Bergs Diep Pesjonkele De Waterschans nr. 1 1999 Afb.7. Beeld van rond 1600. Een Sint Anna te Drieën: Moeder Anna, Moeder Maria en liet Kind Jezus. Het Jezusbeeld is zwaar beschadigd. zerne het middelpunt van een kleine tentoonstelling over de huisvesting van de militairen in dit bouwwerk. Er bestaan nog heel wat plannen voor het vullen van het terrein rond het museum. Het zal wel drie jaar duren voor al die plannen zijn gerealiseerd, een reden te meer om een keer terug te komen. Enkele praktische mededelingen Het officiële adres van het Breda's Museum is: Parade 12-14, 4811 DZ Breda. Telefoon: (076) 52 9 9300. De ingang tot het museum terrein bevindt zich in de Keizer straat, naast het hotelrestaurant De Keizer. Tegenover die ingang is een parkeerterrein. Men kan ook gebruik maken van het grote parkeerterrein bij het Turfschip. Het museum ligt achter de Chas- séschouwburg en de Kloosterka zerne, maar is alleen te bereiken via de Keizerstraat. Wanneer geo pend? Dinsdag tot en met zondag van 10.00 tot 17.00 uur. Toegangs prijs: Volwassenen 5,-; Kinderen (tot 13 jaar), cjp, 65+ en groepen van minimaal 16 personen 2,50. Met museumjaarkaart gratis toe gang. In het museum is een café, genaamd De Grenadier. Een mo derne instelling heeft vaak een logo, een mascotte of iets derge lijks als typisch kenmerk. Het Bre da's Museum koos voor een var kentje, een duivels varkentje, want het hoorde bij een beeld van St. Antonius met het varken. Volgens de legende werd de kluizenaar en abt Antonius in de woestijn door de duivel bekoord. Die duivel be zocht de heilige man in de ge daante van een varken. Vandaar. Door: Philip Soesan Tijdens een recent bezoek aan de sy nagoge te Bergen op Zoom kreeg ik een exemplaar in handen van uw tijdschrift De Waterschans (nr. 2-'98). Naast alle andere informatie werd mijn aandacht vooral getrokken door het artikel 'De voonnalige joodse synagoge in Bergen op Zoom' door mevr. drs. Johanna Ja cobs. Het artikel gaf een duidelijk en historisch/religieus verantwoord overzicht van de geschiedenis van dit kostbare monument in onze ge meente. Ook de meer recente ont wikkelingen rondom de synagoge gaven een goed beeld van de pïaats in de Bergse samenleving vandaag. Toch een puntje van kritiek. In zowel de titel als in de lopende tekst spreekt u over 'Joodse synagoge'. Ik meen dat de toevoeging 'Joods' overbodig is, daar het bestaan van bijvoorbeeld katholieke of islamiti sche synagogen mij niet bekend is. Een synagoge is joods, per defmtie. Opmerkelijk is het overigens dat in artikelen in BN/De Stem over dit Godshuis, ook regelmatig wordt ge sproken over Joodse synagoge. Hoewel de synagoge niet (meer) wordt gebaiikt als zodanig, kan er bij het woord 'voormalig' wel een vraag teken worden geplaatst. Met toe stemming van het Nederlandse Op- perrabinaat, enkele minieme maat regelen èn de aanwezigheid van ten minste 10 joodse mannen vanaf 13 jaar is het mogelijk de sjoel weer te gebruiken voor religieuze diensten. Ik hoop dat u e.e.a. niet als negatief zult ervaren, maar als een bruikbare aanvulling op uw artikel. Alle lof voor uw initiatief en de publicatie in uw tijdschrift. Wellicht helpt dit wat meer inzicht en acceptatie te gene reren voor de - vaak - trieste histo riek van het jodendom in Neder land. De synagoge in Bergen op Zoom (Foto: GAB). 26 De Waterschans nr. 1 1999 Door: dr. H. Heestermans In deze kapel van de zusters Kloosterstraat/van Hasseltstraat zal er ook veel aandacht aan pesjonkele besteed zijn (Foto: GAB). Het roomse geloof getuigt van groot optimisme. Je hebt gezon digd, je hebt berouw daarover, je gaat biechten, en weg zijn de vlek jes op je ziel. Als je tijdens je leven al niet al je zonden hebt uitgewist, dan bestaat er nog een redmiddel. Stel, je hebt niet al te zwaar gezon digd en je komt niet in de hel. Ook niet in de hemel dus, want daar voor was je leven niet smetteloos genoeg. Je werd tijdelijk onderge bracht in het vagevuur, 'de plaats van lijden... waar de zielen die in Gods liefde zijn gestorven door tij delijk lijden voor de nog aankle vende schulden en straffen vol doen' (Woordenboek der Neder landse Taal XVIII, 289). Je kon door de achterblijvers op aarde uit dit 'reinigende vuur' verlost wor den. Dat ging als volgt. Op Allerzielen (2 november), feest dag gevierd ter nagedachtenis van alle overledenen, ging je als katho liek naar de kerk. Je bad 3 onzeva ders en 3 weesgegroetjes en je be vrijdde daarmee een zieltje uit het vagevuur. Die 6 gebedjes namen maar korte tijd in beslag, dus je be sloot om nog meer zielen uit hun benarde positie te redden door een herhaling van de gebeden. Maar... daarvoor moest je eerst uit de kerk gaan, bij voorkeur een rondje rond de kerk lopen en pas dan mocht je weer gaan bidden en gaan verlos sen. Dit bidden en uit de kerk gaan werd pesjonkele genoemd. Hele ge neraties katholieken hebben zich hier met overgave aan gewijd. Het woord pesjonkele is afgeleid van de portiuncula-aflaat. Portiuncula, let terlijk 'klein deel' (denk aan portie) is de naam van een kapel bij de ba siliek Santa Maria degli Angeli in Assisi. In dit gebouwtje verbleef de heilige Franciscus vaak om er te bidden. Volgens een omstreden overlevering zou Franciscus zelf aan Paus Honorarius een aflaat ge vraagd hebben voor de vrome be zoekers van het kapelletje. In ieder geval kon daar, zeker sedert de 14de eeuw, eenmaal per jaar (op 2 augustus, de inwijdingsmaand) een volle aflaat verdiend worden, de zo genaamde Pontiuncula-aflaat. Wij hebben de datum verplaatst naar Allerzielen en het portiunculen ver basterd tot pesjonkele. De traditie is, zoals zovele kerke lijke gebruiken, niet meer in zwang. 27 l tÉÉftr"Tuïtii ïiTBHiiWaï* i TüT*) liHp. r T v j

De Waterschans | 1999 | | pagina 15