Spaans Succes bij Bergen op Zoom De Waterschans nr. 4 1999 Afb.3. Napoleon in zijn werkkamer (Detail. Schilderij van Jacques Louis David, 181011812. Washington, Na tional Gallery of Art, Samuel H. Kres Collection). dat systematiek bij het maken van de lijsten soms ver te zoeken was. Het is niet duidelijk wat er gebeurde als er iemand niet thuis was bij de rondgang door de stad. Vermoede lijk werden die burgers geacht zich zelf aan te melden. Het gevolg is dat familienamen niet altijd bij elkaar staan (12). De Registres Civiques zijn in veel plaatsen de oudste algemene opte kening van beroepen. Probleemloos zijn ze helaas niet. Vele registers, waaronder die van Bergen op Zoom en Wouw, zijn in het Frans gesteld. Vertaling van de beroepen kan pro blemen opleveren omdat niet elke ambtenaar het Frans goed beheerste. Een voorbeeld is het woord 'labou- reur' dat vaak in de gebmikelijke zin als 'akkerbouwer begrepen moet worden, maar soms ook als 'arbei der'. Bovendien wordt er geen recht gedaan aan beroepencombinaties. De lijsten vernielden een beroep, maar het is mogelijk dat iemand een tweede beroep uitoefent of dat hij het aangegeven beroep niet daad werkelijk uitvoert omdat hij werkloos is. Uiteraard vallen de beroepen van vrouwen en mannen die jonger zijn dan 21 jaar per definitie buiten het gezichtsveld (13). Het is niet duidelijk hoe betrouw baar de geboortedata zijn. Enkele mannen die steekproefsgewijs in het archief van Bergen op Zoom zijn op gezocht, leverden geen resultaat op. De lijsten geven geen geboorte plaats, zodat het mogelijk is dat de opgezochte personen niet in Bergen op Zoom zijn geboren. Vergelijking met andere archieven is een moge lijkheid om de gegevens te controle ren. De volgende archieven komen daarvoor in aanmerking: de Burger lijke Stand (huwelijks- en overlij densaktes), de doop-, trouw- en be- graafboeken, de registers van lotelin- gen, de volkstelling van 1812, de lijs ten met kiezers die hun stem heb ben uitgebracht (de beroepen zijn soms in het Nederlands en soms in het Frans geschreven). De vindplaats van de Registres Civiques en verwante bronnen Het Registre Civique van Bergen op Zoom is te vinden in het archief van de Kantonale Vergaderingen, inven tarisnummer 2. Het register van Wouw in inventarisnummer 3. In ventarisnummer 5 bevat lijsten met kiezers die hun stem hebben uitge bracht. De cartes civiques zijn meestal niet te achterhalen, hooguit in privé-archie- ven. In het stadsarchief uit de Franse Tijd zijn de registers van lotelingen opgenomen over de lichtingen 1808-1814 onder de inventarisnum mers 36-41 (14). De registers van de jaren 1811-1814 zijn voorzien van al fabetische tafels. Inventarisnummer 45 bevat lijsten van inwoners van 25- 45 jaar die zijn opgemaakt om in schrijving in het lotingsregister mo gelijk te maken. Inventarisnummer 46a bevat een register van inwoners die in de nationale garde moesten dienen. Begin 2000 zal het Registre Civique beschikbaar zijn in digitale vorm. Binnenkort wordt een nieuw studie zaalinformatiesysteem in gebruik ge nomen, dat gebruiksvriendelijker is dan het oude. Hierin kunt u digitaal zoeken in verschillende archieven, waaronder het Registre Civique. Noten Afb.4. Letterdozen, 1810-1814. De burgemeester was veiplicht het stadsarchief alfabetisch op onderwerp op te bergen. 158 De Waterschans nr. 4 1999 Drs. N. Grosfeld In het Archivo General van Spanje te Simancas trof ik een verslag aan van militaire gebeurtenissen in de Nederlanden. Het was onderdeel van legger 535, waarin zich, volgens de summiere inventaris van Antonio de Hoyos, stukken van het jaar 1567 dienden te bevinden. Het be treffende document was niet geda teerd of ondertekend. Het draagt op de omslag de titel 'Re- lacion de lo que se entiende de flan- des - Noticias de operaciones mili- tares Muere de Pintor Antonio Oli vier'. (Het werd op 8 maart 1848 ge kopieerd door Calderon). Zo'n verslag krijgt niet direct alle aandacht. De opgravingen bij het Waterhuisje en geaichten over plan nen om in de huidige Auvergnepol- der, die vroeger Boudewijnspolder of Polre heette, opgravingen te gaan doen brachten me bovengenoemd document in herinnering. Kwam daar de naam Polre niet in voor? Het bleek te kloppen, alleen kon ik me niet indenken, dat al in 1567 zou hebben plaatsgevonden wat in het verhaal verteld wordt over een groot Spaans succes in gevechten tegen 'rebeldes' daar in de buurt. Willem van Ham verhaalt in 'Merck toch hoe sterck' (1), hoe na de inname van den Briel al gauw schermutse lingen met Geuzen plaatsvonden. Die waren toen doorgedrongen in Noordland en Der Jannenland, beide oostelijk van het Lange Water gelegen, en probeerden de stad Ber gen bij verrassing te nemen. Dat was in 1572. Overbekend is ook het ge vecht tussen een Spaanse en een Geuzenvloot vóór Reimerswaal in 1574, maar dat had niets te maken met de krijgshandelingen die het do cument beschreef. De oplossing bracht de schijnbaar onbetekenende vennelding op het omslagblad over de dood van de schilder Olivier. Motley verhaalt welke rol deze kartograaf in Spaanse dienst gespeeld heeft bij de inname van de stad Mons (Bergen) in Hene gouwen in 1572 door Lodewijk van Nassau. Hij bleek een dubbelspion, die uiteindelijk bij de inname van die stad in het najaar van 1572 door Alva en Noircannes, profiteren kon van de vrije aftocht der verslagen be zetters van de stad en zo het geu- zenlijf redde (2). Hij wordt in het do cument als gesneuveld vernield bij gevechten op de dijk tussen Amster dam en Ouderkerk aan de Amstel. Deze Spaanse overwinning kostte 300 opstandelingen het leven. Haar lem is nog omsingeld en Bossu nog niet verslagen. Dat plaatst onder staand verhaal in 1573 (3). Verslag van wat gemeld wordt uit de Nederlanden Reg.21Toen kolonel Mondragon, die zich in Tholen bevond met enig volk, gehoord had dat vijf vendels vij anden, die over 800 a 900 man schappen beschikten, zich verschan sten op een doorgebroken dijk van het gebied van Bergen, waarlangs het water het land binnendringt, ver zamelde hij wel 500 man en ging stelling nemen op de dijk van waar uit hij twee detachementen haakbus- schutters vooruit zond om langs de ene en de andere kant van ge noemde dijk te gaan terwijl hij zelf er op bleef met de rest van het volk, waarmee hij twee compagnieën ket ters, die zich bevonden op een plaats die Polder genoemd wordt, heel dicht bij het genoemde Tholen, begon terug te drijven totdat hij hen vastpinde achter de versterking, die zij op genoemde dijk hadden. De soldaten, waarover Mondragon be schikte, wisten het zo handig aan te pakken dat zij, zich tot hun middel in het water begevend, zich meester maakten van de genoemde ver sterkte plaats. De opstandelingen lie ten die onmiddellijk in de steek, waarbij ze zich in zee wierpen met ajJ'A Ajb.l. Detailkaart van de belegering van Bergen op Zoom door Spinola, 1622. 159 (1De namen van de prefect, de onderprefect en de burgemeester zijn ontleend aan GA Huijbregts, La ville de Bergen op Zoom in de jaren 1810 en 1811. In: De Waterschans (Ber gen op Zoom, 1997/1) 31; (2) Huijbregts (1997/1 37; (3) Archief van de Kantonale Ver gaderingen 1 (AKV); (4) J.L. van Zanden, Bron commentaren IV, De 'Registre Civiques' 1811 (1812,1813) 4. Stichting Archief Publicaties; (5) Een model hiervan is te vinden in AKV 1; (6) Verzameling der Fransche Wetten, Acte van Constitutie, Eerste Afdeling; (7) Keizerlijk De creet van 17 januari 1806, artikel 9 (8) AKV 6. Volgens het procesverbaal vond deze voor dracht plaats op 22 juli, AKV 4 (9) WA van Ham, Inleiding en inventaris van het archief van de kantonale vergaderingen in het kanton Ber gen op Zoom (Bergen op Zoom, 1979) 1-2; 10) C.C.M. de Mooij, Geloof kan Bergen verzetten. Refonnatie en katholieke herleving te Beigen op Zoom 1577-1795. Hilversum, 1998. 99; (11) AKV 6; (12) Van Zanden, 5; (13) Van Zanden, 4-5; (14) WA van Ham, Inleiding en Inventaris van de stedelijke archieven uit de Franse Tijd 1810-1814. Bergen op Zoom. 1966. ÏMffé BÈLWTINC V1. |D RKFAK-U H:s u! Pajfetvmutz^ -Xofsdtiói

De Waterschans | 1999 | | pagina 25