In memoriam De Waterschans nr. 3 1999 Lezing over de slag bij Oudenaarde (1708) De Activiteitencommissie zag zich genoodzaakt om deze lezing op 8 december 1999 'onder voorbehoud' aan te kondigen in het Mededelin genblad 1999-2. De reden daarvan was dat de onderhandelingen met de bekende Belgische militaire his toricus, Prof. Dr Luk de Vos, nog niet waren afgerond bij het ter perse gaan van de Waterschans 99-2. Het doet de Commissie deugd dat de besprekingen inmiddels in positieve zin zijn afgerond. De term 'onder voorbehoud' kan dan ook worden geschrapt. Wij zijn ervan overtuigd dat dit stukje uit de geschiedenis van onze zusterstad op een uiterst deskundige en boeiende wijze zal worden gepresenteerd! Archief Rogier Nerincx Richter De Geschiedkundige Kring heeft voor de volgende editie van de se rie Studies het plan om aandacht te besteden aan de metaalnijver heid te Bergen op Zoom. De ar chiefdienst tracht al enige tijd ma teriaal over dit onderwerp te ver- weiven. Vorig jaar is het gelukt om een klein deel van het archief van haardenfabriek Beckers te verwer ven, in juli van dit jaar is het archief van Rogier Nerincx Richter in de bewaarplaats opgenomen. Het ar chief is nog niet geïnventariseerd, maar in ieder geval voor de toe komst behouden. Het kan over enige tijd gebruikt worden voor his torisch onderzoek. Bestuur Broeder Alberik van Rijckevorsel Op 12 juli jl. overleed in het kloos ter Ste. Marie te Huijbergen op 79- jarige leeftijd Petrus van Rijckevorsel (Br. Alberik), sinds 1983 erelid van onze Geschiedkundige Kring. Om zijn vele verdiensten voor onze ver eniging past het even stil te staan bij dit afscheid. Hij werd geboren te Heer in Lim burg op 11 oktober 1919, maar ver huisde al gauw naar Noord-Bra bant om het nooit meer te verlaten. Hij wilde broeder-onderwijzer wor den en koos voor de Broeders van Huijbergen, in welke congregatie hij op 15 augustus 1939 zijn pro fessie deed. Als onderwijzer was hij werkzaam aan lagere scholen in Bergen op Zoom en Breda. Hij bleek een begaafd tekenaar te zijn, een kenner van kunst en antiek en een liefhebber van de geschiedenis. Als docent tekenen bracht hij de Afb.l. Broeder Alberik van Rijckevor sel (1919-1999). Eerste secretaris van de Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom. leerlingen van de St.-Franciscus- kweekschool (thans Faculteit Peda gogisch Onderwijs van de Hoge school West-Brabant) de grondbe ginselen en eerste vaardigheden bij van dit expressievak. Zijn liefde voor de relicten van het verleden maakte hem tot de grote voorvechter voor het behoud van het historische poortgebouw van Ste. Marie. Nadat Duitse strijdkrachten het internaat van Huijbergen op Dolle Dinsdag hadden verwoest, restte er van het oude Wilhelmieten- klooster alleen nog maar het poort gebouw en ook dat droeg sporen van het oorlogsgeweld. Bij de weder opbouw van het klooster- en scho lencomplex kwam de congregatie voor de vraag te staan: 'Wat te doen met het poortgebouw? Slopen of restaureren?' De meningen waren verdeeld, ook onder de broeders. Daarbij moet in overweging worden genomen dat een restauratie volle- 74 De Waterschans nr. 3 1999 dig voor eigen rekening van de con gregatie zou moeten gebeuren. Br. Alberik zette zich in voor behoud van de historische panden en hij had er ook een goede bestemming voor: een Wilhelmietenmuseum. Waar zou een dergelijk museum be ter op zijn plaats zijn dan in Huij bergen, de laatste priorij van de Wil- helmieten, eens een orde met vele kloosters over heel West-Europa ver spreid? En beschikte Ste. Marie niet over een waardevol archief van het Huijbergse klooster? Het moet een grote vreugde voor hem zijn geweest, toen het hoofdbe stuur besloot tot restauratie. Het ligt voor de hand dat Br. Alberik al zijn talenten in dienst stelde van dit werk en dat hij de eerste conservator werd van dit museum. Een enkele keer hield de Geschiedkundige Kring haar jaarvergadering in het museum; een mooiere outillage was niet denkbaar en in Bergen op Zoom was destijds gebrek aan vergader ruimte. Enkele leden tekenden even wel op statutaire gronden bezwaar aan tegen deze plaats. Menig Berge- naar zal zich Br. Alberik herinneren als medewerker van de St-Jozef- school, de jongensschool van de wijk 't Fort, eerst als onderwijzer en later als hoofd. Het was in deze pe riode dat hij zich met Fons Gieles en anderen inzette voor de wederge boorte van de Bergse Geschiedkun dige Kring. Hij was de eerste secreta ris van deze in 1969 opgerichte ver eniging en bleef dat tot 1983. Ook van de redactie van de reeks 'Studies uit Bergen op Zoom' nam hij het se cretariaat op zich. De wijze waarop Broeder Alberik zich heeft ingezet voor onze Kring menen we niet be ter te kunnen weergeven dan met de woorden die voorzitter dr. E.G.H. Hartel op de jaarvergadering van 1983 tot de scheidende secretaris richtte: Thans ga ik over tot de zwaarste opgave van deze avond. Beste Alberik Als men nadenkt over het feit datje de afgelopen 15 jaar, 4 maanden en 12 dagen deel uit maakte van het dagelijks bestuur van onze Kring, dan schieten woorden tekort om je verdiensten te schetsen. Niettemin wil ik toch een poging wagen, alhoewel ik bij voorbaat weet dat die onvoldoende zal zijn. Beste Alberik Omdat jij van het begin af secretaris en de eerste tijd secreta ris/penningmeester bent geweest, namelijk van 16 november af, is er geen bestuurder die zoveel heeft bij gedragen tot de opkomst en bloei van onze Kring. In alle bescheiden heid die maar mogelijk is, heb je ja renlang alle in- en uitgaande post verzorgd. In het bijzonder denken we dan aan de verzorging van de vele (Mini) Waterschansen, de fraaie uitnodigingen voor de lezingen en het unieke uitgevoerde documenta tiemateriaal voor grote en mini-ex cursies. Jij deed dit alles met een enonne vaardige pen; stuk voor stuk leverde jij fijnzinnige en artistiek goed verzorgde werkstukken. Die fijnzinnigheid uitte zich ook in een niet te evenaren, unieke schrijfstijl die steeds ieders bewondering af dwong'. Tot zover de heer Hartel op zijn laatste jaarvergadering als voor zitter (Waterschans 1983 nr. 2, p. 12). Na zijn actieve leven als leider van een lagere school begon Br. Alberik vol enthousiasme aan een nieuwe studie, de theologie. Tentamens La tijn, Grieks, ethiek kerkgeschiedenis, fundamentele theologie enz., hij sloeg er zich met succes doorheen. Een hersenbloeding maakte echter een abrupt einde aan de studie. Een lange periode van gedeeltelijk her stel volgde, maar hij zou nimmer meer tot gezette studie komen en ook het genot van kunst scheppen en bewonderen werd hem geleide lijk ontnomen door het slechter functioneren van handen en ogen. Moge thans het eeuwig geluk waarop hij zijn hoop bleef vestigen, vergoeden wat hij hier de laatste ja ren zo node miste. Op 12 juli hebben we Br. Alberik na een stijlvolle uitvaartdienst in de ka pel van Ste. Marie begeleid naar zijn rustplaats op het broederskerkhof. Het deed goed om onder degenen die hem de laatste eer bewezen ook onze erevoorzitter dr. E.G.H. Hartel, ons erelid J. van Gastel en de medewerker van het eerste uur A Laane te mogen ontmoeten. Bestuur en redactie De Waterschans Afb.2. Een tekening van Br. Alberik van Rijckevorsel, voorstellende de H. Gertrudis van Nijvel, naar een Duitse houtsnede uit de 15de eeuw. Overgenomen uit De Waterschans van april 1980. Het origineel berust in de Universiteitsbibliotheek van Miinchen. 75

De Waterschans | 1999 | | pagina 2