Villa Cornelia Dilleke De Waterschans nr. 4 1998 Door: Harald Fiktorie aantal jaren in de villa gewoond. Over de personen op de foto is niet met zekerheid te zeggen dat het de familie Dries is. Uit het bevolkingsregister blijkt dat de heer Dries als hovenier inge schreven stond. Juten heeft in 1924 een aanvraag Tijdens mijn werk bij de Ge meentelijke Archiefdienst kom ik regelmatig bijzondere huizen en opvallende situaties tegen die voor de meeste onder u nieuw zullen zijn. Zo stuitte ik op een gegeven moment op de bouw van een landhuis in 1899 aan de Wouwsestraatweg, genaamd Villa Cornelia. In de bouwvergunning staat beschreven 'het bouwen van een huis met stalling, met veran dering van het bestaande bak huis' (1). Hieruit blijkt dus, dat er op deze plek waarschijnlijk een ander huis stond. Helaas is hier niets over bekend, noch is hier van een tekening. Via onderzoek in de kadastrale legger kwam ik er achter dat de grond al in ge bruik was vanaf 1837, toen als 'pleisiertuin'. Zoals hierboven staat, is het landhuis gebouwd eind 1899. Dit gebeurde in op dracht van P. Dries, geboren 20 april 1853 en gestorven op 2 no vember 1920. Zijn vrouw vertrok na zijn overlijden in 1921 naar Antwerpen. De woning is toen met alle grond naar de heer A. Juten overgegaan. Deze heeft een ingediend voor het bouwen van een nieuwe woning op dezelfde plaats (2). Deze woning is gere aliseerd in 1925. Helaas is toen alles van Villa Cornelia verloren gegaan en zijn eigenlijk alleen maar de bomen in de directe om geving van het Ketelwegje (Ketel baantje) als stille getuigen aan wezig. Van de woning die Juten heeft laten bouwen, is helaas al leen maar de bouwtekening be waard gebleven. Op de hier afgebeelde tekening is het vooraanzicht te zien. De heer Juten (geboren 18 september 1871) heeft niet lang van zijn nieuwe woning kunnen genieten. Op 20 maart 1926 overleed hij. Vervolgens kreeg de villa een nieuwe eigenaar, majoor J.H.W. Bruins. De laatste bewoonster was de echtgenote van majoor Bruins, mevrouw L.E. van Rijn. In 1945 werd het pand gevorderd door de Nederlandse Staat. Na de Tweede Wereldoorlog heeft de grond tot 1956 braak gelegen. Tij dens deze periode is het plan ge maakt voor de aanleg van wijk Gageldonk. In 1956 liet de heer 154 De Waterschans nr. 4 1998 Noten C. Jaspers er de huidige woning bouwen (3). Deze staat er nog steeds. Jaspers is hier echter nooit gaan wonen. Als men alles zo samenvat, dan kan men stellen dat er in 100 jaar bijzonder veel gebeurd is op de grond waar ooit in het begin van deze eeuw een mooie villa heeft gestaan. V Door: dr. H. Heestermans Twaalf jaar geleden constateerde ik dat de kinderen van mijn zus, die toch een groot deel van hun leven al in Bergen woonden, het woord dilleke voor 'fiets' niet kenden. Het bevestigde mijn overtuiging dat de echte oude woorden uit het dialect aan het verdwijnen zijn. Hoe ver trouwd was mij dit woord en hoe typisch Bergs. Naar mijn beste we ten komt dilleke in geen enkele an dere streektaal, stadstaal of dorp- staal voor. Niet in het Roosendaals, niet in 't Bredaas, niet in 't Ettens. Net als kullekeals koosnaam voor iedereen die je aardig vindt, en um- mekesum dat spottend gebruikt wordt in een uitroep als dèèr edde ummekesum ok. Met ummekesum druk je dan uit dat iemand te laat is, sloom doet of anderszins niet aan de verwachtingen voldoet. Als je fiets glimmend nieuw was, of goed gemoffeld, met glimmende velgen en bel, dan kreeg het de be naming lekker dilleke. Maar zo gauw het vervoermiddel naar de krakkemikkige kant ging werd 't 'n ouwe krakdil. Goed voor cross-ritjes in bos, hei of zandafgraving en ei genlijk niet meer geschikt voor de tocht naar school. Dilleke is ook in taalkundig opzicht 755 Afb.2. Vooraanzicht van de Villa van de heer Juten. AJb.l. Foto van Villa Cornelia, 1910 (foto GAB). Afb.3. Voorgevel van het huis van de heer Jaspers. (1) Serie bouwvergunningen 1867-1988, inv.nr. 3267-1899; (2) ibidem, inv.nr. 271- 1924; (3) ibidem, inv.nr. 3-1956. Afb.4. Situatieschets 1956. V/$ nu. "V/ V»

De Waterschans | 1998 | | pagina 19