Mededelingen Een Bergs historicus in het Noordbrabants museum Een gesprek met Charles de Mooij De Waterschans Bestuur PUBLICATIES STUDIES UITBERGEN OP ZOOM Redaktie-adres: DE WATERSCHANS Redaktieleden: Redaktie-sekretariaat: Vormgeving en druk: De Waterschans nr. 3 1998 Protestantse kerk te Ossendrecht, 1997. Een gedenksteen, althans nog niet. Cursussen De Stichting Brabantse Regionale Geschiedbeoefening organiseert weer diverse cursussen. Een pro- grammakrantje daarover is gratis te verkrijgen bij de stichting, postbus 1104, 5200 BD 's-Hertogenbosch. tel.: 073-6146193. Het gaat tenminste om de volgende cursussen (met daarachter de plaats waar ze gegeven worden) waarvoor nog ingeschreven kan worden: historisch onderzoek voor beginners (Boxtel en Zevenbergen); gebruik van de Brabant-Collectie (Tilburg); basiscursus archeolo gisch veldwerk (Eindhoven); huizen- onderzoek (Roosendaal); archief bronnen vóór 1811 (Tilburg); cul tuurhistorie van Vugt (Vught); cul tuurhistorie van De Langstraat (Waalwijk); genealogie voor begin ners (Budel); heraldiek voor begin ners ('s-Hertogenbosch); van stam boomonderzoek tot familiegeschie denis ('s-Hertogenbosch). Op verschillende plaatsen worden ook cursussen oud-schrift gegeven. Voor beginners te Breda, Eindho ven, 's-Hertogenbosch, Oosterhout, Tilburg en Zevenbergen. Voor ge vorderden in Bergen op Zoom, Breda, Helmond en Roosendaal. Studiedagen Archeologische dag in maart 1999, Boxtel; De vrede van Munster, scheiding binnen de Nederlanden, oktober dit jaar, Baarle-Nassau/ Baarle-Hertog; De vrede van Mun ster en Staats-Brabant in de bron nen, november dit jaar, 's-Her- togenbosch. Zo juist verschenen Protestantse kerkgemeenschap Os- sendrecht-Hoogerheide. Rond 1800. J. Schoonhoven. Uitgeverij Daeter. ISBN 90-73753-22-8. 188 pg. 45 il lustraties. 27,50. Verkrijgbaar bij o.a. boekhandel Quist en de Ge meentelijke Archiefdienst Bergen op Zoom. De Waterschans nr. 3 1998 Door: Theo Cuijpers en Renate van de Weijer Op 18 juni promoveerde Charles de Mooij cum laude aan de Ka tholieke Universiteit Nijmegen op zijn proefschrift Geloof kan bergen verzetten. Reformatie en katholieke herleving te Bergen op Zoom. Enkele weken daarvoor spraken wij met hem op een mooie mei-avond in zijn tuin, die de laatste jaren erg heeft geleden onder zijn onder- zoeksperikelen. Charles de Mooij wist al op tienja rige leeftijd dat hij iets met ge schiedenis wilde gaan doen. Hij verslond zijn broers geschiedenis boeken van August Commissaris. Met zijn moeder luisterde hij tij dens lezingen van het Katholieke Vrouwengilde naar Bergen op Zoom-kenner Comeel Slootmans. Hij oppert dat de belangstelling voor geschiedenis wellicht iets te maken heeft met de ambiance van de wereld van zijn jeugd, de oude binnenstad van Bergen op Zoom. 'Maar,' geeft Charles toe, 'als die omgeving zo bepalend was voor mijn voorkeur voor geschiedenis, dan is het opmerkelijk dat mijn broers en zus, die toch in de zelfde omgeving opgroeiden, die belang stelling absoluut niet hebben'. In de Bergse binnenstad had Charles' vader een lederwarenzaak. Druk om in de zaak op te volgen werd er niet op de kinderen uitgeoefend. Integendeel, vader De Mooij maak te zijn kinderen regelmatig duide lijk dat het zeer verstandig zou zijn een ander vak te kiezen. Eigen tempo Voor Charles werd het dus de ge schiedenis. Daarvoor moest hij eerst een diploma van de middel bare school halen en dat deed hij aan het Roncalli-college, een van de twee Nederlandse Daltonscho- len in die tijd. Kenmerkend voor deze scholen is dat leerlingen door een systeem met opdrachten in ei gen tempo kunnen werken. 'Door de 'hormonen' was ik wat achterop geraakt, maar dankzij Dalton kon ik die achterstand weer inhalen en toch binnen zes jaar mijn diploma halen'. Hierna wilde Charles als Roomse jongen graag naar Nijme gen, maar daar zat de zaak vol en dus werd het Utrecht, waar belang stelling voor de achtergrond van de jonge student, het katholieke zui den, nauwelijks aanwezig was. In de doctoraalfase ging hij twee dagen lesgeven aan een Mavo. 'Het was toen nog bijna vanzelfsprekend dat studenten en afgestudeerden in de geschiedenis leraar werden'. Meteen na militaire dienst zocht Charles het onderwijs weer op en een aantal jaren heeft hij met veel plezier als leraar gewerkt. In 1986 werd hem gevraagd te sol liciteren bij het Noordbrabants Museum in 's-Hertogenbosch waar men een conservator zocht met een historische achtergrond. Dat bood natuurlijk allerlei nieuwe uit dagingen en zo kwam Charles plot seling terecht in een totaal andere wereld. Charles mist het onderwijs wel eens, vooral het contact met de jeugd. 'De museale wereld is een veel bezadigder omgeving'. Hij werd naar het museum gelokt met het argument dat hij de kans zou krijgen bezig te zijn met weten schapsbeoefening, iets waar een le raar per definitie niet aan toekomt. 'Maar ook in het museum vallen die mogelijkheden tegen', aldus De Mooij. 'Ideaal zou een combinatie van museumwerk en onderwijs zijn, maar in de praktijk valt dat nauwelijks te realiseren'. Werkdruk en de historische poot Op de suggestie dat het werken als conservator heel wat rustiger is dan het leraarschap, reageert Charles fel. 'Ook in de museumwereld is de werkdruk hoog, het gaat immers om tentoonstellingen maken en bezoekersaantallen halen. Hiertoe moeten nieuwe wegen worden be wandeld'. Ook in het Noordbra bants Museum daagt het besef dat de moderne media steeds belang rijker worden. De Mooij heeft ze al vrij vroeg toegepast in tentoonstel lingen. Gewapend met die ervaring is hij nu als eenoog in het land der blinden bezig met een mediazaal waar met behulp van cd-rom, video en dergelijke nieuwe mogelijkhe- 77 FAUSTO NUMINE BERGA VICTRIX 28e jaargang nr 3 september 1998 ISSN: 0926-3918 Verschijnt vier maal per jaar De Geschiedkundige Kring van stad en land van Bergen op Zoom Erevoorzitter: Dr. E. Hartel Ereleden: br. Alberik (P. van Rijckevorsel) J. van Gastel, drs. WA van Ham Voorzitten drs. J. Zwagemakers Sekretaris: drs. D. Widdershoven Hazelaar 40 4661 TC Halsteren. Tel. 0164-687199 Penningmeester: E van de Putte Stelleweg 37 4617 LV Bergen op Zoom. Tel. 0164-241669 Postrekening 24 05 922 en Bankrekening 52 50 45 244 ten name van: penningmeester Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom Contributie: 45,- (minimaal) per jaar. Ledenadministrateur: J. van Loon Hippocrateslaan 17 4624 VE Bergen op Zoom. Tel. 243222 Overige leden: G. van Broekhoven A Evers B. Grosfeld-Asselbergs M. van Tilborg C. Vanwesenbeeck Postbus 35 4600 AA Bergen op Zoom Tel. 0164-241930 R. van den Bergh drs. B. Daeter (hoofdredakteur) drs. N. Grosfeld drs. G. Huijbregts drs. Y. Kortlever drs. J. Zwagemakers drs. B. Daeter Oudland 8 4617 ME Bergen op Zoom. Tel. 0164-210209 Toezicht distributie: D. Widdershoven, Hazelaar 40 4661 TC Halsteren. Tel. 0164-687199 Drukkerij Vis Offset, Aphen aan den Rijn. gaaf en voornaam geheel. Alleen geen Dr. Charles de Mooij in zijn tuin (foto Theo Cuijpers).

De Waterschans | 1998 | | pagina 1