I li De Waterschans nr. 2 1999 moedwillig om de Spanjaarden van sloeg na die zege aan het muiten, Antwerpen af te houden. Zonder want het was weer eens lang gele succes. Parma nam de stad in en de den dat ze soldij hadden ontvan- Hollanders grendelden de stad af gen. In een opstandige stemming door in de forten Lillo en Liefkens- trokken ze naar Antwerpen om hoek garnizoen te leggen. Op de daar te gaan plunderen. Antwerpen wallen werden kanonnen geplaatst was een welvarende handelsstad en en in de haventjes lagen oorlogs- daar was wel wat te halen. De schepen. In 1678 kon het dorp Spaanse landvoogd Requesens Lillo zijn derde kerk inwijden. Het haastte zich naar de Scheldestad was niet de laatste, want in 1831 om zijn troepen te kalmeren. Met verdween de plaats andermaal on- een belofte van spoedige betaling der water. Maar ook aan deze in- en het aanbieden van een groot undatie kwam een einde en zestien feest op 30 mei, de Eerste Pinkster jaar later mocht de parochie de dag, herstelde hij de orde. Dat feest vierde kerk laten inwijden. Deze pakte evenwel heel anders uit dan hield stand tot 1965. Nadat Antwer- men zich had voorgesteld. Hoewel pen in 1965 de boven genoemde alles weer rustig was, achtte Re- dorpen had geannexeerd, konden quesens het toch maar beter om de sloopbedrijven aan de gang. Lillo- Spaanse vloot in de Antwerpse ha- Fort bleef echter gespaard en be- ven buiten de stad af te meren, na- waart vele herinneringen aan het melijk bij de versterking Ordam verleden in zijn Poldermuseum. vlak bij Lillo. Het fort Lillo was er toen nog niet. De Zeeuwse Geu- De overval op de Spaanse vloot op zenadmiraal Karei van Boisot was Eerste Pinksterdag 1574 van dit alles op de hoogte. Op 30 In het Middelburgse Abdijmuseum mei overrompelde hij de niets ver hangen zeven fraaie tapijten, gewe- moedende Spanjaarden bij Ordam. ven omstreeks 1600 in opdracht De bevelhebber van de Spaanse van de Gewestelijke Staten van vloot woonde in de kerk van Lillo Zeeland. Een van die tapijten stelt net de hoogmis van Pinksteren bij, de zeeslag bij Lillo voor. In de lente toen de onheilsmare hem bereikte. Afb.l. Het Poldermuseum van Lillo-Fort. van 1574 behaalde het Spaanse le- Hij haastte zich naar zijn schepen, ger op de Mookerhei een overwin- maar viel in handen van de Geu- ning op de troepen van Willem van zen. De Zeeuwen waren zo trots op Oranje. Een deel van de troepen dit krijgsfeit van hun matrozen dat land weer prijsgaf aan de golven door het moedwillig doorsteken van de dijken. Vooral in de Tachtig jarige Oorlog (1568-1648) is er meer dan eens gebied onder water gezet. Een heel ander gevaar doemde in de tweede helft van de twintigste eeuw op. Antwerpen zocht ruimte voor havens, dokken, werven, containerparken en indus trieën. De stad liet het oog vallen op de polders tussen Antwerpen en de Nederlandse grens. Zou een hectare chemie niet veel meer op brengen dan een hectare tarwe? Oude polderdorpen als Oosterweel (Austruweel), Oorderen, Wilmars- donk en Lillo-Kruisweg werden af gebroken. Neem bijvoorbeeld Lillo. Reeds in 840 wordt het venneld als plaats waar de Noormannen buit gemaakte goederen plachten op te slaan. In 1116 is er sprake van een kapel. In 1148 werd de parochie Lillo-Kruisweg opgericht. Niet lang daarna verdronk het dorp, maar in 1341 kon de tweede kerk worden Ajb.2. Tekening van de belegering van Antwerpen door Parma in 1585. De polders ingewijd. In 1585 verdween Lillo staan weer eens onder water. Het fort Lillo zou enkele jaren later door de Hollanders andermaal in de golven, deze keer worden gebouwd. LILLO-FORT 62 De Waterschans nr. 2 1999 ze het nodig vonden om de herin nering eraan vast te leggen op een wandtapijt. Het Poldermuseum Het was de Heemkundige Kring van de Antwerpse Polder die in 1959 dit museum oprichtte in het dorp Wilmarsdonk. Ook dit dorp moest echter wijken voor de indus trie en al spoedig verhuisde het jonge museum naar een voorma lige beschuitbakkerij in Lillo-Fort. De Kring heeft er in de voorbije veertig jaar een zeer uitgebreide en rijk gevarieerde collectie bijeenge bracht. Leidraad bij het verzamelen was het doel om belangstellenden een idee te geven van de geschie denis en het leven van de vroegere bewoners in de Antwerpse polders. De talrijke gebruiksvoorwerpen van weleer, oude ansichtskaarten en fo to's, historische documenten, ar cheologische vondsten enz enz. zijn thans verdeeld over 34 kamers. Een beetje te veel van het goede zelfs. De bezoeker maakt kennis met de verdwenen dorpen, hun folklore zoals het Ganzenrijden, hun landbouwwerktuigen en wo ninginrichting, de Scheldevisserij van vroeger, de zuivelfabriek Ceres van Stabroek de veerdienst Lillo- Doel, de schutterijen en hun fees ten, de archeologische vondsten uit de streek enz. enz. Wat ook niet ontbreekt is een pronkkamer of mooie kamer uit oma's tijd. Een ander vertrek is ge wijd aan een twaalftal dames die in de Antwerpse polders van voor de komst van de industrie meer dan 100 jaar mochten worden. Of de lucht daar ook gezond was! Het in terieur van een dorpsherberg is ook overgebracht evenals een schoollo kaal met een zuster-onderwijzeres, een dorpswinkeltje, en natuurlijk de oude boerderij met alkoof, spinde en bijkeuken. De beroemdste telg uit de streek is nog altijd de kunstschilder Nica- sius (of Nicaise) de Keyser. Hij werd in 1813 te Santvliet geboren en overleed in 1887 te Antwerpen, waar de Keyserlei naar hem is ge noemd. Hij is een van de groot meesters uit de tijd van de Roman tiek met een voorkeur voor indruk wekkende veldslagen zoals De Gul densporenslag bij Kortijk en De slag bij Woeringen. In het Polder museum hangen geen originele werken van De Keyser. Wat daar ligt zijn vooral herinneringen aan de honderdste geboortedag van de schilder in 1913. Het ligt voor de hand dat in een agrarisch museum, wat een polder museum natuurlijk is, heel wat werktuigen te zien zijn, werktuigen die in onze eeuw van mechanisatie en automatisering uit de tijd zijn geraakt. Een hoefstal, paardentuig, rietdekkerswerktuigen, een hon denkar, een arreslee, het is allemaal aanwezig. Op de bovenste verdieping zijn Ge loof en Bijgeloof ondergebracht, een heel ander thema. 'De Grote Klos' speelde een belangrijke rol in het dagelijkse leven van vroegere tijden. De oudste voorwerpen liggen in de kamer Paleontologie-Archeologie- Walvisachtigen. Bij het versterken L -wiwrfT Liefkenshoek M' Afb.3. Kaartje van de huidige situatie. 63 Zan<3v!»efli!ufS t-rtAry.vr. emrecrrrxwg Borendrecht OV VitACHjoo* ■Oö« l gtfggj \E LLé' 117 IJt liBob'ug Prmfmtn lodavei Boudewijnskiis van MitöuD Cauwolaerl^luis Van Cau^elamb North Sea Petrochemical* WÈt Rhone Poulenc *v ij' *u! 1 Kriilosluis I m-' ,..y' mr Datfïïaüei he centrale Kallo BP Che Kallo Dl Finaneste l'ini Baffin»

De Waterschans | 1999 | | pagina 15