Geschiedkundig tijdschrift l&r De Waterschans nr. 3 2001 de Bergse veiling (p. 27-36), een onderwerp dat menig Bergenaar zal interesseren. In 1912 had de eer ste veiling plaats. En wie zaten er zoal in het bestuur? We komen de namen Nuijten, Franken, Hop mans, Musters (voorz.) en Crusio tegen. De bekende pater van Mans- feld was de geestelijke adviseur. Omdat menig hovenier vond dat de pater een te grote bemoeial was, had er al in 1913 een afscheiding plaats. De vereniging 'Het Markie- saat' opende een eigen veiling in de Van der Rijtstraat, niet ver van de concurrent in de Oude Stations weg. Verder in dit nummer een in houdsopgave van alle artikelen in de jaren 1990-2000. De Overdraght Jrg. 27 (2001 nr.2 Deze keer biedt de Overdraght drie artikelen over de Tweede Wereld oorlog in Klundert. A. den Engelse Abr.zn. vertelt het relaas van drie Engelandvaarders vanuit Klundert. Zijn tweede onderwerp is de Klok- kenvordering tijdens de Tweede We reldoorlogJoost Knook is de au teur van de derde bijdrage, getiteld: De overval op het stadhuis van Klun dert nader belicht. De Vrijheijt van Rosendale Jrg. 22 (juni 2001) nr. 38. Marius C.J. Broos is wederom pre sent en hij heeft het nu over Het eerste stationscomplex van Roosen daal (1854-1907). Joss Hopstaken vervolgt de tekst van het dagboek van Laurens Pels met de 'vertaling' in modern Nederlands ernaast in: Uit het archief VII: Het dagboek van Laurens Pels (1756-1764). W.J.C. He- ijnen, J.M.W. Hopstaken en B. van Tilburg gaan verder met hun: Roosendaalse broeders van Saint Louis (2). Jaap Pleij interviewde Piet Bruy- ninckx en doet verslag in: Piet Bruy- ninckx geniet nog maar zelden van hedendaags voetbal. Het is een brok historie van de Roosendaalse voet balclub RBC. Een stukje oral his tory. Daar vallen ook onder de Oor logsherinneringen van Kees Zagers. Joss Hopstaken en Ben Maas ver tellen in Molenstraat 10 de geschie denis van het op dat adres in 1902 opgerichte monumentale pand met aandacht voor de gebouwen die er vóór 1902 stonden. Oud Nieuws Jrg. 21 (2001) nr.2 C.J. Heeren en Th.C.M. Noorder- meer vervolgen hun: Een geschiede nis van de gereformeerde kerken Vrijgemaakt' in West-brabant: Geen rechte voren' getrokken bij het woord der waarheid'. Deel 2. (Eerder gepubliceerd in De Ghulden Roos 1996, nr. 56). Eens waren de woor den gereformeerden en hervorm den synoniem. Men bedoelde daarmee de calvinisten. Dat bleef zo tot 1816. In dat jaar reorgani seerde koning Willem I de 'Neder duits Hervormde Kerk' met zijn Al gemeen Reglement. Daartegen ver zetten zich heel wat calvinisten. Zij scheidden zich af en vormden de Gereformeerde Kerken naast de Nederlands Hervormde Kerk. Bin nen de gereformeerden deden zich nieuwe afsplitsingen voor zoals de Gereformeerde Kerken in hersteld verband (1926) en de Gerefor meerde Kerken onderhoudende ar tikel 31 (1944). Het was deze laatste afscheiding die in Zevenbergen veel stof deed opwaaien. Het Ze- venbergs Woordenboek komt in dit nummer met de laatste aflevering, alle woorden met een Z. Daarmee hebben Ine Krielen-van Dorst en Jaques de Groot hun werk vol tooid. 'Brieven van Paulus' nr. 135 (Jrg.26) juli 2001. Ad Jansen is weer present, deze keer met twee bijdragen. In De gra ven van de familie De Bruijn te Bavel (p. 251 - 164) de historie van de fa milie die op het buitengoed De Kleine Ypelaar heeft gewoond., te beginnen in 1787. Zij waren ver want met de Bredase families Van Mierlo en Ingen-Housz. Het land goed ging later over aan de Paters van de Heilige Harten. Het tweede artikel van Jansen gaat over Lau- rentius in Ginneken en Ulvenhout. Beide dorpen hebben dezelfde pa troonheilige en de auteur geeft er de historische verklaring van. Kronyck Nummer 100 van de 25e jaargang, juni 2001. Dit jubileumnummer verdient een aparte vermelding. Het is het hon derdste nummer van de vijfentwin tigjarige Oudheidkundige Kring Deutekom. Het jubileum was aan leiding tot het organiseren van een tentoonstelling van schilderstukken uit de 20ste eeuw met als onder werp Doetinchem, Gaanderen en Zelhem, gemaakt door kunstenaars 'uit de naaste omgeving of van veraf. Dit bijzonder fraaie nummer met talrijke in kleuren weergegeven reproducties heeft als titel Geschil derd verleden. Speciale editie vaan de Kronyck ter gelegenheid van het vijfentwintigjarig bestaan van de Oudheidkundige kring Deutekom. De tentoonstelling is inmiddels af gelopen. Een artikel over de bevrijding van Bergen op Zoom Dit jaar verscheen het Derde Bulle tin van de Tweede Wereldoorlog on der redactie van Perry Pierik en Martin Ros. (Soesterberg 2001). In deze bundel van 400 bladzijden is het eerste artikel geschreven door dr. Jan ARM. Luijten met als titel: Het gevecht van de Lost Patrol (p. 9-27). Dr. Jan Luijten maakte als jongen van twaalf jaar de bevrijding van Bergen op Zoom mee. Hij woonde toen Bolwerk Zuid 50. Va der was leraar Engels. Op zaterdag 28 oktober maakte de familie ken nis met sergeant Charles D. Kipp van het Canadese regiment Lin coln and Welland. In de avond ver trok Kipp met een korporaal. De volgende dag kwam hij laat in de middag alleen terug, doodop. Wat was er die nacht allemaal gebeurd? Pas veertig jaar later kon hij dat aan zijn gastheer, vader Luijten was toen 89 jaar, vertellen. Ook in 1986 bezocht hij Bergen op Zoom op nieuw en ontmoette toen zijn Duitse tegenstanders van 1944. Dit was mogelijk dankzij de bemidde ling van Sjaak Roosenboom. (Zie ook mijn artikel in De Waterschans 1998, nr. 3, 'Wij hebben jullie nooit gehaat' p. 90-95). Wat de schrijver Jan Luijten bij die gelegenheid van Kipp vernam geeft hij in deze bij drage weer. Het is een boeiend ver slag van de strijd in de nacht van 28/29 oktober 1944 in het bedrij vencomplex aan de Zoom. Destijds bestond dat complex aan de Moer- straatsebaan, thans Buitenvest, uit de wasserij De Zoom, de likeursto kerij van Becht en de ijzergieterij van Beckers. Interessante foto's van onder meer L.P. Roosenboom illu streren het verslag. De auteur heeft gebruik kunnen maken van o.a. een niet uitgegeven boek van Kipp zelf Because we are Canadians; Memoirs of world war 2. Dr. Jan Luijten geb. 1932) is neuroloog-psychiater. Tot zijn pensionering werkte hij als hoofddocent aan de Universiteit van Utrecht. In deze aflevering: Middeleeuwse Bergse bril Ryk Tulbagh Fort De Roovere 100 jaar broeders Zeeslag bij Bergen op Zoom Geschiedenis van Bergen op Zoom Verrassing vriendendag 350 jaar heroprichting pa rochie

De Waterschans | 2001 | | pagina 24