Wij hebben jullie nooit gehaat Herinneringen aan een spannende nacht De Waterschans nr. 3 1998 Door: drs. GA Huijbregts Sjaak Roosenboom, eigenaar van de parketzaak pal naast de brug. In de jaren veertig was in dit pand Een bijzonder weerzien na ruim veertig jaar Op 12 mei 1986 troffen meerdere kennelijk niet meer zo jonge man nen elkaar rond kwart voor elf in de morgen bij de brug over de Zoom aan de Buitenvest. Eind ok tober 1944 hadden ze als vijanden op deze plek elkaar naar het leven gestaan, nu wilden ze vrienden zijn. We hebben het over Canadese en Duitse oud-strijders, meer in het bijzonder over enkele veteranen van het Lincoln en Welland Regi ment van de Vierde Canadese Pantserdivisie en een tiental oud strijders van het Duitse Zesde Regi ment Parachutisten, een zwaar ge trainde formatie Fallschirmjager die als een elitegroep werd gezien. Het was een emotionele ontmoe ting op een plaats vol herinnerin gen. Sommigen van hen hadden deze plaats na '44 al eens meer be zocht, voor anderen was het na ruim veertig jaar de eerste keer. De man die hen bijeenbracht, was Afb.3. Plechtige herdenking van de bevrijding van Bergen op Zoom op 27 ok tober 1945; in het midden met hoge hoed burgemeester H. Witte. Naast hem de commandant van het South Alberta Regiment (fotoGAB). wasserij 'De Zoom' van de firma Asselbergs gevestigd. Aan de ene kant van het bedrijf stroomt de Zoom. aan de andere kant is een smal straatje. Vervolgens ziet men weer een bedrijfspand, door de Duitsers jeneverfabriek genoemd, en daarnaast een ijzergieterij. Sjaak Roosenboom was twaalf jaar toen hij de bevrijding van Bergen op Zoom meemaakte, oud genoeg om toch een levendige herinnering te hebben aan die belangrijke ge beurtenis. Hij woonde destijds al dicht bij de Zoom. Deze voorma lige turfvaart was door de Duitsers opgenomen in hun tankval en functioneerde even als frontlinie. Op 27 oktober 1944 lagen de Ca nadezen ten zuiden van de Zoom en de Duitsers aan de andere kant. 's Nachts probeerden de Canade zen de wasserij met de aangren zende fabrieksgebouwen te verove ren, maar die werden hardnekkig verdedigd door de tegenpartij. Na tuurlijk vormde de ontmoeting op die 12de mei een pracht gelegen heid voor het ophalen van herin- Afb.l. Wasserij De Zoom vóór de Tweede Wereldoorlog. Links de likeurstokerij van de familie Becht (foto: GAB). 90 De Waterschans nr. 3 1998 Ajb.2. De Grote Markt van Bergen op Zoom op de dag van de bevrijding, 27 oktober 1944 (Foto: Tobias, GAB). gerhand, een bevel om te doden. Nu echter kon men in vrede en vriendschap elkaar de hand reiken. Na een gezamenlijke lunch volgde het afscheid vervuld van nieuwe emoties. Carl Heinz Holst De heer Roosenboom hield aan zijn voorbereidend werk heel wat correspondentie over. Het is inte ressant archiefmateriaal, onder meer doordat het enkele ooggetuigenver slagen bevat van soldaten die actief betrokken waren bij de strijd om en in Bergen op Zoom. Wel moeten we in acht nemen dat we te maken hebben met ego-documenten met alle voors en tegens vandien en dat ze betrekking hebben op gebeurte nissen van meer dan veertig jaar te rug. De voornaamste correspondent was de in 1925 geboren Carl Heinz Holst. A op zijn zestiende kwam hij bij het leger en begon zijn op leiding tot parachutist bij de lucht macht. Het Zesde Regiment Para chutisten, waartoe hij behoorde, gold als een elitegroep, zwaar ge traind, goed gedisciplineerd en de gelijk geleid, inzetbaar op elke ris kante plek. Holst wilde de geschie denis van zijn regiment schrijven en was al enige jaren bezig met het verzamelen van gegevens, niet al- neringen en tevens om van de te genstanders van destijds eens te horen hoe zij die oorlogsdagen in en rond Bergen op Zoom waren doorgekomen. Eerder al waren daar brieven over uitgewisseld tus sen Carl Heinz Holst enerzijds en Sjaak Roosenboom, Charles Kipp en Cliff Brown anderzijds. Sjaak wachtte zijn gasten op de brug op en ontving hen gastvrij in zijn bedrijf en zijn woning, 's Mid dags maakte het gezelschap een trip naar Wouwse Plantage, Woens- drecht en Hoogerheide, plaatsen met herinneringen aan felle ge vechten, gesneuvelde makkers, ge wonden en verwoestingen. De oud para's kenden 'het witte huis' terug, het landhuis Mattemburgh waar hun commandant luitenant-kolo nel Von der Heydte tijdens de strijd om Woensdrecht en de Zeeuwse dam naar Zuid-Beveland zijn hoofd kwartier had. De volgende dag herdacht het ge zelschap de gesneuvelde Duitsers door het strooien van bloemen in de Zoom bij de wasserij. In de tuin van het bijbehorende woonhuis la gen enige tijd drie omgekomen Duitsers begraven. Om kwart over elf volgde een kranslegging op het Canadese oorlogskerkhof in aan wezigheid van burgemeester Zeven bergen van Bergen op Zoom. Na mens de Duitse gasten voerde Giinter Volmer, inmiddels opge klommen tot lid van de Duitse Bondsdag, het woord. Hij sprak over de dwaasheid van de oorlog. 'Wir haben euch nie gehasst', zei hij letterlijk. Evenals de tegenpartij voerden ze een bevel uit van ho- Afb.4. Grafmonument te Moerstraten. Het geheel is omgeven met paaltjes die de vorm hebben van een granaathuls. Bij dit monument werden op 12 mei 1986 eveneens bloemen gelegd (foto: gemeente-archief Roosendaal en Nispen, T. Mol). 91

De Waterschans | 1998 | | pagina 8