De Waterschans nr. 3 2001 Aft). 2. Grondplan van het huis rond 1900, met in de Afb. 3. Doorsnede van het huis rond 1900. Gestippeld de achterkamer aangegeven de bestaande hangschouw. oorspronkelijke daklijn. hoog, aan de achterzijde één. De voorkap is nog de oorspronkelijke, de aanhechting van de achterkap is nog in de oostmuur teruggevonden (afb. 4). Voorgevel, balklagen en kap van het voorhuis en de verdie pingsbalklaag en onderzijde van de achtergevel dateren uit die fase. Ter plaatse van de bestaande suite aan de oostzijde waren er twee kamers, beide met schouwen ruggelings te gen de onderlinge scheidingsmuur. Een trap moet ter plaatse van het huidige trappenhuis gestaan heb ben. In alle vertrekken waren er ziende balkenzolderingen. Voor re genwaterafvoer werd ter plaatse van de overbouwde poort langs de westmuur de nu nog deels zicht bare, met geglazuurde tegels afge werkte goot gemaakt. Kort daarna moeten de plannen veranderd zijn. De nu nog be staande monumentale gang met spaarnissen is toen tot stand geko men. Voor het plaatsen van een nieuwe trap werd aan de westzijde de muur tussen voor- en achterhuis noordwaarts verplaatst. De trap, een bordestrap, iets steiler dan de huidige werd aan de gangzijde met een deurkozijn afgesloten. Aan de oostzijde werden beide kamers tot een suite verenigd. De haard in de voorkamer werd verplaatst naar de Afb. 4. Venster in de westmuur. Afb. 5. Bouwspoor van de daklijn in de oostmuur. oostmuur en voorzien van de nu nog bestaande marmeren mantel (afb. 6). Die in de achterkamer werd naar de noord-oosthoek ver plaatst. In de vertrekken op de be gane grond werden stucplafonds aangebracht. Aan het begin van de 19de eeuw volgde weer een flinke verbouwing. Het nu nog bestaande Afb. 6. Schouw in de voorkamer, vóór de restauratie. 120 Afb. 7. Achteraanzicht vóór de restauratie. Afb. 8. Schouw in de achterkamer vóór de restauratie. trappenhuis is toen tot stand geko men, evenals de thans weer gere construeerde houten noordwand in de keuken. Het trappenhuis kreeg nu een open doorgang naar De Waterschans nr. 3 2001 de gang. Wellicht gelijktijdig is de achtergevel opgetrokken en kwam er een nieuwe kap op het achter huis. De schouw in de achterkamer werd nu naar het midden van de oostwand verplaatst. Uitgebouwd tegen de achtergevel stond er ach ter de keuken een pleetje met plat dak. In 1921 is aan de achterzijde een veranda gebouwd met daarboven een vergroting van de slaapkamers op de 1ste verdieping. Het grootste deel van de oude achtergevel bleef gespaard doch kwam over twee ver diepingen inpandig te staan (afb.7). Het gedeelte bij twee slaapkamers en de overloop, tezamen 3 tra veeën, werd weggebroken. De uit komende kozijnen werden herge bruikt. Bij een verbouwing in 1967/68 werd het keukenvenster uitgebroken en verdween het groot ste deel van de zolderborstwering ten behoeve van een grote dakka pel. Inwendig is toen de doorgang tussen gang en trappenhuis ver groot. In de achterkamer beneden werd een, naar verluidt uit Middel burg afkomstige (3), bijzondere Louis XV hangschouw geplaatst (afb. 8). In andere vertrekken kre- Afb. 9. Voorgevel vóór de restauratie in 1969. Afb. 10. Voordewpartij vóór de restaura tie in 1969. Afb. 11. Voorgevel na de restauratie in 1969. 121 VWWSVw V\ VV V V\\v\V KW W-

De Waterschans | 2001 | | pagina 12