Een 'neef onder een steen in Bergen op Zoom? m :;wJI L De Waterschans nr. 3 1999 Manna Kochen-Raebel Afb.l. Privé foto uit 1967, mijn vader Marinus Raebel en Marina Raebel onder het schilderij uit 1851, voor stellende mijn betover grootvader George Jacobus Raebel, kapitein. Inleiding Het verhaal dat ik graag onder uw aandacht zou willen brengen, be gint in mijn vroegste herinnering, toen ik ongeveer 11 jaar was, nu iets meer dan 30 jaar geleden. Ik zat met mijn vader Marinus Raebel (kolonel der infanterie b.d. geboren 23-04-1906 en overleden 26-03-1982) op een bankje bij ons thuis in het vroegere huis in Utrecht. Boven het bankje hing het grote schilderij met de afbeel ding van een voor mij onbekend familielid uit de vorige eeuw (schilderij gedateerd 1851, signa tuur J. Dinnewets, een bekend schilder uit Brugge). Als kind keek deze man mij al doordringend aan en als ik voorbij liep zei hij zoiets van: 'Nou, ken je me niet, ik ben een Raebel', maar wie was het dan? Als ik mijn vader vroeg: 'Pa, wie is nou deze man', dan zei hij: 'Kind, ik weet het niet precies, waarschijnlijk een neef Raebel onder een steen in Bergen op Zoom'. Zijn vader had hem dit een keer verteld. Dit moment is zelfs destijds fotografisch vastge legd (afb.l). Toen mijn vader over leden was in 1982, kreeg ik steeds meer het gevoel iets te moeten doen met die ene zin: die neef on der die steen in...!! Het besef alleen nog maar mijn moeder te hebben en verder geen andere Raebel(s) te kennen en dus waarschijnlijk min of meer de laatste te zullen zijn, drong eigen lijk aan op enige spoed. Toch stelde de start tot verder onder zoek zich nog enige jaren verder uit. Tot op het moment dat ik een paar jaar geleden begon met wat men noemt een stamboomonder zoek. Ik ben pas een beginnelinge op dit gebied, maar ik hoop u toch een interessant verhaal te mogen vertellen en ik voel me ver eerd dit verhaal te mogen weerge ven in uw geschiedkundig blad De Waterschans (1). De neef onder een steen in Bergen op Zoom U raadt het al, het eerste doel was Bergen op Zoom, maar welke steen, welke kerk, hoe, wat en waar? Toevallig ontdekte ik in een boek winkel het boek betreffende de Grafstenen in de St. Gertrudis Kerk te Bergen op Zoom (2) en wat schetste mijn verbazing, daar stond een Raebel in, namelijk Johan Christiaan Raebel (geboren 1 mei 1726 te Burg, bij Maagdenburg in Duitsland en overleden 24 septem ber 1787 te Bergen op Zoom). Tij dens een bezoek aan de St. Gertru- diskerk vond ik zijn grafsteen, zerk nummer 148. met de volgende tekst (afb. 2): Hier legt begraven den Weleedele gestrenge Heer Johan Christian Raebel. Gebooren den le Mai 1726. te Borg by Magdeburg, in zyn leven commandeur by het eedelmogende collegie ter admiraliteit van Zeeland in de Heere ontslaapen den 24ste September 1787. Ephitaape Hier rust een man wiens deugt hem tot staat verheeven Van slegts koksmaat Tot commandeur verheeven Zoo diende ik trou Gelyk men trou moet leeven Eindelijk had ik dan de steen ge vonden en ik was verbijsterd over de tekst, wat een functie, wat een leven! Maar was dit nu werkelijk de door mijn vader genoemde neef? Ik ging op onderzoek uit in het Ge meente-archief in Bergen op Zoom 100 De Waterschans nr. 3 1999 Afb 2. Privé foto uit 1994, de grafsteen (zerknummer 148) van Johan Christiaan Raebel in de St. Gertmdiskerk te Bergen op Zoom. en kwam tot ontdekking dat deze persoon mijn voorvader moest zijn en niet de 'genoemde neef. Hij was gehuwd op 20-10-1768 te Vlissin- gen met Adriana Baale (geboren omstreeks 1736 te Vlissingen, over leden te Gorinchem 20-10-1810). Zij hadden 3 kinderen: Dorothea Adriana Raebel (afb.3) (geboren 06-03-1773 te Vlissingen, gehuwd met Gottlieb Scharten, officier van gezondheid, chirurgijn te Bergen op Zoom en overleden 08-03-1850 te Amsterdam), Maria Jacoba Rae bel (geboren omstreeks 1778 te Vlissingen, gehuwd d.d. 13 mei 1798 met Jean Franco Chenu, ca- pitain der Französiche Truppen in Hollandische Dienste, overleden 'onbekend') en George Christiaan Raebel (geboren 09-05-1769 te Vlissingen, gehuwd met Johanna Petronella Josepha Neratius en overleden 1-11-1860 te Wijk bij Duurstede). Hij was kapitein der Infanterie, echter in 1795 nam hij zijn ontslag omdat hij als vurig prinsman weigerde te dienen bij de Fransen, doch in 1813 trad hij als kapitein der Infanterie wederom in dienst. Hij heeft toen slechts 1 jaar gediend, omdat er bij hem een oog werd uitgeschoten. In 1815 ging hij van zijn rust genieten op landgoed Vredenburg te Bergen op Zoom. Hij werd 91 jaar! (3). De zoon van George Christiaan Raebel, George Jacobus Raebel (afb.4), kapitein in het Oost-Indisch Leger (geboren 23-02-1810 te Ber gen op Zoom, gehuwd met Maria de Moulin en overleden 31-05- 1887 te Utrecht) bleek dus na lang zoeken de man op het schilderij te zijn, namelijk mijn betovergrootva der en de kleinzoon van mijn voor vader Johan Christiaan Raebel. Wat mij nog veel interessanter leek, was de geschiedenis achter de steen in Bergen op Zoom, namelijk de ge schiedenis van Johan Christiaan Raebel. De stad Burg (bij Maagdenburg) genoemd op de grafsteen was een uitgangspunt. In het gemeente-ar chief en rijksarchief in Duitsland waren geen gegevens meer bewaard gebleven. Men adviseerde mij om enkele kerken in Burg aan te schrij ven en te vragen of daar nog doop boeken bewaard werden. Na veel moeite, kwam ik daar in contact met de Pfarrer van de Nicolai Kir- che te Burg. Ik vroeg hem of hij mij wilde helpen. Hij zei mij toen: 'Ja, dat is eigenlijk onbegonnen werk, alles ligt in de kelder, soms al aan gedaan door de tand des tijds. Ik krijg meer van dit soort verzoeken, ik wil u wel helpen, maar..'. Ik ver telde hem dat ik een grafsteen had gevonden van mijn voorvader Jo han Christiaan Raebel, geboren te Burg. Even werd het stil aan de an dere kant, hij zei RAEBEL? Deze familie heeft in 1699 hier het altaar (met bladgoud) geschonken in de kerk en deze naam staat er in ge graveerd. Wat een toevalstreffer en hij beloofde mij in de kelder te gaan zoeken naar eventuele gege vens. Nog dit jaar wil ik graag deze kerk bezoeken en mag ik zelf verder gaan zoeken naar andere gegevens. Na enkele weken kwam er een dik postpakket (totaal onleesbaar voor mij). Na het transcriberen van deze documenten uit het oud-Duits naar Nederlands door de heer dr. D. Otten uit Heerde, waarvoor hij zijn oude paleografische kennis uitmuntend gebruikte, kwam naar voren dat er toentertijd inderdaad een familie Raebel in Burg woonde, bestaande uit meerdere personen. Een hiervan bleek ene George Christiaan Raebel, fleisch- hauer en later lakenhandelaar, (ge boren 21-08-1693, gehuwd met Do rothea Maria Dolberger d.d. 27-01- 1717 te Burg, overleden 'onbe kend') te zijn. Zij hadden samen 6 kinderen, waarvan een zoon de desbetreffende Johan Christiaan Raebel. In zijn doopakte uit de Ni colai Kirche te Burg stond het volgende te lezen: 1726 20 Eodem(=Maji) Joliann Christian. Mr. Georg Rabels bg und Fleischers- filius, die gevattern: I. Fr. Catliarina Fordemann. Hr. Johann Sigmund Wulffens ux(or) 2. Mr. Simon Schu- man bg und Fleischer 3. Moritz Kriedt, bg Brauer und Bötticher. De geschiedenis van deze heldhaf tige man staat beschreven in de Navorscher (4). Ik citeer hier een Afb 3. Fotokopie van een silhouet ge knipt, voorstellende Dorothea Adriana- Raebel (Bron: Iconografisch Bureau te Den Haag). 101 •V v -.'si;. Jt

De Waterschans | 1999 | | pagina 15