De Waterschans nr. 1 1999 Ajb.2. Strooien huisjes. In zulke onderkomens woonden de arbeiders die de Völcker- polder bedijkten. Bij de indijking van de Bathpolders rond 1855 stonden er volgens C. van der Bilt 300 van die hutten. Daar huisden bijna 800 werklieden. Er stonden ook tientallen jeneverketen. schap vertelt Jansen heel wat bij zonderheden. De oorlog en de wa tersnoodramp spaarden ook deze nederzetting niet. Het gezin Nijsse verloor op die rampzalige eerste fe bruari 1953 vijf kinderen in één klap. De auteur schetst de ontwik kelingen in de polders tot op de dag van vandaag. Pachters zijn in middels eigenaars geworden, paar den maakten plaats voor trekkers en de resterende woningen van Achttienhuizen veranderen steeds meer in vakantiewoningen. Aanbe volen! AJb.3. H.G.J. Völcker van Soelen (1840- 1908). Hij liet de naar hem genoemde pol der bedijken en Achttienhuizen bouwen Tijding Winter 1998-1999 (1998 nr 3 en 1999 nr 1) Ook dit dubbelnummer van de Zuidwesthoek bevelen we onze le zers graag aan. Twee 'instituten' van Ossendrecht krijgen extra aan dacht, namelijk de harmonie 'De Hoop' en de protestantse kerk. A. van Velthoven tekent voor het arti kel Ossendrechtse harmonie 'De Hoop' 125 jaar. Van toeten noch bla zen naar kwaliteit en klasseterwijl P.J. van den Bussche onder de titel Reformatie te Ossendrecht het twee honderd jaar bestaan van de prote stantse kerk herdenkt. Eerst de har monie. Ze werd opgericht in 1874 en had meteen grote ambities. Vol gens artikel 1 van haar Reglement van 1874 stelde 'De Hoop' zich ten doel 'de beoefening van de mu ziekkunst en de bevordering der beschaving en der goede zeden'. Natuurlijk wilde de vereniging zelf het goede voorbeeld geven zoals blijkt uit artikel 53. Dat verbood de leden op hun bijeenkomsten te vloeken, onzedige taal te spreken, zich aan dronkenschap over te ge ven of beledigende kwestiën te ver wekken, dit alles op een boete van 50 cent voor elke overtreding. Gelet op de schaarste in de harmoniekas zijn de regels goed in acht geno men, terwijl de gelegenheden tot overtreding talrijk waren. Op een gegeven moment telde de kom van het dorp 27 café's en 'De Hoop' wilde die allemaal te vriend hou den. Toch zag de vereniging kans het musiceren op een steeds hoger niveau te brengen, wat onder meer blijkt uit concoursen en uit de suc cesvolle festivals in jubileumjaren. Uit de harmonie ontstond een Bei erse kapel, tevens carnavalsband 'd'Ossekoppe' en een toneelgroep. De Reformatie in de Zuidwesthoek Prof Ir. J. Schoonhoven uit Woens- drecht schreef bij gelegenheid van het tweehonderdjarig bestaan van het protestantse kerkgebouw in Ossendrecht een jubileumboek. In het vorige nummer van De Water schans (nr. 4, jaargang 1998) schon ken we reeds aandacht aan dit werk. Van den Bussche belicht op zijn beurt de geschiedenis van de Hervorming in de Zuidwesthoek. Evenals Schoonhoven gaat hij te rug tot het begin van de Reforma tie, of eigenlijk nog iets verder, want zijn vroegste jaartal is 1423, het jaar waarin Laurens Jansz. Cos- ter de boekdrukkunst zou hebben uitgevonden. Jammer voor ons, maar naar thans algemeen wordt aangenomen komt die eer veel meer toe aan Johannes Gutenberg uit Mainz. Zelfs de Nieuwe Alge mene Geschiedenis der Nederlan den noemt Coster niet meer. De kunst om met losse letters boeken te drukken en die letters telkens voor weer andere boeken te kun nen gebruiken heeft enorm bijge dragen tot de verbreiding en het le zen van de bijbel en van de ideeën van Luther, Calvijn en andere re formatoren. Dit temeer doordat de bijbel in de volkstaal werd vertaald en uitgegeven. Van den Bussche zet uiteen hoe de Reformatie haar best deed om ook in de Zuidwesthoek de bevolking voor de gerefor meerde godsdienst te winnen. De rol in deze van de Engelse Natie en van de Antwerpse boekdrukkers komt aan bod en niet te vergeten natuurlijk de grote invloed van de politiek. Zowel katholieken als protestanten kennen hun martelaars in deze tij den, zoals Simon de Kramer van Bergen op Zoom. Omdat hij wei gerde tijdens de processie voor de geconsacreerde hostie in de monstrans te knielen, werd hij ter dood veroordeeld. Volgens de au teur is hij onthoofd, maar volgens de prent bij het artikel werd hij ver brand. Markiezin Maria de Lannoy wist Bergen op Zoom in 1566 te behoeden voor de beeldenstorm, maar het bleek slechts uitstel. Op 8 november 1588 plunderden solda ten van het garnizoen de kerken en De Waterschans nr. 1 1999 Ajb.4. Simon de Kramer weigert te knielen voor de Heilige Hostie. Volgens deze prent is hij daarom in 1553 tot de brandstapel veroordeeld. kloosters van de stad. Van den Bussche herinnert ook aan de trieste jaren 1583-1593, toen door het oorlogsgeweld de Zuidwesthoek nagenoeg geheel ontvolkt was. In 1599 werden weer 96 personen ingeschreven als nieuwe bewoners van het dorp (Zie ook: R. van den Bergh in Tijding 1991-1). Onder hen bevond zich Maarten de Coster die vanwege zijn geloof Antwerpen had moeten verlaten. Hij zou verwant kunnen zijn aan Abraham Costerus (1575- 1620), de eerste predikant van Os- Ajb.5. R.K. kerk na teruggave. In 1819 herbouwd. In 1896 afgebroken. sendrecht en Woensdrecht. Van den Bussche schildert hem af als energiek en strijdbaar, geleerd en geliefd. Thans wordt hij minder ge waardeerd, met name vanwege zijn anti-joodse publicaties. Veel succes hadden de predikanten niet in de Zuidwesthoek. De bevolking bleef katholiek en de dominees vonden hun volgelingen vooral onder de van elders naar deze streken gezon den ambtenaren. Met de komst van de Fransen verwierven de katholie ken een grotere vrijheid en kregen ze op plaatsen waar ze sterk in de meerderheid waren hun kerkge bouw na anderhalve eeuw of langer terug. Ook in Ossendrecht. Dit alles kwam reeds aan de orde in de be spreking van het boek van J. Schoonhoven. Ook in dit artikel wordt de Staatsregeling van 1798 ten onrechte in verband gebracht met Lodewijk Napoleon. Overigens draagt dit artikel evenzeer ertoe bij dat Tijding als kroniek van de Zuid westhoek met ere vermeld mag worden en alleszins het verleden van deze streek meer toegankelijk maakt. Heemkundekring Land van Gastel. Jaarboek 1998 Ook in dit jaarboek enkele kronie ken, namelijk van de jaren 1898 en 1948. In Uit 'Herinneringen' van Broeder Tlteophile Nijman 8 deze keer de periode 26 april 1945 tot en met 1 januari 1947. Er ontging de actieve Broeder Theophile niet veel in Oud Gastel. Zijn medebroe der Servaas (J.W. Wagenrakers) hield een dagboek bij tijdens zijn verblijf als hospitaalsoldaat in wat toen nog heette Oost-Indië. Ook van die notities verschijnt elk jaar een gedeelte in het Gastelse jaar boek onder de titel Uit het dagboek van een oud Indië-ganger. Deze keer deel 5 en dat bestrijkt de tijd van 10 maart 1949 tot en met 7 mei 1949. Wordt eveneens vervolgd. P.EA Akkermans komt met aanvul lingen op de in het Jaarboek 1997 beschreven geschiedenis van Po- lyrnnia, een Gastelse zangvereni ging. Van meerdere zijden kwamen nieuwe gegevens binnen, ruim vol doende voor een vervolgartikel. Piet Luisterburg vervolgt zijn jeugd herinneringen in Piet uit de Gorkus. Het leven van een Brabantse jongen, Deel 2. Hij zat op de Sint-Joannes- school. In de vierde klas trof hij het bijzonder slecht met zijn onderwij zer, maar in de vijfde ging het uit stekend. Door een triest ongeval verloor Piet in 1928 zijn vader. Daardoor viel het verweesde gezin uiteen en kwam Piet terecht in het jongensweeshuis te Huijbergen. Wilhelmus van Dam, alias pater of monnik Malachias o. eist. werd ge boren in 1914 te Ter Aar in Zuid- Holland. Van 1945 tot 1964 was hij kapelaan te Oud Gastel en daarna pastoor in dezelfde plaats tot zijn afscheid in 1978. Twee confraters gedenken hem. 't Meest uitvoerig doet dat Pater Petrus (Adrie) Tim mermans in zijn Monnik Pater Mal achias Kapelaan en Pastoor Wilhel mus van Dam 1914-1997. Deze au teur was zelf kapelaan in Oud Gas tel van 1965 tot 1970. Pater Placi- dus Landsbergen doet het beknop ter in zijn In Memoriam Pastoor Malachias Wilhelmus van Dam. E van Merriënboer: Hoe de Hand boogschutterij 'Eendracht Maakt Macht' een Gastelse medeburger uit de nood hielp. Het is algemeen be kend dat gilden ook een sociale functie hadden. De Gastelse hand boogschutterij ging echter heel ver toen ze op de algemene ledenver gadering van 15 juni 1883 op voor stel van voorzitter G.EJ. Mastboom besloot om voor de arme, ongeluk kige koperslager J. de Meulder een huis te bouwen. Voor 177,62 gulden -BBSS

De Waterschans | 1999 | | pagina 18