De Waterschans nr. 2 1999 Roosendaal en Oudenbosch is er op een na geen reactie ontvangen. Ook het bedrijfslidmaatschap kwam ter sprake: 106 bedrijven hebben in de maand april een brief ontvan gen met daarin de vraag om de Ge schiedkundige Kring te steunen door een speciaal bedrijfslidmaat schap aan te gaan. De voorzitter sprak de hoop uit dat ook deze ac tie succes zal hebben. Bij het bespreken en de vaststelling van het jaarverslag, het financiële verslag en de herziene begroting werd lange tijd stilgestaan bij het afnemen van de financiële reserves. Extra bronnen van inkomsten zijn noodzakelijk wil de Kring niet al te veel interen op het eigen vermo gen. Op het voorstel van de heer Daeter om de mededelingen in de Waterschans op te nemen en zo een kostenbesparing te realiseren, reageerde de voorzitter dat dit af breuk zou doen aan het karakter van de Waterschans. Het is een ge schiedkundig tijdschrift, dat ook ver buiten de regio wordt gelezen en mag niet verworden tot een me dedelingenblad. De bestuursverkiezing was het vol gende agendapunt. Deze keer tra den maar liefst 3 bestuursleden te gelijk af, omdat hun bestuurspe riode van 2 keer drie jaar was ver streken. De voorzitter dankte de heer Van Tilborg voor zijn vele werk op het gebied van lezingen en excursies. De heer Van de Putte, door de voorzitter de thesaurierge- neraal van de Kring genoemd kreeg woorden van lof en dank voor zijn jarenlange, voortreffelijke penning meesterschap. Beiden ontvingen als blijk van dank een paar flessen wijn, een boekenbon en natuurlijk een hartelijk applaus van de aan wezigen. Van de ledenadministra teur, de heer Van Loon, kon helaas tijdens deze vergadering niet offi cieel afscheid genomen worden. Hij was wegens ziekte verhinderd. Natuurlijk is hij op een later tijdstip alsnog persoonlijk bedankt voor zijn werkzaamheden voor de Kring. Vervolgens droeg de voorzitter 3 nieuwe bestuursleden voor: me vrouw drs. Yolande Kortlever, re dacteur van het tijdschrift De Wa terschans en werkzaam op het ar chief, de heer Bas Schot, actief in de werkgroep genealogie en de heer Louis Vriends, die gevraagd is om de functie van penningmeester te gaan vervullen. Allen worden door de vergadering benoemd. Bij het agendapunt 'voornemens/- vooruitblik' vroeg de voorzitter al lereerst aandacht voor het streven naar vergroting van het ledenaan tal. Daarbij is nu sprake van een stagnatie. Hij riep alle aanwezigen op om actief leden te werven. Ook gaf hij aan dat de Kring zich heel duidelijk naar buiten moet blijven profileren en waar nodig haar stem moet verheffen. Op het gebied van de uitgaven kondigde hij het ver schijnen van een zeer interessante en lezenswaardige Studie 11 aan die in 1999 zal uitkomen en geheel gewijd zal zijn aan de problematiek van de Belgische vluchtelingen tij dens de Eerste Wereldoorlog. Voor 2000 staat Studie 12 te verschijnen. Deze behandelt onderwerpen over de ijzerindustrie in Bergen op Zoom. In het kader van de publica ties gaf de voorzitter ook aan dat de Studies en de Waterschans voort durend onderwerp van gesprek zijn binnen het bestuur. Een kritische blik op de eigen uitgaven en de wijze waarop die verschijnen, blijft noodzakelijk hield hij de vergade ring voor. Daarom zijn er al ge sprekken gevoerd met de redacties waarin de toekomst van de uitga ven aan de orde kwam. De rondvraag werd geheel in be slag genomen door het bespreken van een voorstel van de Bond voor Regionale Geschiedschrijving uit 's-Hertogenbosch. Deze had de Kring gevraagd om medewerking te verlenen bij het organiseren van een serie lezingen. Omdat zo'n le zingencyclus grote gelijkenis ver toont met onze eigen activiteiten op dit gebied en bezoekers voor het bijwonen van een lezing zou den moeten betalen, was een uitge breide bespreking met de leden wenselijk vond de voorzitter. Dat vonden de leden blijkbaar ook want veel aanwezigen mengden zich in de levendige discussie over dit onderwerp. De discussie werd afgesloten met een voorstel van heer Van Ham. Hij stelde voor om een aparte vergadering te wijden aan dit onderwerp en tegelijkertijd te spreken over de toekomst van de Waterschans en de Studies. Voor deze speciale bijeenkomst zouden niet alleen de huidige bestuurs- en redactieleden moeten worden uit genodigd maar ook zij die eerder in bestuur of een van de redacties hebben gezeten. Om 21.30 uur sloot de voorzitter deze 31e ledenvergadering en dankte hij de aanwezigen voor hun enthousiaste inbreng. Na de pauze verzorgde onze stads- archeoloog, drs. Marco Vermunt, een interessante voordracht over recente opgravingen waarbij hij on der meer inging op de vondst in de Koepelstraat van een gedeelte van de vroegere stadsgracht. Hij bewees hiermee opnieuw hoe onmisbaar de archeologie en dus zijn functie van stadsarcheoloog is bij het be studeren van de geschiedenis van onze stad. Mededelingen Gemeentelijke Archiefdienst Sinds 31 mei jl. is een deel van de collectie van de topografische atlas zowel op de computers in de lees zaal van het archief als op internet te raadplegen. Het adres van de in ternetsite van de gemeentelijke ar chiefdienst is: www.archboz.nl. Op dit moment beslaat de collectie beeld en geluid ruim 60.000 docu menten, verdeeld over foto's (50.000), dia's (10.000), kaarten (2000), prenten en tekeningen (1000), technische tekeningen, affi ches, films, videobanden, grammo foonplaten, cd's en geluidsbanden. Deze collectie geeft een fraai beeld van Bergen op Zoom, Halsteren, Lepelstraat en het aangrenzende gebied van West-Brabant. Thans is het eerste deel van deze omvang rijke collectie via internet beschik baar. Het gaat hier om foto's en dia's van straten en gebouwen van Bergen op Zoom. De rest van de collectie wordt in de tweede helft van 1999 en 2000 beschikbaar ge steld. Men kan nu thuis via inter net, of in de leeszaal van het ar chief, dit bestand bekijken en er af drukken, reproducties of CD- ROM's van bestellen. Dezelfde beeldcollectie wordt ook op een andere manier bereik baar gemaakt voor belangstellen den. De succesvolle serie Kaart en Beeld krijgt een opvolger in de se rie 'Bergse Impressies' (Afb.4). Het gaat om topografische afbeeldin gen van Bergen op Zoom en Hal steren in verschillende technieken, die we 'impressies' hebben ge noemd. Zowel tekeningen, schilde rijen als verschillende druktechnie ken komen in aanmerking om te worden gereproduceerd. De afbeel dingen zijn afkomstig uit de eigen 36 De Waterschans nr. 2 1999 Aft). 4. Bergse Impressie collectie en uit het bezit van mu seum Het Markiezenhof. De ko mende tien jaar kiezen medewer kers van de archiefdienst vier kunstwerken per jaar uit het totale kunstbezit. Hiervan wordt een re productie uitgebracht met een korte toelichting op de voorstelling. De 'Impressies' zullen werk bevat ten van de zestiende tot en met de twintigste eeuw, in verschillende technieken en van uiteenlopende locaties. Alle uitgaven worden uit gebracht als vouwblad op A3-for- maat. Op de linkerzijde staat de af beelding, op de rechterzijde de toe lichting waarin informatie wordt gegeven over de kunstenaar, het onderwerp, de gebruikte techniek en de beschikbare literatuur. Het is mogelijk in te schrijven op de serie, maar ook losse exempla ren zijn te koop. De abonnements prijs bedraagt 40,- per jaar en 50,- bij verzending per post. De stuksprijs is 12,50. De opbergcas- sette kost 45,- De eerste afleve ring is op 31 mei jl. feestelijk ge presenteerd. De samenwerking tussen het ar chief en de bibliotheek Bergen op Zoom is uitgebreid. Het is nu mo gelijk om de catalogus van de bi bliotheek te raadplegen op de computers in de leeszaal van de ar chiefdienst. Dit is belangrijk voor bezoekers die voor hun onderzoek boeken mee naar huis willen ne men. Dit is namelijk niet mogelijk met boeken uit de bibliotheek van de archiefdienst. Het is een aan zienlijke verbetering dat direct kan worden opgezocht of de biblio theek Bergen op Zoom literatuur beschikbaar heeft over het be treffende onderwerp, zodat daar de boeken geleend kunnen worden. Tijdens de zomermaanden juli en augustus is de archiefdienst op za terdag gesloten. De andere ope ningstijden blijven hetzelfde, t.w.: dinsdag van 10.00 tot 21.00 uur, woensdag t/rn vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur. 37

De Waterschans | 1999 | | pagina 2