SIMMs De Waterschans nr. 3 1999 grote belangstelling voor het ver leden. Op archeologisch terrein is de stad wereldwijd bekend geraakt door de Vlaardinger Cultuur. Het artikel van Bert van Bommel is voor iedereen die Vlaardingen wil leren kennen uiterst leerzaam. Ook voor een eerste kennisma king met de stad is het een dege lijke, fraai geïllustreerde inleiding. Bijna vijftig monumenten, van prehistorie tot en met de fin de siècle-architectuur, passeren de revue. Een aanwinst voor Vlaar dingen en een aparte uitgave waard. De Vrijheijt van Rosendale De tweede verrassing vormt het blad van de Heemkundekring van Roosendaal. Het verschijnt twee keer per jaar en is al aan zijn twin tigste jaargang toe. Voor mij ligt nr. 34 van juni 1999. Van de bij dragen vermeld ik: Uit het leven van de bewoners van wachterswo ning 23, door Marius C.J. Broos en De Broeders van Saint Louis in Roosendaal, geschreven door het drietal W.J.C. Heijnen, J. Hopsta ken en B. van Tilburg (resp. p. 18- 28 en 38-44). Eerstgenoemd arti kel is gewijd aan de seinwachters- woning 23 annex blokpost 61 aan de Roosendaalse Tolbergstraat. Een V-l verwoestte in de nacht van 1-2 december 1944 deze wo ning en maakte de wachter Toon Dam voor de rest van zijn leven invalide door het verlies van zijn gezichtsvermogen. Het tweede artikel is een hoofd stuk geschiedenis van de Roosen daalse scholen. De religieuze on derwijscongregaties zoals de Broeders van Oudenbosch en de Zusters Franciscanessen van Roosendaal hebben heel wat be tekend voor de Roosendaalse jeugd. Al in de vorige eeuw ver rijkten zij Roosendaal met kteu- terscholen, lagere scholen en scholen voor voortgezet onderwijs en legden zo de basis voor het ka tholieke onderwijs in de stad. Jaarboek 1999 van de Heemkundekring 'De Steenen Kamer' te Steenbergen Dit jaarboek verschijnt bij het eer ste lustrum van de Steenbergse heemkundekring. Voor de redac tie tekenen Johannie Prins en Con Slokkers. De heer J. Sinke geeft antwoord op de vraag: Waarom Willem de Rooverstraat? Velen zullen Sinke kennen als de auteur van het boekje: Kroniek van De Roovere. Wie meer wil weten over Fort Roovere, het mooie wandelgebied langs de Schans- baan, kan daarin terecht. Het fort is bij de aanleg genoemd naar Pompejus de Roovere, die destijds als gecommitteerde te velde be trokken was bij de bouw van het fort. Het blijkt dat Willem de Roovere een oom was van Pom pejus. Willem speelde een voor aanstaande rol in Steenbergen bij het uitbreken van de Tachtigjarige Oorlog. Later bracht hij het tot baljuw van Zierikzee. Co Oerlemans beschrijft in kro- niekvorm de eerste vijf jaren (1960-1965) van de lagere techni sche school van Steenbergen. Ver der een aantal Steenbergse versjes met als centraal thema: Alleen als je die en die Steenbergse woor den, uitdrukkingen en bijnamen kent, dan ben je een echte Steen bergenaar. Andere bijdragen gaan over De Strienespelers, al ruim 50 jaar ac tief... en over de historie van Brou- Klooster St. Jonepb. UOOSF1NDJl&J aan 'mü. Afb.2. Een van de kloosters in Roosendaal. Dit St.-Josephklooster is in 1998 gesloopt. De Waterschans nr. 3 1999 Ajb.3. Een obsermtiebunker te Willemstad. Ook bunkers uit de Tweede Wereldoorlog neemt de Menno van Coehoomstichting onder haar hoede. werij en molen Het Wit Kruis'. Saillant De vierde verrassing is nr. 2 van de jaargang 1999 van het tijd schrift Saillant, het contactorgaan van de Stichting Menno van Coe- hoorn en dan hebben we het na tuurlijk over vestingen en de daar mee verbonden monumenten zorg. Op bladzijde 28 lezen we onder het kopje Willemstad: "Be gin mei 1998 is het startsein gege ven voor de restauratie van de ves tingwerken van Willemstad. Gede puteerde mevrouw Huybregtse en wethouder Kramer van de ge meente Zevenbergen hesen de vlag en onthulden een bord. De restauratie kost f 850.000,-. De provincie neemt daarvan vijf ton voor haar rekening; de gemeente moet de rest aanvullen. Voorwaar een groot bedrag. De Grontmij gaat de werkzaam heden uitvoeren. De herstelwerk zaamheden zouden drie maanden duren. Medio april 1999 is men nog steeds bezig. Het weer is de boosdoener. De langdurige regen leidde ertoe dat er niet snel kan worden gewerkt. Thans is door de gemeente Moerdijk toegezegd dat de werkzaamheden binnenkort worden voortgezet en voltooid'. Tot zover uit de rapportage van JA Maris Wzn. En verder? Nummer 2, juni 1999 van De Overdraght (Klundert). Daarin le zen we dat de gezamenlijke heem kundekringen van de gemeente Moerdijk het boek Hollandsch Diep tussen Mark en Dintel hebben uitgegeven met bijdragen uit elke heemkundekring. Joost Knook vervolgt zijn geschie denis van Klundert in zijn artikel: In en om Noordschans IV, met deze keer veel aandacht voor ha ven en sluis. In Oud Nieuws (19e jrg, nr. 2, juli 1999) het artikel Kloosterwei en Pelgrimshoeve bij Zevenbergen door J. Hoiting-Heukers. Heeft er op de Kloosterwei echt een kloos ter gestaan? Antwoord: 'Geen en kele aanwijzing duidt er echter op dat rond Zevenbergen een kloos ter zou zijn verrezen' (p. 29). Ver der gaat de schrijfster na hoe de Pelgrimshoeve op de plaats waar de boerderij nu staat aan haar naam is gekomen. In De Dongebode (25ejrg, nr. 1, maart 1999) de volgende twee bij dragen: Lodewijk Napoleon in Geertruidenberg van Anne van den Berg-ter Schure en Over wezen en het weeshuis in de 17e en 18e eeuw te Geertruidenberg van Len G. Kooiman. Het eerste artikel gaat over het bezoek van Lodewijk Na poleon aan Geertruidenberg in 1909; het tweede geeft een vrije vertaling van de letterlijke tekst van een 'Overeenkomst be treffende het onderhoud van de wezen in het weeshuis te Geer truidenberg', die een einde maakte aan geschillen over de kosten; voorts de inhoud van een nieuw reglement voor het wees huis uit 1778. Als bijlage 1 en 2 de letterlijke tekst van de beide docu menten. Deze bijdrage is tevens een beknopte historie van het weeshuis van de stad. In nummer 125 van de 'Brieven V;;' Ti***.;.*: Wi h'fr-K'

De Waterschans | 1999 | | pagina 19