De Waterschans nr. 1 2001 Ajb.2. Jan III van Glymes, heer van Ber gen op Zoom van 1494 tot 1532. Hij is getooid met de keten van de Orde van het Gulden Vlies. dert, geoorloofd is. Wie niet kon winnen in Italië, zocht hulp in het buitenland, bij de keizer, de koning van Frankrijk of van Spanje. Die vochten onderling met wisselend succes om de macht op het Apennijns schiereiland. Ook de godsdienst, nonnaal toch al een zeer belangrijk facet van de politiek, zou door de reformatie ex tra aandacht krijgen van de vorsten, waaronder de paus. 32. Jan III van Bergen en de politiek van zijn tijd Bergen op Zoom mocht in de vijf tiende en zestiende eeuw niet kla gen over zijn heren. Jan II en Jan III van Glymes bleven beiden lang leven en dat alleen al was een ver dienste, want het behoedde de stad voor opvolgingstwisten. Bovendien waren zij bekwame leiders en trouwe dienaren van de Bourgon dische en Habsburgse vorsten die als hertog van Brabant boven hen stonden. Die trouw werd beloond met financieel aantrekkelijke func ties en invloedrijke posten. Lagen de verdiensten van Jan II voor een deel op het slagveld, zijn zoon en opvolger behaalde zijn grootste successen op het politieke terrein. Hij groeide uit tot een bekwaam di plomaat, een ervaren onderhande laar, die al tijdens het leven van zijn vader met moeilijke opdrachten naar het buitenland werd gestuurd. Een groot deel van het jaar bracht hij daardoor buiten zijn stad door. Om de zaken in zijn heerlijkheid goed te beheren, stelde hij de Do- meinraad in, bemand met vakkun dige ambtenaren, Ook in dat op zicht ging hij met zijn tijd mee. Als staatsman bewees hij Filips de Schone (1494-1506), Maximiliaan van Oostenrijk (van 1506 tot 1515 regent voor de minderjarige Karei V), Margaretha van Oostenrijk (van 1507 tot 1530 landvoogdes in de Nederlanden) en Karei V belang rijke diensten. Dat was niet altijd even gemakkelijk, want Jan III had zijn eigen visie en voorkeuren op het terrein van de buitenlandse po litiek en was daar moeilijk vanaf te brengen. De keizer van Duitsland (door het huwelijk van Maximiliaan van Oos tenrijk met Maria van Bourgondië tevens heer van de Bourgondische landen), de koning van Frankrijk en de koning van Engeland waren tij dens de regering van Jan III hoofd rolspelers op het politieke schaak bord. Als Jan III in 1494 zijn vader opvolgt, wordt Filips de Schone meerderjarig verklaard (hij was toen 14) en mag dan zelf regeren. Op deze wijze hoopten adel en ste den de invloed van Maximiliaan uit te schakelen. Diens oorlogen met Frankrijk om Bourgondië terug te winnen, waren weinig populair in de Nederlanden. Ze kostten ber gen geld, waren een plaag voor het platteland en schaadden de handel en nijverheid van de steden. Filips de Schone was natuurlijk veel te jong voor de bestuurstaak. Hij liet zich leiden door zijn raadgevers en Jan III was een van de belangrijkste onder hen, ofschoon hij niet tot de hoogste adel werd gerekend. Het bloed van bijvoorbeeld de familie Nassau in Breda, de familie Lalaing in Hoogstraten en de familie Croy in Picardië was blauwer dan dat van de Glymesen. Niet iedereen gunde Jan III zijn invloed aan het hof. Zijn felste opponent was Wil lem van Croy, heer van Chièvres (1458-1521). De familie Croy stamde uit Picardië (Croy of Crouy ligt aan de Somme in Noord-Frankrijk) en vergaarde ti tels als hertog, graaf, markies met bezittingen verspreid over Frank rijk, Duitsland en de Nederlanden. Chiëvres, zoals deze Willem ge woonlijk wordt genoemd naar zijn domein in Henegouwen, was qua afstamming de meerdere van Jan III, maar in karakter eerder het te gendeel. De familie Croy was be rucht om haar hebzucht en Jan III stak daar zeer gunstig tegenaf. Jan III en Chièvres, beiden lid van de Geheime Raad, het hoogste en invloedrijkste adviescollege van Fi lips de Schone, konden meestal slecht met elkaar overweg. Chièvres was Fransgezind, terwijl Jan III koos voor goede betrekkingen met Engeland. Dat land was de belang rijkste handelspartner voor zowel Bergen op Zoom als Antwerpen. Jan was om die reden in Antwer pen zeer gezien. De welvaart van de beide Scheldesteden was voor een belangrijk deel te danken aan hun jaarmarkten en de lakenhan del met de Merchant Adventurers, het machtige koopliedengilde van Londen. Jammer genoeg stoorde de Engelse koning nogal eens het handelsverkeer. Hij gebruikte de ex port van zijn land als een politiek wapen. Bij elk conflict met de Bourgondische landen verbood hij de Merchant Adventurers om met hun lakens naar de Lage Landen te varen. Die lakens waren niet alleen voor de kooplieden van belang, maar ook voor de nijverheid, om dat ze op het continent verder be werkt moesten worden en dat gaf werk aan vele handen. Zo is het te verklaren dat heer Jan zich graag inzette voor goede betrekkingen met Engeland, eerst met Hendrik VII (1485-1509) en daarna met Hendrik VIII (1509- 1547). Daar mee diende hij tevens zijn eigenbe lang, want een welvarende stad be tekende meer inkomsten voor haar heer. 33. Het Magnus Intercursus van 1496 Maximiliaan had veel waardering voor Jan III. Hij logeerde wel acht keer in Bergen op Zoom. In 1494, het jaar dat Jan III zijn vader op volgde, werd Filips de Schone meerderjarig verklaard. Maximili aan, de vader van Filips en tot 1494 diens regent, kreeg het te druk, want hij was inmiddels ook tot kei zer van Duitsland gekozen. Jan III van Glymes dankte zijn snelle car rière aan Maximiliaan. Als eerste kamerheer van de jonge Filips had hij veel invloed op het politieke be leid, maar hij maakte niet alleen de dienst uit. Chièvres, Engelbrecht De Waterschans nr. 1 2001 van Nassau en andere edelen pro beerden eveneens hun visie door te drukken. Onder de grote mannen aan het hof kon men twee groepen onderscheiden: zij die pro-Frans waren en zij die meer voor Enge land voelden. Jan III was de leider van de tweede groep. Aanvankelijk was het geluk met hem. In 1496 sloten Filips en Hendrik VII het Magnus Intercursus, een voor beide landen gunstig vrijhandels verdrag. De Engelsen mochten van hun koning overal in de Bourgondische landen hun lakens importeren, behalve in Vlaanderen. Omgekeerd hadden de onderda nen van Filips vrije toegang tot de Engelse havens. Antwerpen en Ber gen op Zoom juichten, maar Brugge protesteerde, want in feite zouden de Engelsen vooral de ha vens van de twee Brabantse Schel desteden aandoen. Die kregen de status van stapelplaats voor de En- Ajb.3. Monument opgericht in Worms aan de Rijn ter ere van Maarten Luther (1483-1546). Om hem heen heelden van belangrijke voorgangers zoals Jan Hits en Wiclef en van vorsten die hem steunden, zoals Frederik de Wijze, keurvorst van Saksen van 1486 tot 1525. B-'fA Ajb.4. Kaart van het Markiezaat van Bergen op Zoom en de Baronie van Breda, uitgegeven door Isaac Tirion in 1739 te Amsterdam. 25 A, ifi lioïcV At.yJuf AJÏooo-llivuërili' Houd

De Waterschans | 2001 | | pagina 13