Kroonleden Mededelingen Mededelingen Welkom De Waterschans nr. 4 2000 naam, 'deels ten rechte deels ten onrechte'. Hoeve wist dat en ook Andriessen was wanhopig over het slechte gevolg dat aan zijn op drachten werd gegeven. Menig agent zat meer achter alcohol aan dan achter wetsovertreders. De dis cipline liet te wensen over. Helden waren het niet, maar ook geen ver raders. Een historisch gezien be langrijk verhaal met ook veel men selijk leed. Geschiedenis van Bergen op Zoom VII Op de hem kenmerkende deskun dige wijze en prettig lezende stijl informeert drs. GA Huijbregts ons dit keer over de jaren 1460 tot 1494 toen Bergen op Zoom onder heren van Glymes viel. Naarmate het aanzien van Jan met ten Lippen groeide, droomde hij ook van een fraaiere behuizing, echt een eigentijds representatief hof, geschikt om hoge gasten op waardige wijze te ontvangen. Ook vond hij dat Bergen op Zoom een grotere kerk moest hebben. Een be langrijke stad als de zijne, middel punt van een bloeiende handel waar kooplieden van heinde en verre elkaar troffen, vroeg om meer allure. Had hij het in Rome niet voor elkaar gekregen, dat er aan de St.-Gertrudiskerk een kapittel werd verbonden? Met tien priesters meer moesten er ook meer altaren ko men en koorbanken natuurlijk voor de kapittelheren. Bovendien werd de kerk te klein voor het groeiende aantal parochianen en pelgrims. Het stadsbestuur was het eens met de heer en besloot omstreeks 1440 een grotere kerk te laten bouwen net als in Antwerpen en Breda en zoveel andere steden. In dit artikel wordt uitvoerig stil ge staan bij de bouw van deze Gertru- diskerk, maar ook van het Markie zenhof. Wispelturige ansjovis en traditionele vissers In dit artikel besteedt de ter zake deskundige C. in 't Groen aandacht aan beroep en bedrijf van de weer- visser in hun specifieke kenmerken. Ook wordt aandacht besteed aan het wezen van de ansjovis. Visser en vis zorgen samen voor de roem van de 'Bergenopzoontsche ansjo vis': vette vis, vers gevangen, zorg vuldig geknipt en gezout. En verder uw aandacht voor: - Nieuwjaarswens - Scriptieprijs - Mededelingen - Boekbesprekingen - Leesportefeuille De geschiedenis van Bergen op Zoom omvat ook gedragingen van onze voorgangers, vaak gekoppeld aan historische gebouwen als for ten, hoven, kerken en andere bouwwerken. Tevens zien we, zowel in verleden als heden, dat er steeds weer men sen zijn die zich inspannen om be langrijke bouwwerken te behouden door ze te restaureren. In deze afle vering van De Waterschans staan diverse gebouwen en menselijk ge drag centraal. B. Daeter, hoofdredacteur De uitgaven van de Geschiedkundige Kring kun nen mede tot stand komen dankzij het speciale lidmaatschapvan de volgende bedrijven: ABN-AMRO DARVI BV GOLDEN TULIP Bergen op Zoom HDW Kantoonnachines P. JANSEN Installatie Techniek BV Taxi- en toeringcarbedrijf DE KOCK De KOK Bouwgroep Bergen op Zoom/Goes BV Boekhandel VAN DER KREEK BV Tapperij DE KROON Hotel MERCURE DE DRAAK VAN LOON SMITS Installatiebedrijf BV RABO BANK Bergen op Zoom Woningstichting SOOMLAND Woningstichting SPECTRUM Het lidmaatschap wordt auto matisch verlengd, tenzij schrifte lijk opgezegd vóór 31 december. Inleveren kopij voor De Water schans 1: 15 februari 2001. Richtlijnen voor auteurs zijn te verkrijgen bij het redactiesecre tariaat. Advertentiemogelijkheden. Vanaf heden bestaat de mogelijkheid te adverteren in De Water schans. De extra inkomsten wor den benut om de huidige om vang van het tijdschrift te kun nen handhaven en beperkte kleurendruk mogelijk te maken. Richtlijnen en prijzen voor het adverteren zijn te verkrijgen bij het redactiesecretariaat (zie co lofon). 160 De Waterschans nr. 4 2000 Uitreiking scriptieprijs 2000 Op donderdag 23 november ont ving onze stadgenoot Ward War- moeskerken uit handen van secre taris Frans Wakkee de scriptieprijs 2000. Het was de tweede maal dat deze prijs werd uitgereikt. De scriptie van Ward werd als beste van de twee inzendingen verkozen, volgens de toelichting van jurylid Cees Vanweesenbeeck, omdat ze aan alle jury-eisen voldeed en zeer helder van stijl was. Het onderwerp was Joris van Spil bergen (1568-1620), voor veel Ber- genaren een onbekend man maar in zijn tijd een bekend zeevaarder. Hij woonde geruime tijd in Ber gen op Zoom en wel in het huis "t Wolffken' in de Potterstraat, waar Ward geboren en getogen is. Ward ontving een geldbedrag van 500,-, de nieuwste Dikke van Dale (beschikbaar gesteld door de Fa. Quist) en een jaarabonnement op Ward Warmoeskerken ontvangt uit han den van secretaris Frans Wakkee de scriptieprijs 2000. De Waterschans. Daarnaast is zijn werkstuk in druk verschenen: een uitgave van de Fa. Quist en voor 7,50 verkrijgbaar. Tweede prijswinnares Marianne de Vos ontving voor haar scriptie 'Reimerswaal en haar betekenis voor Bergen op Zoom' een fraai naslagwerk en een jaarabonnement op De Waterschans. Nieuwe leden Geschiedkundige Kring vanaf 22-8-2000 (tot 19-11-2000). De heren M. van Broekhoven, CAM. Haest, E. Panman, A van der Meer, F van Erven, J.M. Belet en F van Oostveen uit Bergen op Zoom; mevrouw J.C. Post en de heren S.D. Steveninck en G. Uijt- dewilligen uit Halsteren. Mevrouw E. Baardwijk, Almere. Mevrouw A Looringh van Beek, Rheden. De heren F.J.S. van Geel. Roosendaal en A. van der Velden, Breda. In deze vierde aflevering van de Waterschans, die nog net in het jaar 2000 verschijnt, willen het be stuur van de Kring en de redactie u prettige feestdagen en al het beste voor het jaar 2001 toewensen. Moge het komende jaar voor u ook in geschiedkundig opzicht een boeiend jaar worden. Het bestuur wil al diegenen die zich in het af gelopen jaar ingezet hebben voor de Geschiedkundige Kring heel hartelijk dankzeggen. Ledenadministratie Ons bestuurslid Yolande Kortlever heeft onlangs te kennen gegeven dat zij om persoonlijke redenen stopt met haar bestuurstaak en haar lidmaatschap van de redactie De Waterschans neerlegt. Het be stuur en de redactie betreuren dit besluit zeer maar tonen er uiter aard begrip voor en respecteren haar beslissing. Met grote nauwge zetheid en toewijding heeft zij zich naast haar drukke werkzaamheden voor de Kring ingezet en daarom passen hier woorden van grote dank. Zowel binnen het bestuur als redactie kon steeds een beroep op haar gedaan worden voor extra ac tiviteiten. Haar inbreng zal daarom bijzonder gemist worden. Ale za ken betreffende de ledenadminis tratie zijn overgenomen door het bestuurslid relatiebeheer, Jacques Backx, Schiethoek 5, 4614 CT Ber gen op Zoom. Zijn telefoonnum mer is 0164-240614. Lidmaatschapsgeld Voor het jaar 2001 blijft het lid maatschapsgeld vastgesteld op 45,-. Hoewel de kosten stijgen, kan de jaarlijkse bijdrage voorlopig op dit lage bedrag blijven staan. Dat is allereerst te danken aan de stabiliteit en zelfs lichte groei van ons ledenaantal, maar zeker ook aan de financiële ondersteuning door onze Kroonleden. Het be stuur spreekt de hoop uit dat zij ook in 2001 hun bijdrage zullen le veren aan het mogelijk maken van de vele geschiedkundige activitei ten die de Kring onderneemt. Na tuurlijk kan de Kring slechts be staan dankzij uw lidmaatschap en daarom doet het bestuur een drin gend beroep op u om de lidmaat schapsbijdrage na ontvangst van de accept-girokaart z.s.m. over te ma ken op onze girorekening. Register Waterschans Mevr. Raats, werkzaam bij de Ge meentelijke Archiefdienst, legt mo menteel de laatste hand aan het re gister op alle tot nu toe verschenen afleveringen van ons geschiedkun dig tijdschrift. Het is een klus van 161

De Waterschans | 2000 | | pagina 2