De Waterschans nr. 1 1999 protestants eiland of enclave in een katholieke streek, strak geleid door een op een voetstuk staand autoritair gezag. Door godsdien stige overtuiging gedragen idealisme voor de hulpbehoe vende medemens, nog versterkt door een diep respect voor het door God aangestelde gezag, hiel pen het personeel om het zware en lange werk uit plichtsgevoel nauwgezet en gewetensvol te vol voeren. De term werkdruk moest nog worden uitgevonden. Maar de buitenwereld liet de enclave niet met rast en van alle kanten werd het protestantse bolwerk be stormd. In 1920 ging het perso neel zich organiseren en geleide lijk durfde het zich steeds meer te uiten. Met name na de Tweede Wereldoorlog kwam het proces voor meer inspraak, meer demo cratisering, herstructurering, over leg enz in een stroomversnelling, ook op Vrederust. Een nieuwe tijd Onder deze noemer zouden we de laatste drie hoofdstukken kun nen samenvatten. De schrijfster heeft die hoofdstukken de vol gende titels meegegeven: 1950- 1971 Een nieuwe tijd dient zich aan; 1971-1985 Van Zeeuwse in stelling tot West-Brabants psychia trisch ziekenhuis; en het laatste: 1986-1997 Zelfstandig op weg naar integraal zorgmodel. In de periode 1950-1971 worstel den de Vereeniging, het Dagelijks Bestuur en de directie met een personeelstekort. Om in dat tekort te voorzien moest men steeds meer katholieke krachten accep teren. Aanvankelijk kwamen die niet in aanmerking voor een vaste aanstelling, maar een dergelijk be leid was niet vol te houden. Daar mee diende zich een identiteits kwestie aan. Bij de eigen oplei ding van de verpleegkundigen vormde het vak godsdienst een belangrijk onderdeel. Steeds meer jongeren hechtten daar niet zo veel waarde aan, ook al keerde het Dagelijks Bestuur een tijdlang een extra toelage uit aan verpleegkun digen die het getuigschrift gods dienstleer konden overleggen. In 1952 werd de wet op de acht urige werkdag van kracht en die maakte het tekort aan personeel nog nijpender. Even overwoog het bestuur zelfs om help(st)ers ach ter het ijzeren gordijn te gaan zoe ken. Het was in de jaren dat heel ondernemend Nederland arbei ders in Turkije, Marokko, Portugal en andere landen ronselde om onze welvaart mee op te bouwen. Een ander gevolg van het perso neelstekort en het groeiende aan bod van nieuwe patiënten was de afstoting van Zuid-Holland. Niet iedereen kon al die veranderingen zonder meer verwerken. Conflic ten bleven niet uit. In 1951 nam de geneesheer-directeur Dikland ontslag na een meningsverschil met zijn superieuren. P. de Jonge volgde hem op, maar ging in 1953 met pensioen. De voortschrij dende democratisering bracht evenals de oprukkende secularisa tie interne en externe botsingen teweeg in en tussen de verschil lende geledingen van Vrederust. Gelukkig leed de aandacht voor de patiënt er niet onder. Intussen maakte de medische wetenschap vorderingen die van invloed wa ren op de behandelwijzen en ook hier waren er meningsverschillen. Op het gebied van medicijnen was er zelfs sprake van een revo lutie door psychofarmaca. Aan de opleiding werden nieuwe eisen gesteld en de praktische organisa tie van het geheel vroeg om aan passing. Hoe? Over het antwoord ontstonden meningsverschillen tussen de medische staf, het DB, de Stichtingsraad en de directeur. Het was ook in de jaren vijftig en daarna dat de overheid steeds meer het beleid ging bepalen, mede door het uitvaardigen van sociale wetten. In 1957 opende het bestuur in Halsteren een neurosesanatorium, de Viersprong. Het kreeg een apart bestuur, maar daarin zaten dezelfde personen als in het be stuur van Vrederust. Er bestond trouwens een grote mate van sa menwerking tussen de beide in stellingen. Dat had veel voorde len, maar was tevens weer een bron van nieuwe spanningen op personeelsvlak. Heel wat krachten van Vrederust hadden een sterke voorkeur voor de Viersprong, maar het bestuur kon onmogelijk alle wensen honoreren. Vrederust bestond vanaf toen uit een kliniek en een inrichting voor chronische patiënten. Van Rossum werd het hoofd van de kliniek (hij overleed in februari 1999) en Van de Beek kreeg de leiding over de inrich ting. Op het terrein veranderde ook het een en ander. In 1959 be stond Vrederust vijftig jaar en bij die gelegenheid bood het perso neel een zelf gegraven zwembad aan. Er kwamen ook grootse bouwplannen (keuken, restaurant, sporthal) en de beheersorganisa tie werd drastisch herzien. In 1966 deed een economisch directeur zijn intrede. Die voerde een mo dern, zakelijk beleid door en dat was hard nodig. Ook de katho lieke priester deed zijn intrede, want de regionalisering had tot gevolg dat er steeds meer katho lieke patiënten kwamen. Hij was trouwens als docent godsdienst al eerder bij de opleiding van katho lieke verpleegkundigen betrokken. In 1970 deden ook een katholieke psycholoog en een katholieke psychiater hun intrede. Een West-Brabants psychiatrisch ziekenhuis De studentenrevolte van de jaren zestig, de Dennendal-affaire, de boeken van Jan Foudraine en an dere landelijke gebeurtenissen vestigden onder meer de aan dacht op de psychische instellin gen. Ze luidden een nieuwe koers in. De klinische zorg werd beperkt ten gunste van de semi-murale en de extra-murale zorg. Medicijnen en electroshocks werden terugge drongen, want men verwachtte meer van maatschappijhervormin gen. De politiek koos voor een goede verdeling van de psychiatri sche ziekenhuizen over het land. Zo kreeg Zeeland zijn PZZ in Goes en ontwikkelde Vrederust zich tot een instelling voor West- Brabant, gelegen tussen Etten- Leur (Het Hooghuys) en Goes (PZZ). De Vereeniging en het be stuur gingen uit elkaar. De rol van de Vereeniging was nagenoeg uit gespeeld. Het bestuur werd zo in gewikkeld dat alleen professionele krachten een dergelijke verant woording nog konden dragen. Re gionalisatie en professionalisering van de ziekenhuizen bevorderden de verzelfstandiging van Vrede rust. Een andere aanpak bestond hierin, dat het aantal patiënten werd verminderd. In de jaren 1970-1985 daalde het van 825 naar 550. De contacten met in stellingen in de regio zoals RIAGG e.a. breidden zich uit, ter- 20 De Waterschans nr. 1 1999 Afb.4. Het hoofdgebouw van Vrederust. wijl het protestantse karakter van Vrederust nagenoeg verdween. De democratisering van de gezagsver houdingen zette zich door, wat ui teraard weer niet zonder botsin gen geschiedde. Vanaf 1984 is Vre derust een eigen, zelfstandige stichting. Doel: een integraal zorgmodel De overheid greep en grijpt steeds meer in. In 1992 werd eindelijk de oude krankzinnigenwet van 1884 vervangen door de wet Bijzondere Opnemingen Psychiatrische Zie kenhuizen. Daarnaast haalden nieuwe sociale wetten en een structuurnota heel wat overhoop. Haaks op elkaar staan thans twee zich gelijktijdig voordoende ver schijnselen: enerzijds vraagt de maatschappij om meer hulp, an derzijds bezuinigt de overheid op de gezondheidszorg. In dat kader verving zij het systeem van de open-eind-financiering door een budgetbeleid. Elk ziekenhuis ont vangt een bepaalde som en moet daarmee zien rond te komen. De zorgverzekeraars sloten zich daar bij aan. Op de reorganisatie van het be stuur en de topleiding volgde een bijstelling van de tweede manage- mentlaag, de diensthoofden en de sectorcoördinatoren. Vrederust kent dan drie sectoren: acute psy chiatrie, de voortgezette behande ling en de geriatrie. Er volgden meer veranderingen. We noemen er nog enkele: het zwembad ver dween, bos en boerderij gingen over naar Het Brabants Land schap; de woningen op het terrein van Vrederust werden verkocht; dertien gebouwen waaronder de watertoren en zeven grote pavil joens vielen onder de slopersha mer, de invoering van de VUT leidde tot een sterke personeels wisseling; vrijwilligers deden hun intrede, hoewel de Ondernemers- raad daar tegen was, want dat zou wel eens arbeidsplaatsen kunnen kosten. De intramurale zorg ver loor terrein aan de ambulante zorg en de eigen in-service oplei ding voor verpleegkundigen werd overgeheveld naar de Centrale school van de regio. De democra tisering is inmiddels zover dat ook de Patiëntenraad meedenkt en meepraat. Tenslotte vermelden we nog het EVI-project. EVI staat voor Exploitatie Verkleinende Ini tiatieven. Wie de laatste jaren over het terrein van Vrederust wan delde - sedert 1971 is dat voor ie dereen vrij toegankelijk - moest wel worden getroffen door de vele bouwactiviteiten. De grote pavil joens verdwenen en maakten plaats voor vriendelijke, uitnodi gende gebouwen in een aange paste omgeving. Deze uiterlijke gedaanteverandering behoort bij het invoeren van eigentijdse be handelwijzen, want de ontwikke lingen gaan door. Hoe groot het rendement van deze ingrepen is, zal de tijd leren. We grijpen even terug naar de ti tel: Van idealen en mensenwerk. De idealen leven voort, ook al wor den zij niet meer bij elke mede werker door het geloof gedragen. De realisering van die idealen blijft evenwel mensenwerk dus onvolmaakt en afhankelijk van ka rakters en capaciteiten. De schrijf ster is erin geslaagd een levendig beeld te schetsen van de historie van Vrederust. Wat ik mis, is een register. Met de computer is de vervaardiging ervan thans niet meer zo tijdrovend. Ook een lijst van gebruikte afkortingen zou welkom zijn. Het boek is fraai uit gegeven, al zal niet iedereen weg zijn van de bruine achtergrond- kleur van bladzijden en afbeeldin gen. Aanbevolen. J.J.A.M. Gorisse: Van idealen en mensenwerk van Zeeuwse inrich ting tot West-Brabants psychia trisch ziekenhuis, Vrederust 1904- 1997. Halsteren, 1997. ISBN 90- 76295-01-8. Prijs/34,90. 21

De Waterschans | 1999 | | pagina 12