De Gedenknaald van A.F. GIPS (II) Wetenswaardigheden over de herstelwerkzaamheden in 1998 De Waterschans nr. 3 1999 Ajb.2. Verleden tijd. Het omploegen van heidegrond om er dennen op te plaatsen. merkt op dat de hoveniers in en rond Bergen op Zoom het aanvan kelijk moeilijk hadden. In de tuin- bouwvoorlichters hadden ze niet direct vertrouwen. Ze werden iet wat smalend aangeduid als 'de wij zen uit het oosten'. De streek bestond lange tijd be kend om haar asperges, maar heel wat geschikte grond moest worden opgeofferd voor de stadsuitbrei ding. Toch kende ook deze teelt vooruitgang, mede door de proef tuin in Venlo. Als het weer mee werkte, oogstte men daar 5.000 a 6.000 kg. per ha. Er kwamen nieuwe groenten op de markt zoals broccoli en knol venkel. De vernieuwingen in de tuinbouw in de periode 1960-1985 werden gestimuleerd door de tuinbouw- voorlichting, studieclubs en de proeftuin van Breda. De voorlich ting bleek onmisbaar voor het ver krijgen van de nodige kennis om de ontwikkelingen te kunnen bij houden. Voor een nog beter func tioneren van die voorlichting richtte de Tuinbouwbond van de NCB in 1984 de Stichting Tuin- bouwvoorlichting op. Ook een fac tor van betekenis was de sterke da ling van het aantal tuinders tussen 1960 en 1985. waardoor er vanzelf een positieve selectie binnen de groep plaatsvond. Wie de hovenier van 1950 vergelijkt met de onder nemer van 1985 ziet grote ver schillen. We noemen er enkele: De hovenier specialiseert zich op en kele gewassen; de bedrijven zijn groter geworden; mechanisatie neemt toe (werktuigendagen in Liempde!); ruilverkavelingen be vorderen de efficiëntie, aanleg van regeninstallaties en het draineren van de akkers vergroten de op brengsten en dat doet ook de glas tuinbouw; nieuw is de champig nonkwekerij. Om een idee te geven van de be dragen die in een modern bedrijf een rol spelen: voor één ha glas was in 1985 een investering nodig van een miljoen gulden. De fruit teelt met inbegrip van de klein- fruitteelt ging achteruit. Kende Noord-Brabant in 1960 nog 9.990 kwekers met samen 4995 ha, in 1985 waren die getallen respectie velijk 375 en 1752. Rooiregelingen stimuleerden de sanering van de boomgaarden. Landbouw in de polder Het Land van Bergen op Zoom heeft ook kleigronden. Afgezien van de contractteelt als vierde ge was blijft de teelt van graan (tarwe!), suikerbieten en aardap pels de hoofdschotel vormen. Al leen het laatste van de drie kent nog een open marktprijs en be paalt voor een groot deel of het oogstjaar goed of slecht was. Voor het overige ook hier ingrij pende veranderingen zoals we bo ven reeds aanstipten. De boeren in de polders van de noordwesthoek en de zuidwesthoek van het mar- kiezaat bleven niet achter. Velen van ons hebben de ontwikkelin gen van nabij meegemaakt. Ook voor hen, of misschien moet ik zeggen: zeker voor hen, is het inte ressant om eens wat meer te ver nemen over de achtergronden van al die veranderingen, het waarom van dat proces en hoe er door de verschillende groeperingen op is gereageerd. Crijns laat ook zien dat niet alles van een leien dakje liep. Sommige projecten zijn ge woon mislukt. De auteur heeft er bewust naar ge streefd om zijn betoog goed lees baar te houden en met succes. Na tuurlijk ontbreken in deze eigen tijdse studie niet de cijfers, maar de talrijke staatjes schrikken niet af. Het zijn verhelderende 'illustra ties' en dat zijn ook de fraaie foto's. 94 De Waterschans nr. 3 1999 Kees Booij In de Waterschans nr. 2-1999 werd op pagina 58 t/rn 61 door Leon Swagemakers uitvoerig aandacht geschonken aan de geschiedenis van en rondom de gedenknaald uit 1889 welke is vervaardigd naar ont werp van AL Gips en in het Anton van Duinkerkenpark te Bergen op Zoom staat. Zoals daar op het eind is aangekondigd wordt thans ver slag gedaan over het verloop van de herstellingen aan deze obeliskvor- mige gedenknaald die werden uit gevoerd in de tweede helft van 1998. Vooraf enige informatie over de ontwerper van de gedenknaald: Abraham Trans Gips (1). Hij werd geboren te Schiedam op 26 april 1861 en overleed in de oorlogsja ren 82 jaar oud op 29 september 1943 in Den Haag. In de periode 1886-1893 woonde hij te Bergen op Zoom en was er leraar aan de rijks hogereburgerschool (RH BS). Bij zijn aantreden daar als docent was hij dus nog maar 25 jaar. Abraham was een leerling van zijn vader C. Gips en studeerde aan de Poly technische School te Delft en aan de Academies voor Schone Kun sten van Antwerpen en Brussel. De originele opbouw, afmetingen en constructie Het monument staat op een uit baksteen gemetselde fundering die aan de buitenzijde met mortel is vertind (Afb.l). Daarop is een pos tament (een voetstuk) van natuur steen geplaatst bestaande uit vier horizontaal liggende onderdelen die volgens de Romeinse zuilen orde zijn geprofileerd. Het voetstuk is totaal 87 cm. hoog. De basisplaat A meet 100 x 100 en de dekplaat D 77 x 77 cm. De onderdelen zijn door tussen voeging van een dun laagje metsel- mortel op elkaar geplaatst en on derling verbonden met koperen doken van 3 x 3 x 12 cm. (2). En kele doken die op een natuursteen- Ajb.l. Opmetingstekening van de gedenknaald, door: C. Booij, januari 1998. 95 JW.V. "ER P. - STOW WS777S

De Waterschans | 1999 | | pagina 12