Het Fruitteeltmuseum van Kapelle De Waterschans nr. 3 1999 Mijn stamboomonderzoek betreft natuurlijk veel meer informatie dan alleen dit Bergse verhaal en ik ben nog steeds erg druk bezig met ver der onderzoek betreffende mijn fa milie Raebel. De complete familie afkomstig van de 5 andere kinde ren Raebel uit Burg in Duitsland (waarvan sommige geëmigreerd in de vorige eeuw naar Amerika), moet ik nog helemaal uitzoeken. Op dit moment is er in rechte lijn vanuit Bergen op Zoom (met als voorvader Johan Christiaan Rae bel) nog maar 1 mannelijke Raebel in leven in de leeftijd van 78 jaar (zonder kinderen). Er zijn nu nog 5 vrouwelijke Raebel(s), waarvan ik er 1 ben en dus is het geslacht in Ne derland uitgestorven! Graag had ik mijn vader nu deelgenoot willen maken van mijn bevindingen en hoe trots zou hij geweest zijn op Johan Christiaan Raebel, Com mandeur ter Admiraliteit van Zee land, zijn voorvader die begraven ligt onder een steen in Bergen op Zoom. Voor reacties, informatie en even tuele aanvullingen houd ik mij gaarne aanbevolen: adres verkrijg baar op de redactie. Bronnen bij Duurstede op 2 september 1835 had deze het landgoed reeds eer der verkocht aan JJ. Simons, kolo nel en commandant van Bergen op Zoom. George Christiaan woonde in 1830 met zijn gezin in het huis Bosstraat 3 te Bergen op Zoom. Op een kadasterkaart uit ca. 1890, bij gehouden tot 1907, is het landhuis plotseling verdwenen. De ernaast liggende boerderij staat er nog wel op. Omstreeks ca. 1901 wordt het omschreven als Beukenlaan. Verder is er nog een tekening van de Ber- genaar Sjef Hout uit ca. 1934 (afb.7), die de schuur naast de hof stede voorstelt. Verder is er nog een luchtfoto uit 1950 en een foto van de boerderij gedateerd 9 augustus 1961 (afb.8). Op dit moment is er een camping gevestigd genaamd 'Camping Vredenburg'. Ik ben hier persoonlijk gaan kijken en heb ge praat met de huidige eigenaar, maar er was niets meer wat herin nerde aan het landhuis destijds. In het stuk bos voor de camping heb ik een tijd lang staan mijmeren hoe de familie Raebel toentertijd hier heeft geleefd. 104 De Waterschans nr. 3 1999 drs. GA Huijbregts Een museum tussen de boomgaarden Het Fruitteeltmuseum van Kapelle. Ik hoor U al zeggen: 'Nooit van ge hoord'. Zo vreemd is dat niet als we in aanmerking nemen dat het mu seum pas twee jaar bestaat. Even min is het vreemd dat dit museum in Kapelle op Zuid-Beveland een plaats heeft gekregen. Is dit voor malige eiland niet vanouds bekend om zijn boomgaarden? En was het geen bekend begrip, de veiling van Kapelle-Biezelinge? Zoals met elke agrarische cultuur raakte ook de fruitteelt na de Tweede Wereldoorlog in een stroomversnelling wat aanpassing en modernisering betreft. Veel van wat eeuwenlang was gebaiikt en toegepast dreigde verloren te gaan of vergeten te worden. Om dat te voorkomen, besloot een initiatief groep de handen ineen te slaan en te redden wat er nog te redden was. Dat begint dan met het verzamelen van objecten, in dit geval van hulp middelen, werktuigen, maar ook prenten, boeken, namen van ras sen, zegswijzen, kortom alles wat enigszins verband hield en houdt met fruit. Een collectie vraagt om expositieruimte. De terugloop van het leerlingental in het lager land en tuinbouwonderwijs bracht red ding. De Groenschool van Kapelle moest sluiten en de initiatiefgroep kreeg de beschikking over het vrij gekomen gebouw. Na twee jaar was de school veranderd in een fraaie, geschikte outillage voor een Fruit teeltmuseum. In 1997 kon het met gepaste trots zijn poorten openen. Bezoekers zijn van harte welkom en reeds meer dan 15.000 perso nen hebben positief op die uitno diging gereageerd. Kapelle, onge veer 40 km van Bergen op Zoom, is een interessante bezienswaardig heid rijker. De waardering stijgt nog als we ver nemen dat de leiding en het be heer van dit instituut voor een groot deel door vrijwilligers worden uitgeoefend. Een wandeling door het museum Het nieuwe museum is vooral een historisch instituut, een les in de geschiedenis van de fruitteelt, met name op Zuid-Beveland. De ten toongestelde objecten maken het kweken van fruit, het oogsten, ver handelen en verwerken ervan in vroeger dagen aanschouwelijker. Bewust hebben de inrichters de verklarende teksten beknopt ge houden. De voorwerpen moeten waar mogelijk zelf spreken. De ver zameling is reeds te groot om een opsomming te geven. Een globale kennismaking voor een eerste in druk ligt meer voor de hand. Bij de ingang kunnen we al meteen plaatsnemen in een aardige kan tine en genieten van een kop koffie of een ander drankje, al of niet aangevuld met een punt - ja, juist - appeltaart. Hoe kan het anders? De kantine is tevens museumwinkel waar we behalve kaarten ook vruchtensappen, chutneys, honing en souvenirs kunnen kopen. De eerste zaal is voor de jeugd. Het nieuwe museum schenkt opvallend veel aandacht aan zijn educatieve taak. Scholen haken daar graag op in, maar ook voor kinderen in ge zelschap van hun ouders is de ge kozen opzet zeer aantrekkelijk. Werkbladen prikkelen de speur- en leerzin van de leergierige spruiten. Er staan in deze ruimte een markt kraam, een fruitboom, een sprook- jeshoek. een spreekwoordenkast en er hangen reproducties van schil- 105 (1) Mijn grote dank gaat uit naar mijn moe der mevrouw I. Raebel van der Burg, mijn man Marcel Kochen, de heer J. Sinke uit Halsteren (schrijver van het prachtige boek Kroniek van de Roovere), de heer WA van Ham (oud-archivaris van de stad Bergen op Zoom), pfarrer Gremmisch (van de Nicolai Kirche in Burg te Duitsland) en de heer dr. D. Otten uit Heerde (voor zijn vertaling oud- Duits naar Nederlands). Hartelijk bedankt voor uw bijdrage in mijn verhaal; (2) Ge schiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom. Grafmonumenten in de Grote of Sint-Gertrudiskerk te Bergen op Zoom. Bergen op Zoom 1993, p. 99; (3) De Navorscher nr. 26, p. 13; (4) De Navorsclter nr. 26, p. 11-12; (5) E Nagtglas. Levensberichten van beroemde Zeeuwen, p.462-463; (6) Alge meen Nederlands Familieblad II uit 1894, p 178. NB. *Afb.6: Het Genootschap heeft afge zien van gebruikersrechten. Afb.8. Fotokopie van foto voorstellende de Hoeve Vredenburg te Bergen op Zoom d.d. 9 augustus 1961. Afb.7. Fotokopie van tekening Huisje bij Hoeve Vredenburg no. 11 te Bergen op Zoom ca. 1934 doorJ. Hout. Bron: Gemeentelijke Archiefdienst Bergen op Zoom, nummer AM 75, doos 13, negatiefiuimmer 90712-48. Afb.l. Een illustratie uit de folder van het Fruitteeltmuseum.

De Waterschans | 1999 | | pagina 17