De Gedenknaald van A.F. Gips De Waterschans nr. 2 1999 Leon Swagemakers Voor menige Bergenaar is het een overbekend en vertrouwd gegeven, niet alleen de bezoeker van het An ton van Duinkerkenpark wordt er mee geconfronteerd, maar ook het zich over de Lange Parkstraat en de Korneel Slootmanslaan bewegende verkeer kan het in de ooghoeken ontwaren, namelijk de door Abra ham F Gips ontworpen gedenk naald uit 1889. Het voorheen wit geschilderde monument in de vorm van een obelisk geplaatst op een voetstuk, is bekroond met een vergulde bol met daarop een vijftal uitstekende sierpunten. Het monu ment is tevens voorzien van een uit 119 letters en cijfers bestaand inge- beiteld opschrift, dat als volgt luidt: 17 november 1813-1888 Aan Neerlands Onafhankelijkheid ge wijd en opgedragen aan de ge meente Bergen op Zoom door leer lingen en leeraars der R.H.B.S. Door het initiatief van de gemeen telijke beeldencommissie, be staande uit de ambtenaren Jo hanna Jacobs, Kees Booij, Jan van Loon en Cees Vanwesenbeeck, die sinds januari 1998 het uit 40 objec ten bestaande Bergse beeldenbe stand eens nader heeft bekeken, werd restauratie van dit monument mogelijk door het budget van en kele jaren hier aan te besteden. Een dringend noodzakelijke restau ratie, die zorgde voor een complete metamorfose van de gedenknaald, herstelde de oorspronkelijke vorm en uitstraling van het monument. Het bekende gezegde, 'goed voor gaan, doet goed volgen' zou hier van toepassing kunnen zijn. Mis schien zou een van de volgende projecten van de beeldencommis sie kunnen zijn, het herstellen van de oorspronkelijke uitstraling van het in 1933 op het Bolwerk ge plaatste Esperanto-Zamenhofmo- nurnent, waarbij de aardbol dan weer voorzien kan worden van haar kleurrijk glasmozaïek. Afb.l. De gedenknaald vanA. Gips in het Anton van Duinkerkenpark (Foto G. van Dijck). Na de restauratie van de gedenk naald kon, na bijna 110 jaar, op 17 november 1998 een hernieuwde onthulling plaatsvinden, bijge woond door leerlingen van R.S.G. 't Rijks. Voor deze school is dit mo nument een bijzonder stukje cultu reel erfgoed (1). Zoals uit het op schrift blijkt werd het monument opgedragen aan de gemeente Ber gen op Zoom door leerlingen en leraren. De directie van de Rijks Hoogere Burger School, de voorlo per van de R.S.G. 't Rijks, gaf op dracht aan AE Gips om een mo nument te ontwerpen. Op 5 december 1888 werd er een overeenkomst getekend tussen di recteur Avan de Wijnpersse en ont werper AE Gips met steenhouwer Aug. van Dijck-Petit, gehuwd met Marie Petit, vandaat de samenvoe ging Van Dijck-Petit (2). Zij ver klaarden te zijn aangegaan een overeenkomst krachtens welke de leverancier zich zou verbinden een volgens tekening ontworpen monu ment te leveren en op een nader aan te wijzen plaats in het park te Bergen op Zoom op een daartoe bestemde fundering te plaatsen (3). Geleverd zou worden een zacht Franse natuursteen, (Savonnière) breukvrij, met koperen doken (4) solide bevestigd, voor 72,-. Graveren van 119 letters (af 7,- per 100) kostte 8,- en voor vervoer en plaatsing werd een bedrag van 6,- gerekend. Alles te samen de somma uitmakend van 86,05, in clusief 5 cent zegelrecht (5). De afgesproken levertijd was 11 we ken, bij ingebreke blijven 1,- boete per dag in afkorting op de totaal som. De totale rekening zou echter nog oplopen. Voor het vergulden van de bol en de letters was een boekje goud no dig, 4,70. De knecht werkte 13 uur en de baas zelf 6 uur, uurloonkos ten te samen 4,21. In totaal kon P.J. Schwartzmans/8.91 declareren (6). Goosen en Geers rekenden voor 5 koperen dooms 0,40, tesa- men 2,-. Het perkament voor de oorkonde kostte 2,75. De totale kosten liepen hiermee op tot 99,75 (7), een behoorlijk be drag dat door de R.H.B.S. bijeenge bracht moest worden. Ongeveer 45 leerlingen brachten te samen het bedrag van 51,- bijeen (8). Op de in het archief aanwezige leerlingen- lijsten prijken naast de jongens- ook meisjesnamen, want vanaf 1885 waren zij na toestemming van de minister ook toegelaten tot de school. Zo zien we dat Cornelis en Johan samen 2,- bijeen brachten en Adriaan en Cornelia tekenden samen voor een bijdrage van 2,50. De negen 'leraars' betaalden ieder 3.19, daardoor bracht het docen tencorps 28,71 in. Dankzij twee anonieme gevers, die ieder 10,- schonken kwam men aan het totaal bedrag van 99,71. Opgemerkt moet worden dat het bedrag dat door leerlingen bijeen werd ge bracht een enorme geldsom is ge weest, als je weet dat een fabrieks- 58 De Waterschans nr. 1999 Afb.2. Aug. van Dijck 1849-1920 (Foto GAB). Afb.3. M. Petit 1853-1893 (Foto GAB). arbeider ongeveer 8,- loon ont ving voor een zesdaagse werkweek (9). Op 13 december 1888 betuigt bur gemeester AJ.L. de Roock zijn dank en aanvaardt het aangeboden gedenkteken ter herinnering van het derde 25-jarige feest van Neer lands onafhankelijkheid en het zal in het park een plaats worden ge geven (10). Op vrijdag den 3e mei 1889, des 's middags ter zes uren, was het zover en werd het monu ment met 'eenige plechtigheden' door de gemeente overgenomen en onthuld (11). De gemeente had het monument, met een voetplaat voor de sokkel van 100 bij 100 cen timeter en een totale hoogte van ca. 305 cm, zijn huidige markante plaats gegeven. Dit was het eerste object dat geplaatst kon worden omdat het park pas in 1887 was aangelegd en voltooid. De aanleg van het Volks- of Wan delpark (thans Anton van Duinker kenpark) kon pas gerealiseerd wor den geruime tijd nadat door het koninklijk besluit van 16 januari 1867 de vesting Bergen op Zoom werd opgeheven, waarbij er aan drie eeuwen vestinggeschiedenis een einde kwam (12). De bestaande vestingwerken vorm den een belemmering voor de uit breiding van de moderne industrie, die haar intrede deed in de stad in de vorm van de voor lange tijd zo typerende nijverheid, o.a. de me taalindustrie (13). Pas 33 jaar na de vestiging van het eerste industriële grootbedrijf vond de slechting van de vestingwerken plaats. Nog in 1830 en 1831 werden terrei nen ten noordoosten van de stad en de schansgrachten met Zoom- water geïnundeerd. Na 1840 werd de vesting voor de landsverdedi ging van steeds minder betekenis en de belangen van de landbouw, die steeds hadden moeten wijken, kwamen meer en meer op de voor grond. Om het waterafvoervermo gen van de Zoom te verhogen, (hierbij speelde zelfs nog een Bel gisch belang, namelijk ontginning van uitgestrekte moerassen bij Kalmthout) besloot het stadsbe stuur na toestemming van de Sta ten van Noordbrabant (pas in no vember 1882) de nodige grond aan te kopen, om zo de gewenste regu- larisatie van de Zoom te bewerk stelligen (14). Inmiddels was in oktober 1868 be gonnen met het slechten van de verdedigingswerken o.l.v. de techni cus EWJ. van Gendt. Bij de ont manteling moesten veel bastions, hoofdwallen en voorliggende wer ken en poorten worden geslecht. Op de vrijgekomen gronden moes ten wegen aangelegd worden. Zo wel inwoners als ondernemers maakten gebruik van de mogelijk heden die het nieuwe stratenplan en de nieuw verworven bouw ruimte boden. Door de problema tiek met de kanalisatie van de Zoom was de slechting van het noorderfront steeds vertraagd. Op 3 november 1886 was de laatste op levering voltooid en daarmee was ook de ontmanteling technisch ge zien voltooid (15). Het ravelijn Op den Zoom bleef hierbij gelukkig behouden, omdat de natte gracht belangrijk was voor

De Waterschans | 1999 | | pagina 13