Mededelingen 30 jaar Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom De Waterschans Bestuur Voorzitter: PUBLICATIES STUDIES UITBERGEN OP ZOOM Redaktie-adres: DE WATERSCHANS Redaktieleden: Redaktie-sekretariaat: Vormgeving en druk: De Waterschans nr. 4 1998 Als u deze vierde aflevering van De Waterschans ter hand neemt, is het jaar 1998 waarschijnlijk al ten einde en is tevens het 6e lustrum van de Geschiedkundige Kring voorbij. Een lustrum dat we op 20 november jl. gevierd hebben met een druk bezochte, speciale jubi leumbijeenkomst in de Stoelemat. Prof. dr. Herman Pleij, de bekende hoogleraar historische letterkunde aan de Universiteit van Amster dam, hield voor die gelegenheid een voordracht over Hofcultuur en vermaak in de Middeleeuwen. Mo gelijk was u een van de 400 aanwe zigen en bent u ook onder de in druk geraakt van het enthousiasme, de eruditie en welbespraaktheid van deze wetenschapper. In zijn openingstoespraak ging de voorzit ter al in op het bijzondere vermo gen van de hoogleraar om in woord en geschrift een brug te slaan tussen lang vervlogen tijden en nu en zelfs een geestelijk va cuüm te kunnen vullen dat ons 20- eeuwers scheidt van de middel eeuwse mens. Dat bleek niets te veel gezegd want prof. Pleij hield de aanwezigen anderhalf uur aan hun stoel gekluisterd. Voor dege nen die helaas niet aanwezig kon den zijn, treft u in deze aflevering enkele foto's aan die een beeld ge ven van de boeiende avond en is een verslag opgenomen van de le zing zelf. Dat de Kring deze respectabele leeftijd van 30 jaar inmiddels heeft bereikt, is overigens voor alles te danken aan het trouwe lidmaat schap van u allen. U maakt het im mers mogelijk lezingen als deze en andere te organiseren, het tijd schrift De Waterschans uit te bren gen en Studies te laten verschijnen. Dank daarvoor. U kunt ervan ver zekerd zijn dat het bestuur zich zal inspannen om ook de komende ja ren de hoge kwaliteit van de di verse activiteiten en uitgaven te be waren en zo mogelijk te vergroten. Natuurlijk is dat geen zaak van het bestuur alleen. De Kring mag ge lukkig rekenen op de enthousiaste en niet aflatende inspanningen van een groot aantal mensen. Ook voor hen is daarom een woord van dank hier op zijn plaats. Tijdens de jubi leumbijeenkomst is onze hoofdre dacteur, drs. B. Daeter, overigens al voor het voetlicht gehaald en is hem lof toegezwaaid voor zijn be wonderenswaardige nauwgezetheid en grote deskundigheid bij het sa menstellen en redigeren van ons tijdschtift gedurende de afgelopen 8 jaren. Als blijk van waardering kreeg hij een prachtig boekwerk over de Koninklijke Bibliotheek overhandigd. 'Het is een club om trots op te zijn' stond boven een artikel over het ju bileum in de Bergen op Zoomse Bode van 15 november jl. Die trots moet ook in de komende jaren blij ven en daar zal een ieder die bij onze Kring betrokken is zijn uiter ste best voor doen: aan een vol gende Studie (die, met enige vertra ging, in het voorjaar van 1999 ver schijnt), nieuwe Waterschansen, ve le interessante lezingen wordt in ie der geval al hard gewerkt. Het bestuur en de redactie van de Waterschans wensen u een gezond en historisch interessant 1999 toe. Archief In het 30-jarig bestaan van de Kring is er niet alleen veel archief werk verricht, maar heeft zij ook zelf eep respectabele hoeveelheid archiefbescheiden geproduceerd. Tot op heden verhuisde een groot deel daarvan steeds als een nieuwe secretaris aantrad. Een ander deel was al ondergebracht bij de Vin- centiusvereniging waar het begrij pelijkerwijs niet of nauwelijks te raadplegen was. Het bestuur vond deze wijze van archiefbeheer niet meer acceptabel en legde het pro bleem voor aan de heer Cees Van wesenbeeck, onze gemeentearchi varis. Hij stelde ruimte beschikbaar, zodat het archief van de Kring vanaf oktober dit jaar is onderge bracht in de Gemeentelijke Ar chiefdienst, de enige juiste plaats dus. De Waterschans nr. 4 1998 Lidmaatschapsgeld Onlangs hebt u de gebruikelijke accept-girokaart weer ontvangen voor het betalen van uw lidmaat schap. De minimumbijdrage is ook dit jaar 45,-. Wilt u uw bij drage a.u.b. zo spoedig mogelijk, maar in ieder geval vóór 1 februari 1999 overmaken? Hartelijk dank. Mededeling De openingstijden van de Ge meentelijke Archiefdienst van Ber gen op Zoom zijn sinds kort gewij zigd. Het archief is nu ook tussen de middag open en de dinsdag avondopenstelling is aansluitend van 17.00 tot 21.00 uur. Er wordt onderzocht of het mogelijk is om per 1 januari 1999 ook op zater dagochtend het archief open te stellen. Dit zal dan in de plaatse lijke media worden aangekondigd. Jubileumbijeenkomst op 20 november 1998 119 FAUSTO NUMINE BERGA V1CTRIX 28e jaargang nr 4 december 1998 ISSN: 0926-3918 Verschijnt vier maal per jaar De Geschiedkundige Kring van stad en land van Bergen op Zoom Erevoorzitter: Dr. E. Hartel Ereleden: br. Alberik (P. van Rijckevorsel) J. van Gastel, drs. WA van Ham drs. J. Zwagemakers Sekretaris: drs. D. Widdershoven Hazelaar 40 4661 TC Halsteren. Tel. 0164-687199 Penningmeester: F van de Putte Stelleweg 37 4617 LV Bergen op Zoom. Tel. 0164-241669 Postrekening 24 05 922 en Bankrekening 52 50 45 244 ten name van: penningmeester Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom Contributie:/45,- (minimaal) per jaar. Ledenadministrateur: J. van Loon Hippocrateslaan 17 4624 VE Bergen op Zoom. Tel. 243222 Overige leden: G. van Broekhoven A Evers B. Grosfeld-Asselbergs M. van Tilborg C. Vanwesenbeeck Postbus 35 4600 AA Bergen op Zoom Tel. 0164-241930 R van den Bergh drs. B. Daeter (hoofdredakteur) drs. N. Grosfeld drs. G. Huijbregts drs. Y. Kortlever drs. J. Zwagemakers drs. B. Daeter Oudland 8 4617 ME Bergen op Zoom. Tel. 0164-210209 Toezicht distributie: D. Widdershoven, Hazelaar 40 4661 TC Halsteren. Tel. 0164-687199 Drukkerij Vis Offset, Alphen aan den Rijn. AJb.l. Ontvangst van de gasten door bestuursleden. Afb.2. De voorzitter opent de jubileumbijeenkomst. AJb.3. Een speciaal dankwoord voor drs. B. Daeter.

De Waterschans | 1998 | | pagina 1