Mededelingen Nogmaals onze kijk op Kijk in de Pot i iÉGt De Waterschans Bestuur PUBLICATIES STUDIES UIT BERGEN OP ZOOM Redaktie-adres: DE WATERSCHANS Redaktieleden: Redaktie-sekretariaat: De Waterschans nr. 1 1999 Algemene Ledenvergadering Maandag 26 april 20.00 uur in de Gemeentelijke Archiefdienst Bergse Avond over de IJzerindustrie In navolging van de twee voor gaande succesvolle Bergse Avon den (over de tuinders en over vis sers/schippers) organiseert de Ge meentelijke Archiefdienst op woens dagavond 15 april 1999 om 20.00 uur wederom een Bergse avond in de leeszaal van de Gemeentelijke Archiefdienst waarvoor u van harte wordt uitgenodigd. Deze keer zal de avond in het teken staan van de Bergse ijzerindustrie. De genealogi sche vereniging en het dialectge nootschap 'De Bergse Kamer', bei de enthousiaste werkgroepen van de Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom, zullen daarbij acte de pre sence geven. De archiefdienst zorgt weer voor een aantrekkelijk, avond vullend programma waarin onder meer zullen spreken: de heer C. Boerhout over Asselbergs IJzerin dustrie en dr. Hans Heestennans, lexicograaf en kenner van het Bergs dialect, die zal ingaan op het spe cifieke Bergse woorden uit deze bedrijfstak. Daarnaast is er een vi deopresentatie over de Bergse ijzer industrie en een kleine tentoonstel ling met stukken uit het archief van Bergen op Zoom. Gaarne vernemen wij van u, of u deze avond wilt bijwonen. Schroom dan niet contact op te nemen met de archiefdienst: tel. 0164-241930; fax. 0164-254096. U krijgt dan een vragenformulier thuisgestuurd. Mocht u in het bezit zijn van bij zondere gegevens (bijvoorbeeld foto's) betreffende de Bergse giete rijen en haardenfabrieken, aarzel dan niet contact op te nemen met Yolande Kortlever of Jos van Loon van de Gemeentelijke Archief dienst. Wij zien naar U uit! Tentoonstelling Oudenaardse wandtapijten Van 19 juni tot 3 oktober 1999 wordt in vijf historische gebouwen in Oudenaarde (Oost-Vlaanderen) een internationale tentoonstelling georganiseerd van Oudenaardse wandtapijten. Ongeveer 90 wandta pijten, die nu verspreid over de hele wereld in gerenommeerde musea te bewonderen zijn of voor het publiek verborgen blijven in privé-collecties, keren voor die pe riode naar hun 'geboorteplaats' Oudenaarde terug. De wandtapij ten komen uit Nederland, Frank rijk, Groot-Brittannië, Tsjechië, Oostenrijk, Spanje, Italië, Honga rije, Roemenië, Denemarken en Zweden. Er worden ook tapijten verwacht uit de Verenigde Staten. Een derde van deze 90 wandtapij ten werd nooit eerder tentoonge steld of besproken in publicaties. Oudenaarde kende een bloeiende tapijtweefindustrie tussen de 15e en de 18e eeuw. De tentoonstelling 'Meer dan groen' wil een overzicht geven van wat in Oudenaarde ge produceerd werd en aantonen dat hier niet enkel de zogenaamde 'ver dures' geweven werden, maar ook talrijke kleurrijke tapijten, die een toen populair verhaal uitbeelden. Hierbij zal duidelijk worden dat de Oudenaardse wandtapijten kwalita tief van hoog niveau zijn en daar door een belangrijke plaats inne men in de wandtapijtkunst. Wand tapijten die trouwens tot de be langrijkste uitvoerproducten van Vlaanderen behoorden. Naast de wandtapijten krijgen ook archief stukken en gravures een plaats om de kunsthistorische en historische context te schetsen. Er wordt even eens gewerkt met interactief beeld materiaal. Vormgeving en druk: De Waterschans nr. 1 1999 Door: W.P. van Riemsdijk Het is alweer geruime tijd geleden (om precies te zijn in 1992), dat onze Kring en dan met name de toenmalige voorzitter Nic Grosfeld, als één van de velen werd benaderd door het bewonerscomité van het zuidwestelijk deel van de stad. Men verzocht ons om deel te nemen aan een inmiddels opgelaaide dis cussie over een nieuw gemeentelijk bestemmingsplan voor het terrein Kijk in de Pot. Dit plan (het eerste dat ons onder ogen kwam) muntte naar ons bescheiden oordeel he laas uit door haar weinig tot lezen uitnodigende lengte en, jammer genoeg, ook door vaagheid over een daadwerkelijke invulling van de plannen. Een leek kon zich met de gepresenteerde tekst en tekenin gen nauwelijks een behoorlijke voorstelling maken hoe dat alles er in de toekomst zou gaan uitzien. Dat zou dan, volgens de bestuur ders, de bewoner nog volop de kans bieden voor inspraak bij de verdere invulling van de plannen. Het bestuur onderkende terstond het gevaar van inspraak zonder vol doende inzicht (etcetera), maar ook dat de Kring met een eventuele stellingname ongewild betrokken zou kunnen raken bij discussies in de Bergse stadspolitiek. Voorzich tigheid en bescheidenheid was dus geboden, omdat politieke of poli tiek getinte activiteiten beslist niet binnen de doelstellingen van de Kring vallen. Ons past immers slechts een gevraagde en zo nodig ongevraagde adviserende rol. Oudere leden/stadgenoten zullen zich ongetwijfeld nog wel de hef tige discussies herinneren rondom de plannen voor de inrichting van het Ravelijn, waarbij de Kring, hoe wel ongewild, toch betrokken raakte bij het politieke staartje van deze plannen. Dat was eens maar nooit weer! Besloten werd eerst een 'pro forma' bezwaarschrift in te dienen om op deze wijze onze adviezen ter be stemder plaatse te krijgen: B en W en onze volksvertegenwoordigers. Het betreft immers een terrein dat in militair-historisch opzicht inte- 1 FAUSTO NUMINE BERGA VICTRIX 29e jaargang nr. 1 maart 1999 ISSN: 0926-3918 Verschijnt vier maal per jaar De Geschiedkundige Kring van stad en land van Bergen op Zoom Erevoorzitter: Dr. E. Hartel Ereleden: br. Alberik (P. van Rijckevorsel) J. van Gastel, drs. WA van Ham Voorzitter: drs. J. Zwagemakers Sekretaris: drs. D. Widdershoven Hazelaar 40 4661 TC Halsteren. Tel. 0164-687199 Penningmeester: F van de Putte Stelleweg 37 4617 LV Bergen op Zoom. Tel. 0164-241669 Postrekening 24 05 922 en Bankrekening 52 50 45 244 ten name van: penningmeester Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom Contributie: 45,- (minimaal) per jaar. Ledenadministrateur: J. van Loon Hippocrateslaan 17 4624 VE Bergen op Zoom. Tel. 243222 Overige leden: G. van Broekhoven A Evers B. Grosfeld-Asselbergs M. van Tilborg C. Vanwesenbeeck Postbus 35 4600 AA Bergen op Zoom Tel. 0164-241930 R. van den Bergh drs. B. Daeter (hoofdredakteur) drs. N. Grosfeld drs. G. Huijbregts drs. Y. Kortlever drs. J. Zwagemakers drs. B. Daeter Oudland 8 4617 ME Bergen op Zoom. Tel. 0164-210209 Toezicht distributie: D. Widdershoven, Hazelaar 40 4661 TC Halsteren. Tel. 0164-687199 Drukkerij Vis Offset, Alphen aan den Rijn. De artist-impression van K. Wannoeskerke. Zo zou de Geschiedkundige Kring de inrichting van Kijk in de Pot graag zien.

De Waterschans | 1999 | | pagina 2