Geschiedkundig tijdschrift De Waterschans nr. 1 1999 verrees er op een gedeelte van per ceel D nr. 1408 een eenvoudige woning en was De Meulder letter lijk onder de pannen. Op nieuw jaarsdag 1893 overleed hij en was Eendracht Maakt Macht met goed vinden van de familie van de ko perslager de enige erfgenaam. De woning werd omgetoverd tot een 'convenabele arbeiderswoning' en vervolgens verhuurd. P. Peeters beschrijft De historie van een pand aan de Meirstraat. Het is een aanvulling op een artikel in het Jaarboek 1989 en gaat vergezeld van enkele documenten inzake ei gendomsoverdrachten en inventa- risstaten met taxatieprijzen. W. van den Broek; Kent gij ze nog? Korte biografieën over priesters, broeders en zusters uit Oud Gastel. Dat zijn er heel wat. In dit nummer de namen van A tot en met H. P. Peeters: Het Laarzenpad. en Een korte geschiedenis van het Gasteis Laag. Deze twee stukjes vormen een eenheid. Tussen Oud Gastel en Oudenbosch of scherper nog, tus sen Kuivezand en Heinsberg ligt het Gasteis Laag. Daar is in vroeger eeuwen veen afgegraven. De spo ren daarvan kwamen te voorschijn toen men in 1995 dit Laag ander maal ging afgraven, maar deze keer om er een natuurgebied van te ma ken. Huijbergen. Heemkundekring 'De Wilhelmiet' met Jaarboek 1998 van Den Iechtetrekker. Ook de redactie van Den Iechte trekker - weet U nog wat dat is? - komt met een degelijk gevuld jaar boek. We doen een keuze uit de veelheid. R van Buuren verzorgt het jaaroverzicht 1897 en het jaar overzicht 1997. Ook schenkt Van Buuren aandacht aan het tweede eeuwfeest van het protestantse kerkgebouw in Ossendrecht. Vruchtbare schrijvers zijn ook de heren C.P.J. Hoeckx en Br. Adrie franken. Eerstgenoemde plaatst hier in extenso zijn lezing over 1648-1998: 350jaar vrede van Mun ster en de betekenis hiervan voor Huijbergen. Op verzoek van Bra bants Heem sprak hij over dit thema in het Rijksarchief te Den Bosch op 24 oktober jl. Eeuwen lang hadden de Wilhelmieten van Huijbergen te maken met grensge schillen, eerst met de abdij van Tongerlo, later met de Republiek. Het was ook een moeilijke kwestie, Afb.6. Siardus Bogaerts, prior van het Wilhelmietenklooster van 1655 tot 1670. Het schilderij hangt in het Wilhelmieten- museum. want de grens tussen de heerlijk heid, later het markiezaat Bergen op Zoom en het gebied van de ab dij van Tongerlo liep dwars door de gebouwen van de Huijbergse prio rij. Ook in Munster kwamen de vre destichters er niet aan uit en scho ven zij de kwestie door naar een aparte commissie, de zogenaamde chambre-mipartie. Deze commis sie die evenveel Spanjaarden als Noord-Nederlanders telde, had tot taak de grensgeschillen in Zuid- Limburg, Zeeuws-Vlaanderen en langs de zuidgrens rond Baarle- Nassau, Postel en Huijbergen op te lossen. Wat Huijbergen betreft, was de cruciale vraag: Hoort het kloos ter tot de Noordelijke Nederlanden of tot de Zuidelijke? In het eerste geval zou het moeten verdwijnen van Den Haag en in het andere ge val mocht het blijven bestaan. Het klooster had in zijn prior Siardus Bogaerts een voortreffelijk verdedi ger en mede dankzij hem bleef het klooster overeind zij het onder moeilijke omstandigheden. Ook het dorp werd daarin betrokken. Br. Adrie Franken en Jac. M. Hoogeveen schetsen in het kort de geschiedenis van de Huijbergse kermis in hun bijdrage: Van Kerck- misse tot kermis. Kertnis in en rond Huijbergen. Br. Adrie Franken schrijft voorts over de in Huijbergen begraven markies Frangois Egon de la Tour- dAuvergne (Dit artikel verscheen eerder in De Waterschans 1998-2, p. 61-63) en over Een vercoopdag van Boomen. Dit laatste in samen werking met C.P.J. Hoeckx. Die ver koopdag viel op 14 maart 1760 en de gegevens komen uit de kasboe ken van het Huijbergse Wilhelmie tenklooster. De 88 bomen brachten die dag 472 gulden en 3 stuivers op. Mevrouw A Hoogeveen-van Doom verzamelde in verband met de feestdagen Kerstmis, Nieuwjaar en Driekoningen liedjes waarmee kin deren langs de huizen trokken en soms nog trekken, wensjes, recep ten en gebruiken. De oogst van deze speurtocht biedt ze de lezers aan in: Nieuwe Jaarke Zoete. Een aanwinst voor de folklore van de streek. Er kwam nog meer binnen. Niet alle ingekomen periodieken zijn hiermee besproken. We beperkten ons tot de heemkundige en/of ge schiedkundige tijdschriften van het Land van Bergen op Zoom. Van de overige ontvangen organen noe men we: Jaarboek Heerlijckheid Nispen 1998, Engelbrecht van Nas sau jrg 17, nr. 4, december 1998 van de Heemkundige kring Breda, De Overdraght nummer 4, december 1998 van de Heemkundekring Die Overdraghe, Brieven van Paulus 122, 24e jrg. wintermaand 1998 van Heemkundekring Paulus van Daes- donck, Kronyck (Deutekom, Sale- hem en Gander), Heem (Son en Breugel), Brabants Heem (Drie maandelijks tijdschrift voor archeo logie, geschiedenis en volkskunde). Noordbrabants Historisch Nieuws blad, De Kijkuit (Koninklijke Kring voor Heemkunde Merksem), Pro vincie Nieuwsbrief Brabant, Cit adel (Nieuws en achtergronden van het Rijksarchief in Noord-Brabant) en Bescherming Cultuurmonu menten Heemschut. Verder ont ving de redactie het Jaarboek 1998 van het Centraal Bureau voor Ge nealogie. Deze keer ligt het accent op de schippersfamilies met dege lijke artikelen over o.a. scheeps bouw, koopvaardij en walvisvaart, vissers, beurtschippers, het leven van de V.O.C.-dienaar Roelof Blok, de historie van de scheepsbouwers familie Jonker in Sappemeer en andere interessante gegevens voor genealogen. In deze aflevering: Kijk in de Pot Geschiedenis Bergen op Zoom Gedenknaald Op Bedevaart Bergse spijskokerij Poldermuseum Koepeltje Bergse Binnenstad

De Waterschans | 1999 | | pagina 19