De Waterschans nr. 3 1998 Aft). 7. Reeds in de eerste dagen van mei 1940 werd een groot gedeelte van de wasserij door oorlogshandelingen getrof fen. De wederopbouw duurde een half jaar. In 1944, dus ruim drie jaar later, trof het bedrijf nogmaals hetzelfde lot. Op de voorgrond de door de Canadezen aangelegde bailey-brug (foto: GAS). van het schot. Hij kon alleen maar schelden en riep dan ook: 'You Bastard' en dat herinnerde Holst zich nog. Kipp klom in een toren tje om van daaruit Holst neer te schieten, maar Holst vuurde niet meer en zo wist Kipp niet waar hij zich ophield. Kipp had toen nog negen man over. Hij liet de kleine groep veel lawaai maken, om zo de indruk te wekken dat ze met velen waren. Daarna verstopten ze zich om de ochtend af te wachten. Toen de Duitsers schreeuwden dat ze de Canadese varkens wilden kelen, kregen ze te horen: 'We hebben scherpe messen. Kom maar op!' 'Gelukkig deden jullie dat niet', schreef Kipp later naar Holst. In zijn brief van 26 februari 1985 aan Holst vertelt Kipp nog het vol gende: 'Enkele minuten voor het gevecht eindigde, ging ik door de wasserij terug, om te proberen mijn achtergebleven manschappen te halen. Op dat moment begon het schieten in de wasserij en de stoke rij opnieuw. Toen ik bij mijn man nen kwam vroeg ik hun waarom ze daar waren gebleven. Ik beval hen mee te komen en rende de dichtst bijzijnde hoek om in de veronder stelling dat ze mij volgden. Iets ver der naar rechts zocht ik bescher ming achter een deur. Omdat nie mand volgde, draaide ik me om. Ik schrok verschrikkelijk want achter mij lag mijn beste vriend dood op de grond. In de hoek ontdekte ik verschillende gewonden van jullie, die op brancards lagen. Maar waar ik 't meest van schrok was dat er achter mijn rug een groepje Duitse soldaten stond, zodat mijn geweer de verkeerde kant uitwees. Toen ik me omdraaide, richtte de leider van de groep zijn machinepistool op mij. Juist toen hij wilde schie ten, wees ik naar jullie gewonden die achter hem lagen. Hij liet zijn MP zakken, om achterom te kijken. Intussen had ik mijn geweer in de aanslag, om hem neer te schieten, maar iets weerhield mij. Ik weet ze ker, dat, als een van ons beiden zich had bewogen, wij beiden ge sneuveld zouden zijn. Hij gaf zijn mensen een bevel en die gingen naar een steeg in de richting Steen bergen. Toen de mannen uit het gezicht waren verdwenen, ging hij hen achterna, maar voordat hij de poort bereikte, bleef hij staan, keek om en salueerde. Ik zwaaide terug tot hij niet meer te zien was. Moge lijk was U een van hen en herinnert het zich nog'. Kipp wist ook te vertellen dat in de ijzergieterij hevig werd gevochten, maar daar waren het van Canadese zijde militairen van het Argyll and Sutherland-Regiment. Verder kre gen ze die nacht steun van de ge vechtswagens van de South-Alber- ta's. Aan Duitse zijde sneuvelden die nacht volgens Holst (brief van 24 Afb.8. Deze foto is gemaakt op 28 oktober 1989 in de voormalige was serij De Zoom, thans een parket zaak. In het midden Sjaak Roosen boom, rechts majoor Dan. McClaud en links Walter Balfour. Het was op deze plaats dat 13 Canadezen 16 uur lang vochten tegen de Duitse para chutisten (fotocollectie Leon Roosen boom). febr. 1985) in de drie gebouwen 27 parachutisten, niet meegeteld de twee of drie Fallschirmjager die in de met likeurextract gevulde kui pen van de jeneverfabriek waren verdronken. Holst voegt er nog aan toe, dat ook een of twee Canade zen in die kuipen de dood vonden. Wat moeten we daarvan denken? In augustus 1986 schreef Kipp van uit zijn woonplaats Brownsville dat de aanval op de fabriekspanden de Canadezen 40 soldaten had gekost, namelijk 10 gesneuvelden, 28 ge wonden en 2 krijgsgevangenen. Weldra ging in Bergen op Zoom het gerucht dat de Duitsers onder een van de opgeblazen bruggen drie Canadese soldaten hadden vermoord en begraven, maar dat ontkende Kipp ten stelligste. 'Als dat echt gebeurd zou zijn, had ik het beslist geweten', schreef hij. De Duitser Le Coutre kreeg een ko gel in zijn been van een Duitse schildwacht, want hij was het wacht woord vergeten. De volgende dag sneuvelde de schildwacht bij de gieterij. De sergeant-majoor van de tiende compagnie trachtte aan ge vangenneming te ontsnappen door zijn linker ann te laten verbinden en zo als gewonde terug te gaan naar zijn post, maar die vlieger ging niet op. Eén van de Canadezen had meer geluk. In het donker raakte hij het contact met de anderen kwijt. Hij verborg zich onder een werkbank en besloot daar de ochtend af te wachten. Even later kwamen twee Duitsers het vertrek binnen. Ze sta ken een kaars aan en gingen op de werkbank zitten om hun rantsoen op te eten en wat te kletsen. Einde lijk gingen ze weer weg en kon de Canadees iets gemster het eind van de gevechten afwachten. Ook Kipp kwam goed weg toen hij rechtop de straat over stak. Vermoedelijk zagen de Duitsers hem voor een landge noot aan. Holst nodigde Kipp uit voor een bezoek bij hem thuis in Uetze (in de buurt van Hannover), maar dat bleek voor de niet meer zo jonge Kipp toch te bezwaarlijk. Hij was na de vermoeienissen van 12 en 13 mei hard toe aan een flinke rustpauze. Tot zover enkele impressies uit de door de heer Roosenboom zo zorgvuldig bewaarde correspon dentie. Na de dood van Sjaak kwa men alle stukken bij broer Leon te- 94 De Waterschans nr. 3 1998 Afb.9. Rechts Leon Roosenboom. Hij neemt hier een diploma in ontvangst van het South Alberta Regiment. Het werd hem uitge reikt als blijk van dankbaarheid voor de medewerking en de vriendelijke gastvtijheid die zijn overleden broer Sjaak (hij vooral, zegt Leon) en ook hijzelf steeds aan de Canadese oud- strijders hebben verleend. De plechtigheid had plaats op 5 mei 1997 in hotel De Draak te Bergen op Zoom (fotocollectie Leon Roosenboom). recht. Die op zijn beurt was zo vriendelijk de documenten aan onze redactie ter hand te stellen, waarvoor uiteraard onze welge meende dank. Voor wie deze ietwat anekdotische feiten in een ruimer verband en bredere achtergrond geplaatst wil zien, geven we hier de titels van enige artikelen en boeken die met vrucht geraadpleegd kunnen wor den: Grosfeld, N. en W.van Riems dijk: In het spoor van het Lincoln and Welland Regiment. Nortnandië juli 1944 - Bergen op Zoom okt, 1944. Nummer 3 van de 24e jaar gang (1994) van De Waterschans. Hoedelmans, P.J.C.: Nabranders bij de bevrijding van ons gewest. Hard nekkige misverstanden. Nummer 3 van de 25ste jaargang (1995) van De Waterschans, p. 76-85. Winter, Peter: Themanummer Bevrijding. Nummer 3 van de 19de jaargang (1989) van De Waterschans. Hoe delmans, Piet en Adriënne Wage naar en Ineke de Wolff: De bevrij ding van West-Brabant, september 1944 - mei 1945. Roosendaal 1994. Hoedelmans, Piet: Jeeps en klapro zen; een relaas van de periode 1944- '45 in Bergen op Zoom en omgeving Bergen op Zoom. 1990. Bollen, Hen en Paul Vromen: Canadezen in ac tie. Nederland najaar '44 - voorjaar '46. z. p. z j. In dit laatste werk staat een uitgebreide literatuurlijst. Dit jaar verscheen in Canada een uitgebreid werk over het South Al berta Regiment, geschreven door Donald E. Graves onder de titel: South Albertas. A Canadian Regiment at war. Toronto 1998. Leon mocht in gezelschap van de burgemeester van Bergen op Zoom en de chef kabinet P. van Dijk de plechtigheid van de overhandiging van het eerste exemplaar in Ed monton bijwonen en de nieuwe uitgave in ontvangst nemen. Voor dit artikel is nog geen gebruik ge maakt van deze publicatie. 95

De Waterschans | 1998 | | pagina 10