VERKOOPING NATIONAELE GOEDEREN. EYNDELYKE TOEWYZING De Waterschans nr. 3 1998 sloot Van Gansen een uitvalspo- ging te wagen. Door de Sint-Trui- denpoort verliet hij met zijn man nen de stad en kwam zo in zuide lijke richting op de oude weg naar Alken. Zouden ze Maastricht ha len? Dan moesten ze wel naar het oosten. Zo ver kwam het evenwel niet. Weldra kregen de vluchtende brigands het zwaar te verduren door de charges van de Franse ach tervolgers. Tot Alken en Kortessem trof men op die Sinterklaasavond doden en gewonden langs de weg. De overlevenden zochten een toe vlucht over de grens of doken on der in de bossen. Hoewel zij her en der nog onrust zaaiden, betekende de slag bij Hasselt het einde van de Boerenkrijg. Een monument in de hoofdstad van Belgisch Limburg houdt de herinnering aan deze ge beurtenis van 1798 levendig. Twee dagen na het bloedbad vier den de Fransen hun zege met een fakkeloptocht door Brussel. Daarop volgde de bestraffing van de gevan genen. Honderden van hen zijn ge fusilleerd. Corbeels en Meulemans moesten wachten tot 21 juni 1799. Op de eerste zomerdag van dat jaar stonden zij voor het vuurpeloton op de Esplanade van Doornik. Ruim twee maanden later kwam de invasie waar de opstandelingen zo naar hadden uitgezien. Op 27 au gustus 1799 gingen Engelse en Russische soldaten aan land echter niet in Vlaanderen, maar in de kop van Noord-Holland. De invasie macht rekende op een opstand on der het volk, maar niemand roerde zich. Na twee nederlagen, achter eenvolgens bij Bergen en Castri- cum, zochten de Engelsen en Rus sen de schepen weer op. Tien jaar 100 De Waterschans nr. 3 1998 later probeerden de Engelsen het opnieuw, toen in Zeeland, maar ook dat liep uit op een fiasco. Pas in 1813/1814 hadden ze meer suc ces, dankzij de offensieven van Russen, Oostenrijkers, Pruisen en Zweden. In de Noordelijke Neder landen was er toen iets van een op stand te merken, in België evenwel niets van dien aard. Eindconclusie Dr. R. Devleeshouwer stelt de vraag: 'Was deze Boerenkrijg een spon tane opstand of was hij onderdeel van een reeks internationale in triges, waarin in Engeland, Oosten rijk en in Roosendaal verblijvende emigre's een rol hebben gespeeld?' Hijzelf is met professor H. van Wer- veke van mening dat 'de beweging door haar spontaniteit en ook door de ongecoördineerde gang van za ken en het vrijwel ontbreken van kaders alle eigenschappen bezit van andere boerenopstanden. Hij spreekt dan ook van 'Gelegen heidstroepen van plattelanders te genover ervaren legers' (Zie pag. 197 van het onder nummer 4 van de literatuurlijst vernielde werk). Ty pisch is ook dat de grotere steden zich afzijdig hielden en datzelfde kan men zeggen van nagenoeg alle Waalse streken. De boeren waren ook slecht bewapend en onervaren in de oorlogsvoering. In het Duits talige gebied van België grepen de boeren ongeveer tegelijkertijd naar de wapens. Deze opstand staat be kend als de Klüppelkrieg. De Fran sen sloegen het verzet neer, toen de opstandelingen een aanval op Mal- medy waagden. V A N W E T van Bruniaire 5'ir jaer. Eerste Zitting der verftooging vastgesteld op den Florial 5u' jaer 2o april 1797 O. S. Vastgesteld op den Florial 5lr jaer 5 Mey 1797 O. S- DEPARTEMENT DER TWEE NÉ THEN. 101 Aft).4. Opstand van de Boeren tegen de Fransen (tekening P. Goetbloets, Koninklijke bibliotheek Albert I). Afb.5. Het einde van de Boerenkrijg op 5 december 1798, ten zuiden van Hasselt (te kening van A. Geudens). Literatuur Voor wie meer wil weten over dit onderwerp kan terecht bij: 1Verhaegen, P.: La Belgi- que sous la domination jrancaise. Deel III: La guerre des paysans 1798-1799. Dit in vijf de len uitgegeven werk is niet zo recent meer (1925), maar er wordt nog altijd veelvuldig naar verwezen. (2). Bruyne, Arthur de: De Boerenkrijg 1798. 'Voor Outer en Heerd'. Leu ven 1948. Aan dit boekje heb ik heel wat ontleend. (3). Suykens, A: Franse Revolutie en boerenkrijg in Klein-Brabant (1948).(4). De- vleeshouwer, R: De Zuidelijke Nederlanden tijdens het Franse bewind 1794-1814. In: Algemene Geschiedenis der Nederlanden. Deel XI: Nieuwste Tijd. p. 187-207. Bus- sum. 1983. AJb. 6. Aankondiging van de verkoping van de 'Nationaele goederen' van de voormalige kerk van de Lievevrouwbroeders in Meche- len op 9floreal jaar V (28 april 1797). Uit: Noordbrabants Historisch jaarboek 14. 1997.

De Waterschans | 1998 | | pagina 13