'Vanden Schake' De Waterschans nr. 4 1998 Door drs. Yolande E. Kortlever Inleiding Dat archieven ons genoeg stof bie den om over te schrijven, blijkt maar weer eens goed uit de stads rekeningen van Bergen op Zoom in het archief van de secretarie (1397- 1810). Zo bevindt zich in de reke ning over de periode 1 maart 1480 tot 1 maart 1481 een apart hoofd stuk gewijd aan de schaking van Anthonien, dochter van wijlen Ma thijs Claussen (de tekst is als bijlage aan dit artikel toegevoegd) (1). Deze zaak werd kennelijk zo hoog opgenomen, dat de rentmeesters Adriaen Huygensz. en Comelis No- ris er een apart hoofdstuk aan wijd den, achter het hoofdstuk over de 'reysen ende voyagen'. Wie was Anthonien? Haar vader, Mathijs Claussen, was inmiddels overleden. Het is niet bekend of haar moeder nog leefde. Vermoe delijk niet, want de rekening spreekt over Anthonien als 'staende in protectien ende voighdien onss voirseide liefs heren ende zijnre staf (2). Dit geeft aan dat Antho nien een wees was en onder de be scherming viel van de heer van Bergen op Zoom en de stad. Dat wezen onder de protectie stonden van de heer was standaard; dit was immers één van zijn ridderplichten. Het lag voor de hand om eerst het archief van de weeskamer van Ber gen op Zoom te raadplegen, op zoek naar de kinderen van Mathijs Claussen. Deze instelling was tij dens de Late Middeleeuwen ont staan, met name in Holland en Zeeland, maar ook in een aantal plaatsen daarbuiten zoals Antwer pen, Bergen op Zoom, Zevenber gen, Klundert, Breda, Willemstad en Steenbergen. De weeskamer had het toezicht op voogdijstelling en voogdijvoering en op het boe- delbeheer van de voogden (3). Vaak werd het boedelbeheer door de weesmeesters van de weeskamer uitgevoerd. In het archief van de Bergse weeskamer bevinden zich registers van verplichtingen en overeenkomsten aangegaan voor de weesmeesters, de zogenaamde 'Weeskinderboucken' (4). Mathijs Claussen komt hier inderdaad in voor, hij had veel goederen nagela ten. In het register wordt echter ge sproken van slechts één nakome ling, namelijk zijn zoon Claes Ma- thijssen. Van Anthonien ontbreekt ieder spoor. De conclusie lijkt te recht, dat er geen connectie bestaat tussen deze Mathijs Claussen en Anthonien. Op zoek naar Anthonien Anthonien werd op Hemelvaarts dag, 11 mei 1480, geschaakt. Goed schiks of kwaadschiks en door wie werd niet vermeld. Drie bladzijden met onkosten betreffende de zoek tocht naar haar werden in de reke ningen opgenomen. Aan de hand van deze posten is het mogelijk iets te vertellen over de moeite die men nam om Anthonien terug te vinden ft f 4/b.f. Eerste bladzijde uit de rekening 'Vanden schake' (foto GAB). 146 De Waterschans nr. 4 1998 4/Ö.2. Gewapende burgers. Decretum Dominorum van Kampenmidden vijftiende eeuw. Gemeentearchief Kampen. en haar schaker te arresteren. De personen die zich hiermee bezig hielden waren niet de eersten de besten. Het waren bijna stuk voor stuk lieden uit de elite van bestuur ders en oud-bestuurders van de stad, voormalig schepenen, burge meesters, de drossaard en schout. Deze schaking moet gezien zijn als een belediging en een klap in het gezicht van de heer en de stad. Het vermoeden bestond dat Antho nien hetzij naar Zeeland of naar Utrecht was ontvoerd. Allereerst werd Adriaen Berthels (5) op bevel van Cornelis Peck (6) naar Zeeland gestuurd om informatie in te win nen over de personen die het mis drijf hadden gepleegd. Kennelijk was er meer dan één ontvoerder in het spel. Cornelis Peck beval ver volgens dezelfde Adriaen om sa men met Goirde (Govaert) Steens uit Wouw naar Utrecht en elders te gaan. Zij bleven 31 dagen weg, op zoek naar Anthonien. Intussen zat men niet stil, anderen werden bij de speurtocht betrokken. Het werd grootscheeps aangepakt. Op 18 mei gingen Godevaert van den Avoirt, schout van Bergen op Zoom, en zijn schutters per schip naar Zee land 'om te zueken de voerseide quaetdoenders'. De rekening ver meldt een betaling aan drie schip pers. De schout en een aantal schutters zaten in één boot, in de andere twee boten zaten respectie velijk veertien lieden van het gilde van de voetboogschutters en zeven tien lieden van het gilde van de handboogschutters (7). Aanneme lijk is dat burgemeesters en sche penen hadden besloten om hun zoektocht op diverse delen van Zeeland af te stemmen. Deze tocht duurde vier dagen en bleef zonder resultaat. De zoektocht ging voort. Burge meesters en schepenen zonden nu Servase Stollairt uit. Eerder in de rekening stond hij vermeld als 'he ren cnape', hetgeen aangeeft dat hij kolfdrager was, een voorloper van de huidige politieagent (8). Servase bleef tien dagen weg. Ook Walraven Claussen, deurwaarder van de schepenbank, werd gedurende vier dagen op pad gestuurd (9). Nu werd zelfs het Hof van Holland, Zeeland en West-Friesland (het provinciaal gerechtshof van deze graafschappen te Den Haag) inge schakeld. Op 14 mei werd Zweer Naghel, secretaris van de stad, met ene Jannes, knecht van de heer, naar Den Haag gezonden om een mandement (bevelschrift) van het Hof te verkrijgen. Vermoedelijk is deze Jannes, Janne de Potter. Zo wel in de stadsrekening als in de re kening van de rentmeester van het land van Bergen op Zoom in de ar chieven van de Raad en Rekenka mer wordt Janne de Potter als bode genoemd en naar diverse plaatsen gestuurd (10). Van Den Haag ging het naar Zierikzee in gezelschap van Peer du Pins, deurwaarder van het Hof van Holland. Met het ver kregen mandement wilde men de vermeende misdadigers dagvaar den voor het Hof van Holland. Men dacht hen in Zierikzee te vin den. Tegelijkertijd werden vanuit Bergen op Zoom de drossaard, Ni- colaes van der Werve, Janne van der Mere (11) en Henric Janssen (12) met zeventien personen naar Zierikzee gestuurd. Aangezien de gezochte personen daar niet ge vonden werden, ging men ook nog naar Brouwershaven en wellicht nog naar andere plaatsen op Schouwen Duiveland. Anthonien bleek niet te vinden in Zeeland. Men richtte zich nu op Utrecht waarheen men dacht dat de ontvoerders zich hadden bege ven. Of Anthonien zich in hun aan wezigheid bevond wordt niet ver meld. Begin juni werd Henric Jans sen naar Utrecht gestuurd om al daar de misdadigers te zoeken. Kennelijk zonder resultaat. De vol gende post in de rekening vermeldt namelijk dat de drossaard, Nico- laes van der Werve, samen met Janne van der Mere naar de Ba- mismarkt (in oktober) te Antwer pen ging in het kader van deze zaak. De laatste post venneldt de onkosten van Willem de Rouc (13) en de schout, Godevaert van den Avoirt, door hen gemaakt tijdens de speurtocht in Zeeland. Het lijkt erop dat de stad voor de kosten van de speurtocht op draaide. In de rekening van de rent meester van het land van Bergen op Zoom in het archief van de Raad en Rekenkamer is niets te vinden over deze schaking. Althans, het woord 'schaking' komt niet voor. Wel zijn er reiskosten te vin den van personen die ook in de re- Afb.3. Om iemand ter terechtzitting op te roepen, moest de gedaagde zowel in het openbaar als in persoon gedagvaard worden. Houtsnede uit: Practijcke ende handtboec in criminele saecken van Joost de Damhouder (Leuven, 1588). Foto: KB. Bureau NCRD. 147 Yn. V.v,, Vjr J f-cyW lj, - •Z'. /VtW WVy fey*?- - /V,U-~A 'Yr. .,v - /?w-VA-X, ,-v-k <rjlUw 3^-^*7 fa-.h4.J4r Yj ƒ- ■vwt-.- v „i, o>wl-v- A-.v VA; X /f». "^^77 Cftttë*-* "V -fc»ov -. -j-, -ufcr 1 a ok tt 4 A 1 v I K. 7 - *^7' - I7

De Waterschans | 1998 | | pagina 15