Mededelingen Kroonleden De Waterschans Redactie-secretariaat: De Waterschans nr. 2 1999 De nieuwe bestuursleden Vorig jaar stelden we Yolande Kort lever (Afb.l) voor als nieuw redac tielid (Waterschans 1998 nr. 1). Nu kunnen we haar tevens voorstellen als nieuw bestuurslid, verantwoor delijk voor de ledenadministratie. Yolande woont en werkt nu ander halfjaar met veel plezier in Bergen op Zoom. Zij werkt als archivist bij de Gemeentelijke Archiefdienst. Momenteel inventariseert zij de ar chieven van de rechtsvoorgangers van het waterschap Het Schelde- kwartier. Verder doet zij historisch onderzoek voor de archiefdienst en voor derden, werkt mee aan ten toonstellingen en publiceert zo nu en dan artikelen of geeft een lezing. Laatst verzorgde Yolande een le zing en een tentoonstelling over de archieven van de Raad en Reken kamer van de markiezen van Ber gen op Zoom voor onze werkgroep Genealogie. In ons tijdschrift is zij inmiddels geen onbekende. Yolan de heeft geschreven over vissers en schippers en over een schaking in 1480. In deze Waterschans neemt zij de boekbespreking voor haar re kening. Het adres van de ledenad- ministratie is nog tijdelijk, over een paar maanden gaat Yolande verhui zen. Het nieuwe adres zal in de vol gende Waterschans worden opge nomen in het colofon. Ook de heer Bas Schot (afb.2) is geen onbekende in de Kring. Hij woonde al een jaar de bestuurs- Vormgering en druk: 0i^i"cici Ly De uitgaven van de Geschiedkundige Kring kunnen mede tot stand komen dankzij het speciale lidmaatschap van de volgende bedrijven: ABN-AMRO Boekhandel VAN DER KREEK bv CARGILL bv DARVI bv HDW Kantoormachines Hotel Mercure De Draak VAN LOON SMITS Installatiebedrijf bv Woningstichting SPECTRUM Woningstichting SOOMLAND De Waterschans nr. 2 1999 vergaderingen bij en is nu officieel tot het bestuur van de Geschied kundige Kring toegetreden. Hij is in 1940 geboren in Halsteren in de Asterstraat, in de volksmond de Tuinstraat genoemd, toen net nog Halsteren, nu Bergen op Zoom. Hij verhuisde al snel naar de Pa rallelweg (naast de Zuid) en is op school gegaan bij de broeders op de Hoogstraat. In de zesde klas kreeg hij gastles van de welbe kende Korneel Slootmans, uiter aard over het verleden van Bergen op Zoom. De interesse voor de Bergse geschiedenis kon mede daardoor niet uitblijven en dat is heden ten dage nog zo. Hij volgde een opleiding aan de technische school en ging daarna werken bij PTT-Telecom. Binnen dat bedrijf heeft hij het grootste gedeelte van zijn loopbaan opleidingen ver zorgd. Door de werkzaamheden moest hij wel naar Roosendaal verhuizen en daar woont hij nog steeds. In 1995 onderging PTT- Telecom een reorganisatie en zo kreeg hij de gelegenheid om op 55 jarige leeftijd in de VUT te gaan. Zijn beide kinderen wonen sinds kort in Bergen op Zoom en ieder een verwacht dat de ouders op korte termijn zullen volgen. Zijn hobby's zijn voornamelijk handbal en genealogie. Van dit laatste, het stamboomonderzoek vindt hij het uiteraard interessant uit te zoeken wie zijn voorouders waren. Be langrijk vindt hij het echter ook ze te plaatsen tegen de achtergron den van de tijd waarin ze leefden. Hij is voorzitter van de werkgroep genealogie en als zodanig nu ver tegenwoordiger daarvan in het be stuur van de Geschiedkundige Kring. Hierdoor kan hij in het be stuur vertellen over de activiteiten van de werkgroep en belangrijke bestuurszaken direct doorgeven aan de werkgroep. De nieuwe penningmeester van de Geschiedkundige Kring is de heer Louis Vriends (afb.3). Hij is in 1932 in Bergen op Zoom geboren, is ge huwd, heeft 3 kinderen en 5 klein kinderen. Hij volgde opleidingen op boekhoudkundig en financieel gebied, o.a. aan de Katholieke Leergangen te Tilburg. Gedurende 42 jaar was hij werkzaam in over heidsdienst, waarvan 36 jaar bij de accountantsafdeling van de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten. Hij bekleedde diverse bestuursfuncties. Zo is hij pen ningmeester of lid van een finan ciële commissie geweest bij het Maatschappelijk Werk voor Ver standelijk Gehandicapten, de Pa rochiële en Regionale Caritas en de Raad voor de Diaconie in het Bisdom Breda. Momenteel is hij actief als vrijwilliger bij de Ge meentelijke Archiefdienst. Daar indiceert hij notariële akten. Het blijkt dus dat de Geschiedkundige Kring met de heer Vriends een er varen en ter zake kundig bestuur der en penningmeester heeft bin nengehaald die ook nog grote in teresse aan de dag legt voor de Bergse geschiedenis. Afb. 3. Louis Vriends Bedrijfslidmaatschap In de jaarvergadering was al aange kondigd dat de Kring in april met een actie gestart was om een nieuw soort leden te werven: de bedrijfsle- den. Door middel van een gerichte brievenactie ontvingen meer dan 100 bedrijven in Bergen op Zoom het verzoek om tegen betaling van een nader af te spreken bijdrage per jaar hun naam te verbinden aan de Geschiedkundige Kring en op deze wijze onze activiteiten te ondersteunen. In de brief is niet al leen een beroep gedaan op het to nen van betrokkenheid maar is te vens uitgelegd dat deze manier van ondersteuning voor beide partijen veel effectiever is. Hoewel de actie nog steeds loopt, hebben we nu al een aantal van deze nieuwe leden mogen verwelkomen. Hun namen treft u voor de eerste keer in deze Waterschans aan. Het bestuur wil hen heel hartelijk danken voor de snelle en hartverwannende reactie. In plaats van de wat prozaïsch klin kende naam bedrijfslid kunnen we overigens beter gaan spreken van Kroonlid, daarmee niet alleen ver wijzend naar de royale geste maar natuurlijk ook naar ons eigen be kende kroontje. Het bestuur gaat ervan uit dat deze groep bijzondere leden nog zal groeien. Mede door hun steuni zal de Kring in staat blijven om de hoge kwaliteit van uitgaven en activiteiten te waarbor gen en uit te breiden. Ledenvergadering Op 26 april 1999 vond in de lees zaal van de Gemeentelijke Archief dienst de 31e Algemene Ledenver gadering plaats. Omdat u het offi ciële verslag van deze bijeenkomst pas met de uitnodiging voor de vol gende vergadering ontvangt, volgt hier alvast een korte impressie. De voorzitter opende de vergade ring uiteraard met een woord van welkom aan de meer dan 40 leden die gehoor hadden gegeven aan de eerder verstuurde convocatie. De agenda werd officieel vastgesteld en bij het agendapunt 'mededelin gen' noemde de voorzitter het ten uitvoer brengen van het idee om scholen voor voortgezet onderwijs uit Bergen op Zoom. Roosendaal en Oudenbosch boekenpakketten met Studies en Waterschansen te schenken. Van de aangeschreven scholen reageerden die uit Bergen op Zoom alle, van de scholen uit 35 FAUSTO NU MINE BERGA VICTRIX 29e jaargang nr. 2 juni 1999 ISSN: 0926-3918 Verschijnt vier maal per jaar De Geschiedkundige Kring van stad en land van Bergen op Zoom Erevoorzitter: Dr. E. Hartel Ereleden: br. Alberik (P. van Rijckevorsel) J. van Gastel, drs. WA van Ham Bestuur Voorzitter: drs. J. Zwagemakers Sekretaris: drs. D. Widdershoven Hazelaar 40 4661 TC Halsteren. Tel. 0164-687199 Penningmeester: LJA Vriens Ariëlstraat 13 4624 VN Bergen op Zoom Tel. 236663 Postrekening 24 05 922 en Bankrekening 52 50 45 244 ten name van: penningmeester Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom Contributie: 45 - (minimaal) per jaar Ledenadministratie: drs. Y. Kortlever Kastanjelaan 134 4621 HJ Bergen op Zoom Tel. 0164-242845 (Achiefdienst: 241930). Overige leden: G. van Broekhoven A. Evers B. Grosfeld-Asselbergs B. Schot PUBLICATIES STUDIES UIT BERGEN OP ZOOM Redactie-adres: C. Vanwesenbeeck Postbus 35 4600 AA Bergen op Zoom Tel. 0164-241930 DE WATERSCHANS Redactieleden: Rvan den Bergh drs. B. Daeter (hoofdredacteur) drs. N. Grosfeld drs. G. Huijbregts drs. J. Zwagemakers drs. B. Daeter Oudland 8 4617 ME Bergen op Zoom. Tel. 0164-210209 Fax. 0164-210922 Toezicht distributie: D. Widdershoven Hazelaar 40 4661 TC Halsteren. Tel. 0164-687199 Ajb. I. Yolanda Kortlever Drukkerij Vis Offset Alphen aan den Rijn. FAUSTO NUMINE BERGA VICTRIX Afb. 2. Bas Schot

De Waterschans | 1999 | | pagina 1