4 V De Waterschans nr. 4 1998 1947 heet de voetbalvereniging van Wouw Cluzona oftewel Club zonder naam. Tenslotte schrijft Van Oers nog over De Wouwse Statie (p.71.79). Ook hier kan hij putten uit eigen ervaring en inside-information. Wouw had vroe ger een spoorwegstation. Van 1863 tot 1939 en ook nog even na de oor log van '40-'45 konden daar reizigers in- en uitstappen. Het goederenver voer maakte van dit station gebmik tot 1972. In dat jaar dankte de NS een aantal stations af. Er was in Wouw aanvoer per spoor van vee voer, meststoffen, kolen, palen, dwarsliggers en buizen. Ingeladen werden er bakstenen en draineerbui- zen van steenfabrieken uit de omge ving en in de campagnetijd natuur lijk veel bieten. De Wouwse Coöpe ratieve Landbouwvereniging bouw de een pakhuis bij het station met een weegbrug. Die brug werd lange tijd bediend door Keeke Verplancke. Om het station te behouden werd in de jaren dertig een raccordement zijspoor) aangelegd. Zo konden gela den wagons en ook lege langere tijd blijven staan. Dat was een voordeel van acht cent per kg., 22 cent in plaats van 30 cent. Het raccorde ment werd geopend op 9 oktober 1931. De Landbouwvereniging moest huur betalen en het onder houd verzorgen. Van 1931 tot 1955 was dat een bedrag van 676,- per jaar. In 1955 werd het 1.500,- per jaar. In 1971 liet NS weten dat ze van de losplaatsen af wilde. Volgens haar zeggen gaf ze op elke losplaats per jaar zo'n zestigduizend gulden toe. Drie jaar later is het raccordement opgebroken. Voor wie meer wil we ten over Wouw en de spoorwegen kan terecht in de jaargangen 1986- 1989 van De Vierschaer. Marius Broos schreef destijds in dit orgaan 14 artikelen over dit ondeiwerp. René Hermans trekt nog een keer met ons door 'Pindorp' in zijn Nog maals wandelen door Wouwse Plan tage (p. 64-71). Het is een aanvulling op zijn bijdrage in De Vierschaer 1997, nr. 2. Jan Hellemons uit Deurne die tot 1946 in Wouwse Plantage woonde, bezorgde hem menige interessante bijzonderheid uit vroegere dagen. Zevenbergen. Periodiek 'Oud Nieuws' 18e jrg, nr.3 - oktober 1998, nr. 56). J. Hoiting- Heukers heeft zich verdiept in de ge schiedenis van twee woningen aan de Achterdijk in haar bijdrage: 'Ach- terdijk - Het Zwart Schaap (deel I) en Achterdijk - De Schaapshoeve in de Pelgrimspolder (deel 2). In deel I is een café het studieobject, in deel II betreft het een boerderij. Wat ze ge meenschappelijk hebben is de schaapsnaam en lange tijd de eige naar. De huidige eigenaar van het café vraagt zich al lang af, waar de naam Zwart Schaap toch vandaan komt. Het café is in de vorige eeuw gebouwd op grond van Adriaan Bax, eigenaar van de Schaapshoeve. In 1878 verkocht Bax een lapje grond aan Michiel Dietvorst. die bouwde daar een huis op. Bax leende het be nodigde geld aan Dietvorst. Toen die na verloop van tijd de rente en af lossing niet meer kon voldoen, werd het pand verkocht. Het bleef een café en behield de naam Zwart Schaap. Meerdere keren veranderde Het Zwart Schaap van eigenaar en geleidelijkaan werd het uitgebreid, zodat er niet meer in de huiskamer getapt hoefde te worden. De Schaapshoeve heeft een langere historie. De Pelgrimspolder dankt zijn naam aan de Antwerpse koop man Pelgrom. Die investeerde zijn winsten in grond. In 1568 liet hij de Oude Pelgrimspolder bedijken en in 1584 de Nieuwe. De Schaapshoeve wordt vernield in de 17de eeuw. Waarschijnlijk is de boerderij ge noemd naar dr. Gerard Schaap, de toenmalige eigenaar. In 1764 kocht pachter Willem Thinners het bedrijf voor 5.328 gulden, plus 'het zaailand in de grote Schenkeldijk' voor 1.347 gulden. We hebben dan een sprong gemaakt, want ook over de eigenaars in de tussenligende periode komt heel wat boven water. In 1840 gaat de Schaapshoeve door koop over aan Adriaan Bax, De familie Bax is erg betrokken bij de Afscheiding van 1834. Zo liet zij de kerk aan de Noordhaven in Zevenbergen voor eigen rekening bouwen. Adraan jr. was een kleinzoon van Adriaan Bax sr. en de laatste Bax-telg op de Schaapshoeve. Hij was lid van de Provinciale Staten en mede-oprich ter van de zuivelfabriek in Zeven- bergschen Hoek. Jacques de Groot en Ine Krielen- van Dorst gaan door met het publi ceren van hun woordenboek: Op z'n Zeuveberregs gezeed (deel 2). In dit nummer het tweede deel van de woorden die met een s beginnen, zoals sommedeene, sopkas en staaie. Die staan voor respectievelijk zo meteen, spaarkas en flink door stappen. Het woordenboek is klaar en verkrijgbaar bij de auteurs en bij nog enkele adressen in Zevenbergen, maar niet in de winkel. Prijs f 32,95. BJ. van Tilburg komt met Zevenbergs nieuws uit de Grondwet van 1898 en andere bronnen (p. 50-58). De titel spreekt voor zich. Ook hier natuur lijk feest vanwege de inhuldiging van Wilhelmina. Maar er gebeurde dat jaar nog heel wat meer in Zevenber gen. 4/6.5. Het 'Zwart Schaap' aan de Achterdijk r;v i'- 'iiri i;; Al':

De Waterschans | 1998 | | pagina 24