w* De Waterschans nr. 1999 telijke Verzorging van Krankzinni gen in Zeeland werd opgericht of tot 2009 als Vrederust een eeuw bestaat. De opdracht tot het schrijven van de geschiedenis van Vrederust ging naar mevrouw dr. J.J.A.M. Gorisse uit Oosterhout. Een gelukkige keuze zoals na le zing blijkt. De schrijfster kon be schikken over een goed bijgehou den archief en zij kreeg blijkbaar alle vrijheid om er een gepast ge bruik van te maken zonder cen suur vooraf of naderhand. Ook heeft ze een dankbaar gebruik ge maakt van de nog bereikbare me dewerkers en oud-medewerkers om via de weg van de 'oral-his- tory' interessante en illustratieve gegevens uit het verre en nabije verleden op te diepen. De in 1904 op initiatief van ds. Donner, gereformeerd predikant te Nieuwdorp, opgerichte Veree- niging wilde een tehuis stichten voor psychische patiënten uit Zeeland. Doordat er in de hele provincie geen geschikt terrein bleek te vinden, vooral door ge brek aan goed drinkwater, viel de keuze op een gebied op de grens van Bergen op Zoom en Halste ren, zo dicht mogelijk bij huis en met de trein bereikbaar, maar wel op zandgrond en in een katho lieke streek. Het is de tijd van de verzuiling en zelfs het samengaan van hervormden en gereformeer den bleek al moeilijk genoeg. Oprichting van Vrederust Voor het beheer van het nieuwe instituut werd een aparte Stich ting als verantwoordelijk rechts persoon in het leven geroepen. Zij kocht twee naast elkaar gelegen buitenplaatsen op, Buitenlust en Klein Loo genaamd. Op het ter rein van 110 ha stond ook een pachthoeve met 44 ha bouw- en weiland. Verder was er 57 ha den nenbos. Dat alles ging naar de Stichting over voor een bedrag van 53.341,-. Van het bestuur van de provincie Zeeland ontving de Stichting een voorschot van 175.000 gulden. Daarvoor moest zij 100 armlastige patiënten uit Zeeland opnemen. De provincie Zuid-Holland had ook geen eigen inrichting en kwam met een voor schot van 350.000 gulden over de brug en reserveerde daarmee 200 bedden. Aangevuld met een hypo theek van 25.000 gulden plus de Afb.2. Verpleegster van Vrederust om streeks 1925. nodige leningen bij particulieren was er voldoende kapitaal voor de bouw van een inrichting voor maximaal vier a vijfhonderd pa tiënten. Architect E. Knevel ont wierp de eerste paviljoens en hij deed dat in overleg met de intus sen benoemde geneesheer-direc teur J. van der Burg. Op 9 oktober 1908 werd de eerste steen gelegd en op 5 mei 1909 vond de plech tige opening plaats. Twee dagen later arriveerden de eerste patiën ten. Naast twee observatiepavil joens voor totaal 42 patiënten en twee paviljoens voor elk 37 'on- rustigen' was er een ziekenbarak, een lijkenhuis, een keuken en een watertoren met machinegebouw. Een van de eerste leerlingverple gers was Frederik Boon. Latei- schreef hij zijn memoires en aan die autobiografie kon Gorisse heel wat interessante details uit de vroegste periode ontlenen. Voor en tijdens de oorlog 1909 - 1945 In deze jaren is Vrederust een gesloten protestants-christelijke Zeeuwse gemeenschap. De inrich ting groeide uit tot 12 paviljoens. Er verrezen 12 woningen voor vaste medewerkers en in 1931 kon het hoofdgebouw in gebruik wor den genomen. Het is een schep ping van architect B.T. Boeyinga en gebouwd in de stijl van de Am sterdamse School. In 1935 be reidde de keuken maaltijden voor 1400 a 1500 personen. De boer derij bracht meer op dan Vrede rust zelf nodig had en leverde overschotten aan de veiling. De dagelijkse leiding was in handen van een viermanschap: de genees heer-directeur, de dominee, de huismeester en de huismeesteres. Aan het hoofd van een paviljoen stonden een Vader' en een 'moe der'. Zij waren geen verpleegkun digen en hadden in feite geen en kele opleiding. Dit riep op den duur spanningen op tussen de 'ouders' en de bevoegde broeders en zusters. In 1920 werd dit sys teem dan ook vaarwel gezegd. In datzelfde jaar werd de 10-urige werkdag ingevoerd, zestig uur per week. Wie nachtdienst draaide, ontving een ei extra per week. De kortere werkdagen verhoogden wel de verpleegkosten, want er wa ren meer krachten nodig. Bedroeg de verpleegprijs in 1909 nog 89 cent per dag, in 1920 was die al opgelopen tot 2,47. Wat specifiek voor een inrichting als Vrederust geldt, is de behan deling van de patiënten. Gelukkig krijgt deze kant van de historie bij mevrouw Gorisse alle aandacht. Het is een prettige omstandigheid dat Vrederust in dat opzicht nauwlettend de ontwikkelingen op het terrein van de verpleeg kunde van psychische patiënten volgde en behandelwijzen die el ders met succes waren toegepast, invoerde. Lag in de jaren twintig het accent voor een groot deel nog op bedverpleging, in de jaren dertig won het inzicht veld dat met werken meer resultaat viel te boeken. De arbeidstherapie vond steeds meer toepassing. In dat ver band kocht het bestuur 27 ha hei aan om die te ontginnen. Er werd ook meer aan ontspanning ge daan, de aparte 'gestichtskleding' verdween, boerderij, boomgaard, moes- en groententuin, wasserij, strijkerij, keuken, overal werden de patiënten ingeschakeld. Deze aanpak drukte ook nog aardig de kosten. 18 De Waterschans nr. 1 1999 Nieuw was ook de introductie van de electroshockmethode en van de slaapkuur met behulp van me dicijnen. De oorlog maakte een voorlopig eind aan de ontwikkelingen. De Duitsers eisten steeds meer van de gebouwen op voor een mari nelazaret. Bestuur en directie had den alle aandacht en tijd nodig voor het vinden van passend on derdak en het laten functioneren van hun inrichting. Zo kregen ze woonruimte in de twee weeshui zen in de Blauwehandstraat, in huize Meilust en huize Lievens- berg. Er was heel wat vernuft en opoffering nodig om de zaak enigszins draaiende te houden. Eindelijk kwam ook voor Vrede rust de bevrijding, daags na Ber gen op Zoom, dus op 30 oktober AJb.3. Luchtfoto van het terrein van Vrederust vóór de verkleiningsoperatie. 1944, maar onmiddellijk namen Canadese troepen de plaats in van de bezetters. Het einde van de misère was evenwel in zicht. Ontwikkelingen in een versneld tempo Velen van ons kennen de ingrij pende veranderingen van na de oorlog uit eigen ervaring. De hele twintigste eeuw is rijk aan uitvin dingen, nieuwe opvattingen, ver anderende mentaliteiten en dat alles heeft zijn invloed op onze ideeën, onze houding en ons ge drag. Van welk onderdeel van onze beschaving we de geschiede nis in onze eeuw beschrijven, steeds krijgen we te maken met die groeiprocessen. Ook aan Vre derust gingen die niet voorbij. We denken dan niet alleen aan de technische ontwikkelingen op het gebied van levering van energie en water, maar ook aan betere ap paratuur in de geneeskunde, de introductie van nieuwe medicij nen en het uitproberen van an dere methodes met een grotere variatie wat medische specialisten en paramedische hulptroepen be treft. Dit alles is meer specifiek voor een psychiatrisch ziekenhuis. Daarnaast zijn er de veranderin gen die iedereen raakten zoals de democratisering, de voortschrij dende secularisatie in gezelschap van een toenemende belangstel ling voor oecumene, het streven naar gunstigere arbeidsomstan digheden en hogere beloningen, het worstelen met een tekort aan bevoegde en onbevoegde krach ten enz. Eens was Vrederust een 19

De Waterschans | 1999 | | pagina 11