De Waterschans nr. 2 1999 ding van het H. Aanschijn waarop bloeddruppels zijn verschenen'. Iets verder lezen we: 'Er komen het gehele jaar regelmatig bedevaarten: afwisselend uit Twente, Noord-Bra bant en Limburg.... In 1995 bezoch ten maandelijks zo'n 600 pelgrims de dagelijks geopende kapel. Al lengs kwamen ook meer mensen uit het dorp' (p.99). Iets dichterbij maar in tijd wat ver deraf en inmiddels verleden tijd is de verering van O.L. Vrouw van De Welberg in de jaren 1934-1951. Die cultus dankte zijn ontstaan aan Janske Gorissen, een gestigmati seerde zieneres die naar velen aan namen verschijningen van Maria kreeg. De bisschop van Breda ver zette zich krachtig en met succes tegen de devotie en verering van Janske. Bergen op Zoom Wat vertelt het boek over deze stad? De oude Brabantse steden uit het noorden van het vroegere hertog dom krijgen heel wat aandacht. Breda is present met maar liefst tien verhalen over bedevaarten naar de Baroniestad. De gelovigen hadden bijgevolg tien redenen om naar Breda te trekken. De meeste aandacht van de schrijvers gaat na tuurlijk uit naar het Sacrament van Niervaart. Den Bosch moet het met acht artikelen doen met de Zoete Lieve Vrouw als grootste trek pleister. Eindhoven (met Gestel) wordt om vijf redenen besproken. En Bergen op Zoom? Slechts drie vermeldingen als we Borgvliet mee tellen en het onlangs geannexeerde Halsteren even buiten beschou wing laten. Jan van Herwaarden doceert cultuurgeschiedenis aan de Erasmusuniversiteit te Rotter dam. Hij schrijft in dit boek over Bergen op Zoom als bedevaart plaats van Onze Lieve Vrouw onder de titel van 'Hoge Lieve Vrouw' of 'O.L. Vrouw in de Zon'. Volgens de auteur is Maria onder die titels van circa 1450 tot ongeveer 1580 ver eerd in de Grote Kerk. Na de beel denstorm in dat jaar is het enige tijd stil, maar na verloop van tijd wordt de devotie tot de Moeder Gods weer opgenomen in de schuilkerk op de Korenmarkt en vanaf 1829 in de katholieke kerk van Maria Hemelvaart op de Grote Markt (thans schouwburg De Maagd). Op 15 augustus was er in die kerk elk jaar een plechtige Sa- Afb.l. Voorbeeld van een romaans kruisbeeld. Christus is afgebeeld als triomfator; van daar de koningskroon. Dit processiekruis dateert van ongeveer 1200. Het bevindt zich thans in het Catharijneconvent te Utrecht. cramentsprocessie. Vanaf 15 augus tus 1945 vindt de verering van Ma ria ook buiten de kerkmuren plaats door de Middeleeuwse 'cruysom- meganck' te doen herleven met de jaarlijkse Maria-ommegang. De ti tel 'Hoge Lieve Vrouw' meent men te mogen toeschrijven aan het feit dat het beeld van Maria tot onge veer 1470 een opvallend hoge plaats in de Gertrudiskerk had, na melijk boven een altaar tegen de oostelijke muur. Later kreeg het een plaats in een aparte kapel aan de noordzijde van de kooromgang. De kapel was rijk versierd met on der meer een drieluik en muur schilderingen. Vogelkooien met zangvogels moeten zeker de aan dacht hebben getrokken. Het Ma riabeeld was omgeven met een grote blauwe zon en dat verklaart meteen de tweede titel. Het beeld heeft waarschijnlijk de beelden storm van 1580 niet overleefd. De bisschop van Luik verbond in 1482/1483 een aflaat aan het bij wonen van het Marialof in de Grote Kerk en dat bevorderde in een tijd waarin de aflaten nog niet waren gedevalueerd de pelgrimage naar Bergen op Zoom. Het O.L. Vrouwegilde telde in zijn bloeitijd zo'n 1000 leden. Deze broeder schap was belast met het in orde houden van de Lievevrouwekapel 54 De Waterschans nr. 2 1999 en de organisatie van de plechtig heden. Tot het laatste behoorde ook het meedragen van het beeld in de jaarlijkse processie ter ere van het H. Kruis. De componist en zan ger Jacob Obrecht is ongetwijfeld het beroemdste lid van deze broe derschap. Na het optreden van Luther en andere hervormers nam de belangstelling voor de broeder schap en voor de verering van de Moeder Gods snel af. In 1566 kon de plechtige viering van Maria He melvaart op 15 augustus niet door gaan vanwege de beeldenstorm die juist in die maand door de Zuide lijke Nederlanden raasde en onder meer vreselijk huishield in Antwer pen en Breda. Bergen werd toen nog gespaard. Het jaar daarop trachtte Alva met geldelijke bijdra gen het O.L. Vrouwegilde te doen herleven, maar zonder succes. De Mooij en Van Herwaarden ver schillen van mening over de vraag of de Mariaverering in Bergen op Zoom deze stad nou werkelijk tot een bedevaartplaats maakte. 'Nee', zegt De Mooij en hij verdedigt zijn standpunt met erop te wijzen dat er geen mirakelboek van Bergen be kend is en er nimmer pelgriminsig nes zijn gevonden. Van Herwaar den op zijn beurt wijst op ex-voto's en op de grote omvang die de ver ering kende. De Maria-ommegang trekt jaarlijks nog steeds vele bezoekers. De da tum 15 augustus heeft het nieuwe Lieve Vrouwe Gilde niet kunnen handhaven. Nu trekt de processie op de laatste zondag van juni. De Heilig Kruis Ommegang van Bergen op Zoom Er was boven reeds sprake van de Heilig Kruis Ommegang. Tot 1580 was dat ongetwijfeld de grootste pu bliekstrekker van de stad. Vreemd genoeg venneldt het boek de devo tie tot het Heilig Kruis wel, maar al leen achter in het boek op de lijst van gediskwalificeerde bedevaart plaatsen. Op die lijst komt Bergen op Zoom wel driemaal voor, name lijk ook nog als pelgrimsoord van O.L. Vrouw op 't Staeksken en van de H. Rochus. Dit laatste lot deelt de stad met Aarle-Rixtel, Breda (dat ook nog met zes andere titels op deze lijst voorkomt), Deume, Ge- mert. Grave, Huijbergen, Ooster hout en Opwetten. Meer succes had de populaire Rochus, bescher mer tegen de pest, in de plaatsen Boxmeer. Deursen, Orthen en Rij- kevoort. Voor nadere informatie over de ver ering van het H. Kruis in Bergen op Zoom kunnen we dus niet terecht in het grote boek over de Noord- Brabantse bedevaartplaatsen. Daar om hebben we het geschrift van CJ.E Slootmans nog even geraad pleegd Op verzoek van het 'Lieve- vrouwegilde' te Bergen op Zoom publiceerde de stadsarchivaris in 1946 zijn geschrift: De Heilig Kruis Ommegang van Bergen op Zoom. Slootmans trof in het Bergse ar chief talrijke gegevens over de jaar lijkse ommegang. Het cultusobject was een eikenhouten crucifix, 'zwart van ouderdom'. Dit kruis beeld zou volgens de legende tegen de stroom in op de schorren bij Bergen zijn aangespoeld. Het beeld had romaanse trekken, want Chris tus was meer afgebeeld als over winnaar dan als lijdensfiguur. Hij droeg dan ook een koningskroon in plaats van de doornenkrans zo als op latere kruisbeelden. De tijd van de jaarlijkse ommegang was goed gekozen, ook zakelijk ge zien, namelijk op de tweede zon dag na Pasen, midden in de Paas- markttijd als het in de stad we melde van kooplieden en kooplus tigen van heinde en verre. De Paas- markt begon op Witte Donderdag en duurde minstens zes weken. De eerste twee weken werden benut om zich naar de stad te begeven en daar de koopwaren uit te stallen. Daarop volgden drie kijkdagen en juist op de zondag daarna, nog voor het kopen en verkopen begon, trok de ommegang door de stad. Uit rekeningen en andere archief bronnen blijkt zonneklaar dat kerk en gemeente er alles aan deden om de optocht tot een aantrekkelijk schouwspel te maken. Kerkelijke en wereldlijke waardigheidsbekleders, de 20 ambachtsgilden, schutterijen en broederschappen, zij allen had den hun vaste plaats in de stoet. Ook het Allerheiligste werd in de processie meegedragen evenals het miraculeuze kruis, het beeld van Maria en het beeld van St. Gertru- dis. Bekende taferelen uit het Oude en het Nieuwe Testament reden op wagens voorbij. Zelfs het folkloristi sche element ontbrak niet. De re keningen uit het stadsarchief zijn de stille getuigen van de vele kos ten en activiteiten die aan dit jaar lijkse evenement waren verbonden. Slootmans geeft er een gedetail leerde en schilderachtige beschrij ving van. Het was wederom de alte ratie de overgang van de stad naar het calvinisme) van 1580 die een einde maakte aan de 'cruysom- meganck' nadat hij minstens 150 jaar lang elk jaar gehouden was. Is de diskwalificatie in 1998 dan wel terecht? Toegegeven, er zijn geen wonderen bekend noch zijn er pel griminsignes gevonden, maar er zijn zoveel andere bronnen die wij zen op een grote uitstraling en sterke aantrekkingskracht. Bij me nig bezoeker ging de interesse mis schien meer naar de jaarmarkt uit dan naar de processie. Dat ver schijnsel was (is) heel normaal. Tenlotte stamt het woord kermis van kerkmis. Borgvliet en Sint Gertrudis, Nieuw Borgvliet en St. Antonius Abt, Steenbergen en St. Ontcommer De H. Gertrudis komt ook ter sprake in mijn eerste hoofdstuk van De Geschiedenis van Bergen op Zoom in ditzelfde nummer. Hier iets meer over haar verering in (Oud) Borgvliet. Gertrudis van Nij- vel was een populaire heilige in het hertogdom Brabant. Haar levens verhaal is rijk aan legenden. We we ten zeker dat ze heeft geleefd. Die constatering is iets minder vreemd dan ze lijkt als we bedenken dat bijvoorbeeld de H. Christoffel en de H. Ontcommer het niet zo ver hebben gebracht. Toch hebben ook zij hun vereerders gekend en heb ben velen hun hulp ingeroepen en vaak niet eens vergeefs zoals uit meerdere getuigenissen blijkt. Sint Christoffel trok als helper in de nood, als beschermer van reizigers en als patroon van veilig verkeer tot in onze eeuw bedevaartgangers naar bijvoorbeeld Hoeven (autoze gening!), terwijl Sint Ontcommer in het verleden bijzonder in Steenber gen werd aangeroepen. Volgens een bewaard gebleven handschrift zijn er alleen al in de 15de eeuw zes wonderen door haar voorspraak geschied. Een voor dood gehouden kind kwam weer tot leven, een blinde vrouw uit Zeeland kon weer zien. Wouter Wouterss uit Zandvliet was een jaar lang ziek, maar na een bezoek aan Steenbergen kon hij ge nezen terug naar huis enz. Hoe Ontcommer, ook Wilgefortis ge noemd, tot een heilige kon uit- 55

De Waterschans | 1999 | | pagina 11