De Waterschans nr. 2 1999 H. Fiktorie Noten Vooruitgang eist zijn tol. Door de aanleg van Randweg Oost in be gin jaren zeventig, moest een ka rakteristiek huis uit die omgeving ook verdwijnen. Het huis dankte zijn naam aan de typische acht hoekige vorm en heette 'koepel tje1. Het huisje is in opdracht van de heer W.P. van Dijk in 1889 ge bouwd. Helaas is er geen oor spronkelijke bouwvergunning meer, waardoor het niet te bepa len is wie de architect van het huisje was. Op onderstaande af beelding (Afb.l) is precies te zien dat het echt een koepelvorm had. Het betreft een kadasterkaart uit 1890. Het bouwen van koepeltjes of to rentjes was een uit België overge waaid modeverschijnsel. In Ber gen op Zoom staan nog een aan tal voorbeelden daarvan. De meest in het oog springende zijn wel 'het torentje van Van Genk' Afb.l. Kadasterkaart 1890 (1). 42 De Waterschans nr. 2 1999 op de hoek Stationsstraat/Wasse naarstraat uit 1884 (Afb.2) en het torentje aan de Halsterseweg uit 1926 (Afb.3). Kort na de bouw in 1893, is er een bakoven aangebouwd (2). Een frappant detail is de vermelding van 'het bouwen van een bak- oventje aan het schuurtje staande achter zijn koepel'. Hieruit blijkt dat de naam koepeltje al vanaf het begin is gebruikt. In 1896 is de heer J.G. Huesman eigenaar ge worden van het huisje. Het leuke is dat ook toen in alle correspon dentie gesproken werd over de koepel staande aan de Wouw- sestraatweg. Op bijgevoegde teke ning (Afb.4) is te zien hoe de in deling was en hoe die is aange past aan de eisen van die tijd. De familie Huesman heeft tot 1923 in het huis gewoond. Toen is de familie Homs in de woning ko men wonen. Deze familie heeft er tot 1953 gewoond. In die tijd is het aanzicht van de Wouwse- straatweg erg veranderd. Wat eerst een rustig stuk Bergen op Zoom was, werd een steeds drukker wor dende doorstroomweg. Het huisje begon steeds meer op te vallen. In 1953 is de familie Tuk er komen te wonen. Deze hebben een grote verbouwing aan het huisje ge daan, zodat het nog jaren mee zou kunnen. Op die tekening blijkt ook, hoe klein eigenlijk de eerste bewoners gewoond heb ben, aangezien die alleen maar de beschikking hadden over de koe pel, en verder geen woonruimte. Afbeelding 5 laat goed zien hoe het huisje uitstak ten opzichte van het belendende pand. In 1961 is de familie Tuk verhuisd en is de familie De Crom er ko men wonen. Dit waren de laatste bewoners. Toen zij de woning in 1969 verlieten heeft het koepeltje nog bijna een jaar leeggestaan (Afb.6). Maar in 1970 heeft de slo pershamer een einde gemaakt aan een schattig klein huisje dat de meeste van u zich nog wel kunt herinneren. Ikzelf heb het huisje nooit gezien, in 1970 moest ik nog 1 jaar oud worden. Maar door de foto's en door de bouwvergunnin gen heb ik toch een redelijk beeld gekregen van 'het koepeltje'. 43 «3—33= Afb.7. Schaaltekening van de opgegraven gang. Tekening P. van Zielst. (1) Gegevens grotendeels ontleend aan: WAvan Ham, 'Merck toch hoe Sterck'. Stu dies uit Bergen op Zoom 4, Bergen op Zoom 1982; (2) Het onderzoek werd uitge voerd door Peter van Zielst, Adrie Raats, An Zandstra, Alexander van der Kallen en kraanmachinist Rien Elenbaas, onder lei- ding van de auteur, (3) ARA Den Haag, OPV, inv.nrs. B7 le, B75. B 139, B 156. Met dank aan Nic Grosfeld en Wim van Riems dijk voor het traceren van deze gegevens; (4) Van Ham, Merck toch hoe Sterck, 85. Afb.2. Torentje Van Genk aan de Stationsstraat (Foto GAB). Ajb.4. Bouwplan Huesman 1901 (3). Afb.3. Torentje Van Genk aan de Halsterseweg, 1926 (Foto GAB). !ri.lU)jiï#iÜ Afb.5. Wouwsestraatweg 235-237 (Foto GAB).

De Waterschans | 1999 | | pagina 5