken, maar het is onduidelijk wie dat toebehoorde (11). Het Pro testantse Brokkenhuis was toen nog niet opgericht. Het is boven dien een vraag of de Bergse brok kenverzameling vanuit de Vincen tiusvereniging wel echt is uitge voerd. In de jaarverslagen van de Bijzondere Raad over de periode 1925 t/m 1944 wordt op de voor gedrukte landelijke formulieren immers daarover wel gesproken, maar er worden te Bergen op Zoom geen uitgaven en inkomsten vermeld (12). Overbekend zijn de Vincentiusma- gazijnen, waar minvermogenden via een bonnensysteem goederen konden afhalen. Tegenwoordig kent de vereniging wel een ruimte waar tweedehandse en opge knapte goederen tegen een zacht prijsje gekocht kunnen worden, maar het gaat dan zeker niet al leen meer om minbedeelden die hiervan gebruik maken. Het vermoeden rijst dat een Brok kenhuis in de jaren dertig een pro testants verschijnsel was en als zo danig niet bij de katholieken voor kwam. Initiatief tot en motieven voor het protestants Brokkenhuis Vereniging Kerkherstel Het Protestantse Brokkenhuis was een initiatief van de Vereniging Kerkopbouw. Omdat deze vereni ging een tegenhanger was van de Vereniging Kerkherstel, dient hier over laatstgenoemde Vereniging eerst iets gezegd te worden. Het Nederlands Hervormd Verbond tot Kerkherstel werd in 1930 opge richt nadat een voorstel tot reorga nisatie van de Nederlandse Her vormde Kerk door de synode was verworpen. De Vereniging telde onder zijn leden vooral confessio nelen, een aantal ethischen, Kohl- bruggianen en leden van de Gere formeerde Bond. De Kohlbruggia- nen waren de aanhangers van de Nederlands Protestantse theoloog H. Kohlbrügge (18 0 3-1875) die er toendertijd nogal radicale opvat tingen op na hield en door zijn talrijke uitgegeven preken in Ne derland veel aanhangers verwierf. De Gereformeerde Bond was in 1906 opgericht door H. Visscher en heette in 1909: Gereformeerde Bond tot Verbreiding en Verdedi ging van de Waarheid in de Ne derlandse Hervormde Kerk Deze Bond stond kritisch tegenover de toenmalige nieuwe koers in de Hervormde Kerk omdat men van mening was dat de binding aan de belijdenis van de kerk in de nieuwe kerkorde niet genoeg ge waarborgd was. Voorzitter van de Vereniging Kerkherstel was de Groningse hoogleraar prof. dr. Th. Haitjema (1888). Men ijverde voor een reorganisatie van de Kerk door herstel van de ambtelijke ver gaderingen en handhaving van de belijdenis, zo nodig met toepas sing van leertucht: het toezicht op de handhaving van de belijdenis. In het Gereformeerd Protestan tisme van Nederland golden van de 16de- 18de eeuw de belijdenis geschriften als maatstaf, zoals nog heden in de gereformeerde kerken. In de Nederlandse Hervormde Kerk was sinds 1816 de leertucht feitelijk onmogelijk gemaakt, waarna de confessionelen herstel van de leertucht bepleitten. Door haar kerkorde van 1950 heeft de Nederlandse Hervormde Kerk de leertucht weer mogelijk gemaakt (13). Vereniging Kerkopbouw De Verenigipg Kerkopbouw werd onder leiding van A Brouwer in 1931 opgericht als tegenhanger van deze Vereniging Kerkherstel. In september 1930 waren al de eerste besprekingen gevoerd 'om de enigszins doodgelopen pogin gen tot samenbinding der kerke lijke groepen te hervatten' (14). Men wilde een vereniging vormen die de kerkelijke toestanden van binnen uit zou trachten te verbete ren. Men had niet voorzien dat dit zou uitlopen tot de veelomvat tende Vereniging Kerkopbouw (15). Een jaar lang verstrekte deze nieuwe Vereniging informatie dankzij de medewerking van de re dactie van het Algemeen Week blad; een jaar later had men zijn eigen orgaan Kerkopbouw, uitge geven bij Bosch Keuning te Baarn (16). Deze Vereniging om vatte zowel ethischen als rechts- vrijzinnigen. De Vereniging wilde de Nederlands Hervormde Kerk reorganiseren met accent op over leg en samengaan van de diverse richtingen, maar de leertucht wees men af. De Vereniging kreeg in 1935 ech ter niet de synodale goedkeuring. Door middel van de befaamde theoloog dr. O. Noordmans, die geestelijke tucht als noodzaak voor de Kerk verdedigde, werd een accoord met Kerkherstel bereikt, waarvan de pogingen daartoe al dateerden uit 1932 (17). Dit leidde dankzij de medewerking van Paul Scholten in 1937 tot een nieuw re organisatievoorstel, maar ook dit werd door de synode afgekeurd. De Kerkorde van 1951 gaf Kerkop bouw echter aanleiding zichzelf op te heffen. De kerkorde is het geheel van de algemene bepalin gen die van kracht zijn in een kerk en die vastgesteld zijn in het be lang van een goede gang van za ken in haar midden. Vraag is in hoeverre deze vereni gingen ook daadwerkelijk liefde werken ondernamen en het Brok kenhuis daar een uiting van was. Hoewel men dit zou verwachten ben ik in het tijdschrift van Ker kopbouw (Kerkopbouw van de Vereeniging Kerkopbouw 1932- 1941) in geen enkele aflevering van geen enkele jaargang het woord Brokkenhuis tegengeko men. Wel werd de leden herhaal delijk duidelijk gemaakt dat men vooral ook actief moest zijn. Zo kondigde M. Boegner, de presi dent van de Franse Protestantse Kerkenbond, de stichting aan van

De Waterschans | 1998 | | pagina 8