Het Poldermuseum Lillo-Fort De Waterschans nr. 2 1999 de watervoorziening in de binnen stad. Zo bleef een uniek restant van vestingbouwkunst uit het begin van de 18e eeuw gespaard. Een deel van de genoemde noordelijke ves- tinggronden werd omgevormd tot park Daarbij werd de contregarde Coehoorn met omringende gracht in het parkontwerp van de Belgi sche tuinarchitect Lieven Rosseels opgenomen, als eilandje in het park Zo had het park in 1887 zijn nog bestaande vorm gekregen. On getwijfeld was de gedenknaald van AF Gips twee jaar later een wel kome gift voor het nog nieuwe park Nog later zou het Anton van Duin kerkenpark verder verfraaid worden met o.a. volières met levende have (reeds lang verdwenen) en de plaat sing van de zogenaamde Jan van As-bank in 1930, aan de Breda- sestraatzijde (bakstenen bank met stenen deklijsten). Vooral het laatste decennium zijn er sculptures met een eigentijdse en eigenzinnige vormgeving ge plaatst, zoals bijvoorbeeld de Pa gode van Arie Berkulin en het Ob servatorium van Marius Boender. Al zou de plaatsing en de onthul ling van de gedenknaald enige tijd later plaatsvinden, het initiatief er toe werd in het najaar 1888 geno men en werd concreet door de overeenkomst van 5 december van datzelfde jaar. Men wilde herden ken dat ons land, uitgaande van de datum 17 november 1813, 75 jaar onafhankelijk was. Historische achtergrond Ons land was na het vertrek in bal lingschap, van stadhouder Willem V naar Engeland, door de Fransen bezet. In januari 1795 waren de Franse legers onder aanvoering van Pichegru (over de bevroren rivie ren) ons land binnengetrokken. Binnen enkele dagen hadden de Franse dragonders de steden Den Haag en Amsterdam ingenomen. Er volgde een 'Fluwelen Revolutie', zonder enig bloedvergieten, mede doordat revolutionaire comité's de omwenteling hadden voorbereid. Toen op 25 januari de magistraat van onze stad moest capituleren, bedong hij daarbij de voorwaarde dat de rechten en eigendommen van de markies gevrijwaard zouden blijven van confiscatie. Ondanks de toezegging gebeurde dit toch en werd het Markiezenhof gevorderd en omgevormd tot hospitaal voor de Franse soldaten (16). Al verkreeg de Bataafse Republiek bij het Haagse verdrag van 16 mei 1795 de soevereiniteit, de eigendomskwes tie werd pas op 2 maart 1801 gere geld. Voor 1.500.000 kwam de staat weer in het bezit van de mark- graafrechtelijke goederen. De idealen 'vrijheid' en 'gelijkheid' spraken velen aan, maar bij dit Haagse verdrag, waar Frankrijk de rekening presenteerde voor de be vrijding van ons land, kreeg het be grip 'broederschap' toch een wat andere inhoud dan verwacht. De Bataafse Republiek verdween in 1806 en werd gevolgd door het Ko ninkrijk Holland onder leiding van Lodewijk Napoleon en in 1810 wer den we helemaal ingelijfd bij Frankrijk Het einde van dit Franse regime kwam na de Volkerenslag bij Leip zig (16-19 oktober 1813). Binnen een maand stortte het Franse ge zag in Holland in. De Fransen ontruimden Noord-Brabant in de cember. Onze stad kwam op 4 mei 1814 in het bezit van de soe vereine vorst (17). Toen in novem ber al de Franse autoriteiten en legers de aftocht begonnen te bla zen, zag Van Hogendorp in dat het voor ons land van groot be lang was om zelf een aandeel te hebben in de bevrijding. Meteen werd er een voorlopig bestuur ge vormd. Op 17 november vaar digde Van Hogendorp (18) een proclamatie uit, waarin de prins van Oranje tot 'Hoge Overheid' werd uitgeroepen. In dit zoge naamde 'Oranje Boven'-pamflet stond o.a. 'Oranje Boven', 'Hol land is vrij' en 'de Regeering roept den Prins uit tot Hooge Overheid'. Met den prins werd bedoeld Wil lem Frederik (zoon van Willem V), hij zou later koning Willem I worden. Uitgenodigd door het drietal Van Hogendorp, Van der Duyn Maasdam en Van Limburg Stirum, die inmiddels het voorlo pig algemeen bestuur op zich hadden genomen, landde de erf prins op 30 november 1813 te Scheveningen. Op 2 december aanvaardde deze de soevereiniteit en beloofde hij het volk tevens een constitutie. De inhuldiging als Soeverein Vorst vond plaats op 30 maart 1814 in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. Terug naar het monument Het bovengenoemde maakt duide lijk waarom op het monument de datum prijkt van 17 november. Bij zijn ontwerp heeft de heer AF Gips gekozen voor een gedenk naald in de vorm van een obelisk Of deze keuze gemaakt is op prak tische gronden, gezien de nogal uitgebreide tekst en het beschik bare budget, of dat de laat-19e eeuwse neoclassissistische mode trend hieraan ten grondslag heeft gelegen, dat is en blijft de vraag. De obelisk werd als sierornament al eeuwen eerder toegepast. Zo werd bijvoorbeeld de in 1611 vernieuwde voorgevel van het stadhuis voorzien van twee stenen sierzuilen in obe- liskvorm. Ze werden aan weerszij den van de topgevel geplaatst om zo het geheel een meer imposant karakter te geven. Is de bol die het monument be kroont, een louter decoratief ele ment of heeft de bol met haar vijf uitstekende punten een meer sym bolische betekenis? Men zou hier bij kunnen denken aan de aardbol met de vijf continenten of zijn de vijf sierpunten een stille verwijzing naar het aantal lesjaren? (opmer king: slechts drie leerjaren konden gevolgd worden op de R.H.B.S., voor de overige twee leeijaren moesten de leerlingen naar Goes. Vanaf 1888 probeerde de schoollei ding er vijf leerjaren van te maken. Na vele herhaaldelijke verzoeken. 60 De Waterschans nr. 2 1999 die steeds werden afgewezen, zwichtte de regering in 1900 en werd uitbreiding toegestaan (19). Pas in 1902 telde ook de genoemde school vijf leeijaren. Waarom dhr. Gips juist voor dit ontwerp gekozen heeft is onbe kend. Misschien hebben de boven genoemde overwegingen een rol gespeeld, maar zonder meer aan nemelijk is, en blijkt ook uit de mede door hem opgestelde over eenkomst met de steenhouwer, dat er een fraai en solide monument moest komen in het nieuwe park dat op een duidelijke en waardige manier verwijst naar het te herden ken feit, en dat tevens ook de naam van de initiatiefnemer vermeldt. Een scholingsinstituut zoals de Rijks H.B.S. werd toentertijd vrij deftig gevonden, omdat maar be trekkelijk weinig leerlingen na de lagere school verder konden stude ren. Ongetwijfeld weerspiegelt deze allure zich in de voorname vorm geving van het aan de gemeente aangeboden monument. Niet alleen voor de RS.G. 't Rijks is het monument van Gips een stukje cultureel erfgoed, maar voor de stad Bergen op Zoom als geheel is dit, onlosmakelijk met het park ver bonden, gedenknaaldje, niet alleen het oudste in de openbare ruimte vrijstaande monument, maar een stukje eigen verleden dat dankzij restauratie behouden kan blijven. Woorden uitgesproken bij de her nieuwde onthulling onderstrepen dat, namelijk: behoud van dit mo nument is belangrijk, om het waarom van dit monument levend te houden (20), vandaar als achter grond dit opstel. Noten drs. GA. Huijbregts Veertig inwoners Het plaatsje telt zo'n veertig inwo ners en heeft een museum van bijna veertig kamers. Ik heb het dan over Lillo-Fort, gelegen onder de rook van Antwerpen, circa 35 km van Bergen op Zoom. Lillo-Fort ligt haast verborgen aan de indus trieweg langs de chemische com plexen BASF, Solvay, Degussa en zoveel andere. Eens was er een ge meente Lillo met een groter dorp Lillo-Kruisweg. Dat is van de kaart verdwenen, nu eens niet door het water verzwolgen zoals zo vaak in het verleden, maar opgeslokt door de grote buurman Antwerpen. De polderboerderijen zijn gesloopt evenals de kerk de school en de woningen van het dorp. Wat rest en nu vol respect in stand wordt ge houden is het gehucht Lillo-Fort. Eens was dat een belangrijke ver sterking die met het fort Liefkens- hoek dat op de linkeroever van de Schelde ligt, de toegang voor sche pen naar de Scheldestad contro leerde. Pas in 1839 deed Nederland afstand van deze twee forten ten gunste van het onafhankelijk ge worden België. Lillo-Fort, hoe klein ook, is een bezoek waard. Dat vin den velen en het kan er daardoor soms behoorlijk druk zijn. Het vin den van een parkeerplekje en van een stoel op een terrasje is op zulke dagen niet gemakkelijk. Het plaatsje is goed voorzien van café's en restaurants, aan drank en hapjes dus geen gebrek. Ook de naar cul tuur dorstende geest heeft Lillo- Fort wat te bieden, om te beginnen: Het Poldermuseum. Een stukje ge schiedenis als voorgerecht zal de hoofdschotel ten goede komen. De polders ten noorden van Antwerpen De polders in het markgraafschap Antwerpen, gelegen ten noorden van deze stad, behoren tot de oud ste inpolderingen in de Nederlan den. Zoals zovele vroege polders hebben ze een bewogen geschiede nis achter de rug. Was het de ene keer de zee die het haar afgeno men gebied terugpakte, een andere keer was het de mens die om stra tegische redenen het door hem met zoveel inspanning verworven 61 Afb.4. Directeur A. van de Wijnpersse van R.S.G. 't Rijks tekende in 1888 de overeenkomst voor de gedenknaald (1) Jubileumuitgave RS.G.'t Rijks 100 jaar, 1982 blz 14-17; (2) Bijzonder is dat de heer Guust van Dijck, werkzaam als fotograaf/ documentalist bij de Gemeentelijke Archief dienst Bergen op Zoom, de achterkleinzoon is van deze steenhouder Aug. van Dijck. Overgrootvader vervaardigde de gedenk naald, achterkleinzoon legde het proces van de restauratiewerkzaamheden fotografisch vast; (3) Gemeentelijke Archiefdienst, over eenkomst 5-12-1888; (4) Doken zijn verbin dingstukken van twee constructies; (5) Gem. Archief nr 151 nota juni 1889; (6) Gent. Ar chief nota 24 april 1889; (7) Gem. Archief nota AFGips; (8) Gem. Archief drie leerlin- genlijsten met bijdragen, 1888; (9) IJ. Brug- mans. Arbeidende klasse in de 19e eeuw. H 2 blz. 128-136; (10) Gem. Archief nr 564, Dankbetuiging AJ.L. de Roock, 15 dec. 1888; (11) Gem. Archief, uitnodiging 27 april 1889; (12) WA van Ham. Merck toch hoe sterck. 1982. blz.100; (13) E.G.H. Hartel, Bergen op Zoom. Proeve van een sociaal- geografische stadsanalyse. 1961. blz 188; (14) Korneel Slootmans. Bergen op Zoom Stad als een huis. 1966. blz 84-86; (15) WA van Ham. Merck toch hoe sterck. 1982. blz. 103; (16) WA van Ham. Het Markiezenhof te Ber gen op Zoom. 1986. blz 101-104; (17) WA van Ham. Merck toch hoe sterck 1982. blz 94-95; (18) hl de Lodewijk XVI-stijlkamer in het Markiezenhof, gemaakt tijdens de res tauratie in de jaren '70, zijn onderdelen ver werkt afkomstig uit het voormalige huis van Van Hogendorp in Den Haag (mededeling van Kees Booij); (19) Studie nr 10. Onderwijs. deel 3, J.C. Kalker, 1996, blz 83-85; (20) Ont hullingsrede, E. Bolsius, gehouden in de v.m. Synagoge. 17 nov. 1998. Dank aan Kees Booij voor het kritisch door nemen van de tekst. N.B. In een volgend nummer van De Water schans zal afzonderlijk aandacht worden be steed aan aspecten met betrekking tot de restauratie van de gedenknaald in 1998.

De Waterschans | 1999 | | pagina 14