Een Franse ode op de inname van Bergen op Zoom in 1747: een tijdsdocument LE sYeGE De Waterschans nr. 3 2001 Han Verbeem De zomer van 1747 bracht Frank rijk twee belangrijke militaire suc cessen: de overwinning in de Slag bij Lafelt op 2 juli en de inname van de vesting Bergen op Zoom op 16 september. Het was het jaar waarin de Republiek der Verenigde Nederlanden direct betrokken raakte bij de Oostenrijkse Succes sieoorlog (1740-1748). Sedert 1744 wist de Franse koning LodewijkXV grote delen van de Zuidelijke of Oostenrijkse Nederlanden, het te genwoordige België, te bezetten. Met het Barrière-tractaat van 1715 gold dit gebied als bufferzone tus sen Frankrijk en de Republiek In zet van ruim dertigduizend Staatse manschappen kon niet verhoeden dat de vestingen in Zuidelijke Ne derlanden in mum van tijd door de Fransen onder de voet werden ge lopen. Onder Maurits van Saksen veroverde de Franse koning in de lente nagenoeg heel Staats Vlaan deren. In mei van dat jaar, Lode wijkXV was inmiddels naar Brussel getrokken waar hij zijn hoofdkwar tier vestigde, bereidde Frankrijk een aanval voor op het grondge bied van de Republiek Van Saksen richtte zijn blik op de grensvestin gen Maastricht en Bergen op Zoom. In de bloedige veldslag bij het dorpje Lafelt, ten zuiden van Maastricht, vielen zowel aan Franse als aan Staatse zijden tien duizenden slachtoffers. Op 2 juli wisten de Fransen door te breken. De geallieerde bevelhebber, hertog Willem-August van Cumberland, bracht zijn troepen in enkele dagen naar de Oostzijde van de Maas, en maakte Maastricht daarmee voor de Fransen een strategisch gezien minder interessante optie. Vervol gens gaf Maurits van Saksen aan de maarschalk Löwendahl de op dracht naar Bergen op Zoom op te rukken. Met ruim 71.000 man schappen verscheen de maarschalk LA BATAILLE* DE LAWFELT, DE BERG-OP-ZOOMC* Afb.l. Titelblad van het gedicht 'La Ba- taille de Lawfelt et Le siege de Berg-op- Zoom. op 14 juli voor de Scheldestad. De geallieerden hadden 14.000 militai ren gelegerd in en rondom de ves ting, onder bevel van de hoogbe jaarde Izaak von Cronström. Na een twee maanden durende bele gering, waarbij het Zuidoostelijk deel van Bergen op Zoom tot de grond toe is vernield, viel de stad op 16 september. De inname van de onoverwinbaar geachte vesting was een ongekende sensatie. Vooral in Frankrijk deed het nieuws razendsnel de ronde, waarbij in tal van pamfletten de su perieure heldendaden van Löwen dahl en de Franse koning in 1747 bezongen werden. Van gedichten, liederen tot zelfs gehele toneelstukken. Zelfs de verlichte schrijver Voltaire schreef een ge dicht over de overwinning bij La felt, uitgegeven in 1748 te Amster dam. Het merendeel van deze vlug schriften is in de loop der jaren ver loren gegaan. Nadat de nieuws waarde verdween eindigden de drukwerkjes bij het oud papier, zo als men nu oude kranten weggooit. Toch komen sporadisch enkele van deze pamfletten boven water. Bij voorbeeld het heldenepos 'La Ba- taille de Lawfelt et le Siége de Berg-op-Zoom', anoniem uitgege ven op 26 september 1747 bij Os- mont&Delaguette aan de Rue St Jacques (a l'Olivier) in Parijs. Im- primerie d'Osmont&Delaguette was een gerenommeerd uitgevers huis in het Frankrijk van die dagen. Jacques-Philippe-Charles (Charles III) Osmont (1695-1763) stamde uit een roemrucht drukkers- en uitge versgeslacht. Hij publiceerde voor namelijk religieus getinte werken. In 1715 nam hij op 20-jarige leef tijd de boekhandel van zijn vader Charles (II) over. In april 1722 ver kreeg hij tevens het uitgeversrecht. In september trad, nadat Osmont in financiële moeilijkheden kwam, zijn schoonzoon Francois Dela- guette als medefirmant toe in het bedrijf. De 'Bataille' was een van de eerste uitgaven die vanuit deze sa menwerking verschenen. Maar de problemen bleven: op 15 juni 1748 sloot de firma na een faillissement de deuren. Charles Osmont verliet Parijs en overleed in november 1763 te Champigny-sur-Marne. In achttien strofen van tien dichtre gels elk roemt de dichter de mili taire daden van Maurits van Sak sen. Literair gezien is deze ode geen hoogvlieger, het taalgebruik is bombastisch en de tekst staat bol van holle frasen die verwijzen naar een goddelijk superioriteitsgevoel van de Fransen. De auteur verge lijkt de geallieerden met de Ro meinse oorlogsgod Mars, die de 126 De Waterschans nr. 3 2001 'rechtvaardige' Lodewijk XV ver geefs poogt te tarten. Maurits van Saksen zou voorbestemd zijn het Franse volk naar de 'overwinning van de vrede' leiden. Langs de zijden van de Zoom verheft zich een trotse stad die een oorlogszuchtig volk herbergt. "Waar Mars, vervuld van nijd, en beklagenswaardige stoutmoedigheid zijn schandelijk lót gaat bezegelen. De illustere kameraad van Maurits, Löwendahl, staat boven alles paraat. De overwinning schittert in zijn ogen, hij die nooit zijn hoofdkwartier verlaat. Löwendahl spreekt, h andelt, beveelt, zijn troepen die hem bijstaan. Bij laat hen lange werken aanleggen; de Transen drijven de vijand terug dwars door het vuur dat hen trejt en de doden die zich opstapelen... De auteur heeft de belegering van Bergen op Zoom hoogstwaar schijnlijk zelf niet meegemaakt; waarschijnlijk heeft Charles Os mont het laten schrijven door een gelegenheidsdichter, om in de gunst van het Franse hof te komen. In 1739 kreeg hij de laatste konink lijke opdracht, een beschrijving van het huwelijksfeest van Madame Louise-Elisabeth, oudste dochter van Lodewijk XV, met de Spaanse kroonprins Philipe. Latere op drachten van het hof zijn uitgeble ven. De 'Bataille' is een zeer algemeen lofdicht, en geeft geen feitelijke de tails over de inname. Nadat Löwen dahl 'met rasse schreden' de stad naderde, zouden de Franse belege raars de verschrikte Staatse troepen op de vlucht hebben doen slaan. Die rasse schreden duurden langer dan verwacht: de verdediging hield twee maanden stand. Na een uit puttend beleg, waarbij het zuidelijk deel van de stad nagenoeg geheel is verwoest, kon Von Cronström op 16 september de overmacht niet langer weerstaan. Na een verras singsaanval op het ravelijn Dedem vielen de Fransen om vier uur 's morgens via de Franse Sortie (Sor tie van Fullenius) de vesting bin nen. In een niets en niemand ont ziende plundertocht is Bergen op Zoom de dagen nadien leegge roofd, waarbij het merendeel van de bevolking de stad verliet. IPIfSIi! AJb.2. 'Het beleg van Bergen op Zoom door de Franschen'. 1747. 18de eeuwse gravure. (Reeds verbleken uw verdedigers de verwarring schildert zich in hun blikken af: kijkend naar de Transen, 'die alles overklimmen, verlaten zij de wallen. Tn Mars, van schrik bevroren, vergeet uiteindelijk zijn stoutmoedigheid, en slaat met zijn nuttelozen op de vlucht. 'Bergen op Zoom, Lodewijk is je meester! Trek lering uit de maanden die je hebt doorstaan je bezwijkt, het dondert niet meer. Samenvattend is deze ode een voor huidige begrippen doorzichtige oorlogspropaganda van een dicta toriale staat. Wat het absolutisti sche Frankrijk van halverwege de achttiende eeuw ook was. Alvorens deze ode ter perse kon, moest de tekst goedkeuring ondervinden van de C. Cavallier, sensor van de door de staat gecontroleerde Chambre Syndicale (vereniging van boekhan delaren en drukkers) in Parijs. 'Ge lezen en goedgekeurd, met toe stemming tot drukken' waarna ge registreerd onder nummer 3184, volgens besluit van 10 juli 1747. On danks de geringe literaire waarde is deze ode een interessant tijdsdocu ment. Het is tekenend voor de eu forische sfeer die in het Parijs van die dagen heerste. Hoeveel van deze pamfletten er uiteindelijk in Frankrijk zijn verschenen is niet be kend. De archieven van de Cham bre Syndicale zijn tijdens de Franse revolutie grotendeels verloren ge gaan. De Bibliotheque Nationale de France (BNF) te Parijs bevat 37 drukwerken uit de achttiende eeuw die betrekking hebben op de over winning van Bergen op Zoom, waarvan zeven pamfletten in dicht vorm. Ook het in dit artikel beschre ven gedicht is daar aanwezig (cat. No. FRBNF33255990/FRBNF33255991 alsmede een bij dezelfde uitgever uitgebrachte 'Ode au Roy sur la prise de Berg-op-Zoom' door J.D. Verardy. Noten 127 ODE. -Famam exrenderc faüis Uel Mortel, ou quel Dieu terrible, ||;j|1a|1§ Le défefpoir peine dans les yeux Precede d'un tumulte horrible Ifflllkpll Conduic fes Baraillons nombreux Orgueilleux Enfans de la Terre Rivaux du Maïtre du Tonnerre La Batoille de Lavfelt gngnée le i Juillet «747. fur l'Armée des Allies eommandée ep chef >ar M.'lc Due de Cumberland. Berg-op-Zoom prk d'aflaut le x 6 Septembre 1747. Zie ook vergelijkbare pamfletten in de BNF-collectie: 'Fortissimo et prudentissimo viro domino D„ comiti de Lowendalh,... ob ex- pugnatam hue usque inexpugnabilem urbem Berg-op-Zoom, emblema gratulatorium... vovet, dicat, consecrat Carolus Dauphin d'Halinghen' Anoniem; 1747. In folio, met titelgravure. Cat FRBNF36298993; 'Epitre au Roi sur la prise de Berg-op-Zoom' Anoniem. (Paris, C. F Hochereau l'alné, 1747). In 4°. Cat FRBNF33371094; 'Histoire des differens sie ges de Berg-op-Zoom'. Door EJ. Genet (uitgever onbekend,1747). In-12°. Cat. FRBNF33418431; 'Relation de la prise de Berg-op-Soom emporte d'assaut'. Anoniem (uitgever onbekend, 1747). In-4°. Cat. FRBNF30839998; 'Ode au Roy sur la prise de Berg-op-Zoom'. Auteur J.D. Verardy. (Pa ris, inipr. de C. Osmont, 1747). In 4°, 8 pagina's. Cat FRBNF31556804. n

De Waterschans | 2001 | | pagina 15