De Waterschans nr. 1 2001 Afb.5. Bladzijde uit het Handschrift Cantus Missae met de Kyrie uit de mis Ave Maris Stella van Josquin des Prés. Linksboven Filips de Schone met zijn beschermheilige St.- Filippus; linksonder zijn echtgenote Johanna van Castilië met haar patroon St.-Jan de Doper. gelse lakens en ze trokken daarmee vele kooplustige ondernemers naar hun jaarmarkten. Wel zouden er in voerrechten betaald moeten wor den. Zo eiste Filips van elk inge voerd laken een Andriesgulden en dat was niet weinig. Jan III vond daar iets op. Hij liet die gulden be talen door de kopers van het laken. Het gevolg was wel, dat hij in con flict raakte met Antwerpen, want de Engelse importeurs voeren op be vel van hun koning tijdens de Ant werpse Pinkstermarkt met hun la ding naar Bergen op Zoom. Dat namen de tolgaarders niet. Hun ambtenaren hielden de Engelse schepen al in Zeeland aan om de Andriesgulden te innen. Op bevel van Hendrik VII zeilden de schip pers toen terug naar Londen. Nieuw overleg in Calais (die stad was van 1347 tot 1558 in Engelse handen) leidde tot het bijleggen van het conflict. De rust duurde echter ondanks het Magnus Inter cursus niet lang. Ieder jaar op nieuw was het spannend en vroeg men zich in Bergen op Zoom be zorgd af: 'Komen ze wel of komen ze niet?' De Scheldesteden deden er alles aan om de Engelsen naar hun haven te lokken. Zo kregen de Merchant Adventurers in 1498 van het Bergse stadsbestuur een royaal pand toegewezen in wat toen de Heilige-Geeststraat heette en nu de Engelsestraat is. Het pand De Leeuwenborch op de Grote Markt kwam daardoor vrij en kon bij het stadhuis worden getrokken. 34. Jan III en Filips de Schone De twee kinderen van Maximiliaan van Oostenrijk en Maria van Bourgondië heetten Filips en Mar- garetha. Ze waren in politiek op zicht twee heel bijzondere huwelijkskandidaten. 'Laat andere landen maar oorlog voeren. Oos tenrijk wordt groot met trouwen', was een bekend gezegde in de fa milie Habsburg. En inderdaad, de dynastie bouwde met politieke hu welijken een wereldrijk op. De ba sis daarvoor werd rond 1500 ver sterkt. De twee kinderen wisten nog lang niet wat trouwen was, toen er al afspraken over hen werden ge maakt. De Oostenrijkse familie dacht eerst aan een verbintenis met Frankrijk. Stel je voor, een samen gaan van de dynastie Habsburg met het huis Valois van Frankrijk, wat een machtig rijk zou dat zijn. Aan één Europa werd nog niet ge dacht, maar het ging al aardig die kant uit. Margaretha was 2 jaar, toen werd afgesproken dat ze in het huwelijk zou treden met de tien jaar oudere kroonprins Karei (later Karei VIII) van Frankrijk. Jan III, toen nog Jan van Walhain, bracht het meisje naar het Franse hof, om haar alvast vertrouwd te maken met de Franse zeden en cultuur. Elf jaar later liet Karei haar vallen, want hij gaf de voorkeur aan de erfdochter Anna van Bretagne. Jan van Wal hain en Engelbrecht van Nassau (baron van Breda) mochten Marga retha weer gaan ophalen. Ze moes ten wel de reiskosten voorschieten, zijnde 4.725 pond. Onderweg over nachtte het gezelschap bij oom Hendrik van Bergen in het bis schoppelijk paleis van Kamerijk. In 1497 kwam een huwelijksover eenkomst tot stand met Don Juan, kroonprins van Spanje, maar die overleed al na enkele maanden. Daarop trad de jonge weduwe in het huwelijk met Philibert van Sa- voye, bijgenaamd de Schone. Ge lukkige jaren volgden, maar het wa ren er zo weinig. In maart 1504 overleed haar tweede echtgenoot. Drie jaar later benoemde Maximili aan zijn dochter tot landvoogdes van zijn Nederlandse gewesten. Zij koos Mechelen als residentie. Mar garetha van Oostenrijk was een sterke persoonlijkheid, goed ont wikkeld en met veel gevoel voor kunst en cultuur. De jonge Filips, later Filips de Schone genoemd, trouwde met Jo hanna, een dochter van Ferdinand van Arragon en Isabella van Casti lië. In dat huwelijk zat niet meteen politieke muziek, maar door een 26 De Waterschans nr. 1 2001 vroegtijdige dood van drie familie leden werd Johanna onvoorzien de kroonprinses van twee koninkrij ken: Castilië en Arragon, dat wil zeggen van bijna heel Spanje. In 1504 volgde zij haar moeder op en in 1516 haarvader. Omdat zij door een geestesziekte niet tot regeren in staat bleek, deden anderen dat voor haar, eerst haar man, later haar vader en van 1516 tot 1555 haar zoon Karei V. In dat laatste jaar overleed zij als Johanna de Waanzinnige na een lange opslui ting in het kasteel van Tordesillas. We gaan even terug naar de bruiloft van Filips en Johanna. Toen was er nog geen wolkje aan de lucht. In 1497 zette de prinses voet aan land in Vlissingen, opgewacht door een groot gezelschap edelen. Waar eerst naar toe? Naar Bergen op Zoom. De stad deed haar best om de bruid feestelijk te ontvangen en Jan III en Adriana van Brimeu hadden de dag van hun leven, toen Jo hanna hun pasgeboren dochtertje ten doop hield in de Gertrudiskerk. Natuurlijk kreeg het kind de naam Johanna. 35. Een onvergetelijke reis met een triest einde In het najaar van 1501 besloot Fi lips om met zijn vrouw zijn schoonouders Ferdinand en Isa bella te gaan opzoeken in Spanje. Jan III van Bergen hoorde tot het uitgelezen gezelschap van mederei zigers net als zijn oom Hendrik, de bisschop van Kamerijk, en zijn neef Maximiliaan, een zoon van Corne lls van Zevenbergen. In dat jaar wa ren de betrekkingen met Frankrijk zo goed, dat koning Lodewijk )ÖI (1498-1515) het gezelschap uitno digde om door Frankrijk naar Spanje te reizen, een stuk veiliger dan over zee, zeker in de herfst. Fi lips nam de uitnodiging aan en Lo dewijk bleek een gulle, vriendelijke gastheer. In alle plaatsen waar het gezelschap overnachtte, kon het ge nieten van een feestelijk onthaal. Blois overtrof alles. Deze Lodewijk was kennelijk niet zo'n gevaarlijke staatsman als Lodewijk XI. Ook Jan genoot, maar eenmaal in Spanje raakte hij bij Filips uit de gratie, zo erg zelfs, dat hij vóór de anderen terug moest naar Brabant. Bis schop Hendrik en neef Maximili aan moesten eveneens hun bagage pakken. Jan verloor ook zijn aan trekkelijkste waardigheden: eerste kamerheer van Filips, gouverneur van het graafschap Namen, kasteel heer van Vilvoorde en oppeijager- meester van Brabant. Hendrik moest als hoofd van de Geheime Raad van Filips wijken voor Frans van Busleyden, bisschop van Be- sangon (hoofdstad van Franche- Comté) en een uitgesproken voor stander van goede betrekkingen met Frankrijk. Wat was er gebeurd? De pro-Franse politici rond Filips hadden het blijkbaar gewonnen van de raadsleden die liever met Engeland in zee gingen. Werkten de positieve indrukken opgedaan in Frankrijk zo sterk na? 36. De tweede reis naar Spanje Gelukkig voor Jan bleek de breuk niet onherstelbaar. Geld hielp om de barst weg te werken. Na het overlijden van Isabella van Castilië in 1504 wilde Filips de Schone op nieuw naar Spanje om de erfenis voor zijn vrouw Johanna te regelen. Hij had echter niet genoeg geld om de reis, deze keer over zee, te beta len. Of heer Jan hem wat kon le nen? De heer van Bergen kwam hem tehulp met een lening van 10.000 pond. Als onderpand ont ving hij daarvoor de heerlijkheden Tholen, Schakerloo en Oud Vosse- meer, totdat Filips de lening zou aflossen. Inmiddels was ook geble ken dat Lodewijk XII niet zo aardig was als hij zich aanvankelijk had voorgedaan. Habsburg werd hem te machtig en vandaar dat hij een anti-Habsburgse politiek ging voe ren. Jan III ging deze keer niet mee naar Spanje. Zijn oudste zoon, Jan van Walhain, was wel van de partij. Het werd een avontuurlijke reis. Het spookte in het Kanaal zo erg, dat de vloot een veilige haven moest zoeken in Engeland. Hen drik VII ontving Filips de Schone gastvrij en benutte het overwachte bezoek voor enkele onderhandelin gen. Hij stelde voor om het Mag nus Intercursus te wijzigen ten voordele van de Merchant Adven turers. Filips had daar wel oren naar, als Hendrik VII hem zou bij staan in het geval dat schoonvader Ferdinand moeilijk zou doen over de Castiliaanse erfenis. Dat lag na melijk in de lijn van de verwach ting. Hier hebben we zo'n typisch voorbeeld van kiezen tussen fami liebelang en landsbelang. Filips liet de belangen van zijn familie zwaar der wegen dan die van de inwoners van Antwerpen, Bergen op Zoom en Middelburg, om de voornaam ste gedupeerden te noemen. Ge lukkig voor hen hield Filips een slag om de arm. Het nieuwe ver drag, dat al gauw de naam kreeg van Malus Intercursus of Kwaad Intercours, zou nog geratificeerd moeten worden. Dat is nimmer ge beurd, vooral doordat Filips nog hetzelfde jaar (1506) in Spanje overleed. Zijn zesjarig zoontje Ka- rel (hij zou de geschiedenis ingaan als Karei V, omdat hij als keizer van Duitsland de vijfde was van die naam) erfde de Bourgondische ge westen. Zijn grootvader keizer Maximiliaan zou opnieuw het be stuur als regent waarnemen. Zo was Maximiliaan voor de tweede keer regent, nu voor zijn kleinzoon. Jo hanna de Waanzinnige volgde haar moeder op in Castilië, maar vanwege haar ziekte nam vader Ferdinand van Arragon die taak van haar over. 37. Jan EU en Margaretha van Oostenrijk Keizer Maximiliaan had het veel te druk met zijn bestuurstaken en hij stelde daarom zijn dochter Marga retha van Savoye (of Oostenrijk) aan als landvoogdes van de Bour- Ajb.6. Koning Lodewijk XII van Frank rijk Hij regeerde van 1498 tot 1515. Hij had meer belangstelling voor Italië dan voor de Nederlanden. Hij veroverde Milaan en maakte aanspraak op het koninkrijk Napels. 27

De Waterschans | 2001 | | pagina 14