De afsluiting van het koorgedeelte in de Sint Gertrudiskerk te Bergen op Zoom De Waterschans nr. 3 2001 huisde de voorbereidende klas van de kweekschool van Huijbergen naar Bergen op Zoom. Tien jaar la ter ging die terug naar Huijbergen. 12. De Pacificatie van 1917 en haar gevolgen In de oorlogsjaren was er een be langrijke grondwetsherziening, na melijk in f917. Die maakte aan twee strijdpunten een einde, aan de schoolstrijd en aan de strijd om al gemeen kiesrecht. Jarenlang waren dat in ons land twee hete hangij zers. In de schoolstrijd ging het om subsidie voor de bijzondere scho len. Katholieken en protestanten wilden voor hun eigen scholen per leerling evenveel geld van de over heid als de openbare scholen. Al gemeen kiesrecht was de grote wens van de socialisten. De Eerste Wereldoorlog bracht de partijen dichter bijeen. De nieuwe grond wet van 1917 maakte de invoering van de financiële gelijkstelling van het bijzonder lager onderwijs met het openbaar lager onderwijs mo gelijk evenals de introductie van al gemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen. Links en rechts sloten vrede en vandaar de benaming Pa cificatie. De Onderwijswet van 1920 van minister De Visser werkte de financiële gelijkstelling nader uit en bevrijdde de katholieke en protestantse schoolbesturen van heel wat financiële zorgen. Ook de onderwijscongregaties profiteerden uiteraard van de nieuwe regeling. Wel bleven er na de Pacificatie nog wensen over ten aanzien van het middelbaar en hoger onderwijs (28). Een belangrijk gevolg van de gelijkstelling was, dat de onderwijs congregaties eigenlijk een reden van bestaan verloren. Ze waren im mers opgericht om te voorzien in een noodsituatie. Nu alle leerlin gen gratis tot de lagere scholen werden toegelaten, de leerkrachten aan bijzondere scholen hetzelfde salaris kregen als hun collega's aan de openbare scholen en bovendien de exploitatie van bijzondere scho len voor rekening van de overheid kwam, was het probleem opgelost. Er was geen behoefte meer aan goedkope leerkrachten. Vooral in het zuiden van het land verander den veel openbare scholen in bij zondere scholen. Het bijzonder la ger onderwijs ging een bloeipe riode tegemoet (29). Een nadeel was dat er hier en daar tussen le kenscholen en broedersscholen een concurrentiestrijd ontstond. Vooral het feit dat aan het hoofd van een broedersschool altijd een broeder stond, zette wel eens kwaad bloed. Dat een broeder on der een leek zou werken, was toen nog praktisch ondenkbaar. Reeds in 1921 stelden katholieke lekenon- derwijzers via hun bond voor om in Bergen op Zoom aan de broe dersscholen uitsluitend broeders te benoemen en aan de lekenscholen uitsluitend leken. Het bleef bij een voorstel. Broeders en zusters zagen wel uit naar nieuwe noodgebieden en von den die in de missie. Dat daarbij de Nederlandse koloniën een zekere voorkeur genoten, ligt voor de hand. Het was in 1921 dat de eerste broeders van Huijbergen zich in scheepten naar wat toen nog heette Nederlands Oost-Indië. Wat de congregatie aan geld overhield, kon worden gebruikt voor de missie scholen. Nu was het niet zo, dat alle broedersscholen prompt ver dwenen. De extra kosten die het missiewerk met zich meebracht, moesten hier worden verdiend. Het verzamelen van postzegels en zil verpapier leverde wel wat op, maar was lang niet toereikend. Boven dien kwamen van de broedersscho len altijd nog de meeste leerlingen voor het juvenaat in Huijbergen en de kweekschool in Breda. Het broedersjuvenaat was ontstaan uit de voorbereidende klassen voor de kweekschool. Het was een drieja rige ulo-opleiding. Een andere re den om niet alle broedersscholen op te heffen was, dat er veel vraag naar bleef bestaan. Bij heel wat ou ders heerste het idee, dat die scho len beter zouden zijn dan de le kenscholen. Broeders konden zich immers gemakkelijker helemaal aan de school wijden dan leken met een gezin. Ook menig pastoor vond in broeders bereidvaardige helpers voor het werk in zijn pa rochie. Een ander noodgebied zagen de broeders in het buitengewoon on derwijs, later genoemd speciaal on derwijs. Zij richtten scholen op voor imbeciele en debiele kinde ren. Die namen hadden gauw een nare bijklank. Later sprak men van scholen voor zmlk zeer moeilijk lerende kinderen) en mik moei lijk lerende kinderen). Het duurde niet lang of ook voor deze scholen waren voldoende bevoegde leken beschikbaar. In Breda, Oosterhout, Hulst en Bergen op Zoom begonnen de broeders van Huijbergen met een blo-school, later mlk-school, voor jongens. BLO was de afkorting voor Buitengewoon Lager Onderwijs. Op 1 december 1934 was het broe der Jacobus Blommerde die in Ber gen op Zoom de start maakte, al was het dan tot 1939 onder het be stuur van de Zusters van Ouden bosch. De school werd gevestigd in het gebouwtje van de in 1921 op geheven bewaarschool achter in de tuin van het broedershuis. Na de oorlog kreeg de school een waardig gebouw aan de Maaslaan. In 1921 hield ook het weeshuis op te be staan. De laatste weesjongens ver huisden naar het weeshuis van de broeders in de Karrestraat te Breda. (Wordt vervolgd) Noten: De Waterschans nr. 3 2001 Kees Booij In 1748 voltooide Comelis Pronk een stel interessante tekeningen van de in 1747 ernstig beschadigde Grote Kerk, waaronder één gezien vanuit het schipgedeelte met zicht op het koorgedeelte. Daaruit kan onder andere worden afgeleid dat er vóór 1748 tussen het koorge deelte en het transept zo goed als zeker geen afsluiting aanwezig was. Uit archiefbronnen is wel bekend dat er zo'n 530 jaar geleden tussen het koor en het transept een dok saal moet hebben gestaan. Immers de bouwmeesters Andries I en An- thonis Keldermans hebben in 1471 samen tot het vervaardigen eivan een overeenkomst gesloten. Hoe dat doksaal er heeft uitgezien is echter onbekend. Een doksaal is een belangrijk onderdeel in het in terieur van een katholieke kerk. Een fraai, bijzonder en domine rend bouwsel, dat zich bevindt op de grens tussen de plaats voor de leken en geestelijken, tussen het dwarsschip ofwel het transept en het priesterkoor. Zeker is dat er in het kader van de herstelwerkzaam heden aan de kerk in 1750/52 door de bouwmeesters David van Stolk en Dirk Dijckerhoff een afsluiting is ontworpen en gerealiseerd in de vijf openingen tussen het koorge deelte en het transept. De ontwerp tekening bestaat nog en bevindt zich in de betreffende verzameling in het familiearchief Van Stolk te Rotterdam (afb. A). De afsluiting bestond uit gesmeed ijzer en hardsteen en was nog kom pleet aanwezig in 1969 bij het be gin van de jongste restauratie. In het kader van de restauratie is de afsluiting in 1970 tijdelijk gede monteerd en in het kerkgebouw opgeslagen waar het de brand van 1972 zonder noemenswaardige schade heeft overleefd. Over wat er daarna met de gedemonteerde af sluiting is gebeurd, handelt deze bijdrage. Hoe zag de afsluiting er in grote lijnen uit? De eenvoudige afsluiting was ver deeld over vijf traveeën. De twee buitenste waren elk voorzien van twee draaibare hekken. Verder be stond ze uit twee delen, ter plaatse van de noordelijke en zuidelijke kooromgang. Die waren voorzien van vaste elementen. Ze werden ge vormd door een borstwering van hardsteen die een eenvoudig spij len hek droeg. De middentravee, ter plaatse van het koor, was cen traal gevuld met twee draaibare hekken, geflankeerd door vaste on derdelen zoals die ook in de koor omgangen waren toegepast. Tussen de draaidelen en de borstweringen met spijlenhek bevonden zich uit ijzer vervaardigde, samengestelde balusters waaraan de hekken kon den draaien. De balusters waren richting de koorvloer ter ondersteu ning en t.b.v. de stabiliteit voorzien van ijzeren schoren die bevestigd 133 (17) GA Huijbregts: De Waterschans 1999-4, p. 160-163; (18) P.Th.EM. Boekholt en E.P. de Booy: Geschiedenis van de school in Nederland. Vanaf de middeleeuwen tot aan de huidige tijd. Assen 1987 p.89-118; (19) R. Reinsma: Scholen en schoolmeesters onder Willem I en II. Den Haag z.j. p. 27 e.v. p.223 en 231; (20) Boekholt-de Booy: a.w. p. 110-111; (21) Kroniek I (1901-1919) onder 10 okt. 1908 (22) Nieuws- en Advertentieblad De Zoom, nr. 5132, 28 en 29 mei 1908; (23) De Jong-Post: Handboek der kerkgeschiede nis, deel IV, De Mieuwste tijd (1789-1949) Utrecht/Nijmegen 1949 p. 223/224 (24) Kroniek I, 9 nov. 1915; (25) GAA. Daal- mans: Een Belgisch dorp in een Brabantse stad. Het leven van de Belgische vluchtelin gen in de vluchtoorden van Bergen op Zoom 1914-1919. Studies uit Bergen op Zoom deel 11, p. 14 e.v.; (26) Kroniek I, 7 maart 1918; (27) Barry Turner in: Standaard geschiedenis van de 20ste eeuw. Dee III: 1914- 1918. Aitwerpen/Utrecht 1969, p.445-446; (28) Boekholt-de Booy: a.w. p. 212-228; (29) J.PA van Vugt: Broeders in de katholieke be weging De werkzaamheden van vijf Neder landse onderwijscongregaties van broeders en fraters, 1840-1970. Nijmegen 1994 p. 184 e.v. Afb. A. Ontwerptekening van de afsluiting door David van Stolk uit ca. 1752. De afsluiting is aldus uitgevoerd. Tekening verzameling familie-archief Van Stolk.

De Waterschans | 2001 | | pagina 18