De Waterschans nr. 3 2001 Ook aan Bergen op Zoom ging de beweging niet ongemerkt voorbij. Het is niet toevallig dat juist in 1535 op 25 en 29 maart markies en vroedschap van Bergen op Zoom de eerste ordonnantie tegen de hervorming uitvaardigen. Ze verbo den daarin om onderdak te verle nen aan een zekere Ingel, 'de Beeldsnijder'. Wie brieven van hem had, moest die inleveren bij de bur gemeester en wie wist waar hij ver bleef, moest dat aangeven. Ingel trachtte mensen over te halen om mee naar Münster te trekken. Tij dens de Heilige-Kruisommegang van 1535 deed zich een incident voor dat veel stof deed opwaaien in de stad. Het slagersgilde weigerde namelijk om mee te trekken in de processie. Of het om geloofsrede nen was, staat niet vast. Markies Antoon en het stadsbe stuur voelden weinig voor bloedige vervolgingen. Als Brussel en Lon den aandringen om de Engelse lutheraan William Tyndale en twee van zijn vrienden te arresteren, waarschuwen ze die op tijd. Als Tyndale toch in Antwerpen wordt gegrepen, zij het buiten het stads bestuur om, en opgesloten in Vil voorde, weigert Antoon om mee te werken aan diens uitlevering aan Engeland. Antwerpen en Bergen op Zoom voelden niets voor ge loofsvervolging. Dat was niet alleen een kwestie van mentaliteit, het had ook te maken met hun han delsbelangen. Als Tyndale op het kasteel van Vilvoorde opgesloten zit, vraagt hij de Bergse markies of hij zijn wanne jas mag hebben en wat boeken. Antoon was immers de commandant van het Vilvoordse kasteel. De rechtbank veroordeelde Tyn dale tot de brandstapel. Bij wijze van gunst werd hij eerst gewurgd. Hij stierf op 6 oktober 1536. Precies een jaar later vergaderde de raad van de markies in Bergen op Zoom over Rosiane. Zij zat opge sloten in de Gevangenpoort, be schuldigd van ketterij, en ze had bekend. Wat de raad beslist heeft, zal wel genoteerd zijn, maar het verslag is verloren gegaan. We we ten het dus niet. 58. Kennismaking met de nieuwe draperie De eerste markies trof het niet met zijn tijd. Het waren echte crisisja ren. De wereldhandel was door de Afb. 5. Jan van Leiden, als koning van het 'Rijk van Sion' te Münster, 1534-1535. ontdekkingen flink gegroeid, maar tegelijkertijd was alles zoveel duur der geworden, behalve de lonen dan. Die bleven nagenoeg het zelfde, maar je kon er steeds min der voor kopen. Dat lag voor een deel aan de grote hoeveelheden zil ver die vanuit Zuid-Amerika ieder jaar in Spanje werden ingevoerd en vanuit Spanje in de andere Euro pese landen terechtkwamen. Veel zilver betekent goedkoop zilver en van zilver waren de meeste munten gemaakt. Een andere storende fac tor voor de economie waren de vele oorlogen met hun kostbare huurlegers, hun plunderingen brandschattingen en verwoestin gen, vaak gevolgd door hongers nood en besmettelijke ziekten. De oorlogen stoorden de handel. Slui ting van de Sont betekende honger en het wegblijven van het Engelse laken veroorzaakte werkloosheid. Markies en magistraat zochten naar wegen om de kwijnende eco nomie wat op te krikken. Er waren te veel werklozen die van de bede ling moesten leven. Zou de nieuwe draperie geen uitkomst kunnen brengen? Nieuwe draperie was de benaming voor import van Spaanse wol om daarvan lakens te bereiden. Karei V brak in 1534 met Hendrik VIII van Engeland en prompt viel de handel met de Mer chant Adventurers stil. De keizer schreef de import van Spaanse wol dwingend voor en introduceerde daarmee de nieuwe draperie. De Bergse markies maakte in Antwer pen kennis met Gregorio de Ayala, een Spaanse koopman die ervaring had opgedaan met de nieuwe dra perie in Haarlem. De Ayala had er wel oren naar om Bergen op Zoom van zijn kennis te doen profiteren, maar er moest wel wat tegenover staan. Of Antoon op de hoogte was van het schamele succes in Haar lem, is niet bekend. De markies wist het stadsbestuur over te halen, om het avontuur te wagen. De stad sloot een contract met de koop man. De Ayala kreeg een renteloos voorschot van 16.000 gulden als startkapitaal en hij zou dat bedrag in 12 jaar terugbetalen. Bovendien ontving hij een bedrag van 3.200 gulden ter bestrijding van de aan loopkosten. Verder stelde de stad hem gratis een woning in de Hoog straat ter beschikking plus een ver verij op de Korenmarkt. Van zijn kant verplichtte De Ayala zich om het eerste jaar 200, het tweede jaar 300 en het derde jaar 400 lakens af te leveren. Het contract telt nog een hele serie aanvullende bepalin gen. Belangrijk is natuurlijk de vraag: Wat haalde het allemaal uit? Ondanks de grote financiële offers die de markies persoonlijk bracht om de nieuwe draperie te doen sla gen, werd het een fiasco. De lakens waren van mindere kwaliteit, Spanje wilde ze niet als betaling ac cepteren. In 1536 reeds verliet De Ayala Bergen op Zoom. Hij zorgde voor een opvolger, maar ook die had geen succes. 59. Bergen op Zoom in contact met La Rochelle Eerder al had de markies gepro beerd om van Bergen op Zoom de stapelplaats te maken voor de wijn en zoutimport vanuit La Rochelle. Na de vrede van Kamerijk (1529) leek de kans daartoe schoon. Met gunstige aanbiedingen trachtten markies en magistraat de kooplie den van de Franse havenplaats over te halen om voortaan hun wijn en zout in Bergen op Zoom te lossen in plaats van in Middelburg. Die stad verzette zich daar fel tegen en diende een klacht in bij de land voogdes. Maria van Hongarije ver bood daarop de markies om zijn onderhandelingen voort te zetten. In 1536 brak de oorlog met Frank rijk opnieuw uit en ook dat was een kink in de kabel. In 1538 sloten de partijen evenwel een wapenstil- 140 De Waterschans nr. 3 2001 Afb.8. De dood op de brandstapel. De prent herinnert aan de marteldood van Thomas Bilnev, een Engelse volgeling van William Tyndale. De magistraat bleek namelijk met La Rochelle te hebben onderhan deld vóór de wapenstilstand van Nizza Nice) officieel was gete kend (1538) en dat gold als majes teitsschennis. Er ging dan ook een zeer nederige brief met veel veront schuldigingen de deur uit naar Zijne Majesteit. Karei was gelukkig heel genadig, dankzij de markies waarschijnlijk. De Bergse poorters hadden natuurlijk gehoord, hoe zwaar Gent werd gestraft vanwege het niet vlot meewerken aan extra belastingen. Ook dat gold als ma jesteitsschennis en dat heeft de Oost-Vlaamse stad geweten. Na tuurlijk moest Bergen op Zoom haar part in de buitengewone bede van 1536 opbrengen. De aparte be lasting was nodig vanwege de oor log met Frankrijk. Bergen op Zoom moest naast de vaste belastingen een flinke som extra opbrengen. Dat deed de economie uiteraard geen goed. Antoon raakte persoon lijk als gouverneur van Luxemburg in de oorlog betrokken. Hij verde digde de vesting Bouillon met suc ces tegen Franse en Luikse troe pen. Gelukkig voor alle partijen kwam het al spoedig tot een staakt-het-vuren, gevolgd door de reeds genoemde wapenstilstand van Nizza. 60. Een al te vroege dood Wat moet men in Bergen op Zoom vreemd hebben opgekeken, toen daar bekend werd gemaakt dat ge heel onverwacht markies Antoon Ajb.6. Blazoen van Der Vreugliden Bloeme van 1561. De afbeelding is af komstig uit 'Schatkiste der philosophen ende poëten', Mechelen 1621. Afb. Z Blazoen van de Bergse Rederijker kamer Der Vreugliden Bloeme uit 1556. Het bleef bewaard in Vlaardingen. stand voor tien jaar. Bergen op Zoom had de uitslag van de onder handelingen niet afgewacht, maar onmiddellijk na een eerste staakt- het-vuren met La Rochelle weer contact opgenomen, deze keer zo genaamd niet langs officiële weg, maar meer op particuliere basis. Burgemeester rnr. Joos van Over- stege had bij enkele kooplieden succes, zodat in november 1538 zo'n 25 schepen met wijn en zout koers zetten naar Bergen op Zoom. Middelburg protesteerde direct bij de landvoogdes, maar kreeg geen verlof om de schepen aan te hou den. Als de Zeeuwen toch enkele schepen aanhouden en geld eisen, komt de kwestie voor de geheime raad. Die kwam niet tot een uit spraak, maar het Bergse stadsbe stuur kreeg het wel erg benauwd. was overleden. Het was in zijn stad dat de dood hem op 27 juni 1541 verraste op de leeftijd van 41 jaar. Snelle boden brachten het overlij densbericht naar de regentes in Brussel en naar andere hoogwaar digheidsbekleders, zowel geeste lijke als wereldlijke. Op 13 juli was alles gereed voor een plechtige uit vaart. Velen waren die dag present om Antoon de laatste eer te bewij zen. Uiteraard verdrongen de Ber- genaren zich om niets van het schouwspel te missen. Waren ze bedroefd? Dat is moeilijk te zeggen. Ze moeten toch waardering heb ben gehad voor zijn pogingen om Afb. 9. Ook in Amsterdam probeerden de wederdopers de macht te grijpen. De aanslag op 10 mei 1535 mislukte. Vele wederdopers sneuvelden in de straatge vechten. Hun lijken werden in het open baar opgehangen met de voeten naar boven. de economie te doen opleven en voor de niet geringe bedragen die hij uit eigen zak daarvoor had geschonken. Zijn giften voor het instandhouden van het Elisabeths- gasthuis met het pesthuis beteken den de redding van deze instellin gen. Dat de cultuur hem ter harte ging blijkt uit zijn steun voor het zangkoor van het gilde van Onze Lieve Vrouw. Dat gilde mocht de 141 wm

De Waterschans | 2001 | | pagina 22