De Waterschans nr. 3 1999 Ajb.3. Zuidzijde Haven 19 omstreeks 1900. 1901 tot 1903. nog Engels, Kerkgeschiedenis, Let terkunde en Natuurkunde. Toen het aantal leerlingen toe bleef nemen (in 1902 waren het er al 20) besloot men niet weer te gaan ver huizen naar een nóg groter huis. Pater Kusters en zijn medebroeders zagen nu uit naar een meer defini tieve oplossing. Men wilde een groot gebouw neerzetten dat in fa sen verwezenlijkt zou kunnen wor den, op een stuk grond dat moge lijkheden bood voor uitbreiding. Aan de Antwerpsestraatweg, toen nog aan de rand van de stad gele gen, werd een geschikt terrein ge vonden. Als architect werd Q. Horsten aan getrokken. Hij ontwierp een plan voor een voorfront met twee vleu gels, waarvan voorlopig alleen de rechter- of zuidvleugel zou worden aanbesteed. Op 19 maart 1903 kwam pater Dehon naar Bergen op Zoom om de eerste steen te leggen. Op 29 september kon men al met de lessen beginnen; er waren 33 leerlingen! Deze aanpak typeert pater Kusters. Een vooruitziende blik, een groot- Hier was het Juvenaat gevestigd van schalig project. Maar ook: begin nen zonder een cent en dan erop vertrouwen dat het geld er wel komt! Hij bleef overigens niet met de armen over elkaar zitten wach ten op dat geld. Hij had van de fa milie Asselbergs een lening ontvan gen van f 50.000,- tegen gunstige voorwaarden. Er was dus jaarlijks een behoorlijke som nodig voor rente en aflossing. Het kostgeld voor de jongens hield men erg laag. Maar er moest toch gegeten wor den door de kloosterlingen en de leerlingen. En het onderwijs kostte geld, alleen al aan leermiddelen. Pater Kusters ging daarom op zoek naar weldoeners. Maar de congre gatie was nog klein en in Neder land nauwelijks bekend. Daarom werd er al in 1901 een tijdschrift opgericht, "Het Rijk van het Heilig Hart'. De paters schreven het zelf vol (in het begin meestal 's nachts, aldus de overlevering). Het eerste nummer verscheen in een oplaag van ruim 8000 exemplaren en werd in het land verspreid. Maandelijks gingen er steeds meer de deur uit (in 1925 waren er 30.000 abon nees; het blad heeft bestaan tot 1966). Zo werd de Congregatie be kend en werden weldoeners gewor ven. Maar dit was ook een middel om religieuze artikelen onder een breder publiek te brengen. Pater Kusters deed persoonlijk nog meer, hij schreef een H. Hart-gebeden- boek, dat zelfs enige herdrukken heeft beleefd. Een tijdgenoot schreef over hem: 'Pater Kusters had zoveel zorgen dat iemand met minder vertrouwen in de Voorzie nigheid gek zou zijn geworden'. Of dit alles nog niet genoeg was, Ajb.4. Pater Dehon, de stichter van de Congregatie van de Priesters van het H. Hart, op bezoek op de Kaai (1902). Voorste rij, links van pater Dehon, zit pater Kusters. Ui terst rechts op de voorste rij pater Hermans. De Waterschans nr. 3 1999 Afb.5. Het door pater Kusters gebouwde voogdij-instituut Huize St. Joseph in Heer. Links boven huize St. Gerlach. kreeg Pater Kusters in 1902 een functie in het bestuur van de con gregatie, wat in ieder geval inhield maandelijks in Brussel vergaderen. Hij behield deze functie tot 1911. Leuven Op 8 juni 1905 werd pater Kusters uit Bergen op Zoom weggeroepen. De bouw van het middendeel van de voorbouw heeft hij dus niet meer meegemaakt; daarmee begon men een jaar later. Maar er was een nieuwe uitdaging voor hem: hij werd in Leuven rector van de theologi sche opleiding van vooral toekom stige Congo-missionarissen van de congregatie. Dat klinkt grootser dan het was. In 1898 had men midden in de stad een huis gekocht bij een stinkende rivier. Het huis was oud en vochtig, zonder tuin. Het was als onderkomen voor studenten eigen lijk onverantwoord: ze werden er ziek van. Het zal niet verwonderen dat pater Kusters snel wist wat hem te doen stond. Hij zou een nieuw ruim huis gaan bouwen, aan de rand van de stad, op een gezonde plaats. Een student uit die tijd schreef: 'Hij was een energieke over ste. Hij was een man van geloof. Als wij hem 's avonds door de gang hoorden lopen, zijn rozenhoedje biddend, dan wisten we dat hij in geldnood zat. En het geld kwam er... Soms kwam hij lachend de eetzaal binnen en riep 'Deo gratias!' Ieder wist dan dat hij een grote gift had ontvangen'. Van verschillende kanten werd hem aangeraden nu eindelijk eens wat rast te nemen, temeer daar hij ook steeds meer werk kreeg voor het al gemene bestuur van de congregatie. Hij heeft echter Leuven nooit verla ten om eens een paar dagen wat op verhaal te komen. In 1911 was zijn periode als rector van Leuven voorbij. Hij had er veel bereikt in die zes jaar, alleen de schulden moesten nog worden afge lost. Opnieuw Zuid-Limburg In 1905 was bij wet geregeld dat de zorg voor 'verwaarloosde kinderen' en jeugdige delinquenten onder de 18 jaar kon worden toevertrouwd aan particuliere instellingen. In de provincie Limburg was een groot gebrek aan dergelijke instellingen, speciaal voor jongens. Toen pater Kusters in 1910 enige tijd in Spau- beek verbleef om wat op krachten te komen (hij was op de preekstoel onwel geworden), werd hij gecon fronteerd met die nood. En direct was hij zijn ziekte vergeten en be gon hij enthousiast aan voorberei dingen voor het opzetten van een 'verbeteringsgesticht voor jongens'. Een geschikt terrein werd gevon den op een heuvel in het dorp Heer bij Maastricht. De mergel voor de bouw kon op het terrein zelf gewonnen worden. In 1911 ging pater Kusters van Leuven di rect naar Heer, om daar rector te worden. Met de bouw werd een jaar later begonnen. Het Rijk betaalde f 600.000,-, de helft van de kosten. Paters en broeders bouwden zelf mee; Kusters fungeerde als aanne mer! Het resultaat mocht er zijn: een gebouw geschikt voor de op vang van 260 jongens en voor de huisvesting van de verschillende diensten en personeelsleden. In november 1913 kwamen de eerste jongens en het werden er al snel 240. De paters en broeders waren voor dit werk helemaal niet opge leid en stonden soms machteloos tegenover de moeilijk te hanteren jongens. Die werden nogal eens in grote groepen tegelijk binnenge bracht vanuit andere instellingen, en keerden zich dan als één man tegen hun opvoeders. Pater Kusters liet echter snel merken - soms hardhandig - dat hij er de baas was! Huize Sint Jozef bestaat nog steeds, zij het dat er nu geen religieuzen meer werken. Deze bouw was nog niet voltooid of hij begon op een aangrenzend terrein met de bouw van een sana torium voor alcoholisten. In 1916 werd het geopend, maar het succes bleef uit. Er bestond geen belang stelling voor. Dit Huize Sint Ger lach kwam in het bezit van de con gregatie, die er voor verschillende doelen gebruik van heeft gemaakt. Het is momenteel een klooster en biedt ruimte voor grotere bijeen komsten. 85

De Waterschans | 1999 | | pagina 7