Het Cort Heyligersmuseum te Bergen op Zoom De Waterschans nr. 4 1999 blijkt uit de volgende cijfers: in 1640 was 35% van het aantal inwo ners van Amsterdam uit Vlaande ren afkomstig; in Haarlem, Middel burg en Leiden was dat zelfs 60% of meer. Er zijn dus twee mogelijke wegen waarlangs de Franse woorden in het Bergs zijn doorgedrongen. Of tewel zijn ze rechtstreeks aan het Frans ontleend en vervolgens in het Nederlands en dus ook in het Bergs opgenomen. Oftewel zijn ze via het Vlaams doorgesluisd, al dan niet meegebracht door vluchtelin gen na de val van Antwerpen en...door vluchtelingen in en na de Eerste Wereldoorlog (zie G. Daal- mans 'Een Belgisch dorp in een Bra bantse stad', 1999). Welke woorden via de eerste weg en welke via de tweede in ons dia lect zijn terechtgekomen is vaak moeilijk uit te maken. We mogen aannemen dat woorden ons via het Vlaams hebben bereikt als ze in het Frans iets anders betekenen dan bij ons en als die Bergse betekenis wel met de Vlaamse overeenkomt. Zo betekent het Bergs alteratie 'schrik, ontsteltenis'. Het Frans kent alleen de betekenis 'verandering ten nadele', maar het Antwerpse altera tie betekent net als bij ons 'ontstel tenis' ('ik vroeg om n' glas bier om m'n alteratie af te drinken'). Ik ben op dit moment met een on derzoekje bezig: met behulp van Vlaamse dialectwoordenboeken en de grote Franse woordenboeken zoals de Robert en de Trésor de la langue Francaise probeer ik de bron van onze Franse woorden te bepalen. Hieronder de lijst met de 98 woor den in kwestie. Affesereopschieten, agosiehan delswaar, akkedansin kadans, ak- kederen, harmoniëren, allee, kom op, alteratieschrik, ammezuur hoeveelheid lucht om op een trompet e.d. te blazen, aprilschuin tegen een dijk oplopende weg, aps- nurker, vervelende klier, astrant, brutaal, astranterik, brutale vlerk, batraaf, havenarbeider, begarrele aardig versieren, begarrierotzooi, bezjoer, afscheidsgroet, boesjenere, ravotten, bommerrijn, goede vriend, brat, stof van zijde en wol, buut, plaats waar je kon aftikken, dobbe- lewietjes, twee dotjes gesmolten sui ker in de vorm van een acht, èèrke, deuntje, fasie, gezicht, ferket, vork, foepejejebokspringen, fokke- dere, harmoniëren, foole, knuffelen, friemel, sjiek: schijn, gekiffereerd, hersteld, getleren beenkap, impes- sant, ondertussen, impetant, verve lend, impetanterik, vervelende klier, kabberdoes, kroeg van laag allooi, karetje, tweewielig wagentje, kastrol, braadpan, kedee, manwijf, kapotje, hoedje, kerdoes, rotzooi, kerdons, in de verbinding door de kerdons motteeen pak slaag krijgen, keutep- rie, kussentje in de taillje van een rok, damesonderbroek zonder kruis, kezeem, loon dat elke 15 da gen uitbetaald werd, klemot, slordig vrouwmens; afgestorven deel van een boomstronk, klerrig, woedend, klotje, alpinopetje, koeienere, treite ren, koelee, aanhechtingspunt bij het gieten van ijzer, koets, bed, ko- kien, stroopstok, kollebas, hengsel mand, konterfoorstukje leer dat dient tot versterking van de schoen- hiel, kroet, doorgedraaide groente en fruit, kroot, rode biet, kul, jon gen; liefkozende aanspreekvorm, menne, de oogst binnenbrengen, merijn, maar niets, merode, in de verbinding op merode gaan, uit gaan, murpel, knikker, passiepant, in de verbinding met mekaar passie pant staan, elkaar helpen, peer, in de verbinding z'nne peer zien, veel ellende meemaken,penantje, sierta- feltje, pereere, passen, uitkomen, perkje, vlot praten, perrementere, dwingend-vragend klagen, petijn, bepaald soort gietvorm, piekelee, in de verbinding de piekelee uitgaan, er vandoor gaan, piek en pook, in zie, piesteleke, langwerpig hard broodje,pietelèèr, kort mannenjasje met korte slippen, pietestalleke voetstuk waarop iets geplaatst kan worden, ponteneur, erezaak, eer, eergevoel, pook, buik, prakkesere, denken; zich zorgen maken, rabat, sponning, reep, geplooid katoen, rappelement, standje, berisping, rat- jepeupeuschorem, sakkere, vloe ken, schoelie, schorem, sebiet, me teen, seletsalon, selu, afscheids groet, sermijn, vergiet, sesseerd, be schaafd, bescheiden, sipperatie, vormdeling, sjampetter, veldwach ter, sjenoffel, sering, sjetwol, sjoe, stuiver, soos, kwestie, zaak, spurrie, plant die op slechte grond wordt gezaaid en als veevoer wordt ge bruikt, stoefe, opscheppen, strant, brutaal, swies, ordebewaarder in de kerk, traktementloon, zakgeld, ver- koevereerd, vereerd, aangenaam ver rast, in zijn nopjes, vertrampereerd, bouwvallig, vloereveloer, fluweel. De Waterschans nr. 4 1999 drs. GA Huijbregts Afb.l. De officiële oorkonde die in 1939 werd uitgereikt door de toenmalige Mi nister van Defensie, ter gelegenheid van de naamgeving van de Cort Heyligers- kazeme. Dit document overleefde wonderwel de Duitse bezetting in de Tweede Wereldoorlog. Een museum in een kazerne Deze keer blijven we dichtbij huis. Behalve het Markiezenhof en de Gevangenpoort bezit Bergen op Zoom nog een derde museum. Het wordt tijd om ook daar eens aan dacht aan te schenken, ondanks het feit dat dit museum niet zo gemak kelijk toegankelijk is. Het heeft geen openingstijden en kan alleen op af spraak bezocht worden. Eerst eens nader kennismaken. Bergen op Zoom heeft een rijke his torie als vestingstad en als garni zoensplaats. Sla er maar het in 1996 verschenen boekje Bergen op Zoom als militaire stad op na. Het is een uitgave van de Sectie Militaire Ge schiedenis Koninklijke Landmacht, brochurereeks nummer 16, geschre ven door RJA van Gils, W. Ninkert en H. Roozenbeek en destijds door onze Geschiedkundige Kring gratis onder haar leden verspreid. Het mo ment waarop de laatste kazerne in Bergen op Zoom haar poorten gaat sluiten, nadert snel. Wat blijft, zijn de herinneringen, al of niet onder steund door schriftelijke getuigenis sen en tastbare objecten. Met de ge schiedenis van de Bergse vestingstad konden we tot voor kort kennisma ken in het Markiezenhof. In de ves tingzaal vonden we behalve de ma quette van Bergen op Zoom in de achttiende eeuw, een echte trekpleis ter, talrijke andere voorwerpen en af beeldingen die het vestingverleden van de stad levendig hielden. Wan neer deze zaal weer voor het publiek wordt opengesteld, is nog niet dui delijk. Het museum 'Cort Heyligers' wil, als aanvulling op dat vestingverleden van de stad, de periode van 1814 tot 2000 bestrijken en zo het militaire verleden afronden. Daar wordt sinds 1976 aan gewerkt door de Stichting 'Cort Heyligers'. Het is een zelfstan dige stichting, los van welke militaire organisatie dan ook. Wel geniet ze de gastvrijheid van de laatste nog in gebruik zijnde Bergse kazerne, naar welke de stichting ook genoemd is. Maar waarheen als straks (2001?) dit gebouw wordt gesloopt? Met dat probleem worstelt de Stichting 'Cort Heyligers' al sinds het moment dat de Nederlandse krijgsmacht en dus ook het Bergse garnizoen zou gaan 131 FAUSTO NUMINE BERGA VICTRIX

De Waterschans | 1999 | | pagina 11