Vrederust 1904 - 1997 De Waterschans nr. 1 1999 v«3 ïs: verdwijnen, immers, dit gewas vroeg weinig mest, leverde ook bij zeer arme grond al een redelijke oogst en verstikte door het dichte bladerdek veel van het onkruid. De teelt van boekweit vroeg wel een meer intensieve bewerking van de grond, waaronder dieper ploegen' (4). Na 1750 begon de aardappel veld te winnen. Een groot voordeel van dit gewas is dat van een hectare aardappels meer mensen in leven kunnen blijven dan van een hec tare graan. Eigen onderhoud en de kosten daarvan Een tweede gegeven van procura tor Borrekes betreft een opgave van wat het eigen huishouden en de veestapel in een jaar verbruikten. De huishouding bestond in 1691 uit 15 personen: paters, broeders en personeel. Onder het kopje 'Consumptie' treffen we voor het genoemde jaar de volgende notitie aan: 100 veertelen rogge voor de keuken, 50 veertelen rogge voor de schapen, 26 veertelen rogge voor de koeien en de varkens, 30 veerte len tarwe voor de keuken. Het klooster had ook een bierbrouwerij. Daarvoor was in dat jaar 3 veerte len tarwe nodig voor 'brouwsels sterck bier' en 'voor 15 brouwsels bier tot 14 veertelen gerst ijder brouwsel'. Verder gingen er 162 veertelen haver naar de paarden en de brouwerij en 30 veertelen boek weit naar de keuken en de stallen. Een prijslijstje vult dit alles aan. Rogge, haver, boekweit, gerst en tarwe kostten in 1691 volgens Bor rekes in guldens en stuivers per veertel respectievelijk: 2-10, 1-16, 2- 10, 2-4 en 3-1. Gerst, tarwe en hop (dit laatste voor de brouwerij) moesten de paters zelf kopen. De Bergse korenmarkt Bergen op Zoom dankte in de late Middeleeuwen zijn bloei aan zijn beroemde jaarmarkten, de Paas- markt en de Koudemarkt. Op die markten werden allerhand produc ten aangevoerd en verhandeld, maar het voornaamste voedings middel, het graan, valt daarbij min der op. De Bergse korenmarkt was kennelijk een meer regionaal ge beuren. De dorpen in de omgeving van de stad brachten hun granen en andere landbouwproducten naar de wekelijkse markt op don derdag. Die markt was evenwel zo maar een wankele basis voor een veilige voedselvoorraad, want een enkele misoogst kon rampzalig zijn. Honger maakt de mensen op standig en het stadsbestuur was er steeds op uit om woelingen te ver mijden. Daarom zocht het naar middelen en wegen om de voed selvoorraad op peil te houden. Uit meerdere stukken blijkt dat het stadsbestuur soms zelf als koper optrad. Slootmans geeft daar meer dere voorbeelden van. Op 29 okto ber 1488 stuurden de vroede vade ren hun schepen Henrick Laureyss naar Dordrecht om aldaar een hoeveelheid 'oosterschen coorne' te kopen. De Nederlanden waren destijds al te dicht bevolkt om in de eigen levensbehoeften te kun nen voorzien en daarom werden er grote hoeveelheden graan uit de Oostzeelanden ingevoerd. Amster dam was een gerenommeerde graanmarkt en ook Gent stond als zodanig bekend (5). In 1491 leverde de eigen streek blijkbaar weer eens onvoldoende op, want Bergen op Zoom kocht een grote partij graan op de markt van Amsterdam (6). Op 13 november 1520 verklaarden Peter Wouters en Lysbeth Tabba- erts, beiden uit Bergen op Zoom, dat ze op de korenmarkt te Antwer pen tweehonderd veertelen graan hadden gekocht en zestig veertel rogge. Ze hadden dat koren naar Bergen op Zoom gebracht en ver kocht aan bakkers en andere poor ters van Bergen en aan ingezetenen van het land van Bergen. Niets er van hadden ze aan afnemers bui ten Bergen of Brabant geleverd. An- thoenis Peterss en Peter Priem, twee bakkers die de molens van de heer van Bergen hadden gepacht, verklaarden onder ede dat ze de partij in kwestie hadden gemalen en alleen in de stad en de omge ving hadden gesleten (7). Ook uit dit proces spreekt een zekere vrees van het stadsbestuur voor een voedseltekort. Er moeten ook heel wat keuren hebben bestaan om hamsteren en prijsopdrijving van voedsel te voorkomen. Poorters mochten eerst aangeboden graan kopen. Zij hadden het recht van voorkoop en keuze. Het achterhou den van aangevoerde hoeveelhe den tijdens de voorkooptijd was verboden (8). In de steden hadden bepaalde arti kelen vaak een eigen marktplaats. We merken dat nog steeds aan oude benamingen als Havermarkt, Eiermarkt, Veemarkt enz. Zo kende Bergen op Zoom eens de Huiden markt, later de Vismarkt geheten (en thans St. Catharinaplein) en ook een Korenmarkt. In de 'Gids voor Oud Bergen op Zoom' lezen we over dit plein het volgende: 'De Korenmarkt heeft als stadsplein een vrij tragisch lot ondergaan. Omstreeks 1482 kwam deze 'Nieuwe Plaetse' tot stand. De stad wees ze aan om er tijdens de jaar markten hout op te slaan. Nadien 16 De Waterschans nr. 1 1999 wordt de Huidemarkt van de hui dige Vismarkt verplaatst naar het nieuwe stadsplein. In 1501 is de Korenmarkt er gevestigd. Diverse malen is deze verplaatst naar de Grote Markt om er toch weer terug te keren en in de 19e eeuw vervan gen te worden door de Korenbeurs' (9). Tot slot een overzicht van de Huij- bergse bezoeken en leveranties aan de Bergse korenmarkt. De gegevens zijn ontleend aan kasboek 28 van het Wilhelmietenarchief in het Wil- helmietenmuseum te Huijbergen. Dit kasboek draagt als titel: 'Ontf- angh ende uytgeef in het Hollants 1773-1796'. Noten Boekbespreking Door: drs. G.A. Huijbregts J.JAM. Gorisse: Van idealen en mensenwerk van Zeeuwse inrichting tot West-Brabants psychiatrisch ziekenhuis, Vrederust 1904-1997. Vrederust 1904-1997 Het bestuur van het in onze regio zo bekende Vrederust besloot on geveer twee jaar geleden om de geschiedenis van het aan zijn zor gen toevertrouwde ziekenhuis maar eens door een historica van professie te doen vastleggen. Het was geen jubileum dat de aanlei ding vormde, maar veeleer de om standigheid dat er nog werkers en werksters van het eerste uur in le ven waren die belangrijke gege vens van vroeger konden verstrek ken. Een andere omstandigheid die tot een dergelijke onderne ming noopte, was de ingrijpende reorganisatie - de zoveelste - die tien jaar eerder had plaatsgegre pen en op haar beurt door een volgende dreigde te worden ach terhaald. Niet wachten dus tot 2004, als het honderd jaar is gele den dat de Vereeniging tot Chris- 17 'a£*i Mi*»- Afb.4. De Korenmarkt op een oude ansichtkaart. Op de achtergrond de kazerne, die later de naam kreeg Oranje-Nassaukazerne. Eerder stond, daar de katholieke schuil kerk. De kazerne is later afgebroken. (1) J. M. Verhoef!. De oude Nederlandse maten en gewichten. Amsterdam 1982, p. 10. (2) C.P.J. Hoeckx. Het verdriet van Huij bergen. Geschiedenis van de Franse over heersing van 1794 tot 1814. Huijbergen 1993. p. 268 e.v. (3) Wilhelmietenarchief te Huijbergen. (4) J. L. van Zanden. De eco nomische ontwikkeling van de Nederlandse landbouw in de negentiende eeuw, 1800- 1914. Utrecht 1985, p. 39. (5) C.J.F Sloot- mans. Paas- en Koudemarkten te Bergen op Zoom 1365-1565. Drie delen. Tilburg 1985, deel III, p. 1221. (6) idem. deel 1, p. 71. (7) idem. deel III, p. 1504. (8) idem, deel I, p. 178. (9) Willem van Ham en Cees Vanwe- senbeeck. Gids voor Oud Bergen op Zoom. Antwerpen/Haarlem 1983 p. 364. Jaar aantal bezoeken hoeveelheid rogge hoeveelheid boekweit in veertels in veertels 1774 27 203 343 1775 25 150 236 1776 20 144 126 1777 10 69 252 1778 12 141 33 Afb.l. Arbeidstherapie. Patiënten ontginnen de hei (Foto van omstreeks 1930).

De Waterschans | 1999 | | pagina 10