Begankenis De Waterschans nr. 2 1999 maart, was het druk en daarom liet Borgvliet en waar was de eigenlijke de heer van Borgvliet een ruime ka- bron?', want men wilde een nieuwe pel bouwen bij de bron. Dat moet kapel bouwen voor de patrones dan reeds vóór 1481 zijn gebeurd, van de stad. Toen de nieuwe kapel want in dat jaar kwam de heerlijk- in 1989 werd ingewijd, achtte Van heid Borgvliet aan de heer van Ber- Ham de tijd gekomen om alle his- gen op Zoom. torische gegevens eens op een rijtje Het was niet alleen vanwege de te zetten. De vruchten van zijn on- bron dat de mensen naar Borgvliet derzoek maakte hij bekend in num- trokken. Gertrudis was ook de be- mer 4 van de 19de jaargang van De schermster tegen ongedierte op de Waterschans, december 1989 blz. akkers. Ze wordt dan ook vaak af- 50-58, onder de titel: Tradities herle- gebeeld in gezelschap van veldmui- ven; vraagstukken blijven: bij de in- zen. Dat dankt ze aan een andere wijding van de nieuwe Sint Gertru- legende. Men vertelt dat de heilige diskapel. De bijdrage over Borgvliet abdis eens zat te spinnen toen de van Charles de Mooij in dit nieuwe duivel in de gedaante van een muis boek (p. 130-135) is evenzeer ver haar begon te sarren. Gertrudis helderend. bleef kalm en verdreef de duivel. Ook Nieuw Borgvliet heeft een Volgens een andere versie zouden aparte vermelding, namelijk als pel- ratten en muizen 's nachts haar grimsoord van St. Antonius Abt, spinklos hebben weggesleept, maar ook wel genoemd St. Antonius met weer trok de duivel aan het kortste het varken (p. 629-632). Deze Anto- eind. nius is de patroonheilige van de Wat is er van de kapel en de bron parochiekerk van Nieuw Borgvliet. Afb.2. Deze H. Paus en Martelaar werd over? Niets. Een nieuw Gertrudis- Of eigenlijk moet ik schrijven was, te Rome onthoofd op 14 september 252. kapelletje houdt de herinnering er- want de kerk is inmiddels gesloten Hij wordt aangeroepen als helper tegen aan levendig. In de periode van de en wordt wellicht gesloopt. Het is de stuipen, jicht, vallende ziekte, lam- Republiek (1581-1795) was het ge- weer Charles de Mooij die de ge- heid en kinkhoest. Geen wonder dat hij daan met de verering in het open- schiedenis van dit pelgrimsoord in trek was als patroonheilige van een baar van de H. Gertrudis in Borg- beschrijft. Antonius was een kluize- bedevaartplaats. vliet. De kapel veranderde lang- naar in de woestijn. Hij dankt zijn zaam in een ruïne, al bleven er titel aan de legende dat de duivel toch mensen komen. De sporen probeerde om hem over te halen van de bron vervaagden, mede zijn leven van gebed en ascese op groeien, zet Willem van Ham in dit door stormvloeden. De pelgrims te geven en wat leukers te gaan boek duidelijk uiteen. gaven het niet op. Ze haalden er doen. De duivel zou Antonius op Charles de Mooij schrijft over soms zand als strooigoed tegen on- zekere keer hebben opgezocht in Borgvliet als pelgrimsoord van Sint gedierte. de gedaante van een varken. De Gertrudis. Deze kloosterzuster In 1631 liet het protestantse stads- Heilige gold en geldt dan ook als leefde al in de zevende eeuw, na- bestuur een fontein oprichten patroon en beschermer van de var- melijk van 626 tot 659. Haar vader dichter bij de stad gelegen, vlak bij kens en de varkenshouders. Sinds was de hofmeier Pepijn of Pippijn het terrein van Kijk in de Pot. Het 1865 concentreerde de verering van Landen en haar moeder de water van deze bron mocht dan van de heilige zich wat West-Bra- Heilige Itta. Na de dood van Pepijn niet van gezegende aard zijn, het bant betreft in Nieuw Borgvliet. Bij stichtte Itta in samenwerking met bezat kennelijk toch bijzondere wijze van gift en offer schonken de de H. Amandus een zusterklooster kwaliteiten. Zelfs de stadhouders boeren vaak een varkenskop aan de in N ij vel en Gertrudis werd de eer- Maurits en Frederik Hendrik lieten kerk. ste overste of abdis van dat kloos- het naar Den Haag komen. Bij het ter. Zij overleed reeds toen ze 33 beleg van de stad in 1747 is deze Slotwoord was. Dit zijn historische feiten. fontein verwoest. Als men in 1929 De verleiding is groot om ook over Vaststaat dat het klooster van Nijvel resten van de fontein terugvindt, de andere in het Markiezaat van grondbezit heeft gehad in West- meent men de Gertrudisfontein Bergen op Zoom gelegen bede- Brabant en op Zuid-Beveland met ontdekt te hebben. Een jaar later vaartplaatsen nog gauw het een en Bergen op Zoom als centrum. ging de firma Gebroeders Touw ander te vertellen, maar de be- Er is een oude legende volgens over tot de exploitatie van het schikbare ruimte vraagt om beper- welke Gertrudis niet ver van het bronwater. Zij bracht het in flessen king. We laten het daarom bij een kasteel van (Oud-)Borgvliet een op de markt. In 1946 nam het be- vermelding. Wellicht een volgende bron met zoet water zou hebben drijf van de Weduwe CJ. Becht en keer iets meer erover. In het boek aangeboord door haar staf in de Zonen de exploitatie over, maar na komen als erkende bedevaartplaats grond te steken. Aan dat water enige tijd werd de verkoop gestaakt. aan de orde: Halsteren (H. Quiri- schreven de gelovigen een bijzon- In de jaren tachtig ontstaan er nus van Sciscia), Hoogerheide (St. dere kracht toe en daarom trok de plannen om de verering van Ger- Cornelius), Hoeven (twee redenen: bron al spoedig pelgrims. Vooral trudis te doen herleven. De vraag is St. Bernardus van Clairvaux en St. op de sterfdag van Gertrudis, 17 dan: 'Waar stond de kapel van Christoffel), Huijbergen (H. Siar- o melius, ummuS ontifet aff. De Waterschans nr. 2 1999 dus), Lepelstraat (St. Antonius van Padua), Moerstraten (H. Theresia van Lisieux), Ossendrecht (twee re denen: H. Apollonia en zuster Ma rie Adolphine), Oud-Gastel (St. Quirinus van Neuss), Rucphen (St. Blasius), Woensdrecht (twee rede nen: H. Wivina en H. Blasius), Wouw (twee redenen: St. Leonar- dus en H. Apollonia) en Zegge (O.LiVrouw 'van de Zeg'). Gedis kwalificeerd zijn behalve de eerder genoemde: Huijbergen (St. Ro- chus), Ossendrecht (St. Gertrudis), Oud-Gastel (O.L. Vrouw?), Ouden bosch (driemaal zelfs: St. Bernar dus, O.L.Vrouw van Beauraing en H. Sacrament), Welberg (St. Corne lius) en Wouw (ook driemaal: St. Bernardus, St. Gertrudis en St. Qui rinus). Waarom deze zijn afgekeurd wordt niet per plaats afzonderlijk toegelicht. We hebben in ons Mar kiezenhofmuseum een aparte afde ling voor processie-objecten naar bedevaartplaatsen waar Bergenaren heentrokken of -trekken, maar dat is een andere invalshoek. Die plaat sen liggen niet allemaal in Noord- Brabant. Denk bijvoorbeeld maar aan Kevelaer, Berendrecht en Scherpenheuvel. Ook de historie van deze plaatsen en van de Bergse bedevaarten daarheen verdient een beschrijving. dr. H. Heestermans Ik denk nog wel eens met weemoed aan mijn roomse jeugd, in de jaren 50. Ik mik dan weer de geur van wie rook Ik hoor met mijn innerlijk oor het 'Christus vincit' uit het Lof in ok tober. Ik zie me mijn bezemsteel met daarop een uitgeholde suikerbiet, voorzien van een kaars - zo ontstond een spookachtige verschijning - te gen kerkmuur zetten om hem na het Lof geheel ongeschonden weer mee te nemen. Kortom, geen frustraties, alleen maar vreugde. Maar van één ding heb ik spijt. Dat ik nooit ben meegeweest met een bedevaart. Dat moet een ontroe rende ervaring zijn geweest volgens ooggetuigen. Vanuit Bergen op Zoom trok men naar Berendrecht. De Benderegse begankenis was dat. En aangezien Berendrecht in België ligt, iets ten westen van Putte, was dat een flinke tippel. Zo'n Bende regse begankenis staat dan ook wel voor 'iets dat lang duurt', 'een lange geschiedenis'. Begankenis is afgeleid van begaan. De eerste betekenis is dan ook 'het gaan naar een bepaalde plaats', 'het bezoeken van een bepaalde plaats'. Vervolgens wordt die 'bepaalde plaats' gespecificeerd en zo ontstaan de betekenissen 'begrafenis', 'bede vaart' en 'de eerste kerkgang van vrouw na een bevalling'. Tot in het begin van deze eeuw was het de gewoonte dat een vrouw vóór deze kerkgang niet naar de markt mocht gaan om inkopen te doen. Ze mocht ook niet ergens op bezoek gaan. Ze mocht niet over 't karre- spoor. Dat wil zeggen: ze moest in huis blijven. De kerkgang vond plaats veertien dagen na de beval ling. De jonge moeder droeg een kaars in de hand, ging vóór in de kerk staan en schreed aan de stola van de pastoor zich vasthoudend, naar het altaar. Overigens die lange beeweg, zoals de bedevaart ook wel werd genoemd, naar Berendrecht, werd met zoete loon afgesloten. Allerlei lekkernijen waren in dat Op bedevaart naar Berendrecht (Uit: Den Iechtetrekker. Jrg. 1992. pg. 97). Vlaamse plaatsje te koop. De Bende regse knopkes bijvoorbeeld, een soort kleine snoepjes die volgens oudere kenners heerlijk smaakten. En niet te vergeten: de dobbelewietjes of dobbelewikes. Twee dotjes gesmol ten suiker die op een ondergrond van eetpapier waren gespoten. Ten minste, als je wat geld te verteren had. Was je wat minder goed bij kas, dan werden de dotjes gewoon op krantenpapier opgebracht. Niet erg aantrekkelijk Die twee dotjes had den de vorm van een acht. Twee achten dus. Oftewel double huitsop z'n Frans. Daar maakte de oudere Bergenaar dobbelewietjes of dobbele- wiekes van. 57

De Waterschans | 1999 | | pagina 12