De Waterschans nr. 4 1999 Eline Vreugdenhil, woonachtig te Pijnacker, de prijs overhandigd. De jury, bestaande uit Cees Vanwesen- beeck, Willem Loeff en dr. Charles de Mooij, heeft geoordeeld dat zij met haar werkstuk over het beleg van Bergen op Zoom in 1622 een scriptie van bijzonder hoog niveau heeft afgeleverd. Ook haar mede- streefster naar de prijs, Suzanne Kalker uit Bergen op Zoom, had met haar onderzoek naar de so ciale kwestie in Bergen op Zoom een prestatie van formaat neerge zet, maar de inzending van Eline Vreugdenhil was op onderdelen net iets beter. Omdat de deadline voor de kopij van deze Water schans het niet mogelijk maakt nu al uitgebreid over deze prijsuitrei king te berichten, zal er in het eer ste nummer van de volgende jaar gang meer aandacht aan besteed worden. Alarmbel rond collectie 'Cort He- ijligers' Onlangs heeft Wethouder Van de Kieboom een memorandum ont vangen waarin de voorlopige stuur groep van Het Bergse Vesting- en Garnizoensmuseum voor de laatste keer aandacht vraagt voor de toe komst van de voor ons land unieke collectie over het Bergse militaire verleden die nu nog ondergebracht is in de gebouwen van de Cort He- ijligerskazerne. Al vanaf 1987 is er getracht deze verzameling elders in de stad onder te brengen en te stre ven naar de oprichting van een ves ting- en garnizoensmuseum. Een stad als Bergen op Zoom, die in dit opzicht een verleden heeft van 5 eeuwen en zich in Nederland als zodanig prominent etaleert, moet zich toch het lot aantrekken van deze collectie en nu eindelijk seri eus tot daden overgaan. Binnen af zienbare tijd immers zullen de laat ste 'bewoners' van de kazerne de gebouwen verlaten en zal de col lectie dakloos zijn. De Geschied kundige Kring vindt het onaccepta bel als deze belangrijke verzame ling uit Bergen op Zoom zou ver dwijnen en heeft ook voortdurend in woord en daad haar steun be tuigd aan de oprichting van het vesting- en garnizoensmuseum waarvan de collectie Cort Heijli- gers een fundamenteel onderdeel moet gaan uitmaken. Omdat de tijd gaat dringen moet er van ge meentewege op korte termijn dui delijkheid verschaft worden. De fase van het min of meer welwil lend aanhoren van plannen is ruimschoots voorbij. Voor besluite loosheid is geen ruimte meer. Er dient tot handelen te worden over gegaan. De stellingen zijn ingeno men. Verderop in deze aflevering kunt u in de bijdrage van drs. G. Huij- bregts meer lezen over de unieke collectie 'Cort Heijligers'. Kijk in de pot Uit berichten in de media hebt u kennis kunnen nemen van de in richtingsplannen van een deel van Kijk in de Pot en met name van de voorstellen van het kunstenaarscol lectief BOZO. Uitgangspunt van deze kunstenaars is dat zij niet stre ven naar een historische recon structie van onderdelen van voor malige vestingwerken, maar dat een beeldende reconstructie beter past. Zo willen zij onder meer met zoge naamde schanskorven de contou ren van het lunet aangeven. Hoewel de Kring herhaalde malen plannen heeft gepresenteerd waarin wel de gelijk een historische reconstructie van het lunet plaatsvindt, kunnen wij waardering hebben voor de meer eigentijdse oplossing zoals de kunstenaars hebben voorgesteld. Dat geldt niet geheel voor het re doute. Hebben de kunstenaars oog gehad voor de invulling van het binnenterrein, het redoute zelf komt nauwelijks aan bod. Samen met de Vereniging Binnenstad heeft de Kring daarom in een brief aan het gemeentebestuur en de le den van de gemeenteraad gepleit voor het herstellen van dit redoute. Met een geringe investering kun nen de nog bestaande grachten worden schoongemaakt en kan de aarden omwalling worden hersteld. Op deze manier krijgt de stad langs een van de randwegen een zeer markant vestingonderdeel terug. Voeg daarbij het herstel van de Wa terschans en van de gracht en voor poort van de Gevangenpoort en Bergen op Zoom krijgt zo weer een herkenbaar gezicht als vestingstad. En zoals hierboven al bij de nood kreet rond de collectie 'Cort Heijli gers' is vernield: dat is toch het beeld waarmee de stad zich in den lande etaleert. Het herstel van dit redoute verdient daarom in ieder geval, maar zeker bij beperkte be schikbare middelen, een hogere prioriteit dan de voorgestelde kunstzinnige inrichting. Lidmaatschapsgeld Tegelijk met deze aflevering ont vangt u de acceptgirokaart voor het overmaken van uw jaarlijkse bij drage. Ook voor 2000 is die onver anderd gebleven: de minimumbij- drage bedraagt 45,-, maar een ex tra donatie wordt uitennate op prijs gesteld. Wat kunt u aan publicaties ver wachten in het 32ste verenigings jaar? Opnieuw verschijnt er een zeer belangrijke studie. Deze 12e in de reeks zal geheel gewijd zijn aan de grotendeels verdwenen ijzergie terijen in onze stad. Daarnaast ver schijnen er natuurlijk 4 afleverin gen van het onvolprezen tijdschrift De Waterschans, waarvan naar alle waarschijnlijkheid er een groten deels gevuld zal worden door het reeds eerder aangekondigde regis ter op alle inmiddels verschenen Waterschansen. De sleutel op 29 jaargangen Bergse geschiedschrij ving wordt u zo ter hand gesteld. Wacht u a.u.b. niet te lang met be talen! Bestuur Taxandria op CD Hierbij laat ik Uw lezers weten dat 50 jaargangen Taxandria, Tijd schrift voor Noord Brabantsche Geschiedenis en Volkskunde 1894- 1943 op CD is uitgekomen. Dit werk is tot stand gebracht door de Stichting Historie Future te Naar- den, die reeds eerder een CD het licht deed zien van 50 jaar Gene alogisch Tijdschrift voor Zuid Hol land 'Ons voorgeslacht', voorts 50 jaar 'Gens Nostra' en 100 jaar 'De Nederlandsche Leeuw'. Voor de ge nealogische en historische onder zoekers onder ons heeft deze uit gave zeker een grote nutsfunctie, vooral ook omdat opzoeken van trefwoorden zeer snel en volledig mogelijk is. De CD kost 99.- en kan besteld worden bij de Stichting Historie future, Postbus 5163. 1410 AD Naarden. Postbank 4.558.273. C.H. Juten, Diessen. Tentoonstelling Carolus, keizer Ka- rel V 1500-1558 Karei V is één van de belangrijkste heersers uit de Europese geschie denis. Op de grens tussen Middel eeuwen en Nieuwe Tijd staat keizer Karei V voor een immense opgave: De Waterschans nr. 4 1999 een rijk regeren 'waar de zon nooit ondergaat'. Hij is vorst van de Ne derlanden, koning van Spanje, Na pels en Sicilië, keizer van het Heilig Roomse Rijk en heerser over de overzeese gebieden die onder Spaans gezag zijn ontdekt. De tentoonstelling Carolus laat de bezoeker in de voetsporen van kei zer Karei V treden. Hoe ervaart hij zijn naaste omgeving, zijn vorsten dommen, de wereld om zich heen, en hoe poogt hij als vorst en als keizer deze werkelijkheid te beïn vloeden? De bezoeker vertrekt van uit het historische Gent om vervol gens de Nederlanden en Europa te betreden en in de Nieuwe Wereld te eindigen. Er zijn topwerken te zien van Titiaan, Dürer, Leoni, van Orley, Metsys, Cranach, Seiseneg- ger, Strigel, en andere meesters. Verder kunstschatten uit de grote Europese collecties en in originele, soms nooit eerder getoonde ge schriften en artefacten. Aanleiding voor de tentoonstellin gen is de vijfhonderdste veijaardag van de geboorte van keizer Karei in Gent (24 februari 1500). De tentoonstelling is te bezichtigen in de Sint-Pietersabdij te Gent. Openingsuren op alle dagen van 10.00 tot 18.00 uur en op dinsdag tot 22.00 uur (op 25 december en 1 januari gesloten). De toegang is ge regeld in uurblokken, maar men kan onbeperkt binnen blijven. Het is mogelijk om telefonisch kaarten te reserveren via tel. 32 (0) 70 2 3 3 888. De tentoonstelling duurt tot 30 januari 2000. Karei V (Atlas van Stolk). 113 FAUSTO NUMINE BERGA VICTRIX

De Waterschans | 1999 | | pagina 2