De Waterschans nr. 3 1999 4/b.6. Pater Kusters temidden van kinderen van de Romeinse Barakken te Rome. Toen pater Kusters met de bis schop van Roermond overeengeko men was dat hij voor een opvoe dingsgesticht zou zorgen, bedong hij meteen het recht om in de buurt een kerk te mogen bouwen zodat de paters ook pastorale zorg zouden kunnen uitoefenen. Een stuk grond werd gekocht in de buurt van het station van Maast richt. Met zijn bekende voortva rendheid begon pater Kusters met het leggen van funderingen voor een grote neo-gotische kerk De bouw werd echter gestopt na een proces van protesterende omwo nenden (toen al!). In 1916 werd een noodkerk geopend. In de jaren '20 is er een grote, voor die tijd zeer moderne kerk gebouwd, waar ver schillende Limburgse kunstenaars aan hebben meegwerkt: de Koepel kerk, die nog steeds een bezoek meer dan waard is. Lanaken In 1917 was het rectoraat van pa ter Kusters in Heer afgelopen. Waar zou hij nu weer gaan bou wen? Voorlopig nergens, leek het. Hij werd benoemd om kerkge schiedenis te gaan doceren aan toekomstige priesters. Voor de weekenden werd hij assistent-aal moezenier in het leger (tijdens de Eerste Wereldoorlog dus). Van die laatste functie is alleen bekend dat hij tijdens de mislukte socia listische 'revolutie1 van 1918 zijn jongens' met een donderspeech op het recht(s)e pad heeft probe ren te houden. Maar pater Kusters had al eerder zijn oog laten vallen op een ver vallen landhuis in Lanaken (in België, vlakbij Maastricht). Hij wilde er een opleiding beginnen zoals het Juvenaat in Bergen op Zoom. In 1921 kocht hij het huis met terrein van 5 ha. Met enige knechten uit Heer begon hij aan het herstel van de ruïne: kamer na kamer werd bewoonbaar gemaakt. Bovendien moest pater Kusters voor geld zien te zorgen. Zo maakte hij zelf cider van de appels van het terrein en verkocht hij bo men, zoals hij dat thuis had ge leerd. Er moesten ook grote lenin gen worden afgesloten: maar ge lukkig devalueerde de Belgische frank aanzienlijk. In 1923 werd de school geopend. Evenals het Bergse Juvenaat is ook dit klein seminarie uitgegroeid tot een streekschool; er zijn ook daar geen paters meer aan de school verbon den. Rome Na de dood van pater Dehon, de stichter van de congregatie, in 1925, werd er een nieuw algemeen bestuur gekozen, waar pater Kus ters (weer) deel van uitmaakte. Maar tevens besloot men het be stuur van Brussel naar Rome te verhuizen. Dat betekende dus dat pater Kusters naar Italië ging en Italiaans probeerde te leren, want hij wilde niet alleen maar van ach ter een bureau 'besturen': hij wilde ook pastoraal werk doen in Rome. En daarvoor kreeg hij volop gele genheid. In Rome was een verpau perde wijk, Casermette (de Barak ken), gelegen bij de Tiber, op de helling van de Monte Mario. 'Een Afrikaans dorp' volgens tijdgeno ten, waar kinderen vaak naakt rondliepen, bijna niemand werk had en de meeste gezinnen van aalmoezen moesten leven. Pater Kusters trok zich hun lot aan. Hij verzorgde er de liturgie, gaf gods dienstles, bezocht zieken en pro beerde de mensen ook materieel te ondersteunen met geld uit Ne derland. Zijn Italiaans was erbar melijk (een soort Frans met Itali aanse uitgangen), maar men be greep hem daar best. Bepaalde kringen waren echter tegen zijn in zet daar, zodat men hem pro beerde weg te werken. In 1936 werd de hele wijk afgebroken. Er voor in de plaats kwam het kolos sale stadion 'Foro Mussolini'. Engeland In 1935 was de bestuursperiode van pater Kusters - tot zijn vreugde - voorbij. Wat zou hij nu gaan on dernemen? Een jaar eerder, hij was inmiddels 67 jaar, had hij al gezegd: 'Ik ben er nog te jong voor om in mijn kamer mijn rozen hoedje te gaan zitten bidden'. Hij had toen al een plan, namelijk een vestiging van de Priesters van het H. Hart in Engeland beginnen. In juni 1934 vertrok hij daarom naar Londen om daar Engels te gaan studeren en om een geschikte plaats te zoeken voor een oplei dingshuis. Hem werd door het aartsbisdom Westminster aange boden om een parochie te begin nen in Redbourn; er woonden daar twaalf katholieken... Hij kocht er een huis en vertrok naar Neder land om daar geld in te zamelen voor zijn nieuwe vestiging. Zo gaf de rector van Bergen op Zoom hem f 1100,- als 'startgeld'. In september 1936, kort na zijn 70ste veijaardag, stak pater Kusters weer over naar Engeland, waar hij tot zijn dood zou blijven. Hoewel hij met veel enthousiasme aan de nieuwe uitdaging begon, ondervond hij veel tegenslag. Ook begon hij problemen te krijgen met zijn gezondheid; zo werd ei- De Waterschans nr. 3 1999 Inmiddels was de gezondheid van pater Kusters sterk achteruit ge gaan. De aard van zijn ziekten stelde hij meestal zelf vast met be hulp van een oude medische en cyclopedie. Kalmer aan gaan doen was er echter niet bij. Uiteindelijk moest hij toch in het ziekenhuis worden opgenomen. Hij nam af scheid van zijn huisgenoten met de woorden: 'Tot ziens, hier of daar' er wees naar boven. Op 24 oktober 1944 overleed hij. suikerziekte geconstateerd. In 1939 vestigde hij in een verlaten kloosterschool een klein semina rie, het derde dus in zijn leven. Het was echter moeilijk daar pa- ters-leraren voor te vinden, want door het uitbreken van de oorlog konden er geen medebroeders van het vasteland meer overkomen. Dat had ook gevolgen voor het verdere verloop van de opleiding van kandidaten voor het priester schap. Die was zo gebrekkig dat in 1944 de aartsbisschop van West minster zelfs weigerde enige SCJ- kandidaten tot priester te wijden. Ze moesten eerst aanvullende cur sussen volgen. In 1936, bij gelegenheid van het zilveren jubileum van het opvoe dingsgesticht te Heer, kreeg pater Kusters van de minister van Justi tie een koninklijke onderschei ding, onder andere wegens zijn verdiensten voor de opvoeding van de jongens. Daarbij was ook aanwezig mgr. Henri Poels, de grote sociale voorman van Lim burg. Het lijkt me goed dit levens verhaal van pater Kusters te be sluiten met de woorden die Poels daar toen heeft gesproken: 'Het karakter van pater Kusters is te ver gelijken met een ruwe diamant die, ofschoon ongeslepen, toch een diamant is. Hij is een man die Ajb.7. Pater Rasters in Engeland, een van de laatste foto's voor zijn dood. wilde werken en hij heeft dat met al zijn krachten gedaan. Zijn werk doordringt ons er eens te meer van, dat er vandaag de dag te veel mensen zijn die denken, dat zij bij het werk zijden handschoenen kunnen aanhouden. De eer aan pater Kusters gebracht en de on derscheiding hem toegekend, zijn welverdiend'. 87 J - jjJ'

De Waterschans | 1999 | | pagina 8