De Waterschans nr. 3 1998 Aft).5. Het St.-Philemonagesticht te Hoogerheide in 1940. Prinsenhoeve en de Pekhoeve. Alle andere gebouwen die er staan, zo'n 120, zijn uit de 19de of 20ste eeuw. Van het versterkte huis Grimhuysen zijn bij opgravingen sporen terug gevonden; de auteur schreef daar over reeds eerder (nr. 116). Het ge bouw stond in de nabijheid van de huidige katholieke kerk Enkele wo ningen van de Dorpstraat hebben toch de status van rijks- of gemeen telijk monument verworven. Uiter aard krijgen die in dit artikel wat extra aandacht. Willemstad Ook het blad van heemkundekring de Willemstad, Ravelyn genaamd, heeft veel aandacht voor de wonin gen. In dit nummer (16de jaargang, nr. 2, april 1998) behandelt J. Ver meulen in zijn vervolgreeks Willem stadse huizen en hun bewoners (XIII) de panden nr. 2, 4 en 6 aan de Kerkring. (p.4-15). Ook het artikel Uit het dagboek van mr. J. van Wijngaarden (p. 18-24) is een vervolg. In deze bijdrage volgen we mr. Van Wijngaarden aan de hand van zijn notities van 1 sep tember 1891 tot en met 3 maart 1892. Het dagboek biedt een aardig idee van het leven van een voor aanstaand burger in Willemstad eind 18de eeuw. De man was onder andere wethouder van zijn stad. C. van Mastrigt zorgde voor de sa menstelling van dit artikel en CAI.L. van Nispen voorzag de tekst van verklarende aantekenin gen. Wouw Van De Vierschaer uit Wouw ont vingen we nr. 1 van de 16de jaar gang (maart 1998) met onder meer de Historie van het Wouwse Sint Ni- colaascomitégeschreven door Christ van Oers, een zoon van An- toon van Oers. Laatstgenoemde hoorde in 1920 bij de oprichters van het comité. Henk Hellegers stelde een lijst sa men van gebeurtenissen in Wouw in 1898, terwijl René Hermans het zelfde deed voor 1997 met zijn .Het jaar 1991 schreef historie (p.63-88). Hij laat daarin de honderdjarige Louis Brooijmans herinneringen ophalen en geeft ook het woord aan twee diamanten bruidsparen. Voorts vierde de harmonie 'Juliana' haar 75 jarig bestaan, werd de voet balclub 'Cluzona' 60, de carnavals club 'Wemme noot niks' 33 en de hengelsportvereniging 'De Puitaal' 25. Er viel dus het afgelopen jaar heel wat te vieren en terug te blik ken. Zuidkwartier Heemkundekring Het Zuidkwartier heeft als periodiek Tijding. Hiervan verscheen nummer 1 van de 21e jaargang (april 1998). In Wij lazen voor U in Dagblad 'De Avondster' anno 1898 over ons Zuidkwartier de volgende wetenswaardigheden (p.3- 10) laat mevrouw B. van den Bergh- Möhlenpage de voornaamste ge beurtenissen van honderd jaar te rug nog eens de revue passeren. Haar gids daarbij is de regionale krant De Avondster. D. Adriaansen vervolgt zijn ge schiedenis van de twee kloosters van de Zusters J.M.J.: het StPhilo- menagesticht te Hoogerheide en het St.-Annaklooster te Woensd- recht. In het vorige nummer van Tijding schetste de auteur het ont staan van deze kloosters en hun eerste activiteiten. In dit nummer krijgt de oorlogstijd de nodige aan dacht en geeft de schrijver weer, hoe het gesticht aan de weg naar Huijbergen een geheel andere be stemming kreeg. Verder laat hij ver schillende oud-leerlingen en een enkel personeelslid aan het woord. De oorlogsjaren spelen ook een rol in het artikel van P.J. de Ridder: Over de brigade van de Koninklijke Marechaussee Ossendrecht en een odyssee die begon op 12 mei 1940 (p.28-38). Op de eerste pinksterdag van 1940 kreeg commandant P.J. de Ridder bevel om met zijn brigade uit Ossendrecht te vertrekken. Daarmee begon een lange zwerf tocht die langs Hulst, Sluis, Brugge, Dixmuide, Duinkerken, Calais, Evreux en Angers naar Brest leidde. Vandaar ging het per boot naar En geland. Het ging om totaal 284 man: 4 officieren, 139 onder-offi cieren en 141 marechaussees. Acht mannen kozen vrijwillig voor de commandotroepen en 14 voor een opleiding geheim agent. Van deze 14 zouden er tien een triest einde vinden in het beruchte England- Spiel. Twee van hen maakten deel uit van de brigade Ossendrecht, na melijk Herman Parlevliet en Mi- chiel Pais. Een derde kwam uit Hoogerheide, Sjef Adriaansen. Tot zover onze selectie uit wat er in onze regio onlangs aan historische stof is gepubliceerd in de verschil lende periodieken. Duidelijk is dat er op meerdere fronten hard wordt gewerkt. Dat neemt niet weg dat het voor al die kringen toch een hele opgave blijft om telkens weer tijdig voldoende aanbod binnen te halen. Grasduinen in archieven en reeds verschenen publicaties is nu eenmaal een tijdrovende bezigheid. Graag tot de volgende keer. In deze aflevering: 30 jaar Geschiedkundige Kring Carnaval-vastenavond Engelse natie Damesconferentie Wanden schake' Villa Cornelia Dilleke

De Waterschans | 1998 | | pagina 22